Ženy v Saudskej Arábii sa konečne dočkajú: Prvýkrát uvidia naživo futbalový zápas

Ženy v Saudskej Arábii sa konečne dočkajú: Prvýkrát uvidia naživo futbalový zápas

12.01.2018

Pre ženy a ich rodiny na ňom na štadióne vyhradili zhruba 10.000 miest, pričom podľa miestnych médií sa na ne dosiaľ predalo 1200 lístkov. Od väčšiny mužských divákov budú oddelené - sedieť budú v tzv. rodinnej sekcii hľadiska.

Rijád 12. januára (TASR) - Ženy v Saudskej Arábii budú môcť v piatok popoludní vôbec po prvý raz navštíviť futbalový zápas, v ktorom sa na štadióne v meste Džidda stretnú dva tímy saudskoarabskej futbalovej ligy. Od väčšiny mužských divákov však budú ženy oddelené - sedieť budú v tzv. rodinnej sekcii hľadiska.

Opatrenie je realizované ako prvé zo série sociálnych reforiem zameraných na väčšie práva žien, ktoré sú pripisované vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi a do platnosti vstúpia v tomto roku, priblížila agentúra DPA.

Saudskoarabské kráľovstvo v prípravnej fáze označilo úseky futbalových tribún vyhradené pre ženy ako "rodinné sekcie". Vybavilo ich ženskými toaletami, samostatnými vchodmi aj parkovacími miestami.

Štadión v Džidde je vôbec prvým, na ktorom budú môcť ženy sledovať futbalový zápas. Pre ženy a ich rodiny na ňom bolo vyhradených zhruba 10.000 miest, pričom podľa miestnych médií sa na ne doposiaľ predalo prinajmenšom 1200 lístkov. Úrady však očakávajú, že predajnosť porastie v posledných hodinách pred zápasom. Oba futbalové tímy začali v ostatnom čase predávať i dámske tričká.

Piatkový zápas je jedným z troch, ktoré budú môcť ženy v súlade s nariadením kráľovstva v tomto mesiaci navštíviť. Druhý takýto zápas sa odohrá v sobotu v metropole Rijád a tretí prebehne 18. januára v meste Dammám pri Perskom zálive.

Futbal je v Saudskej Arábii vôbec najpopulárnejším športom. Úrady ešte v októbri oznámili, že zmienené tri štadióny otvoria svoje brány aj pre diváčky.

Opatrenie je súčasťou reformného plánu saudskoarabského kráľovstva, za ktorého spustením stojí vplyvný korunný princ. Ten sa usiluje o väčšiu sociálnu rozmanitosť krajiny, ako aj otváranie kráľovstva zahraničným investorom.

V rámci týchto snáh bol v kráľovstve už zrušený zákaz šoférovania žien, ktorý do platnosti vstúpi v júni. Saudskoarabské ministerstvo kultúry a informácií tiež v decembri oznámilo, že v krajine sa po viac ako 35 rokoch otvoria prvé kiná pre verejnosť, pričom stať by sa tak malo v marci.

Rýchle správy

Foto: Modelka predvádza kreáciu z kolekcie jeseň - zima 2018/2019 japonského návrhára Ohalu Anda na prehliadke v Tokiu 20. marca 2018.(TASR/AP)

a
20. marec o 22:00

V roku 2017 bolo v krajinách Európskej únie zabitých v dôsledku teroristických útokov 70 ľudí a pri teroristických útokoch mimo hraníc EÚ zomrelo 18 európskych občanov. (TASR)

20. marec o 21:47

Izraelské ministerstvo obrany začína tento týždeň s odstraňovaním nášľapných mín, ktoré boli nastražené pred viac ako 50 rokmi na mieste, kde bol podľa kresťanskej tradície pred 2000 rokmi pokrstený Ježiš. (DPA)

20. marec o 21:36

Lopta, s ktorou odohrajú úvodný zápas futbalových majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, pôjde na krátky výlet do vesmíru. "Berieme so sebou loptu na otvárací zápas," povedal ruský kozmonaut Oleg Artemjev v utorok na kozmodróme Bajkonur. V máji by mal ďalší Rus Anton Škaplerov priniesť loptu späť na Zem. (DPA)

20. marec o 21:23

Francúzsko zadržalo šesť osôb pre podozrenie z poskytnutia logistickej podpory jednému z páchateľov útokov v Paríži z januára 2015. (TASR)

20. marec o 21:10

Pred mešitu v nemeckom meste Gronau ktosi umiestnil prasaciu hlavu. Motív politického charakteru je v danom prípade pravdepodobný, takže sa prípadu venuje štátna polícia. Ošípané sú v islame považované za nečisté a predstavujú tak provokáciu pre moslimov. (Westfällische Nachrichten)

20. marec o 20:58

R. I. P.:
Vo veku 94 rokov zomrel v kanadskom Calgary prvý hokejista ázijského pôvodu, ktorý si zahral v zámorskej profilige NHL Larry Kwong. (TASR)

20. marec o 20:44

Anglického rockového hudobníka Ringa Starra povýšili do rytierskeho stavu. Bývalý bubeník skupiny The Beatles bol ocenený za svoj prínos do rozvoja hudby.

20. marec o 20:32

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k volebnému víťazstvu blahoželal americký prezident Donald Trump aj severokórejský vodca Kim Čong-un. (TASR)

20. marec o 20:20

V Keni zahynul posledný samec nosorožca tuponosého, oznámili tamojší vedci. Kenská rezervácia Ol Pejeta vo vyhlásení uviedla, že 45-ročného nosorožca utratili v pondelok po tom, ako sa jeho stav "výrazne zhoršil" a už nebol schopný ani stáť. (TASR/AP)

Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan.
Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan. 
20. marec o 20:08

Britský cyklista Chris Froome bude s najväčšou pravdepodobnosťou štartovať na prestížnych pretekoch Giro d’Italia, pretože jeho komplikovaný dopingový prípad sa do mája asi nevyrieši.

20. marec o 19:55

Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa chce v "nie príliš vzdialenej budúcnosti" stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutovať s ním o "pretekoch v zbrojení" medzi Ruskom a USA.

20. marec o 19:43