Talkshow Zuzany Martinákovej 17.4.2018

17.04.2018

Hostia:
Branislav Masár - podpredseda Cechu taxikárov Bratislava
Matej Krampl - predseda Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov
Robert Chovanculiak - analytik INESS
Téma: Koncom marca UBER vypol svoju aplikáciu v Bratislave - stalo sa tak po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava 1. Ako situáciu hodnotia zástupcovia taxislužieb, ktorí obviňovali UBER z nekalej súťaže, aká je budúcnosť tzv. zdielaných služieb - kam sa zaraďuje aj UBER, v akej fáze je legislatíva, ktorá má upravovať fungovanie UBER-u na Slovensku?

Hosť: Ľubica Laššáková - ministerka kultúry (SMER-SD)
Témy:
1. Závery zo stretnutia so signatármi výzvy Kultúrny reparát.
2. Záujem o stretnutie prejavili aj zástupcovia ďalších iniciatív z oblasti kultúry, napr. z regiónov. Budú aj ďalšie stretnutia? Chcete sa viac venovať regionálnej kultúre?
3. Zaznievajú na týchto stretnutiach konkrétne návrhy, okruhy. priority, ktoré treba v rezorte riešiť?
4. Ako si vysvetľujete tlak, ktorý vznikol na Vašu osobu po vymenovaní?
5. Vyjadrili ste sa, že preberáte rezort po Marekovi Maďaričovi v dobrej kondícii. Na čo určite nadviažete, čo budete meniť?
6. V médiách zaznela nedávno, že ste ochotná hovoriť o kvótach na slovenskú hudbu. Plánujete to?
7. Situácia v RTVS, chcete sa ňou zaoberať?

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01