Tomáš Rafa sa v tvorbe venuje nacionalizmu a iným extrémom

Tomáš Rafa sa v tvorbe venuje nacionalizmu a iným extrémom

14.02.2018

Výstava vizuálneho umelca Tomáša Rafu Paradox tolerancie nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály a závislý od verejnej angažovanosti.

Bratislava 14. februára (TASR) - Kunsthalle Bratislava vo svojej prízemnej presklenej galérii Lab vo štvrtok (15.2.)18.00 h otvorí verejnosti autorskú výstavu vizuálneho umelca Tomáša Rafu Paradox tolerancie.

Autor sa venuje témam nacionalizmu, pravicového extrémizmu, spolužitia s menšinami a reaguje na stav slovenskej aj stredoeurópskej reality. Podľa organizátorov expozícia nie je len umelecká, ale pokúša sa tiež motivovať k občianskej aktivite a prebudeniu z ľahostajnosti. Rámec pre ňu tvorí úryvok z citátu rakúsko-britského filozofa Karla Poppera (1945): Neobmedzená tolerancia vedie nevyhnutne k vymiznutiu tolerancie.

"Vývoj vo svete dokazuje, že v stave spoločenskej apatie väčšiny nevíťazí humanizmus, ale netolerancia k slobode a rôznorodosti. Dôležité je preto zaujať aktívny prístup a postaviť sa nespravodlivosti, či už v rovine informovania, zapojenia sa do diskusie, alebo v rovine priamej intervencie," hovorí kurátorka výstavy Lenka Kukurová. Tiež dodáva, že práve Rafova výstava nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály a závislý od verejnej angažovanosti.

Paradox tolerancie je prehliadka diel z troch tematických oblastí. Prvou sú videá mapujúce vzostup extrémistických a neofašistických nálad na Slovensku. K tomu patrí aj dielo vo forme fotosteny, ktoré vyzýva návštevníkov na zaujatie postoja. Druhú oblasť predstavujú záznamy participatívnych aktivít, ktoré Rafa so spolupracovníkmi dlhodobo realizuje v rómskych osadách na Slovensku. Treťou tematikou sú videá znázorňujúce dianie v iných krajinách, akými sú konflikt na Ukrajine alebo nárast pravicového extrémizmu v Poľsku.

Slovenský umelec Tomáš Rafa (1979) je absolvent Akadémie výtvarných umení vo Varšave, kde pôsobí ako asistent a spolupracovník legendárneho poľského umelca Grzegorza Kowalského. Fotoaparátom a kamerou sa zameriava na aktuálne dianie, politické udalosti vo verejnom priestore vyvolávajúce verejnú diskusiu, na ktorej sa zúčastňuje ako umelec aj aktivista. Získal cenu Oskára Čepana pre mladého umelca (2011). Mal autorské a skupinové prezentácie tvorby nielen v strednej a východnej Európe, ale aj vo Švédsku či USA, vystavoval i v prestížnom Múzeu moderného umenia (MOMA) v New Yorku.

Súčasťou expozície, ktorá potrvá do 15. apríla, sú sprievodné podujatia (diskusie, prednášky, divadelné predstavenie). Budú sa venovať socio-politickým otázkam i aktuálnej spoločenskej situácii.

Rýchle správy

Pri havárii lietadla v Hondurase sa zranilo deväť ľudí. Na fotografiách, ktoré úrad zverejnil, vidno malé dopravné lietadlo typu Gulfstream s napoly prelomeným trupom. (TASR, TASR/AP)

 
22. maj o 22:05

Španielska rozviedka pripustila ruský vplyv na krízu v Katalánsku. Na údajné manipulácie z Ruska na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s krízou okolo nezávislosti Katalánska, upozorňovala španielska vláda už vlani na jeseň. (TASR)

22. maj o 22:00

Dvoch kolegov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného odsúdili na 30 dní, jeho hovorkyňu zadržali. Moskovský súd dospel k záveru, že vyzývali občanov na účasť na nepovolených opozičných mítingoch.(TASR) 

22. maj o 21:50

AC Miláno čelí sankciám od UEFA pre porušenie finančných pravidiel. Možné sankcie zahŕňajú aj obmedzenia na transferovom trhu, v platoch hráčov a vo veľkosti kádra pre súťaže pod hlavičkou UEFA. (TASR)
 

22. maj o 21:40

Nemecký Bundeswehr prišiel od roku 2010 krádežami o takmer 57.000 kusov munície do strelných zbraní a celkove 75 samopalov a pištolí rôznych typov. (Spiegel)

22. maj o 21:30

Foto: Americká automobilová pretekárka Danica Patricková (vľavo) pózuje vedľa svojej sochy z lega v životnej veľkosti 22. mája 2018 v New Yorku. Staviteľ lega Chris Steininger vytvoril za 200 hodín sochu z takmer 15.000 kusov lega v 13 rôznych farbách. (TASR/AP)

 
22. maj o 21:26

Hamšík pravdepodobne opustí Neapol. Odchod kapitána "Partenopei" pripustil jeho otec Richard, podľa ktorého sa o dlhoročnú oporu klubu spod Vezuvu zaujímajú tri čínske tímy. (Pravda)

22. maj o 21:15

 V komárňanskej nemocnici vybudujú Komplexné onkologické centrum. Slúžiť má pre pol milióna obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. (TASR)

22. maj o 21:10

Mladá žena obvinila známeho speváka R. Kellyho zo zneužívania. Predstavitelia z tímu R. Kellyho odmietli v utorok Faith Rodgersovej tvrdenia komentovať.  (AP)

22. maj o 21:05

Venezuela vyhostila amerického chargé d'affaires. Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo po Madurovom víťazstve v sporných nedeľných prezidentských voľbách. Biely dom ich označil za "podvod". (AP)

22. maj o 20:58

V okolí rieky Roňava v Trebišovskom okrese hrozí prívalová povodeň. SHMÚ vydal v tejto súvislosti druhý stupeň výstrahy, informuje o tom na svojom webe. (SHMÚ)

22. maj o 20:48

Pri zrážke nákladného auta a mikrobusu s rumunským evidenčným číslom zomrelo v Maďarsku sedem ľudí. (24.hu)

22. maj o 20:38

Košice sú pripravené na nápor fanúšikov počas hokejového šampionátu v roku 2019, náruč otvárajú aj Tatry. (TASR) 

22. maj o 20:20