Ranná sprcha s Rasťom Piškom 31. júla 2017

31.07.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o pokračujúcich blokádach ciest u nás na Slovensku, ale tiež o záujme vlády v Budapešti, ktorá má záujem investovať 6. miliónov eur do futbalového klubu v Komárne.
Určite si nenechajte ujsť dnešnú rannú sprchu.

Blokády ciest pokračujú.
Minulý piatok, na pol hodinu, zatarasili obyvatelia Rožňavy, horský priechod Soroška. Naša vláda, zastúpená ministerstvom financií vyhlásila,  že kopať na tomto mieste tunel sa nevyplatí. A čuduj sa svete - medzi protestujúcimi sa objavil nielen minister dopravy Arpád Ersek, ale aj samotný predseda koaličnej strany MOST-HÍD, Béla Bugár, ktorý vyhlásil, že kto spochybňuje tunel na Soroške, spochybňuje koaličnú zmluvu! Musí to byť vážne! Keď pripustíme, že podľa posledných prieskumov sa volebné preferencie HÍDu pohybujú okolo hranice 6% a v Rožňave dostali Bugárovci 16,8%, Béla a Arpád vedia, kam majú ísť. Lebo ak sklamú aj týchto, možno posledných svojich voličov, dopadne to s nimi zle. Ale je tu ešte jedno riešenie, ktoré ako vždy dávam bezodplatne k dispozícii: čo takto požiadať o pomoc človeka, ktorý je miliardár a Maďar zároveň, a ktorého k tomuto kúsku národnostne zmiešaného územia púta jeho meno? Uhádli ste - tunel pod Soroškou by mal zaplatiť George Soroš. Soroška za Sorošove peniaze by zmyla všetky zločiny, ktoré tento človek napáchal v strednej Európe.

Vláda v Budapešti, chce napumpovať 6. miliónov eur do futbalového klubu v Komárne.
Keby bol Viktor Orbán premiérom Kazachstanu, Azerbajdžanu alebo SAE, nepoviem ani ň. A keby bol II. ligový FC Komárno, FC Barcelonou alebo FC Liverpoolom, tiež by som sa nečudoval. Čo však inšpirovalo maďarského vodcu k tomuto kroku, vie iba on. Keď sa pred časom zúčastnil oživotvorenia dunajskostredského štadióna, údajne vyhlásil: „Béla Bugár je taký Maďar, akého si vysnili Slováci.“ Ako Slovák mu odkazujem nasledovné: “Žiadnych Maďarov sme si nevysnili, oni sem jednoducho prišli bez toho aby sa nás čokoľvek pýtali.“ Odvtedy prešlo vyše tisíc rokov a my tu napriek všetkému celkom dobre nažívame. Načo je potom 6. miliónová maďarská investícia do slovenského futbalu? Premiér Orbán má zrejme zoznam hráčov, ktorí by sa za tie peniaze dali kúpiť. A keďže Messimu a Ronaldovi by takáto almužna  nestačila ani na týždeň, budú sa musieť v Komárne poobzerať po niekom lacnejšom. Čo takto Lýbijci, Sýrčania alebo futbalisti z Iraku? Tí čakajú v kempoch v Grécku a Taliansku iba na to, kto ich objaví. A keďže Orbán  takýchto ľudí v Maďarsku nechce, v Komárne sa stratia. A ešte dajú aj nejaký ten gól. Za Slovensko.       

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10