SLEDUJEME 5. DEŇ OLYMPIÁDY: Viacero disciplín zrušili, športovcov a divákov ohrozuje silný vietor

SLEDUJEME 5. DEŇ OLYMPIÁDY: Viacero disciplín zrušili, športovcov a divákov ohrozuje silný vietor

14.02.2018

Hrozilo aj zrušenie neskorovečerného hokejového zápasu Slovenska s Olympijskými športovcami z Ruska.
AKTUALIZOVANÉ 9:56

.Pjongčang 14. februára (TASR) - Situácia v dejisku ZOH v Pjongčangu nabrala v stredu kritický rozmer. Po tom, čo v horskej časti Alpensia zrušili slovenskou verejnosťou mimoriadne očakávaný slalom žien a vytrvalostný biatlon žien, v prímorskom meste Kangnung hrozilo aj zrušenie neskorovečerného hokejového zápasu Slovenska s Olympijskými športovcami z Ruska.

Mobily prijímajú neustále varovania o nebezpečnom nárazovom vetre a organizačný výbor popoludní zakázal pohyb ľudí v Olympijskom parku. Tí, ktorí ho nestihli opustiť, musia zostať v halách a prítomné médiá (hokej, curling, krasokorčuľovanie) sa presunuli zo stanových tlačových centier na tribúny do arén. O ďalšom vývoji budú organizátori informovať s tým, že prioritná počas zimnej olympiády je bezpečnosť jej účastníkov.

Prudké nárazy vetra riadne komplikovali situáciu aj v mediálnej dedine, kde na jednom zo vstupov rozmlátilo prístupový bezpečnostný skener a povetrím lietala všadeprítomná hlina. Problémy sa nevyhli ani obchodu so suvenírmi, vietor poškodil jeho strop. Improvizovaný obchod je rovnako ako tlačové centrá skonštruovaný iba z oceľových rúr a celtoviny.

Preteky Slovákov presunuli

Olympijský slalom na ZOH v Pjongčangu pre silný vietor zrušili. Štart pretekov v horskom stredisku Jangpchjong na niekoľkokrát presúvali, ale napokon padol verdikt o neuskutočnení tretej zo štyroch súťaží zjazdárskeho programu. Ako náhradný termín určili piatok a v tento deň tak bude kolidovať s hokejovým zápasom Slovensko - USA.   

Organizátori ZOH v Pjongčangu museli pre silný vietor presunúť vytrvalostné preteky žien na 15 km na štvrtok na 17.15 h miestneho času (9.15 SEČ). Preteky aj so štvoricou slovenských reprezentantiek na čele s Anastasiou Kuzminovou sa mali pôvodne uskutočniť v stredu o 12.05 SEČ. Medzinárodná biatlonová únia (IBU) na svojej stránke informovala, že vytrvalostné preteky mužov na 20 km posunuli vo štvrtok z 12.00 na 12.20 SEČ.

V troch príbehoch aj Shiffrinová 

A opäť vietor a zjazdársky sklz.  Piaty klasický súťažný deň na ZOH v Pjongčangu odštartoval prekladaním štartu slalomu, najsilnejšej lyžiarskej súťaže slovenskej výpravy a možno najsilnejšie aj celkovo. 

Samozrejme ale, že v upútavke Olympijského informačného servisu pre akreditovaných reportérov (myInfo 2018) nemohol slalom ako jeden z troch príbehov dňa chýbať pre Mikaelu Shiffrinovú. Pomaly už každé preteky a istotne každé vrcholné znamenajú nejaký rekordný vstup fenomenálnej Američanky. Na medailových podujatiach ešte nenašla medzi husto postavenými bránkami premožiteľku. Je trojnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka, jej druhé zlato na ZOH by znamenalo ďalší míľnik v dejinách alpského lyžovania.       

Proti je medzi inými Petra Vlhová, jej najväčšia rivalka. A samozrejme o svoj kus šťastia išla bojovať aj olympijská smoliarka Veronika Velez-Zuzulová. Mimoriadny slovenský deň v Pjongčangu definovali aj vytrvalostné preteky biatlonistiek na čele s Anastasiou Kuzminovou a vstup slovenských hokejistov do turnaja v zápase proti Olympijským športovcom z Ruska.       

DEŇ5 na ZOH mal v programe podujatia v 10 odvetviach, celkovo bolo na rozdanie 6 medailových kolekcií.      
     

Tri príbehy OIS:   

HORÚCA RAMPA: Mužské finále na snoubordovej U-rampe by malo byť jedným z vrcholov hier.       

TRETÍ ZÁBER?: Nemecká severská kombinácia sa pokúsi opäť získať zlato na 10 km Gundersenovou metódou, na štarte sú úradujúci olympijský šampión Eric Frenzel i majster sveta Johannes Rydzek.       

ZASADENÉ ŠTANDARDY: Olympijská víťazka zo Soči Mikaela Shiffrinová ako vyčnievajúca pretekárka začína svoju púť v Pjongčangu v slalome. 

 

Rýchle správy

Najmenej 17 ľudí zahynulo  po tom, ako sa v mozambickom hlavnom meste Maputo zosunula na domy hromada odpadu. K závalu došlo na skládke v dôsledku prudkých lejakov. (TASR)

17:00

Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov USD (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Táto správa sa objavila po tom, ako sa bitcoin spamätal z hrozivého pádu začiatkom roka a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať. (TASR)

16:56

Holandská vláda je pripravená prijať ďalších približne 900 colných úradníkov na posilnenie hraničných kontrol po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. (TASR)

16:47

Prepravná služba v bratislavskej Petržalke, ktorou mestská časť rozšírila portfólio poskytovaných sociálnych služieb, sa podľa miestneho úradu osvedčila. Od spustenia novej služby vlani v októbri do konca januára tohto roka eviduje služba vyše sto výjazdov. (TASR)

16:31

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo úspešne zvládnuté, zistilo sa však aj viacero porušení zákonov. Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad . Kontrolóri odhalili nedostatky napríklad v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní, ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv. (TASR)

16:22

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová počas návštevy v Londýne. (TASR)

16:18

Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP vo francúzskom Marseille. Vo finále kvalifikácie zdolal Ukrajinca Sergija Stachovského vo dvoch setoch 6:4 a 6:2. (TASR)

16:14

Slovensko v rebríčku ekonomickej slobody opäť kleslo. Hospodárska politika SR je zničujúca a jedného dňa sa krajine vypomstí. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík . (TASR) 

16:12

Firmy vo svete vyplatili v minulom roku na dividendách rekordných 1,25 bilióna USD (1 bilión eur). V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje rast o 7,7 %, čo je najvýraznejší rast od roku 2014. (TASR)

16:08

Na Filipínach zastrelili vicestarostu mesta Ronda, ktorý zároveň pôsobil ako obhajca drogového baróna Kerwina Espinozu. (TASR)

16:07

Polícia sa obracia na občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnom dvojročnom Frederikovi Šipošovi z Košíc. Chlapec je vysoký približne 92 centimetrov, štíhlej postavy, má svetlohnedé mierne kučeravé vlasy a tmavohnedé oči. (TASR)

16:01

Mestská polícia v Sabinove v týchto dňoch testuje vo výkone služby zapožičaný elektromobil, ktorý môže mať k dispozícií do 23. februára.  (TASR)

16:01

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. (TASR)

15:58