Ranná sprcha s Rasťom Piškom 4. augusta 2017

04.08.2017

Rasťo Piško porozprával o tom ako si Donald Trump rád vymýšľa a zabáva tým široké okolie ak nie celý svet. Rasťovej pozornosti neunikla ani chyba vplyvného britského denníka Daily Telegraf, ktorý tento týžden uverejnil informáciu, že zomrel manžel Jej veličenstva, kráľovnej Alžbety, princ Filip. Táto informácia je však nepravdivá.

Americký prezident Donald Trump klame.
A podľa jeho životopisca Michaela D Antonia „od malička, celý život a reflexívne.“ Keď staval svoj 58. poschodový mrakodrap, vyhlásil, že má 68. poschodí, a svoj newyorský apartmán s plochou 1020 m, zväčšil na 3065 m. A pokračuje aj v politike. Nedávno vyhlásil, že mu telefonoval veliteľ skautov a dokonca aj mexický prezident, a obaja ho pochválili za to, aký je skvelý politik. Skaut aj Mexičan svoje rozhovory s Trumpom nepopreli, ale na druhej strane vylúčili, že by s ním niekedy telefonovali. Skrátka, Donald Trump si rád vymýšľa, zveličuje a rád veci prikrášľuje tak, aby vyzneli v jeho prospech.  Trumpova poradkyňa vysvetľuje jeho lži pojmom „alternatívne fakty“ a on sám tvrdí, že sú to „nevinné hyperboly.“ A my, Slováci, zvykneme takých ľudí nazývať chválenkár alebo barón Prášil. Nuž, ak má v Trumpovom zvolení za prezidenta naozaj prsty ruská tajná služba, Putin sa musí rehotať od rána do večera. Za pol roka čo je chválenkár v Bielom dome, majú s ním jeho hovorcovia viac roboty ako tí, čo majú na starosti Andreja Danka.

Vplyvný britský denník Daily Telegraf v stredu na svojom webe oznámil, že zomrel manžel Jej veličenstva, kráľovnej Alžbety, princ Filip.
Podozrivé na tom bolo to, že denník neuviedol vek zosnulého. Z toho vyplýva, že išlo o únik správy, ktorú si redakcia vopred pripravila a v prípade úmrtia by do nej doplnila iba vek, v ktorom sa princ odobral na večnosť. Nuž, takáto starostlivosť človeka naozaj poteší. A hoci má princ Filip 96. rokov, na smrteľnú posteľ sa nechystá. V stredu sa, ako veľkoadmirál, iba zúčastnil prehliadky britského námorníctva a potvrdil svoj odchod z verejného života. A čo to znamená v praxi? Jednoducho, už sa nebude musieť zúčastňovať oficiálnych ceremónií, slávností a recepcií, nebude sa musieť usmievať a podávať ruku korunovaným a iným pomazaným hlavám. Skrátka, bude si pekne sedieť v buckinghamskom paláci, popíjať gin a na celý ten cirkus sa bude dívať v Smotánke.    

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10