Richter: Situácia nedospela k tomu, aby firmy zo Slovenska odchádzali

Richter: Situácia nedospela k tomu, aby firmy zo Slovenska odchádzali

14.01.2018

Zároveň podľa neho dozrel čas, aby sa cez štátne dotácie nepodporovali investori na západnom Slovensku.

Bratislava 14. januára (TASR) – V západoslovenskom regióne je krízový stav z hľadiska nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, to si treba priznať. Situácia však nedospela do stavu, že by firmy zo Slovenska odchádzali. Myslí si to minister práce Ján Richter (Smer-SD).

"U nás nie je len lacná, ale stále aj veľmi kvalitná pracovná sila," zdôraznil v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zároveň podľa neho dozrel čas, aby sa cez štátne dotácie nepodporovali investori na západnom Slovensku. Je to zbytočné, pretože po príchode budú aj tak potrebovať doviezť pracovnú silu zo zahraničia.

"Môj názor je taký, že radšej trojnásobne väčšia štátna dotácia na východ Slovenska. Poďme do regiónov, kde ešte je nejaká pracovná sila, sú tam aj ľudia evidovaní na úradoch práce," doplnil minister. Vláda podľa neho robí všetko pre to, aby sa mzdy na Slovensku postupne zvyšovali, pretože je na to vhodný čas z pohľadu pracovných výkonov aj výsledkov slovenskej ekonomiky.

Na čo sa doteraz zabudlo a treba to teraz dobiehať, je príprava kvalifikovanej pracovnej sily a zosúladenie potrieb trhu práce so vzdelávaním. "Duálnemu vzdelávaniu sa venovala veľmi malá pozornosť, potrebuje širšiu, celospoločenskú podporu," zdôraznil Richter. Veľa peňazí sa teraz dáva do rekvalifikácii, čo však podľa neho nemuselo byť, keby bola na Slovensku lepšia štruktúra vzdelávania.

Odchod kvalifikovaných ľudí

Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) upozornila, že zo Slovenska do zahraničia odchádzajú kvalifikovaní ľudia, ktorí potom chýbajú na trhu práce. Zároveň vidí problém v tom, že slovenská ekonomika je výrazne zameraná na automobilový priemysel a riziko tak nie je rozložené.

"Ak sú korporácie zamerané na zisk, urobia to, čo urobili v Portugalsku, začnú postupne presúvať svoje závody do krajín, kde je lacnejšia pracovná sila," domnieva sa členka parlamentného sociálneho výboru.

Zároveň si nemyslí, že štát má čarovný prútik, vďaka ktorému by vedel zo dňa na deň preškoliť veľké množstvo ľudí. "Štát sa má už teraz pripravovať na to, aby ľudia začali pracovať podľa toho, na čo majú, čo ich baví, čo vedia robiť. Urobiť si z toho živnosť, a tá živnosť musí byť zjednodušená," argumentovala Gaborčáková. Zamerať sa teda treba na podporu malých podnikateľov, ktorí zarábajú sami na seba.

Rýchle správy

Foto dňa: Centrum Ružomberka ožilo tanečno-hovoreným programom, sprievodom ulicami mesta a následným upálením Moreny, ktoré boli súčasťou už tradičného vítania jari. Ľudové pásmo Morena a Kvetana predviedli pre asi dve stovky divákov Folklórny súbor Liptov a Detský folklórny súbor Liptáčik.(TASR)

a
23. marec o 22:00

Srbsko zrušilo z bezpečnostných dôvodov kvalifikačný zápas hádzanárskych MSJ proti Kosovu. "Hrozili konflikty s nacionalistickými fanúšikmi, ktorí sú proti nezávislosti Kosova," uviedol srbský minister vnútra Nebojsa Stefanovič. (AP)

23. marec o 21:47

Maďarský prezident János Áder privítal s vojenskými poctami v západomaďarskom meste Veszprém poľského prezidenta Andrzeja Dudu pri príležitosti dňa maďarsko-poľského priateľstva. (MTI)

23. marec o 21:33

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari privítal vo svojej rezidencii 105 zo 111 dievčat, ktoré prepustili militanti z extrémistickej organizácie Boko Haram. Ozbrojenci ich v polovici februára uniesli z internátnej školy v obci Dapchi ležiacej na severovýchode Nigérie. Osud zvyšných šiestich pritom ostáva neznámy. (AP)

23. marec o 21:20

Stredopoliar nemeckého futbalového klubu RB Lipsko Naby Keita musí zaplatiť pokutu 250.000 eur za sfalšovaný vodičský preukaz. Súd určil výšku pokuty na základe platu hráča, ktorý sa údajne pohybuje vo výške dvoch miliónov eur. (DPA)

23. marec o 21:07

Doprava: Nákladné autá, prichádzajúce z niektorých susedných štátov, ktoré majú cieľ cesty na Slovensku, budú môcť jazdiť aj na Veľký piatok a Veľkonočný pondelok. (TASR)

23. marec o 20:55

Srbsko ponúklo svoje hlavné mesto Belehrad ako možné miesto stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického náprotivku Donalda Trumpa. (TASS)

23. marec o 20:43

Teroristické útoky, ktoré sa na juhu Francúzska, si vyžiadali tri obete na životoch a 16 zranených. Uviedol to prezident Emmanuel Macron. Dodal, že stav dvoch zranených ľudí je vážny. (TASR)

23. marec o 20:31

Britskí diplomati, ktorých Rusko recipročne vyhostilo v rámci kauzy Skripaľ, odleteli z Moskvy do svojej vlasti. (TASS)

23. marec o 20:20

Jedným zo zámerov v kauze novičok mohla byť aj snaha ukázať pred prezidentskými voľbami, že Rusko je stále mocné a dokáže sa brániť a zasahovať i v zahraničí. Uviedol to český analytik Pavel Havlíček.

23. marec o 20:12

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov triumfovala v stretnutí 2. skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019 tejto vekovej kategórie na pôde albánskych rovesníkov 3:2. (TASR)

23. marec o 19:35