SLEDUJEME 5. DEŇ OLYMPIÁDY: Viacero disciplín zrušili, športovcov a divákov ohrozuje silný vietor

SLEDUJEME 5. DEŇ OLYMPIÁDY: Viacero disciplín zrušili, športovcov a divákov ohrozuje silný vietor

14.02.2018

Hrozilo aj zrušenie neskorovečerného hokejového zápasu Slovenska s Olympijskými športovcami z Ruska.
AKTUALIZOVANÉ 9:56

.Pjongčang 14. februára (TASR) - Situácia v dejisku ZOH v Pjongčangu nabrala v stredu kritický rozmer. Po tom, čo v horskej časti Alpensia zrušili slovenskou verejnosťou mimoriadne očakávaný slalom žien a vytrvalostný biatlon žien, v prímorskom meste Kangnung hrozilo aj zrušenie neskorovečerného hokejového zápasu Slovenska s Olympijskými športovcami z Ruska.

Mobily prijímajú neustále varovania o nebezpečnom nárazovom vetre a organizačný výbor popoludní zakázal pohyb ľudí v Olympijskom parku. Tí, ktorí ho nestihli opustiť, musia zostať v halách a prítomné médiá (hokej, curling, krasokorčuľovanie) sa presunuli zo stanových tlačových centier na tribúny do arén. O ďalšom vývoji budú organizátori informovať s tým, že prioritná počas zimnej olympiády je bezpečnosť jej účastníkov.

Prudké nárazy vetra riadne komplikovali situáciu aj v mediálnej dedine, kde na jednom zo vstupov rozmlátilo prístupový bezpečnostný skener a povetrím lietala všadeprítomná hlina. Problémy sa nevyhli ani obchodu so suvenírmi, vietor poškodil jeho strop. Improvizovaný obchod je rovnako ako tlačové centrá skonštruovaný iba z oceľových rúr a celtoviny.

Preteky Slovákov presunuli

Olympijský slalom na ZOH v Pjongčangu pre silný vietor zrušili. Štart pretekov v horskom stredisku Jangpchjong na niekoľkokrát presúvali, ale napokon padol verdikt o neuskutočnení tretej zo štyroch súťaží zjazdárskeho programu. Ako náhradný termín určili piatok a v tento deň tak bude kolidovať s hokejovým zápasom Slovensko - USA.   

Organizátori ZOH v Pjongčangu museli pre silný vietor presunúť vytrvalostné preteky žien na 15 km na štvrtok na 17.15 h miestneho času (9.15 SEČ). Preteky aj so štvoricou slovenských reprezentantiek na čele s Anastasiou Kuzminovou sa mali pôvodne uskutočniť v stredu o 12.05 SEČ. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) na svojej stránke informovala, že vytrvalostné preteky mužov na 20 km posunuli vo štvrtok z 12.00 na 12.20 SEČ.

V troch príbehoch aj Shiffrinová 

A opäť vietor a zjazdársky sklz.  Piaty klasický súťažný deň na ZOH v Pjongčangu odštartoval prekladaním štartu slalomu, najsilnejšej lyžiarskej súťaže slovenskej výpravy a možno najsilnejšie aj celkovo. 

Samozrejme ale, že v upútavke Olympijského informačného servisu pre akreditovaných reportérov (myInfo 2018) nemohol slalom ako jeden z troch príbehov dňa chýbať pre Mikaelu Shiffrinovú. Pomaly už každé preteky a istotne každé vrcholné znamenajú nejaký rekordný vstup fenomenálnej Američanky. Na medailových podujatiach ešte nenašla medzi husto postavenými bránkami premožiteľku. Je trojnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka, jej druhé zlato na ZOH by znamenalo ďalší míľnik v dejinách alpského lyžovania.       

Proti je medzi inými Petra Vlhová, jej najväčšia rivalka. A samozrejme o svoj kus šťastia išla bojovať aj olympijská smoliarka Veronika Velez-Zuzulová. Mimoriadny slovenský deň v Pjongčangu definovali aj vytrvalostné preteky biatlonistiek na čele s Anastasiou Kuzminovou a vstup slovenských hokejistov do turnaja v zápase proti Olympijským športovcom z Ruska.       

DEŇ5 na ZOH mal v programe podujatia v 10 odvetviach, celkovo bolo na rozdanie 6 medailových kolekcií.      
     

Tri príbehy OIS:   

HORÚCA RAMPA: Mužské finále na snoubordovej U-rampe by malo byť jedným z vrcholov hier.       

TRETÍ ZÁBER?: Nemecká severská kombinácia sa pokúsi opäť získať zlato na 10 km Gundersenovou metódou, na štarte sú úradujúci olympijský šampión Eric Frenzel i majster sveta Johannes Rydzek.       

ZASADENÉ ŠTANDARDY: Olympijská víťazka zo Soči Mikaela Shiffrinová ako vyčnievajúca pretekárka začína svoju púť v Pjongčangu v slalome. 

 

Rýchle správy

Pri havárii lietadla v Hondurase sa zranilo deväť ľudí. Na fotografiách, ktoré úrad zverejnil, vidno malé dopravné lietadlo typu Gulfstream s napoly prelomeným trupom. (TASR, TASR/AP)

 
22. maj o 22:05

Španielska rozviedka pripustila ruský vplyv na krízu v Katalánsku. Na údajné manipulácie z Ruska na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s krízou okolo nezávislosti Katalánska, upozorňovala španielska vláda už vlani na jeseň. (TASR)

22. maj o 22:00

Dvoch kolegov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného odsúdili na 30 dní, jeho hovorkyňu zadržali. Moskovský súd dospel k záveru, že vyzývali občanov na účasť na nepovolených opozičných mítingoch.(TASR) 

22. maj o 21:50

AC Miláno čelí sankciám od UEFA pre porušenie finančných pravidiel. Možné sankcie zahŕňajú aj obmedzenia na transferovom trhu, v platoch hráčov a vo veľkosti kádra pre súťaže pod hlavičkou UEFA. (TASR)
 

22. maj o 21:40

Nemecký Bundeswehr prišiel od roku 2010 krádežami o takmer 57.000 kusov munície do strelných zbraní a celkove 75 samopalov a pištolí rôznych typov. (Spiegel)

22. maj o 21:30

Foto: Americká automobilová pretekárka Danica Patricková (vľavo) pózuje vedľa svojej sochy z lega v životnej veľkosti 22. mája 2018 v New Yorku. Staviteľ lega Chris Steininger vytvoril za 200 hodín sochu z takmer 15.000 kusov lega v 13 rôznych farbách. (TASR/AP)

 
22. maj o 21:26

Hamšík pravdepodobne opustí Neapol. Odchod kapitána "Partenopei" pripustil jeho otec Richard, podľa ktorého sa o dlhoročnú oporu klubu spod Vezuvu zaujímajú tri čínske tímy. (Pravda)

22. maj o 21:15

 V komárňanskej nemocnici vybudujú Komplexné onkologické centrum. Slúžiť má pre pol milióna obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. (TASR)

22. maj o 21:10

Mladá žena obvinila známeho speváka R. Kellyho zo zneužívania. Predstavitelia z tímu R. Kellyho odmietli v utorok Faith Rodgersovej tvrdenia komentovať.  (AP)

22. maj o 21:05

Venezuela vyhostila amerického chargé d'affaires. Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo po Madurovom víťazstve v sporných nedeľných prezidentských voľbách. Biely dom ich označil za "podvod". (AP)

22. maj o 20:58

V okolí rieky Roňava v Trebišovskom okrese hrozí prívalová povodeň. SHMÚ vydal v tejto súvislosti druhý stupeň výstrahy, informuje o tom na svojom webe. (SHMÚ)

22. maj o 20:48

Pri zrážke nákladného auta a mikrobusu s rumunským evidenčným číslom zomrelo v Maďarsku sedem ľudí. (24.hu)

22. maj o 20:38

Košice sú pripravené na nápor fanúšikov počas hokejového šampionátu v roku 2019, náruč otvárajú aj Tatry. (TASR) 

22. maj o 20:20