Starý prípad ožíva: Po desaťročiach vypátrali unesené dievčatko

Starý prípad ožíva: Po desaťročiach vypátrali unesené dievčatko

06.12.2017

Armáda a polícia organizovali aj krádeže detí politických väzňov.

Buenos Aires 6. decembra (TASR) - Argentínska ľudskoprávna organizácia Staré matky z Májového námestia v utorok informovala, že testami DNA sa podarilo určiť pravú totožnosť ďalšej osoby odobratej v detskom veku svojim biologickým rodičom. Skutok sa stal počas vojenskej diktatúry v rokoch 1976-83.       

Podľa agentúry AP ide o 126. prípad, keď sa podarilo nájsť biologických rodičov odobratého dieťaťa.       

Najnovší prípad sa týka mladej ženy menom Adriana, ktorá je dcérou Violety Graciely Ortolaniovej a Edgarda Roberta Garniera. Adriana sa v utorok zúčastnila na tlačovej konferencii v Buenos Aires, kde Staré matky z Májového námestia predstavili najnovší výsledok svojho úspešného pátrania.       

Príslušníci armády a polície uniesli Ortolaniovú v roku 1976 v argentínskom meste La Plata. Žena bola vtedy tehotná. Garniera uniesli rok nato. Obaja rodičia boli počas diktatúry zavraždení.       

Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že počas vojenskej diktatúry v Argentíne bolo uväznených, mučených, zavraždených alebo zmizlo viac ako 30.000 ľudí. Úrady však uvádzajú, že šlo o asi 7600 ľudí.      

Armáda a polícia počas diktatúry organizovali aj krádeže detí politických väzňov. Mnohí z nich boli potom popravení.

Rýchle správy

Hlavné mesto chce prilákať na návštevu okrem zahraničných aj viac domácich turistov. Počas aktuálnej letnej sezóny preto spúšťa najväčšiu kampaň zameranú na návštevníkov z ostatných končín Slovenska pod názvom Spoznaj svoje hlavné mesto. (TASR)

15:45

Plánované stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Spojených štátov sa uskutoční v stanovenom termíne i napriek najnovšiemu nárastu napätia na Kórejskom polostrove. (TASR)

15:31

Pri pondelkovej streľbe vo francúzskom meste Marseille došlo k únosu jednej osoby. S odvolaním sa na vyhlásenie miestneho prokurátora o tom informoval spravodajský server The Local.

15:15

Najmenej 16 ľudí, vrátane štyroch príslušníkov bezpečnostných síl, zahynulo, keď v druhom najväčšom afganskom meste Kandahár explodovala nádoba plná výbušnín. (AP)

15:01

Iracký trestný súd odsúdil Belgičana na smrť obesením za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát . (DPA)

14:45

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook  Mark Zuckerberg sa večer krátko po 18.00 h predstaví pred členmi Európskeho parlamentu a vysokými predstaviteľmi Európskej únie, aby odpovedal na otázky spojené so škandálom zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku. (TASR)

14:31

Britský Manchester si pripomína prvé výročie samovražedného teroristického útoku, ktorý si v miestnej hale Manchester Arena vyžiadal 22 obetí na životoch a vyše 200 zranených. (Sky News)

14:15

Starosta Jekaterinburgu, ktorý je štvrtým najväčším mestom Ruska, oznámil nečakane svoj odchod z funkcie. Urobil tak na protest proti legislatívnej úprave, na základe ktorej už nový šéf radnice nebude volený priamo. (AP)

14:01

Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí požiadal Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu, aby "okamžite začal vyšetrovať" údajné zločiny Izraela proti Palestínčanom. (AP)

13:45

Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva s podporou ďalších organizácií a ľudí vyzýva vládu, aby konečne vytvorila nezávislý orgán s právomocou vyšetriť rozsah praxe nezákonných sterilizácií a poskytnúť všetkým poškodeným ženám odškodnenie a ospravedlnenie.

13:31

VIDEO: Talkshow Zuzany Martinákovej

V druhej polovici sa bude moderátorka rozprávať s Luciou Yar – analytičkou Euractiv s ktorou bude hovoriť o situácii v Turecku pred voľbami.

 

13:10

Bratislava by mohla mať Námestie Tomáša G. Masaryka. Pomenovanie po zakladateľovi a prvom prezidentovi Československej republiky by mohlo niesť doteraz nepomenované verejné priestranstvo pred budovou Slovenského národného múze, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia. (TASR)

13:01