V druhom kole prezidentských volieb v ČR si zmerajú sily Drahoš a Zeman

V druhom kole prezidentských volieb v ČR si zmerajú sily Drahoš a Zeman

13.01.2018

Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov.
AKTUALIZOVANÉ 17:40

Praha 13. januára (TASR) - Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva týždne, postupujú Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Vyplýva to z takmer úplných volebných výsledkov, ktoré zverejnila Česká televízia.

Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov.

Obaja zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

Drahoš vo svojej reakcii na výsledky vyjadril presvedčenie, že v prvom kole volieb volila drvivá väčšina Zemanových priaznivcov. Verí preto, že sa mu v druhom kole podarí osloviť voličov ďalších kandidátov, informoval server Novinky.cz.

"Podporu ocením, ale nebudem ju od nikoho vyžadovať," vyhlásil Drahoš. Podporu mu už medzičasom vyjadrili Michal Horáček a Mirek Topolánek, a nepriamo tiež Marek Hilšer.

Drahoš zároveň zdôraznil, že by sa pred druhým kolom stretol v priamej debate s Milošom Zemanom. Rozhodne však vylúčil prípadnú účasť v debate, v ktorej by Zemana zastupoval jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Za Zemanom a Drahošom nasledovali s podobným počtom hlasov Pavel Fischer (10,16 percenta), Michal Horáček (9,12 percent) a Marek Hilšer (8,81 percenta hlasov). Ďalší kandidáti za nimi zaostávajú: Mirek Topolánek (4,25 percenta), Jiří Hynek (1,23 percenta), Petr Hannig (0,56 percenta) a Vratislav Kulhánek (0,48 percenta hlasov).

Volebné miestnosti sa s úderom 14.00 h uzatvorili. Okamžite sa začalo sčítavanie hlasov.

Druhú priamu voľbu prezidenta v histórii Česka sprevádzal značný záujem voličov. Volebná účasť podľa predbežných údajov dosiahla 61,8 percenta.

O post prezidenta sa okrem Zemana uchádzalo ďalších osem kandidátov. Keďže ani jeden z kandidátov podľa prvých čiastkových výsledkov zrejme nezískal nadpolovičný počet hlasov, Zeman s Drahošom zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

Zeman poďakoval voličom za podporu a zagratuloval Jiřímu Drahošovi

Víťaz prvého kola českých prezidentských volieb, súčasný prezident Miloš Zeman, na tlačovej konferencii v sobotu poďakoval voličom za prejavenú dôveru a svojej manželke za podporu. Zároveň zagratuloval svojmu rivalovi Jiřímu Drahošovi, ktorý skončil na druhom mieste.

"Blahoželám Jiřímu Drahošovi k peknému druhému miestu," povedal Zeman, ktorého cituje portál Novinky.cz.

Na archívnej snímke Miloš Zeman.
Na archívnej snímke Miloš Zeman. Foto: TASR/AP

"Nikdy som sa nebál ísť do najrozličnejších diskusií," uviedol Zeman, ktorý podľa vlastných slov vyhovie žiadosti Jiřího Drahoša stretnúť sa v diskusii tvárou v tvár. Zeman dosiaľ tvrdil, že nepovedie prezidentskú kampaň a nebude sa zúčastňovať na predvolebných debatách. Svojich voličov vyzval, aby k urnám prišli aj v druhom kole.

Horáček a Topolánek do druhého kola podporili Jiřího Drahoša

Dvaja neúspešní kandidáti českých prezidentských volieb Michal Horáček a Mirek Topolánek vyhlásili, že v druhom kole volieb podporia Jiřího Drahoša, ktorý si zrejme o dva týždne zmeria sily s Milošom Zemanom. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Ďalší z porazených kandidátov Marek Hilšer tiež uviedol, že v druhom kole podporí Zemanovho súpera, hoci Drahoša priamo nemenoval. Petr Hannig naopak vyzval svojich priaznivcov, aby v druhom kole volieb volili súčasného prezidenta.

Cabada: Ak o dva týždne Zeman prehrá s Drahošom, skončí sa jedna éra

Ak o dva týždne v druhom kole prezidentských volieb Miloš Zeman prehrá s Jiřím Drahošom, potom by spolu s výsledkom Mirka Topolánka mohlo ísť o dva symboly konca jednej veľkej éry českej politiky. V sobotňajšom rozhovore pre TASR to uviedol český politológ Ladislav Cabada.

"Miloš Zeman v prvom kole jednoznačne vyhral, podľa očakávania. Avšak nakoniec dostal menej ako 40 percent hlasov, čo je vzhľadom na veľkú časť predchádzajúcich prieskumov verejnej mienky relatívne nízke číslo. Navyše pohľad na výsledky ďalších kandidátov, ktorých voliči by k nemu v druhom kole mohli inklinovať (Topolánek, Hannig, Hynek a Kulhánek) ukazujú, že potenciál navýšenia počtu voličov pre druhé kolo je pomerne malý," zhodnotil docent pražskej Metropolitnej univerzity krátko po voľbách.

Druhé miesto Jiřího Drahoša prieskumy dlhodobo predpovedali, avšak to, že získa nad 25 percent, rozhodne isté nebolo, myslí si politológ. "Ukazuje sa, že práve Drahoš sa stal tým kandidátom, ktorého si tá časť voličov, ktorá hľadá iného prezidenta - a teraz nemyslím len menovite, ale najmä štýlom úradovania -, spojila s nádejami na zmenu," tvrdí Cabada.

Za Zemanom a Drahošom nasledovali s podobným počtom hlasov Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer. "Voliči týchto kandidátov budú zrejme v druhom kole volieb uprednostňovať 'umierneného' Jiřího Drahoša pred 'nekontrolovaným' Milošom Zemanom," domnieva sa Cabada.

Politológ zhodnotil aj výsledky týchto kandidátov. “Dobrý výsledok Pavla Fischera ukazuje, že prihlásiť sa k proeurópskej politike a odkazu Václava Havla nemusí znamenať neúspech. Sám som zvedavý, ako Pavol Fischer s týmto potenciálom naloží. Dobre sa umiestnil aj Marek Hilscher, zjavný dedič voličov Vladimíra Franza, čo naznačuje aj jeho podpora zo strany Pirátov. Predviedol zaujímavú, kultivovanú kampaň a aj on môže do budúcna tento kapitál zaujímavo využiť," domnieva sa Cabada.

Ako neúspech bude výsledky prvého kola prezidentských volieb v ČR podľa politológa hodnotiť Michal Horáček. "Už dlhšie videl, že medzi prvých dvoch sa pretlačí len ťažko, snažil sa tento trend zvrátiť útokmi na Jiřího Drahoša, s ktorým nepochybne zdieľa podobného voliča, to mu však nakoniec asi skôr poškodilo," uviedol český politológ.

Ďalším jasným porazeným je podľa Cabadu aj Mirek Topolánek. "Ako predseda ODS doviedol stranu k historickému víťazstvu s 35,5 percenta (hlasov) v roku 2006. Avšak jeho neskorý vstup do volieb a kampaň založená na niekoľkých heslách zjavne nezafungovali. Ak o dva týždne Miloš Zeman prehrá s Jiřím Drahošom, potom by spolu s výsledkom Mirka Topolánka mohlo ísť o dva symboly konca jednej veľkej éry českej politiky," uzavrel Cabada.

Rýchle správy

Foto dňa: Centrum Ružomberka ožilo tanečno-hovoreným programom, sprievodom ulicami mesta a následným upálením Moreny, ktoré boli súčasťou už tradičného vítania jari. Ľudové pásmo Morena a Kvetana predviedli pre asi dve stovky divákov Folklórny súbor Liptov a Detský folklórny súbor Liptáčik.(TASR)

a
23. marec o 22:00

Srbsko zrušilo z bezpečnostných dôvodov kvalifikačný zápas hádzanárskych MSJ proti Kosovu. "Hrozili konflikty s nacionalistickými fanúšikmi, ktorí sú proti nezávislosti Kosova," uviedol srbský minister vnútra Nebojsa Stefanovič. (AP)

23. marec o 21:47

Maďarský prezident János Áder privítal s vojenskými poctami v západomaďarskom meste Veszprém poľského prezidenta Andrzeja Dudu pri príležitosti dňa maďarsko-poľského priateľstva. (MTI)

23. marec o 21:33

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari privítal vo svojej rezidencii 105 zo 111 dievčat, ktoré prepustili militanti z extrémistickej organizácie Boko Haram. Ozbrojenci ich v polovici februára uniesli z internátnej školy v obci Dapchi ležiacej na severovýchode Nigérie. Osud zvyšných šiestich pritom ostáva neznámy. (AP)

23. marec o 21:20

Stredopoliar nemeckého futbalového klubu RB Lipsko Naby Keita musí zaplatiť pokutu 250.000 eur za sfalšovaný vodičský preukaz. Súd určil výšku pokuty na základe platu hráča, ktorý sa údajne pohybuje vo výške dvoch miliónov eur. (DPA)

23. marec o 21:07

Doprava: Nákladné autá, prichádzajúce z niektorých susedných štátov, ktoré majú cieľ cesty na Slovensku, budú môcť jazdiť aj na Veľký piatok a Veľkonočný pondelok. (TASR)

23. marec o 20:55

Srbsko ponúklo svoje hlavné mesto Belehrad ako možné miesto stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Donalda Trumpa. (TASS)

23. marec o 20:43

Teroristické útoky, ktoré sa na juhu Francúzska, si vyžiadali tri obete na životoch a 16 zranených. Uviedol to prezident Emmanuel Macron. Dodal, že stav dvoch zranených ľudí je vážny. (TASR)

23. marec o 20:31

Britskí diplomati, ktorých Rusko recipročne vyhostilo v rámci kauzy Skripaľ, odleteli z Moskvy do svojej vlasti. (TASS)

23. marec o 20:20

Jedným zo zámerov v kauze novičok mohla byť aj snaha ukázať pred prezidentskými voľbami, že Rusko je stále mocné a dokáže sa brániť a zasahovať i v zahraničí. Uviedol to český analytik Pavel Havlíček.

23. marec o 20:12

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov triumfovala v stretnutí 2. skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019 tejto vekovej kategórie na pôde albánskych rovesníkov 3:2. (TASR)

23. marec o 19:35