Reakcie na vyhlásenie Trumpa o Jeruzaleme: Palestínčania sa búria, lídri kritizujú, Židia to ocenili

Reakcie na vyhlásenie Trumpa o Jeruzaleme: Palestínčania sa búria, lídri kritizujú, Židia to ocenili

07.12.2017

Palestínčania žiadajú, aby bol hlavným mestom ich budúceho štátu východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Gaza 7. decembra (TASR) - Stovky rozhnevaných Palestínčanov vyšli v noci na štvrtok napriek nepriaznivému počasiu do ulíc vo viacerých mestách v pásme Gazy a v Predjordánsku. Protestovali voči vyhláseniu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, informovala agentúra DPA.

Demonštranti vykrikovali protitrumpovské heslá a zapaľovali pneumatiky. Protesty tohto druhu prebiehali mestách - Bejt Hanún, Gaza, Chán Júnis a Rafah, ležiacich v pásme Gazy.

"Jeruzalem je hlavným mestom Palestíny. Kto je Trump, že sa mieša do záležitostí moslimov a vyhlási, že Jeruzalem je hlavným mestom Izraelu?... Vyzývam ozbrojené krídla palestínskych franckií, aby na Trumpovo vyhlásenie ostro odpovedali," rozhorčoval sa 20-ročný stavbár Hasan, jeden z účastníkov protestu v meste Gaza. Na protiizraleskej demonštrácii sa podľa vlastných slov doposiaľ nezúčastnil, no Trumpove slová ho teraz vyprovokovali.

"Vzhľadom na Trumpovo rozhodnutie, ktoré porušuje práva Palestínčanov a moslimov, musí palestínsky ozbrojený odpor vo všetkých svojich formách rýchlo zareagovať, kým Trump toto nespravodlivé rozhodnutie neodvolá," vyjadril svoj hnev 25-ročný automechanik Akram, taktiež jeden z demonštrantov v Gaze. Na protesty zároveň vyzval moslimov žijúcich ako v pásme Gazy a Predjordánsku, tak aj vo všetkých arabských krajinách.

Palestínski demonštranti počas protestu proti prezidentovi Trumpovi, ktorý uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, 6. decembra 2017.
Palestínski demonštranti počas protestu proti prezidentovi Trumpovi, ktorý uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, 6. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Menšie demonštrácie sa v noci na štvrtok konali tiež v predjordánskych mestách Ramalláh a Betlehem. Účasť na nich, zrejme pre nepriaznivé zimné počasie, ale nebola príliš vysoká.

Americký prezident Donald Trump v stredu v Bielom dome povedal, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema.

Palestínčania žiadajú, aby bol hlavným mestom ich budúceho štátu východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Trumpovo vyhlásenie o Jeruzaleme kritizovali ďalší európski i svetoví lídri

Rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela ohrozuje vyhliadky na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Povedala to v stredu britská premiérka Theresa Mayová, čím sa pridala k mnohým európskym a svetovým lídrom, ktorí už vyhlásenie amerického prezidenta odsúdili.

"Nesúhlasíme s rozhodnutím USA presunúť svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema a uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela pred dosiahnutím konečnej dohody o jeho štatúte. Domnievame sa, že vyhliadkam na mier v regióne to nepomáha," uviedla Mayová vo vyhlásení.

Dodala, že Británia ohľadom štatútu Jeruzalema dlhodobo zastáva jasnú pozíciu, že rozhodnúť by sa malo cestou rokovaní medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, pričom Jeruzalem by mal napokon ako hlavné mesto slúžiť obom stranám.

Nebezpečný krok

Znepokojenie v súvislosti s dôsledkami Trumpovho vyhlásenia vyjadrilo medzičasom aj Taliansko. Tamojší minister zahraničných vecí Angelino Alfano uviedol, že pozícia Ríma v tejto otázke je a ostáva zakotvená v európskom i medzinárodnom konsenze. "Apelujeme na pocit zodpovednosti všetkých aktérov v Palestíne i v (celom) regióne, nech je možné vyhnúť sa incidentom a násiliu, ktoré by nebolo nikomu osožné," dodal.

Jeruzalem sa rozhodnutím Trumpa automaticky nestane hlavným mestom Izraelu, uviedol v utorok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. "Nemôžete prísť a povedať, som veľká mocnosť, môžem to spraviť," odkázal minister Spojeným štátom. Vyhlásenie jednej krajiny podľa Čavušogla nemôže spôsobiť, že sa z Jeruzalema skutočne stane izraelské hlavné mesto. "Celý svet je proti tomu a je to nesprávne," dodal turecký minister. Trumpovo rozhodnutie zároveň označil za "nebezpečný krok".

Pohľad na Západnú stenu a Dóm skaly, jednych z najsvätejších miest pre Židov a Moslimov, v Starom meste Jeruzalema 6. decembra 2017.
Pohľad na Západnú stenu a Dóm skaly, jednych z najsvätejších miest pre Židov a Moslimov, v Starom meste Jeruzalema 6. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Trumpovo vyhlásenie medzičasom kritizovali mnohé ďalšie štáty vrátane vlád Kanady, Austrálie, Jordánska ši Sýrie. Už skôr ho odsúdilo množstvo európskych krajín vrátane Nemecka, Českej republiky či Poľska, aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres či šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Nesúhlas vyjadrili aj Francúzsko, Taliansko, Švédsko, Británia, Bolívia, Uruguaj, Egypt a Senegal, ktoré zároveň požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. 

Saudskoarabský kráľovský dvor pokarhal Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, že svojím rozhodnutím vyhlásiť rozdelené posvätné mesto Jeruzalem za hlavné mesto Izraela uvrhol Blízky východ do "ohnivého kruhu".      

Erdogan ďalej prirovnal Donalda Trumpa k "miešačovi", ktorý vyvoláva problémy v regióne. "Nedá sa pochopiť, čo sa z toho snažíte získať," pokračoval Erdogan na adresu šéfa Bieleho domu. Zdôraznil, že politickí lídri sú tu pre to, aby dosahovali mier. "Pokiaľ Trump povie, som silný, preto mám pravdu, mýli sa."      

Erdogan má podľa vlastných slov v úmysle o tejto záležitosti hovoriť so svetovými politikmi a lídrami vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, pápeža Františka či najvyšších predstaviteľov Európskej únie.       

V nasledujúcom týždni sa tiež na Erdoganov podnet uskutoční mimoriadne stretnutie 57-člennej Organizácie islamskej spolupráce.     

Ako dodala agentúra AP, turecký prezident sa takto vyjadril vo štvrtok na letisku v Ankare krátko pred odletom na pracovnú návštevu Grécka.

Izrael je v kontakte s viacerými krajinami, ktoré majú v úmysle nasledovať rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa presťahovať veľvyslanectvo jeho krajiny do Jeruzalema a uznať ho za hlavné mesto Izraela. Povedal to vo štvrtok izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého citovala agentúra DPA.      

"Už sme v kontakte s ďalšími krajinami, ktoré prijmú podobné uznanie a nemám pochýb, že hneď, ako sa americké veľvyslanectvo presťahuje do Jeruzalema, sa do Jeruzalema presťahuje veľa ambasád," vyhlásil Netanjahu v rámci prejavu na pôde izraelského ministerstva zahraničných vecí v Tel Avive. "Je to otázka času," uzavrel.

Saudskoarabský kráľovský dvor na čele s kráľom Salmánom a jeho vplyvným synom, korunným princom Muhammadom bin Salmánom, odsúdil rozhodnutie vlády Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.      

Agentúra AP upozornila, že ide o neobvyklé verejné napomenutie kráľovského dvora voči spojeneckým Spojeným štátom a Donaldovi Trumpovi. Saudská Arábia je totiž regionálnou mocnosťou, ktorá by mohla Bielemu domu pomôcť v rámci jeho dlhoročného úsilia o dosiahnutie blízkovýchodnej mierovej dohody medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.      

Kráľovstvo však vo štvrtok vyhlásilo, že pred takýmto krokom, uznaním Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, už varovalo a "nad rozhodnutím americkej vlády aj naďalej vyjadruje hlboké poľutovanie". A opísalo ho ako "neoprávnené a nezodpovedné".      

Agentúra AP ďalej napísala, že Trumpove kroky dostali sunnitské kráľovstvo do bezvýchodiskovej situácie, pretože kráľovstvo a predovšetkým korunný princ majú s Trumpom a jeho zaťom Jaredom Kushnerom veľmi blízke vzťahy.
 

Svetový židovský kongres ocenil toto rozhodnutie 

Svetový židovský kongres (WJC) pozitívne prijal rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v stredu uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, informovala agentúra DPA.

Americký prezident Donald Trump podľa prezidenta WJC Ronalda S. Laudera sťahovaním amerického veľvyslanectva do Jeruzalema podniká "kritický a odvážny krok", uvádza sa v oficiálnom stanovisku tejto svetovej židovskej organizácie.

Pohľad na Staré mesto Jerzalema cez dvere v tvare Davidovej hviezdy v Jeruzaleme 6. decembra 2017.
Pohľad na Staré mesto Jerzalema cez dvere v tvare Davidovej hviezdy v Jeruzaleme 6. decembra 2017. Foto: TASR/AP

"Svetový židovský kongres plne podporuje postoj USA v tom, že k mierovému riešeniu dlhodobého konfliktu musí dôjsť vo vzájomnej zhode," uviedol Lauder.

Palestínčania vyhlásili v Predjordánsku generálny štrajk, Izrael posilnil armádu

Rozhodnutie Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela vyvolalo štrajky Palestínčanov žijúcich v Predjordánsku.

Palestínska vláda vyhlásila na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme generálny štrajk a uzatvorila všetky obchodné strediská, školy a verejné inštitúcie.

Stovky rozhnevaných Palestínčanov vyšli v noci na štvrtok napriek nepriaznivému počasiu do ulíc vo viacerých mestách v pásme Gazy a v Predjordánsku. Demonštranti vykrikovali protitrumpovské heslá a zapaľovali pneumatiky.

Polícia zadržala desiatich palestínskych výtržníkov.

Agentúra DPA zhodnotila, že napriek tomu k rozsiahlym protestom alebo zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými zložkami nedošlo.

Izraelská armáda posilnila prítomnosť svojich jednotiek v Predjordánsku po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil svoje rozhodnutie sťahovať americkú ambasádu do Jeruzalema. Izraelská vláda sa totiž obáva zvýšených nepokojov a násilností v týchto oblastiach obývaných vo veľkej miere Palestínčanmi.

"Až do rozhodnutia generálneho štábu o posúdení situácie sa rozhodlo, že armáda posilní oblasť Judska a Samárie spoločne s rozviedkou a územnou obranou," oznámila armáda použijúc biblické termíny pre Západný breh Jordánu, uviedla agentúra DPA.

Rýchle správy

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko nemieni brániť verejnému rokovaniu parlamentného zahraničného výboru o jeho prejave v ruskej Štátnej dume.

11:05

Ruský prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že do marcových volieb nepôjde ako stranícky kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine, ako aj so širokou podporou občanov. (TASS)

10:53

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40