Ranná sprcha s Rasťom Piškom 4. augusta 2017

04.08.2017

Rasťo Piško porozprával o tom ako si Donald Trump rád vymýšľa a zabáva tým široké okolie ak nie celý svet. Rasťovej pozornosti neunikla ani chyba vplyvného britského denníka Daily Telegraf, ktorý tento týžden uverejnil informáciu, že zomrel manžel Jej veličenstva, kráľovnej Alžbety, princ Filip. Táto informácia je však nepravdivá.

Americký prezident Donald Trump klame.
A podľa jeho životopisca Michaela D Antonia „od malička, celý život a reflexívne.“ Keď staval svoj 58. poschodový mrakodrap, vyhlásil, že má 68. poschodí, a svoj newyorský apartmán s plochou 1020 m, zväčšil na 3065 m. A pokračuje aj v politike. Nedávno vyhlásil, že mu telefonoval veliteľ skautov a dokonca aj mexický prezident, a obaja ho pochválili za to, aký je skvelý politik. Skaut aj Mexičan svoje rozhovory s Trumpom nepopreli, ale na druhej strane vylúčili, že by s ním niekedy telefonovali. Skrátka, Donald Trump si rád vymýšľa, zveličuje a rád veci prikrášľuje tak, aby vyzneli v jeho prospech.  Trumpova poradkyňa vysvetľuje jeho lži pojmom „alternatívne fakty“ a on sám tvrdí, že sú to „nevinné hyperboly.“ A my, Slováci, zvykneme takých ľudí nazývať chválenkár alebo barón Prášil. Nuž, ak má v Trumpovom zvolení za prezidenta naozaj prsty ruská tajná služba, Putin sa musí rehotať od rána do večera. Za pol roka čo je chválenkár v Bielom dome, majú s ním jeho hovorcovia viac roboty ako tí, čo majú na starosti Andreja Danka.

Vplyvný britský denník Daily Telegraf v stredu na svojom webe oznámil, že zomrel manžel Jej veličenstva, kráľovnej Alžbety, princ Filip.
Podozrivé na tom bolo to, že denník neuviedol vek zosnulého. Z toho vyplýva, že išlo o únik správy, ktorú si redakcia vopred pripravila a v prípade úmrtia by do nej doplnila iba vek, v ktorom sa princ odobral na večnosť. Nuž, takáto starostlivosť človeka naozaj poteší. A hoci má princ Filip 96. rokov, na smrteľnú posteľ sa nechystá. V stredu sa, ako veľkoadmirál, iba zúčastnil prehliadky britského námorníctva a potvrdil svoj odchod z verejného života. A čo to znamená v praxi? Jednoducho, už sa nebude musieť zúčastňovať oficiálnych ceremónií, slávností a recepcií, nebude sa musieť usmievať a podávať ruku korunovaným a iným pomazaným hlavám. Skrátka, bude si pekne sedieť v buckinghamskom paláci, popíjať gin a na celý ten cirkus sa bude dívať v Smotánke.    

Rýchle správy

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16