Ženy v Saudskej Arábii sa konečne dočkajú: Prvýkrát uvidia naživo futbalový zápas

Ženy v Saudskej Arábii sa konečne dočkajú: Prvýkrát uvidia naživo futbalový zápas

12.01.2018

Pre ženy a ich rodiny na ňom na štadióne vyhradili zhruba 10.000 miest, pričom podľa miestnych médií sa na ne dosiaľ predalo 1200 lístkov. Od väčšiny mužských divákov budú oddelené - sedieť budú v tzv. rodinnej sekcii hľadiska.

Rijád 12. januára (TASR) - Ženy v Saudskej Arábii budú môcť v piatok popoludní vôbec po prvý raz navštíviť futbalový zápas, v ktorom sa na štadióne v meste Džidda stretnú dva tímy saudskoarabskej futbalovej ligy. Od väčšiny mužských divákov však budú ženy oddelené - sedieť budú v tzv. rodinnej sekcii hľadiska.

Opatrenie je realizované ako prvé zo série sociálnych reforiem zameraných na väčšie práva žien, ktoré sú pripisované vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi a do platnosti vstúpia v tomto roku, priblížila agentúra DPA.

Saudskoarabské kráľovstvo v prípravnej fáze označilo úseky futbalových tribún vyhradené pre ženy ako "rodinné sekcie". Vybavilo ich ženskými toaletami, samostatnými vchodmi aj parkovacími miestami.

Štadión v Džidde je vôbec prvým, na ktorom budú môcť ženy sledovať futbalový zápas. Pre ženy a ich rodiny na ňom bolo vyhradených zhruba 10.000 miest, pričom podľa miestnych médií sa na ne doposiaľ predalo prinajmenšom 1200 lístkov. Úrady však očakávajú, že predajnosť porastie v posledných hodinách pred zápasom. Oba futbalové tímy začali v ostatnom čase predávať i dámske tričká.

Piatkový zápas je jedným z troch, ktoré budú môcť ženy v súlade s nariadením kráľovstva v tomto mesiaci navštíviť. Druhý takýto zápas sa odohrá v sobotu v metropole Rijád a tretí prebehne 18. januára v meste Dammám pri Perskom zálive.

Futbal je v Saudskej Arábii vôbec najpopulárnejším športom. Úrady ešte v októbri oznámili, že zmienené tri štadióny otvoria svoje brány aj pre diváčky.

Opatrenie je súčasťou reformného plánu saudskoarabského kráľovstva, za ktorého spustením stojí vplyvný korunný princ. Ten sa usiluje o väčšiu sociálnu rozmanitosť krajiny, ako aj otváranie kráľovstva zahraničným investorom.

V rámci týchto snáh bol v kráľovstve už zrušený zákaz šoférovania žien, ktorý do platnosti vstúpi v júni. Saudskoarabské ministerstvo kultúry a informácií tiež v decembri oznámilo, že v krajine sa po viac ako 35 rokoch otvoria prvé kiná pre verejnosť, pričom stať by sa tak malo v marci.

Rýchle správy

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Urobilo tak deň po tom, ako administratíva prezidenta D. Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. (AP)

14:17

V spoločnosti Continental je vidieť, ako je možné udržať a rozvíjať tradíciu výroby. Po návšteve púchovskej gumárenskej spoločnosti Continental to povedal prezident SR Andrej Kiska. (TASR)

14:05

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380. Hodnota objednávky sa podľa katalógových cien odhaduje na 16 miliárd USD. (TASR)

14:01

Útočník Paríža Saint-Germain Neymar strelil vo víťaznom zápase proti Dijonu štyri góly, napriek tomu ho vlastní fanúšikovia vypískali.

13:48

Indické ozbrojené sily úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu typu Agni-V, považovanú za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. (CNN)

13:34

Maďarsko sa aj naďalej bude rozhodne stavať proti prenasledovaniu kresťanov vo svete, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán osobitnému vyslancovi EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Jánovi Figeľovi.

13:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Druhým hosťom bol Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity. Téma: Úspechy, potreby a plány tejto inštitúcie.

13:06

Španielsky futbalový reprezentant Gerard Pique predĺžil spoluprácu s FC Barcelona do roku 2022. (TASR)

12:56

Ozbrojení muži zastrelili v Pakistane matku a dcéru, ktoré sa v juhozápadnom meste Kvéta zúčastňovali na očkovacej kampani proti detskej obrne. Útok sa stal v období, keď stovky skupín pracovníkov očkujú deti, aby ich uchránili pred nákazlivým ochorením, spôsobujúcim ochrnutie až smrť. (TASR)

12:45

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 známe ako monitor 22. novembra 2017, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 64,7 % a v slovenskom jazyku a literatúre 62,8 %. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré zverejnila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

12:32

Miloš Zeman prijme demisiu vlády v stredu 24. januára, uviedol Hrad. (ČT24)

12:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Prvým hosťom je minister hospodárstva Peter Žiga. V druhej časti relácie bude Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity, hovoriť o úspechoch, potrebách a plánoch tejto inštitúcie.

12:07

Najneskôr o 1 rok obnovíme reláciu RTVS Reportéri, uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník na zasadaní Rady RTVS. (Pravda.sk)

11:52