Súhrn správ s Martou Jančkárovou 18.7.2017 (Machalík, Sladovník, Rafael)

Súhrn správ s Martou Jančkárovou 18.7.2017 (Machalík, Sladovník, Rafael)

19.07.2017

K ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej, ktorá už pred časom upozorňovala na dvojakú kvalitu potravín v EÚ, sa pridal aj premiér Robert Fico. Problém ilustroval na tovaroch, ktoré prešli slovenskými aj českými porovnávacími testami. Obmedzí Slovensko dovážané potraviny pre zariadenia verejného stravovania? Marta Jančkárová sa o téme rozprávala s riaditeľom odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva Vladimírom Machalíkom a predsedom sekcie kvality a bezpečnosti potravín zväzu obchodu Albínom Sladovníkom.

Pozreli sme sa aj na zmenu, ktorá sa týka detí z chudobných rodín. Doteraz museli prejsť vyšetrením u psychológa, ktorý mal posúdiť ich nárok na príspevok. Stávalo sa, že jedno z detí úrady uznali za chudobné a druhé nie. Teraz ministerstvo školstva túto prax zrušilo, ale iba do konca budúceho roka. Ako budú zo zmeny profitovať deti, ktoré sa bez vzdelania neuplatnia na pracovnom trhu? Téma pre Vlada Rafaela z občianskeho združenia eduRoma.

Rýchle správy

Povodne si za prvého polroka vyžiadali na Slovensku škody za viac ako 7,2 milióna eur. Ďalších vyše 2,2 milióna predstavujú náklady na záchranné povodňových zabezpečovacích, ako aj záchranných prác. Štát tieto práce preplatí, rozhodol v stredu kabinet. (TASR)

20:47

Jedného občana Bulharska a jedného občana Rumunska obvinil prokurátor v juhomaďarskom Kecskeméte z trestného činu prevádzačstva. Dvojica prepašovala cez rumunsko-maďarské hranice 18 migrantov zo Sýrie a Iraku. (TASR)

20:35

Gabby Douglasová, ďalšia z amerických gymnastiek priznala, že ju sexuálne zneužíval bývalý tímový lekár Larry Nassar. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročný trest odňatia slobody. (TASR)

20:21

Mapa 40. ročníka rally Dakar, ktorý sa začne v peruánskom hlavnom meste Lima 6. januára 2018 a skončí v argentínskej Córdobe 20. januára 2018 po prekročení Bolívie. (AP)

a

 

20:07

Slovensko poskytne mimoriadny príspevok vo výške milión eur do Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Súhlas s tým vyjadrila vláda, pričom pomoc sa zameria na región severnej Afriky. (TASR)

19:57

Štátny podnik Lesy SR chce vniesť do obchodu s drevom stabilitu. Vo svojich nových zásadách obchodnej politiky chce predovšetkým zvýšiť dĺžku obchodných kontraktov z jednoročných na troj- až päťročné a zo štvrťročných na jednoročné. (TASR)

19:43

Šesť krajín eurozóny možno ani na budúci rok nesplní fiškálne kritériá. Ide o Belgicka, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko a Francúzsko. Podľa pravidiel EÚ musia byť rozpočtové deficity štátov nižšie ako 3 % HDP a verejný dlh menší ako 60 % HDP. Slovensko je v skupine krajín, ktorá EK predložila rozpočty, ktoré sú úplne alebo vo veľkej miere v súlade s pravidlami tzv. Paktu stability a rastu. (TASR)

19:29

Bývalého mafiánskeho bossa Salvatoreho "Tota" Riinu, ktorý zomrel minulý piatok vo veku 87 rokov vo väzenskej nemocnici, pochovali na cintoríne v jeho rodnom meste Corleone na Sicílii. Uloženiu rakvy do rodinnej hrobky predchádzalo jej len požehnanie, nekonal sa žiaden pohrebný obrad. Katolícka cirkev totiž páchateľov trestných činov, ktorí neprejavili pokánie, pochovávať odmieta. (TASR)

19:14
19:00

Ústavný súd SR eviduje šesť sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC. (SITA)

18:47

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal rozsudok Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu o uložení doživotného väzenia bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi. Súd v Haagu uznal Mladiča za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. (TASR)

18:36

Tréner futbalistov Sevilly Eduardo Berizzo má rakovinu prostaty. Svoju diagnózu hráčom oznámil v šatni po prvom polčase utorňajšieho zápasu Ligy majstrov, v ktorom jeho tím prehrával s Liverpoolom 0:3. Po zmene strán predviedli Andalúzania parádny obrat a napokon remizovali 3:3. Po vyrovnávajúcom góle sa rozbehli k lavičke a dojatého Berizza objali. (TASR)

18:20

Slovensko bude v oblasti školstva a mládeže spolupracovať s Kórejskou republikou. Ministerky Martina Lubyová a Chung Hyun podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti mládeže, na základe ktorého budú od budúceho roka prebiehať vzájomné návštevy mladých ľudí spolufinancované oboma stranami. (TASR)

18:06