Starý prípad ožíva: Po desaťročiach vypátrali unesené dievčatko

Starý prípad ožíva: Po desaťročiach vypátrali unesené dievčatko

06.12.2017

Armáda a polícia organizovali aj krádeže detí politických väzňov.

Buenos Aires 6. decembra (TASR) - Argentínska ľudskoprávna organizácia Staré matky z Májového námestia v utorok informovala, že testami DNA sa podarilo určiť pravú totožnosť ďalšej osoby odobratej v detskom veku svojim biologickým rodičom. Skutok sa stal počas vojenskej diktatúry v rokoch 1976-83.       

Podľa agentúry AP ide o 126. prípad, keď sa podarilo nájsť biologických rodičov odobratého dieťaťa.       

Najnovší prípad sa týka mladej ženy menom Adriana, ktorá je dcérou Violety Graciely Ortolaniovej a Edgarda Roberta Garniera. Adriana sa v utorok zúčastnila na tlačovej konferencii v Buenos Aires, kde Staré matky z Májového námestia predstavili najnovší výsledok svojho úspešného pátrania.       

Príslušníci armády a polície uniesli Ortolaniovú v roku 1976 v argentínskom meste La Plata. Žena bola vtedy tehotná. Garniera uniesli rok nato. Obaja rodičia boli počas diktatúry zavraždení.       

Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že počas vojenskej diktatúry v Argentíne bolo uväznených, mučených, zavraždených alebo zmizlo viac ako 30.000 ľudí. Úrady však uvádzajú, že šlo o asi 7600 ľudí.      

Armáda a polícia počas diktatúry organizovali aj krádeže detí politických väzňov. Mnohí z nich boli potom popravení.

Rýchle správy

Ruský prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že do marcových volieb nepôjde ako stranícky kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine, ako aj so širokou podporou občanov. (TASS)

10:53

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27