Šéf Európskej vesmírnej agentúry kritizuje USA: Privatizácia ISS je nerealistická

Šéf Európskej vesmírnej agentúry kritizuje USA: Privatizácia ISS je nerealistická

13.02.2018

Washington totiž nevylučuje odovzdanie stanice súkromným operátorom.  

Paríž 13. februára (TASR) - Privatizácia Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) je nerealistická, vyhlásil v utorok šéf Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johann-Dietrich Wörner na margo plánov Spojených štátov zastaviť financovanie ISS.      

"Celková prevádzka tejto orbitálnej stanice je jednoducho príliš nákladná," uviedol Wörner pre agentúru DPA v Paríži. Pondelkový návrh rozpočtu z dielne Bieleho domu plánuje do roku 2015 zastaviť finančnú podporu ISS, pričom Washington nevylučuje odovzdanie stanice súkromným operátorom.  

Fiškálny plán na rok 2019, ktorý obsahuje desaťročný program výdavkov, nie je oficiálnou legislatívou, a konečné rozpočtové opatrenia Kongresu sa iba zriedka riadia prezidentskými návrhmi.     

ISS, ktorá osciluje v približne 400-kilometrovej výške nad Zemou, je v súčasnosti podporovaná spoločným projektom zahŕňajúcim americké, ruské, japonské a európske vesmírne agentúry.      

Prvá časť stanice bola dosadená na orbitu v roku 1998, pričom budovanie ISS pokračovalo až do ukončenia amerického vesmírneho raketoplánového programu Space Shuttle v roku 2011. Wörner poznamenal, že partneri sa zaviazali financovať ISS len do roku 2024 a návrh Bieleho domu indikuje jej ďalšie používanie.      

Washington dlhodobo zdôrazňuje, že si praje, aby sa ISS stala komerčnejšou, čo by podľa Wörnera zaručilo, že stanica bude po roku 2024 subvencovaná z verejných zdrojov. "Európska strana sa o to pokúsi tiež," povedal Wörner, poukazujúc na stupeň Bartolomeo, ktorý má v rámci modulu ESA Colombus vykonávať na ISS experimenty komerčnejšieho charakteru.      

Od 90. rokov investovala NASA do programu ISS takmer 100 miliárd dolárov. V rozpočtovom roku 2019 bude môcť NASA počítať s 19,6 miliardami dolárov, čo je o približne pol miliardy viac než v predchádzajúcom roku.

Rýchle správy

Narodila sa americká herečka a speváčka BARBRA STREISANDOVÁ. Zaujala už v roku 1962 účinkovaním v muzikáli Môžem ti to obstarať vo veľkom. Po celom svete sa preslávila vo filmovej adaptácii muzikálu Hello Dolly. (TASR)

Barbra Streisandová.
Barbra Streisandová. Foto: TASR /AP
23. april o 21:58

Pred humanitárnou krízou v severnej časti egyptského polostrova Sinaj varovala medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.  Varovanie prichádza v čase rozsiahlych obmedzení pohybu ľudí i tovaru v dôsledku rozsiahlej bezpečnostnej operácie proti islamistickým militantom. (AP)

23. april o 21:41

Dav domorodých obyvateľov zabil v amazonskom dažďovom pralese Kanaďana upodozrievaného z usmrtenia rešpektovanej šamanky. (AP)

23. april o 21:25

Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 22 vodičov pod vplyvom alkoholu. (TASR)

23. april o 21:13

Americký filmový režisér Oliver Stone je v iránskej metropole Teherán, kde sa zúčastní na medzinárodnom filmovom festivale. (AP)

23. april o 21:03

Maďarská polícia zadržala počas uplynulého víkendu na území krajiny 70 narušiteľov štátnych hraníc. Počet zadržaných cudzincov zdržiavajúcich sa ilegálne v Maďarsku sa počas minulých víkendov zvyčajne pohyboval v rozmedzí od 10 do 20, terajší počet je preto relatívne vysoký. (privatbankar.hu)

23. april o 20:52

Na čele svetového rebríčka ATP Entry naďalej zostáva Rafael Nadal. Španielsky tenista si upevnil vedúce postavenie vďaka triumfu na turnaji ATP v Monte Carle. Lukáš Lacko sa ako najlepší slovenský singlista posunul o jedno miesto vyššie a figuruje na 105. pozícii. (TASR)

23. april o 20:41

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu z Británie Alfiemu Evansovi udelili talianske občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. (DPA)

23. april o 20:16

Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg daroval 4,5 milióna dolárov úradu OSN, ktorý dohliada na rokovania o klimatickej zmene. Sekretariát Rámcovej zmluvy OSN o klimatických zmenách totiž bojuje s nedostatkom zdrojov v dôsledku rozpočtových škrtov americkej vlády. (TASR)

23. april o 20:05

Užšie vedenie Smeru-SD a krajskí predsedovia rokujú v sídle centrály strany aj o tom, koho strana navrhne na ministra vnútra. Údajne sa spomína už iba meno štátnej tajomníčky Ministerstva vnútra  Denisy Sakovej. (TASR)

23. april o 19:46

Užšie vedenie Smeru-SD vybralo kandidáta na ministra vnútra. V utorok (24.4.) ho predloží predsedníctvu strany, ktoré musí nomináciu schváliť. Tiež ho oznámi prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi aj koaličným partnerom. (TASR)

23. april o 19:46

Za každým jedným úspechom a úspešným podnikateľom je podľa prezidenta SR Andreja Kisku nesmierne veľa pádov a neúspechov. Mladí ľudia by sa preto podľa jeho slov nemali báť pádov. 

23. april o 19:31