Richter: Situácia nedospela k tomu, aby firmy zo Slovenska odchádzali

Richter: Situácia nedospela k tomu, aby firmy zo Slovenska odchádzali

Pred 4 dňami

Zároveň podľa neho dozrel čas, aby sa cez štátne dotácie nepodporovali investori na západnom Slovensku.

Bratislava 14. januára (TASR) – V západoslovenskom regióne je krízový stav z hľadiska nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, to si treba priznať. Situácia však nedospela do stavu, že by firmy zo Slovenska odchádzali. Myslí si to minister práce Ján Richter (Smer-SD).

"U nás nie je len lacná, ale stále aj veľmi kvalitná pracovná sila," zdôraznil v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zároveň podľa neho dozrel čas, aby sa cez štátne dotácie nepodporovali investori na západnom Slovensku. Je to zbytočné, pretože po príchode budú aj tak potrebovať doviezť pracovnú silu zo zahraničia.

"Môj názor je taký, že radšej trojnásobne väčšia štátna dotácia na východ Slovenska. Poďme do regiónov, kde ešte je nejaká pracovná sila, sú tam aj ľudia evidovaní na úradoch práce," doplnil minister. Vláda podľa neho robí všetko pre to, aby sa mzdy na Slovensku postupne zvyšovali, pretože je na to vhodný čas z pohľadu pracovných výkonov aj výsledkov slovenskej ekonomiky.

Na čo sa doteraz zabudlo a treba to teraz dobiehať, je príprava kvalifikovanej pracovnej sily a zosúladenie potrieb trhu práce so vzdelávaním. "Duálnemu vzdelávaniu sa venovala veľmi malá pozornosť, potrebuje širšiu, celospoločenskú podporu," zdôraznil Richter. Veľa peňazí sa teraz dáva do rekvalifikácii, čo však podľa neho nemuselo byť, keby bola na Slovensku lepšia štruktúra vzdelávania.

Odchod kvalifikovaných ľudí

Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) upozornila, že zo Slovenska do zahraničia odchádzajú kvalifikovaní ľudia, ktorí potom chýbajú na trhu práce. Zároveň vidí problém v tom, že slovenská ekonomika je výrazne zameraná na automobilový priemysel a riziko tak nie je rozložené.

"Ak sú korporácie zamerané na zisk, urobia to, čo urobili v Portugalsku, začnú postupne presúvať svoje závody do krajín, kde je lacnejšia pracovná sila," domnieva sa členka parlamentného sociálneho výboru.

Zároveň si nemyslí, že štát má čarovný prútik, vďaka ktorému by vedel zo dňa na deň preškoliť veľké množstvo ľudí. "Štát sa má už teraz pripravovať na to, aby ľudia začali pracovať podľa toho, na čo majú, čo ich baví, čo vedia robiť. Urobiť si z toho živnosť, a tá živnosť musí byť zjednodušená," argumentovala Gaborčáková. Zamerať sa teda treba na podporu malých podnikateľov, ktorí zarábajú sami na seba.

Rýchle správy

Za celý rok 2017 vybral štát na mýte od majiteľov nákladných áut nad 3,5 tony 201,14 milióna eur. Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa vybralo mýto vo výške 134,85 milióna eur a na spoplatnených úsekoch ciest prvej triedy 66,23 milióna eur. (TASR)

14:44

Namiesto Václava Moravca, ktorý to odmietol, bude moderovať debatu Českej televízie, v ktorej sa stretnú českí prezidentskí kandidáti Jiří Drahoš a súčasná hlava štátu Miloš Zeman, Světlana Witowská. (ČT24)

14:30

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Urobilo tak deň po tom, ako administratíva prezidenta D. Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. (AP)

14:17

V spoločnosti Continental je vidieť, ako je možné udržať a rozvíjať tradíciu výroby. Po návšteve púchovskej gumárenskej spoločnosti Continental to povedal prezident SR Andrej Kiska. (TASR)

14:05

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380. Hodnota objednávky sa podľa katalógových cien odhaduje na 16 miliárd USD. (TASR)

14:01

Útočník Paríža Saint-Germain Neymar strelil vo víťaznom zápase proti Dijonu štyri góly, napriek tomu ho vlastní fanúšikovia vypískali.

13:48

Indické ozbrojené sily úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu typu Agni-V, považovanú za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. (CNN)

13:34

Maďarsko sa aj naďalej bude rozhodne stavať proti prenasledovaniu kresťanov vo svete, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán osobitnému vyslancovi EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Jánovi Figeľovi.

13:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Druhým hosťom bol Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity. Téma: Úspechy, potreby a plány tejto inštitúcie.

13:06

Španielsky futbalový reprezentant Gerard Pique predĺžil spoluprácu s FC Barcelona do roku 2022. (TASR)

12:56

Ozbrojení muži zastrelili v Pakistane matku a dcéru, ktoré sa v juhozápadnom meste Kvéta zúčastňovali na očkovacej kampani proti detskej obrne. Útok sa stal v období, keď stovky skupín pracovníkov očkujú deti, aby ich uchránili pred nákazlivým ochorením, spôsobujúcim ochrnutie až smrť. (TASR)

12:45

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 známe ako monitor 22. novembra 2017, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 64,7 % a v slovenskom jazyku a literatúre 62,8 %. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré zverejnila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

12:32

Miloš Zeman prijme demisiu vlády v stredu 24. januára, uviedol Hrad. (ČT24)

12:20