SaS vyzýva Pellegriniho, aby odvolal Gašpara z funkcie

SaS vyzýva Pellegriniho, aby odvolal Gašpara z funkcie

17.04.2018

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že existujú silné indície o tom, že políciu ovláda skupina Bödörovcov.

Bratislava 17. apríla (TASR) - Najsilnejšia opozičná strana SaS vyzýva premiéra a dočasného ministra vnútra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby odvolal policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcie. Ak to neurobí, na Slovensku prevládne názor, že na čele vlády stojí ďalší vazal organizovaného zločinu, ktorý nemôže konať vo verejnom záujme. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda SaS Ľubomír Galko.

"Zažívame absurdné chvíle. Tomáš Drucker odstúpil z funkcie ministra vnútra, hoci nechcel Gašpara odvolať a samotný policajný prezident je pripravený odísť, ak sa nájde nejaký minister, ktorý na to nazbiera odvahu. To je rarita. Občania si kladú otázku, kto koho drží v hrsti," povedal Galko a pýtal sa, či je najvyšším bossom Pellegrini, predseda Smeru-SD Robert Fico alebo Gašpar. "Oni sa držia v hrsti navzájom, lebo nik z nich už nie je čistý," myslí si podpredseda liberálov.

Podľa jeho slov to, čo sa aktuálne deje, by vo filme vyzeralo ako fraška. "Ale toto je strašná slovenská realita organizovaného zločinu, ktorý prerástol do orgánov štátu. Organizovaný zločin a jeho skutky vytvárajú v spoločnosti neznesiteľnú atmosféru, ktorú vybičovala vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," povedal Galko.

Zároveň tvrdí, že úspech opozície v predčasných voľbách, o ktorých sa bude v parlamente rokovať, by znamenal, že organizovaný zločin nebude mať dva roky na to, aby po sebe pozametal stopy a ešte hlbšie sa zaryl do štátnych štruktúr.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že existujú silné indície o tom, že políciu ovláda skupina Bödörovcov. Na tlačovej konferencii ukázala fotografiu z roku 2017, ktorá vznikla v nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik na rodinnej oslave usporiadanej Norbertom Bödörom. Okrem iných sú na nej v priateľskom objatí podnikateľ Peter Brath, o ktorom Kuciak písal, Norbert Bödör a Milan Mihálik, teda policajt, ktorý pracuje ako zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA. Je teda zástupcom Bernarda Slobodníka, ktorý v minulosti sponzoroval Smer-SD.

Ďuriš Nicholsonová uviedla, že Mihálikova kariéra policajta sa mala skončiť ešte v roku 2013, kedy odmietol absolvovať detektor lži a podal si žiadosť o prepustenie z polície. "Bol aj vydaný rozkaz o ukončení služobného pomeru. Pýtam sa Tibora Gašpara, či je pravda, že to bol pokyn od neho, na základe ktorého sa zničil tento personálny rozkaz? Je pravda, že ste takto zariadili Mihálika práve preto, lebo sa priatelí s Bödörom? Mihálik takto kariérne preskočil dva stupne. V koho záujme pán Gašpar konáte?" pýtala sa Ďuriš Nicholsonová a dodala, že v najbližšom období zverejní ďalšie informácie o tom, že celá NAKA je v područí ľudí, ktorí sú v priamom prepojení na Bödörovcov.

Gašpar oznámil, že z funkcie nateraz neodchádza. Urobí tak až vtedy, ak ho o to požiada minister vnútra. Gašparov odchod žiadajú ľudia na protestoch, opozícia aj prezident SR Andrej Kiska. Drucker ako minister hovoril, že Gašparovo odvolanie nie je správne ani spravodlivé, pripustil však existenciu dôvodov, pre ktoré mohol Gašpar ponúknuť svoju funkciu. 

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01