Trumpov syn bol počas predvolebnej kampane v kontakte s WikiLeaks

Trumpov syn bol počas predvolebnej kampane v kontakte s WikiLeaks

14.11.2017

Server Wikileaks synovi súčasného šéfa Bieleho domu poslal niekoľko rôznych žiadostí, napríklad o komentár k odhaleniu o Clintonovej.

Washington 14. novembra (ČTK) - Najstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa bol počas minuloročnej predvolebnej kampane v kontakte s kontroverzným serverom WikiLeaks. Informovala o tom agentúra AP. Donald Trump mladší zverejnil svoju komunikáciu s twitterovým účtom WikiLeaks krátko potom, čo na ňu upozornil magazín The Atlantic.

Na serveri Wikileaks sa pred vlaňajšími novembrovými prezidentskými voľbami v USA objavili dokumenty, ktoré unikli po hackerských útokoch na servery Demokratickej strany a ktoré vrhli na Trumpovu súperku Hillary Clintonovú nepriaznivé svetlo. Podľa amerických tajných služieb bol tento útok vedený z Ruska.

Trump mladší zverejnil v pondelok večer komunikáciu so serverom, ktorú viedol pred i po voľbách. Server Wikileaks synovi súčasného šéfa Bieleho domu poslal niekoľko rôznych žiadostí, napríklad o komentár k odhaleniu o Clintonovej. Navrhol mu aj to, aby ich prostredníctvom zverejnil daňové priznanie svojho otca. Odporučil tiež, aby sa Trump starší v prípade volebnej porážky nevzdával a výsledok napadol.

Ovplyvňovanie Rusmi nepotvrdil

Prvú správu z twitterového účtu WikiLeaks Donald Trump mladší dostal na konci minulého septembra, poslednú ešte tento rok v júli. Podľa zverejnených informácií prezidentov syn odpovedal len trikrát, naposledy v októbri minulého roka.

Na snímke komunikácia na twitteri s twitterovým účtom WikiLeaks z obdobia pred i po prezidentských novembrových voľbách, ktorú zverejnil Donald Trump mladší 13. novembra 2017.
Na snímke komunikácia na twitteri s twitterovým účtom WikiLeaks z obdobia pred i po prezidentských novembrových voľbách, ktorú zverejnil Donald Trump mladší 13. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Zakladateľ severu WikiLeaks Julian Assange najprv na twitteri uviedol, že nemôže informácie o komunikácii medzi Trumpom mladším a WikiLeaks potvrdiť. Neskôr ale jeho tweety zdieľal.

Trump mladší už skôr v rámci vyšetrovania údajného ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom priznal, že sa vlani stretol s ruskou právničkou Nataliou Veselnickou, pretože mohla disponovať kompromitujúcimi informáciami o Clintonovej. Schôdzku s Veselnickou, ktorá má podľa médií kontakty na ruské vedenie, odôvodnil snahou o posúdenie „spôsobilosti“ Clintonovej stať sa prezidentkou. Trump junior ale vyhlásil, že schôdzka nič nepriniesla, a zároveň zdôraznil, že sa nikdy tajne nedohadovali s Rusmi na ovplyvnení amerických prezidentských volieb.

Rýchle správy

Bývalý bosniansko-srbský veliteľ Ratko Mladič sa dopustil genocídy a zločinov proti ľudskosti, rozhodol súd. (BBC)

12:03

Sudca nariadil, aby bol Ratko Mladič vylúčený zo súdneho dvora. Bývalý bosnianskosrbský generál počas procesu nesúhlasne triasol hlavou po obvineniach z "odstránenia moslimov a Chorvátov" prostredníctvom "prenasledovania, vyhladzovania, vraždy a deportácie". (AFP, Sky News)

11:56

Libanonský premiér Saad Harírí v stredu na žiadosť prezidenta Michela Aúna nateraz stiahol svoju demisiu a bude aj naďalej zastávať funkciu predsedu vlády. (TASR)

11:45

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37