STREĽBA V ŠKOLE na Floride: Mladík, ktorý zabil 17 ľudí, bol v minulosti psychicky chorý

STREĽBA V ŠKOLE na Floride: Mladík, ktorý zabil 17 ľudí, bol v minulosti psychicky chorý

Pred 4 dňami

Polícia už zadržala podozrivého zo streľby. Streľba si vyžiadala najmenej jeden život.
AKTUALIZOVANÉ 8:45

Parkland 15. februára (TASR) - Páchateľ stredajšej streľby na floridskej škole, ktorá si vyžiadala najmenej 17 mŕtvych, zverejňoval veľmi "znepokojujúce" príspevky na internetových sociálnych sieťach. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia miestnych predstaviteľov a páchateľových bývalých spolužiakov.

Podľa jedného zo študentov, ktorý utiekol pred smrtiacou streľbou, 19-ročný Nikolas Cruz zverejnil na sieti Instagram fotografiu, na ktorej pózoval so strelnou zbraňou. Podľa neho išlo ináč o plachého mladíka. Iný spolužiak tvrdil, že Cruz na Instagrame zdieľal príspevok o zabíjaní zvierat a že si v záhrade svojho domu nacvičoval streľbu zo vzduchovky.

Zábery z televízneho vrtuľníka zachytávajú evakuáciu, podľa polície je však útočník stále na mieste činu.
Zábery z televízneho vrtuľníka zachytávajú evakuáciu, podľa polície je však útočník stále na mieste činu. Foto: reprofoto BBC

Úrady uviedli len to, že skúmajú mimoriadne znepokojujúce príspevky, ktoré zadržaný strelec ešte pred útokom zverejnil na internete, avšak neuviedli bližšie podrobnosti.

Cruz bol zo školy vylúčený minulý školský rok pre bližšie nešpecifikovaný disciplinárny delikt a namiesto toho navštevoval inú školu v rovnakom okrese Broward County.

Podľa svedectiev spolužiakov bol však údajne vylúčený kvôli bitke s novým priateľom svojho bývalého dievčaťa. Niektorí tvrdia, že sa v priebehu posledného roka začal správať čudne.

Podľa informácií miestnych úradov sa Cruz v minulosti nejakú dobu liečil na klinike duševného zdravia, kam však prestal dochádzať pred vyše rokom. Neexistovali však žiadne indície, že by mohol byť nebezpečný pre svoje okolie.

 

Páchateľ bol podľa prvých zistení počas útoku vyzbrojený minimálne jednou poloautomatickou puškou AR-15 (alebo podobnou zbraňou) a viacerými zásobníkmi.

Vyšetrovatelia zatiaľ len postupne zisťujú, čo sa na štátnej strednej škole Marjory Stonemanovej Douglasovej v meste Parkland, ktorú navštevuje približne 3000 žiakov, vlastne stalo. Podľa niektorých správ strelec spustil v škole požiarny alarm, podľa iných sa krátko pred útokom konal v areáli nácvik požiarneho poplachu.

Študenti a zamestnanci školy, ležiacej neďaleko mesta Boca Raton na juhu štátu Florida, po vypuknutí streľby v panike vybiehali z budovy, v ktorej následne zasahovali príslušníci špeciálnej jednotky. Žiakov potom evakuovali do inej školy v susedstve.

Podľa CNN išlo o jeden z desiatich najhorších prípadov masovej streľby v moderných dejinách USA.

Medzi 17 zabitými sú dospelí aj deti. V miestnych nemocniciach hospitalizovali 16 zranených, z ktorých dvaja zomreli. Minimálne traja zranení sú v kritickom stave a viacerých museli urgentne operovať.

Nemocničné ošetrenie poskytli aj zadržanému páchateľovi, následne ho odviedla polícia. Cruza podľa miestneho šerifa zadržali neďaleko školského areálu, pri zatýkaní nekládol odpor.

Dvanásť obetí zahynulo priamo vo vnútri školskej budovy. Dve mŕtve telá sa našli pred školou a ďalšie na neďalekej ulici. Zvyšné ďalšie osoby neskôr zomreli na následky zranení.

Škola zostane po zvyšok týždňa zatvorená. Guvernér Floridy Rick Scott nariadil, aby boli až do pondelka štátne zástavy spustené na pol žrde. Florida bude financovať výdavky na pohreb obetí a psychologickú pomoc pre pozostalých.

Rýchle správy

Najmenej 17 ľudí zahynulo  po tom, ako sa v mozambickom hlavnom meste Maputo zosunula na domy hromada odpadu. K závalu došlo na skládke v dôsledku prudkých lejakov. (TASR)

17:00

Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov USD (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Táto správa sa objavila po tom, ako sa bitcoin spamätal z hrozivého pádu začiatkom roka a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať. (TASR)

16:56

Holandská vláda je pripravená prijať ďalších približne 900 colných úradníkov na posilnenie hraničných kontrol po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. (TASR)

16:47

Prepravná služba v bratislavskej Petržalke, ktorou mestská časť rozšírila portfólio poskytovaných sociálnych služieb, sa podľa miestneho úradu osvedčila. Od spustenia novej služby vlani v októbri do konca januára tohto roka eviduje služba vyše sto výjazdov. (TASR)

16:31

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo úspešne zvládnuté, zistilo sa však aj viacero porušení zákonov. Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad . Kontrolóri odhalili nedostatky napríklad v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní, ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv. (TASR)

16:22

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová počas návštevy v Londýne. (TASR)

16:18

Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP vo francúzskom Marseille. Vo finále kvalifikácie zdolal Ukrajinca Sergija Stachovského vo dvoch setoch 6:4 a 6:2. (TASR)

16:14

Slovensko v rebríčku ekonomickej slobody opäť kleslo. Hospodárska politika SR je zničujúca a jedného dňa sa krajine vypomstí. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík . (TASR) 

16:12

Firmy vo svete vyplatili v minulom roku na dividendách rekordných 1,25 bilióna USD (1 bilión eur). V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje rast o 7,7 %, čo je najvýraznejší rast od roku 2014. (TASR)

16:08

Na Filipínach zastrelili vicestarostu mesta Ronda, ktorý zároveň pôsobil ako obhajca drogového baróna Kerwina Espinozu. (TASR)

16:07

Polícia sa obracia na občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnom dvojročnom Frederikovi Šipošovi z Košíc. Chlapec je vysoký približne 92 centimetrov, štíhlej postavy, má svetlohnedé mierne kučeravé vlasy a tmavohnedé oči. (TASR)

16:01

Mestská polícia v Sabinove v týchto dňoch testuje vo výkone služby zapožičaný elektromobil, ktorý môže mať k dispozícií do 23. februára.  (TASR)

16:01

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. (TASR)

15:58