Talkshow Zuzany Martinákovej 14.3.2018

Pred 4 dňami

Hostia: prof. Ing. Peter Ballo - Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva Slovenskej technickej univerzity
Agáta Staneková - šéfredaktorka
Téma:
Popredný britský teoretický fyzik Stephen Hawking, jeden z najuznávanejších svetových vedcov, zomrel vo veku 76 rokov, počas spánku doma v anglickom meste Cambridge. Aj keď bol celý život kvôli chorobe pripútaný k vozíku a nedokázal vykonávať vedomé pohyby, jeho geniálna myseľ sa slobodne "prechádzala" po vesmíre a prekračovala čas a priestor.

Hosť: doc. Miroslav Lysý - Právnická fakulta UK, Katedra právnych dejín a právnej komparatistiky
Téma:
Ústavné možnosti skrátenia volebného obdobia.
Príklady z minulosti u nás, prípadné riešenie podobných politických kríz v iných krajinách.
Aké je na Slovensku rozdelenie kompetencií medzi ústavnými činiteľmi v krízových politických situáciách, je to dostatočne právne, prípadne ústavne pokryté - všetky situácie, ktoré môžu nastať?
Akú úlohu zohrávajú aj tradície a nepísané pravidlá?
Hovorí sa aj o úradníckej vláde - o aký inštitút ide, aké sú možnosti zostavenia takejto úradníckej vlády?

Rýchle správy

Srí Lanka zrušila výnimočný stav, ktorý zaviedla 6. marca s cieľom zabrániť šíreniu násilia dvoma etnickými skupinami. (TASR)

18:17

Slovenská vedkyňa chce v Brne posilniť výskum v oblasti vývojovej biológie. (TASR)

18:00

Útočník odistil granát medzi stovkami študentov na univerzite v afganskom meste Kábul. Atentátnik zahynul a piati študenti utrpeli zranenia. (SITA)

17:56

Voľby v Rusku:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. (SITA)

17:49

Ministerstvo zdravotníctva SR nateraz nebude komentovať rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý sa v spore o liek Vargatef priklonil na stranu súkromných zdravotných poisťovní. (TASR)

17:34

Banskobystrickí hokejisti fandia všetkým ženám, podporili projekt za zdravé prsia. (TASR)

17:18

Fakulta zdravotníctva Trnavskej univerzity ponúka bezplatné vyšetrenia. (TASR)

17:00

Spojené štáty by mohli Európsku úniu spod dovozných ciel na oceľ a hliník vyňať, stanovili si ale podmienky. (TASR)

16:42

Severokórejské rakety sa dostali na takú úroveň, že medzičasom sú schopné zasiahnuť Európu vrátane Nemecka. Na stretnutí so skupinou poslancov nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými dňami za zatvorenými dverami, to povedal námestník riaditeľa Spolkovej spravodajskej službe Ole Diehl. (BILD)

16:26

Tureckom podporované sýrske sily úplne ovládli kurdskú enklávu Afrín na severozápade Sýrie, o ktorú takmer dva mesiace zvádzali boje s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany. (DPA)

16:11

Humenskí hasiči v nedeľu predpoludním zasahovali pri dopravnej nehode osobného auta s dodávkovým vozidlom, v ktorom bolo deväť cestujúcich, pri obci Závadka v smere na Topoľovku. Pri nehode sa zranilo šesť osôb. (TASR)

15:56

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. (TASR)

15:40

Ceny ropy na záver tohto týždňa vzrástli o takmer 2 % a napriek pôvodným predpokladom aj celý týždeň uzatvorili rastom. (TASR)

15:26