Šéf Európskej vesmírnej agentúry kritizuje USA: Privatizácia ISS je nerealistická

Šéf Európskej vesmírnej agentúry kritizuje USA: Privatizácia ISS je nerealistická

13.02.2018

Washington totiž nevylučuje odovzdanie stanice súkromným operátorom.  

Paríž 13. februára (TASR) - Privatizácia Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) je nerealistická, vyhlásil v utorok šéf Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johann-Dietrich Wörner na margo plánov Spojených štátov zastaviť financovanie ISS.      

"Celková prevádzka tejto orbitálnej stanice je jednoducho príliš nákladná," uviedol Wörner pre agentúru DPA v Paríži. Pondelkový návrh rozpočtu z dielne Bieleho domu plánuje do roku 2015 zastaviť finančnú podporu ISS, pričom Washington nevylučuje odovzdanie stanice súkromným operátorom.  

Fiškálny plán na rok 2019, ktorý obsahuje desaťročný program výdavkov, nie je oficiálnou legislatívou, a konečné rozpočtové opatrenia Kongresu sa iba zriedka riadia prezidentskými návrhmi.     

ISS, ktorá osciluje v približne 400-kilometrovej výške nad Zemou, je v súčasnosti podporovaná spoločným projektom zahŕňajúcim americké, ruské, japonské a európske vesmírne agentúry.      

Prvá časť stanice bola dosadená na orbitu v roku 1998, pričom budovanie ISS pokračovalo až do ukončenia amerického vesmírneho raketoplánového programu Space Shuttle v roku 2011. Wörner poznamenal, že partneri sa zaviazali financovať ISS len do roku 2024 a návrh Bieleho domu indikuje jej ďalšie používanie.      

Washington dlhodobo zdôrazňuje, že si praje, aby sa ISS stala komerčnejšou, čo by podľa Wörnera zaručilo, že stanica bude po roku 2024 subvencovaná z verejných zdrojov. "Európska strana sa o to pokúsi tiež," povedal Wörner, poukazujúc na stupeň Bartolomeo, ktorý má v rámci modulu ESA Colombus vykonávať na ISS experimenty komerčnejšieho charakteru.      

Od 90. rokov investovala NASA do programu ISS takmer 100 miliárd dolárov. V rozpočtovom roku 2019 bude môcť NASA počítať s 19,6 miliardami dolárov, čo je o približne pol miliardy viac než v predchádzajúcom roku.

Rýchle správy

Najmenej 17 ľudí zahynulo  po tom, ako sa v mozambickom hlavnom meste Maputo zosunula na domy hromada odpadu. K závalu došlo na skládke v dôsledku prudkých lejakov. (TASR)

17:00

Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov USD (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Táto správa sa objavila po tom, ako sa bitcoin spamätal z hrozivého pádu začiatkom roka a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať. (TASR)

16:56

Holandská vláda je pripravená prijať ďalších približne 900 colných úradníkov na posilnenie hraničných kontrol po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. (TASR)

16:47

Prepravná služba v bratislavskej Petržalke, ktorou mestská časť rozšírila portfólio poskytovaných sociálnych služieb, sa podľa miestneho úradu osvedčila. Od spustenia novej služby vlani v októbri do konca januára tohto roka eviduje služba vyše sto výjazdov. (TASR)

16:31

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo úspešne zvládnuté, zistilo sa však aj viacero porušení zákonov. Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad . Kontrolóri odhalili nedostatky napríklad v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní, ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv. (TASR)

16:22

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová počas návštevy v Londýne. (TASR)

16:18

Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP vo francúzskom Marseille. Vo finále kvalifikácie zdolal Ukrajinca Sergija Stachovského vo dvoch setoch 6:4 a 6:2. (TASR)

16:14

Slovensko v rebríčku ekonomickej slobody opäť kleslo. Hospodárska politika SR je zničujúca a jedného dňa sa krajine vypomstí. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík . (TASR) 

16:12

Firmy vo svete vyplatili v minulom roku na dividendách rekordných 1,25 bilióna USD (1 bilión eur). V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje rast o 7,7 %, čo je najvýraznejší rast od roku 2014. (TASR)

16:08

Na Filipínach zastrelili vicestarostu mesta Ronda, ktorý zároveň pôsobil ako obhajca drogového baróna Kerwina Espinozu. (TASR)

16:07

Polícia sa obracia na občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnom dvojročnom Frederikovi Šipošovi z Košíc. Chlapec je vysoký približne 92 centimetrov, štíhlej postavy, má svetlohnedé mierne kučeravé vlasy a tmavohnedé oči. (TASR)

16:01

Mestská polícia v Sabinove v týchto dňoch testuje vo výkone služby zapožičaný elektromobil, ktorý môže mať k dispozícií do 23. februára.  (TASR)

16:01

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. (TASR)

15:58