Tomáš Rafa sa v tvorbe venuje nacionalizmu a iným extrémom

Tomáš Rafa sa v tvorbe venuje nacionalizmu a iným extrémom

Pred 4 dňami

Výstava vizuálneho umelca Tomáša Rafu Paradox tolerancie nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály a závislý od verejnej angažovanosti.

Bratislava 14. februára (TASR) - Kunsthalle Bratislava vo svojej prízemnej presklenej galérii Lab vo štvrtok (15.2.)18.00 h otvorí verejnosti autorskú výstavu vizuálneho umelca Tomáša Rafu Paradox tolerancie.

Autor sa venuje témam nacionalizmu, pravicového extrémizmu, spolužitia s menšinami a reaguje na stav slovenskej aj stredoeurópskej reality. Podľa organizátorov expozícia nie je len umelecká, ale pokúša sa tiež motivovať k občianskej aktivite a prebudeniu z ľahostajnosti. Rámec pre ňu tvorí úryvok z citátu rakúsko-britského filozofa Karla Poppera (1945): Neobmedzená tolerancia vedie nevyhnutne k vymiznutiu tolerancie.

"Vývoj vo svete dokazuje, že v stave spoločenskej apatie väčšiny nevíťazí humanizmus, ale netolerancia k slobode a rôznorodosti. Dôležité je preto zaujať aktívny prístup a postaviť sa nespravodlivosti, či už v rovine informovania, zapojenia sa do diskusie, alebo v rovine priamej intervencie," hovorí kurátorka výstavy Lenka Kukurová. Tiež dodáva, že práve Rafova výstava nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály a závislý od verejnej angažovanosti.

Paradox tolerancie je prehliadka diel z troch tematických oblastí. Prvou sú videá mapujúce vzostup extrémistických a neofašistických nálad na Slovensku. K tomu patrí aj dielo vo forme fotosteny, ktoré vyzýva návštevníkov na zaujatie postoja. Druhú oblasť predstavujú záznamy participatívnych aktivít, ktoré Rafa so spolupracovníkmi dlhodobo realizuje v rómskych osadách na Slovensku. Treťou tematikou sú videá znázorňujúce dianie v iných krajinách, akými sú konflikt na Ukrajine alebo nárast pravicového extrémizmu v Poľsku.

Slovenský umelec Tomáš Rafa (1979) je absolvent Akadémie výtvarných umení vo Varšave, kde pôsobí ako asistent a spolupracovník legendárneho poľského umelca Grzegorza Kowalského. Fotoaparátom a kamerou sa zameriava na aktuálne dianie, politické udalosti vo verejnom priestore vyvolávajúce verejnú diskusiu, na ktorej sa zúčastňuje ako umelec aj aktivista. Získal cenu Oskára Čepana pre mladého umelca (2011). Mal autorské a skupinové prezentácie tvorby nielen v strednej a východnej Európe, ale aj vo Švédsku či USA, vystavoval i v prestížnom Múzeu moderného umenia (MOMA) v New Yorku.

Súčasťou expozície, ktorá potrvá do 15. apríla, sú sprievodné podujatia (diskusie, prednášky, divadelné predstavenie). Budú sa venovať socio-politickým otázkam i aktuálnej spoločenskej situácii.

Rýchle správy

Najmenej 17 ľudí zahynulo  po tom, ako sa v mozambickom hlavnom meste Maputo zosunula na domy hromada odpadu. K závalu došlo na skládke v dôsledku prudkých lejakov. (TASR)

17:00

Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov USD (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Táto správa sa objavila po tom, ako sa bitcoin spamätal z hrozivého pádu začiatkom roka a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať. (TASR)

16:56

Holandská vláda je pripravená prijať ďalších približne 900 colných úradníkov na posilnenie hraničných kontrol po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. (TASR)

16:47

Prepravná služba v bratislavskej Petržalke, ktorou mestská časť rozšírila portfólio poskytovaných sociálnych služieb, sa podľa miestneho úradu osvedčila. Od spustenia novej služby vlani v októbri do konca januára tohto roka eviduje služba vyše sto výjazdov. (TASR)

16:31

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo úspešne zvládnuté, zistilo sa však aj viacero porušení zákonov. Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad . Kontrolóri odhalili nedostatky napríklad v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní, ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv. (TASR)

16:22

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová počas návštevy v Londýne. (TASR)

16:18

Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP vo francúzskom Marseille. Vo finále kvalifikácie zdolal Ukrajinca Sergija Stachovského vo dvoch setoch 6:4 a 6:2. (TASR)

16:14

Slovensko v rebríčku ekonomickej slobody opäť kleslo. Hospodárska politika SR je zničujúca a jedného dňa sa krajine vypomstí. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík . (TASR) 

16:12

Firmy vo svete vyplatili v minulom roku na dividendách rekordných 1,25 bilióna USD (1 bilión eur). V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje rast o 7,7 %, čo je najvýraznejší rast od roku 2014. (TASR)

16:08

Na Filipínach zastrelili vicestarostu mesta Ronda, ktorý zároveň pôsobil ako obhajca drogového baróna Kerwina Espinozu. (TASR)

16:07

Polícia sa obracia na občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnom dvojročnom Frederikovi Šipošovi z Košíc. Chlapec je vysoký približne 92 centimetrov, štíhlej postavy, má svetlohnedé mierne kučeravé vlasy a tmavohnedé oči. (TASR)

16:01

Mestská polícia v Sabinove v týchto dňoch testuje vo výkone služby zapožičaný elektromobil, ktorý môže mať k dispozícií do 23. februára.  (TASR)

16:01

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. (TASR)

15:58