V druhom kole prezidentských volieb v ČR si zmerajú sily Drahoš a Zeman

V druhom kole prezidentských volieb v ČR si zmerajú sily Drahoš a Zeman

13.01.2018

Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov.
AKTUALIZOVANÉ 17:40

Praha 13. januára (TASR) - Do druhého kola prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční o dva týždne, postupujú Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Vyplýva to z takmer úplných volebných výsledkov, ktoré zverejnila Česká televízia.

Po zrátaní hlasov z vyše 98 percent okrskov, je na prvom mieste súčasný prezident Miloš Zeman so ziskom 38,87 percenta. Na druhom mieste skončil Jiří Drahoš, ktorý získal 26,45 percenta hlasov.

Obaja zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

Drahoš vo svojej reakcii na výsledky vyjadril presvedčenie, že v prvom kole volieb volila drvivá väčšina Zemanových priaznivcov. Verí preto, že sa mu v druhom kole podarí osloviť voličov ďalších kandidátov, informoval server Novinky.cz.

"Podporu ocením, ale nebudem ju od nikoho vyžadovať," vyhlásil Drahoš. Podporu mu už medzičasom vyjadrili Michal Horáček a Mirek Topolánek, a nepriamo tiež Marek Hilšer.

Drahoš zároveň zdôraznil, že by sa pred druhým kolom stretol v priamej debate s Milošom Zemanom. Rozhodne však vylúčil prípadnú účasť v debate, v ktorej by Zemana zastupoval jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Za Zemanom a Drahošom nasledovali s podobným počtom hlasov Pavel Fischer (10,16 percenta), Michal Horáček (9,12 percent) a Marek Hilšer (8,81 percenta hlasov). Ďalší kandidáti za nimi zaostávajú: Mirek Topolánek (4,25 percenta), Jiří Hynek (1,23 percenta), Petr Hannig (0,56 percenta) a Vratislav Kulhánek (0,48 percenta hlasov).

Volebné miestnosti sa s úderom 14.00 h uzatvorili. Okamžite sa začalo sčítavanie hlasov.

Druhú priamu voľbu prezidenta v histórii Česka sprevádzal značný záujem voličov. Volebná účasť podľa predbežných údajov dosiahla 61,8 percenta.

O post prezidenta sa okrem Zemana uchádzalo ďalších osem kandidátov. Keďže ani jeden z kandidátov podľa prvých čiastkových výsledkov zrejme nezískal nadpolovičný počet hlasov, Zeman s Drahošom zabojujú o post hlavy štátu v druhom kole 26. a 27. januára.

Zeman poďakoval voličom za podporu a zagratuloval Jiřímu Drahošovi

Víťaz prvého kola českých prezidentských volieb, súčasný prezident Miloš Zeman, na tlačovej konferencii v sobotu poďakoval voličom za prejavenú dôveru a svojej manželke za podporu. Zároveň zagratuloval svojmu rivalovi Jiřímu Drahošovi, ktorý skončil na druhom mieste.

"Blahoželám Jiřímu Drahošovi k peknému druhému miestu," povedal Zeman, ktorého cituje portál Novinky.cz.

Na archívnej snímke Miloš Zeman.
Na archívnej snímke Miloš Zeman. Foto: TASR/AP

"Nikdy som sa nebál ísť do najrozličnejších diskusií," uviedol Zeman, ktorý podľa vlastných slov vyhovie žiadosti Jiřího Drahoša stretnúť sa v diskusii tvárou v tvár. Zeman dosiaľ tvrdil, že nepovedie prezidentskú kampaň a nebude sa zúčastňovať na predvolebných debatách. Svojich voličov vyzval, aby k urnám prišli aj v druhom kole.

Horáček a Topolánek do druhého kola podporili Jiřího Drahoša

Dvaja neúspešní kandidáti českých prezidentských volieb Michal Horáček a Mirek Topolánek vyhlásili, že v druhom kole volieb podporia Jiřího Drahoša, ktorý si zrejme o dva týždne zmeria sily s Milošom Zemanom. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Ďalší z porazených kandidátov Marek Hilšer tiež uviedol, že v druhom kole podporí Zemanovho súpera, hoci Drahoša priamo nemenoval. Petr Hannig naopak vyzval svojich priaznivcov, aby v druhom kole volieb volili súčasného prezidenta.

Cabada: Ak o dva týždne Zeman prehrá s Drahošom, skončí sa jedna éra

Ak o dva týždne v druhom kole prezidentských volieb Miloš Zeman prehrá s Jiřím Drahošom, potom by spolu s výsledkom Mirka Topolánka mohlo ísť o dva symboly konca jednej veľkej éry českej politiky. V sobotňajšom rozhovore pre TASR to uviedol český politológ Ladislav Cabada.

"Miloš Zeman v prvom kole jednoznačne vyhral, podľa očakávania. Avšak nakoniec dostal menej ako 40 percent hlasov, čo je vzhľadom na veľkú časť predchádzajúcich prieskumov verejnej mienky relatívne nízke číslo. Navyše pohľad na výsledky ďalších kandidátov, ktorých voliči by k nemu v druhom kole mohli inklinovať (Topolánek, Hannig, Hynek a Kulhánek) ukazujú, že potenciál navýšenia počtu voličov pre druhé kolo je pomerne malý," zhodnotil docent pražskej Metropolitnej univerzity krátko po voľbách.

Druhé miesto Jiřího Drahoša prieskumy dlhodobo predpovedali, avšak to, že získa nad 25 percent, rozhodne isté nebolo, myslí si politológ. "Ukazuje sa, že práve Drahoš sa stal tým kandidátom, ktorého si tá časť voličov, ktorá hľadá iného prezidenta - a teraz nemyslím len menovite, ale najmä štýlom úradovania -, spojila s nádejami na zmenu," tvrdí Cabada.

Za Zemanom a Drahošom nasledovali s podobným počtom hlasov Pavel Fischer, Michal Horáček a Marek Hilšer. "Voliči týchto kandidátov budú zrejme v druhom kole volieb uprednostňovať 'umierneného' Jiřího Drahoša pred 'nekontrolovaným' Milošom Zemanom," domnieva sa Cabada.

Politológ zhodnotil aj výsledky týchto kandidátov. “Dobrý výsledok Pavla Fischera ukazuje, že prihlásiť sa k proeurópskej politike a odkazu Václava Havla nemusí znamenať neúspech. Sám som zvedavý, ako Pavol Fischer s týmto potenciálom naloží. Dobre sa umiestnil aj Marek Hilscher, zjavný dedič voličov Vladimíra Franza, čo naznačuje aj jeho podpora zo strany Pirátov. Predviedol zaujímavú, kultivovanú kampaň a aj on môže do budúcna tento kapitál zaujímavo využiť," domnieva sa Cabada.

Ako neúspech bude výsledky prvého kola prezidentských volieb v ČR podľa politológa hodnotiť Michal Horáček. "Už dlhšie videl, že medzi prvých dvoch sa pretlačí len ťažko, snažil sa tento trend zvrátiť útokmi na Jiřího Drahoša, s ktorým nepochybne zdieľa podobného voliča, to mu však nakoniec asi skôr poškodilo," uviedol český politológ.

Ďalším jasným porazeným je podľa Cabadu aj Mirek Topolánek. "Ako predseda ODS doviedol stranu k historickému víťazstvu s 35,5 percenta (hlasov) v roku 2006. Avšak jeho neskorý vstup do volieb a kampaň založená na niekoľkých heslách zjavne nezafungovali. Ak o dva týždne Miloš Zeman prehrá s Jiřím Drahošom, potom by spolu s výsledkom Mirka Topolánka mohlo ísť o dva symboly konca jednej veľkej éry českej politiky," uzavrel Cabada.

Rýchle správy

Za celý rok 2017 vybral štát na mýte od majiteľov nákladných áut nad 3,5 tony 201,14 milióna eur. Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vybralo mýto vo výške 134,85 milióna eur a na spoplatnených úsekoch ciest prvej triedy 66,23 milióna eur. (TASR)

14:44

Namiesto Václava Moravca, ktorý to odmietol, bude moderovať debatu Českej televízie, v ktorej sa stretnú českí prezidentskí kandidáti Jiří Drahoš a súčasná hlava štátu Miloš Zeman, Světlana Witowská. (ČT24)

14:30

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Urobilo tak deň po tom, ako administratíva prezidenta D. Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. (AP)

14:17

V spoločnosti Continental je vidieť, ako je možné udržať a rozvíjať tradíciu výroby. Po návšteve púchovskej gumárenskej spoločnosti Continental to povedal prezident SR Andrej Kiska. (TASR)

14:05

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380. Hodnota objednávky sa podľa katalógových cien odhaduje na 16 miliárd USD. (TASR)

14:01

Útočník Paríža Saint-Germain Neymar strelil vo víťaznom zápase proti Dijonu štyri góly, napriek tomu ho vlastní fanúšikovia vypískali.

13:48

Indické ozbrojené sily úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu typu Agni-V, považovanú za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. (CNN)

13:34

Maďarsko sa aj naďalej bude rozhodne stavať proti prenasledovaniu kresťanov vo svete, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán osobitnému vyslancovi EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Jánovi Figeľovi.

13:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Druhým hosťom bol Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity. Téma: Úspechy, potreby a plány tejto inštitúcie.

13:06

Španielsky futbalový reprezentant Gerard Pique predĺžil spoluprácu s FC Barcelona do roku 2022. (TASR)

12:56

Ozbrojení muži zastrelili v Pakistane matku a dcéru, ktoré sa v juhozápadnom meste Kvéta zúčastňovali na očkovacej kampani proti detskej obrne. Útok sa stal v období, keď stovky skupín pracovníkov očkujú deti, aby ich uchránili pred nákazlivým ochorením, spôsobujúcim ochrnutie až smrť. (TASR)

12:45

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 známe ako monitor 22. novembra 2017, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 64,7 % a v slovenskom jazyku a literatúre 62,8 %. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré zverejnila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

12:32

Miloš Zeman prijme demisiu vlády v stredu 24. januára, uviedol Hrad. (ČT24)

12:20