Historický kalendár Jaro Valent 17.1.2018
článokPred 10 hodinami

Historický kalendár Jaro Valent 17.1.2018

Pozor na stážistky! Takéto ponaučenie si mal zobrať k srdcu americký prezident Bill Clinton, no neurobil tak. Presne pred 20 rokmi vypukla jedna z najzahanbujúcejších afér v dejinách prezidentského úradu - pritom nešlo o korupciu, ani o zneužite moci či vlastizradu. V očiach niektorých Američanov bol nešťastný Bill podozrivý z niečoho ďaleko horšieho - zo lži a mimomanželského styku. Začala sa tak kauza Monica Lewinská, známa ako Monicagate, ktorú bez ostychu prepierali nielen bulvárne médiá. Jaro Valent nám pripomenie viac.

Jaro, túto aféru si zrejme ešte väčšina poslucháčov dobre pamätá. V čom konkrétne spočíval problém - v tom, že prezident klamal alebo že nežil ako vzorný manžel?

Z ústavného hľadiska to bol ten prvý dôvod, ľudí ale prirodzene zaujímal viac ten druhý. Škandál vypukol práve 17. januára 1998 počas jedného súdneho pojednávania, keď americký prezident čelil pred súdom obvineniam z údajného sexuálneho obťažovania istej štátnej zamestnankyne. Bol to proces v duchu súčasnej kampane MeeToo, na súde sa ale objavili isté informácie, ktoré nepríjemným spôsobom poukazovali na bližšie nešpecifikovaný vzťah prezidenta k mladej stážistke v Bielom dome , k 22 ročnej študentke psychológie Monice Lewinskej. Objavil sa dokonca zvukový záznam, v ktorom sa Monica zveruje svojej kamarátke o svojich dobrodružstvách v Bielom dome. Na priamu otázku Bill Clinton, ktorý bol pod prísahou, poprel akýkoľvek intímny vzťah s touto mladou ženou. Koleso podozrení, ktoré sa už ale rozbehlo, sa nepodarilo zastaviť a o chvíľu začali na verejnosť prenikať pikantné detaily zo života prezidenta.

Billovi Clintonovi v tejto súvislosti dokonca hrozil aj tzv. „Impeachment“, teda proces zbavenia úradu. Vnímala americká verejnosť túto aféru tak citlivo, že by sa americký kongres odhodlal až k takémuto kroku?
Nezabúdajme, že Spojené štáty v tom čase nečelili ešte závažnejším problémom. Hrozba terorizmu a bezpečnostná otázka sa objavila na stole až po nástupe nového milénia. Nuž a sexuálny škandál bol vďačnou potravou pre média, najmä ak sa mal diať v oválnej pracovni. Samotný Impeachment - teda ústavný proces, v ktorom je volená osoba zbavená svojho úradu, by sa však mohol rozbehnúť iba v niektorých jasne odôvodnených prípadoch ako je vlastizrada, podplácanie alebo (ako sa uvádza v ústave) „iných zločinov a trestných činov“. Clintonovi politickí odporcovia sa mohli chytiť jedine faktu, že pred súdom pod prísahou klamal o istých skutočnostiach. Samotné skutočnosti boli z ústavného hľadiska už irelevantné. To však neprekážalo niektorým médiám a aktivistom či aktivistkám, aby celú kauzu podrobne rozpitvali. Samozrejme, kauza vyvolávala úsmev na tvárach, najmä u tých, ktorí akosi neverili šťastnému obrazu ideálneho manželstva Billa Clintona a politicky tiež angažovanej pani manželky a nám tiež dobre známej Hillary Clintonovej.

Tak si ešte osviežme pamäť a povedzme si ako sa celá tato aféra skončila. Naposledy sme predsa videli Billa Clintona ako ochotného podporovateľa v prezidentskej kampani svojej manželky.
Nuž aj toto búrlivé obdobie malo predsa len šťastný koniec. Prezident sa pred televíznymi kamerami ospravedlnil za svoj poklesok pred ženou, pred dcérou a pred Bohom. Odpustila mu napokon aj verejnosť a impeachmentu sa prezident napokon vyhol. Politický život v Amerike sa čoskoro vrátil k iným témam. Nuž a nebol to jediný šťastný koniec - z Moniky Lewinskej sa stala mediálne známa postava a úspešná žena, ktorá pod značkou The Real Monica Incorporation rozbehla na internete biznis so sezónnymi kabelkami.

Ranná sprcha Rasťa Piška 17.1.2018
článokPred 10 hodinami

Ranná sprcha Rasťa Piška 17.1.2018

Štatistika je veľká vec, ale spoľahnúť na ňu sa nedá. Najviac fanúšikov na facebooku má strana SaS - 123. tisíc. Nasleduje OĽaNO s 95. tisícami a SME rodina, ktorá má 79. tisíc priaznivcov. Štvrtý SMER má iba 31. tisíc internetových duší, ale jeho volebné preferencie sú takmer dvojnásobne vyššie ako Sulíkove. Skrátka, milí používatelia facebooku, môžete lajkovať, zdieľať, klikať aj drepovať koľko chcete. Ak v deň volieb nezdvihnete svoj ctený zadok a osobne nevhodíte svoj hlas do volebnej urny, majú vaše sympatie k politickým stranám hodnotu bitcoinu, devalvovaného na somálsky šiling. Lebo čo sa týka facebooku, zatiaľ to vyzerá, že nevyhrávajú strany, ale stránky. Teda strany, ktoré majú najkrajšiu stránku, čiže najlepšieho itečkára. A o itečkároch si nerobme ilúzie. Písal o nich už Wiliam Shakespeare, ktorý nechal Cézara vysloviť pamätnú vetu: „I ty, Brutus?“

Rokovania o Brexite začínajú pripomínať II. vatikánsky koncil, ktorý trval tri roky. Politici sa stretávajú, rokujú, kladú si podmienky, a všetci vidíme, že ich to nebaví. Občas niekto vstane a diplomatickým jazykom sa spýta: „Počúvajte, priatelia, nevykašleme sa na to?“ Napr. predseda ER Donald Tusk včera vyhlásil, že ak si Británia svoj odchod z EÚ rozmyslí, Únia to privíta. Jasnejšie posolstvo by nezvestoval ani archanjel Gabriel. Ale, ako možno sklamať to 1% voličov, o ktoré v referende prešiel návrh na odchod? Referendum zaväzuje - dokonca aj železnú Terezu Mayovú, ktorá sama bola proti. A, aké z toho plynie poučenie? Milí politici, zvolili sme vás na to, aby ste veci riešili a nevypisovali referendá. A vy, milí euroskeptici, dávajte si pozor na to, čo si želáte aby sa vám to náhodou nesplnilo. Lebo potom budete ľutovať a my všetci skončíme ako tí Briti...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »