Ranná sprcha s Rasťom Piškom 31. júla 2017

31.07.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o pokračujúcich blokádach ciest u nás na Slovensku, ale tiež o záujme vlády v Budapešti, ktorá má záujem investovať 6. miliónov eur do futbalového klubu v Komárne.
Určite si nenechajte ujsť dnešnú rannú sprchu.

Blokády ciest pokračujú.
Minulý piatok, na pol hodinu, zatarasili obyvatelia Rožňavy, horský priechod Soroška. Naša vláda, zastúpená ministerstvom financií vyhlásila,  že kopať na tomto mieste tunel sa nevyplatí. A čuduj sa svete - medzi protestujúcimi sa objavil nielen minister dopravy Arpád Ersek, ale aj samotný predseda koaličnej strany MOST-HÍD, Béla Bugár, ktorý vyhlásil, že kto spochybňuje tunel na Soroške, spochybňuje koaličnú zmluvu! Musí to byť vážne! Keď pripustíme, že podľa posledných prieskumov sa volebné preferencie HÍDu pohybujú okolo hranice 6% a v Rožňave dostali Bugárovci 16,8%, Béla a Arpád vedia, kam majú ísť. Lebo ak sklamú aj týchto, možno posledných svojich voličov, dopadne to s nimi zle. Ale je tu ešte jedno riešenie, ktoré ako vždy dávam bezodplatne k dispozícii: čo takto požiadať o pomoc človeka, ktorý je miliardár a Maďar zároveň, a ktorého k tomuto kúsku národnostne zmiešaného územia púta jeho meno? Uhádli ste - tunel pod Soroškou by mal zaplatiť George Soroš. Soroška za Sorošove peniaze by zmyla všetky zločiny, ktoré tento človek napáchal v strednej Európe.

Vláda v Budapešti, chce napumpovať 6. miliónov eur do futbalového klubu v Komárne.
Keby bol Viktor Orbán premiérom Kazachstanu, Azerbajdžanu alebo SAE, nepoviem ani ň. A keby bol II. ligový FC Komárno, FC Barcelonou alebo FC Liverpoolom, tiež by som sa nečudoval. Čo však inšpirovalo maďarského vodcu k tomuto kroku, vie iba on. Keď sa pred časom zúčastnil oživotvorenia dunajskostredského štadióna, údajne vyhlásil: „Béla Bugár je taký Maďar, akého si vysnili Slováci.“ Ako Slovák mu odkazujem nasledovné: “Žiadnych Maďarov sme si nevysnili, oni sem jednoducho prišli bez toho aby sa nás čokoľvek pýtali.“ Odvtedy prešlo vyše tisíc rokov a my tu napriek všetkému celkom dobre nažívame. Načo je potom 6. miliónová maďarská investícia do slovenského futbalu? Premiér Orbán má zrejme zoznam hráčov, ktorí by sa za tie peniaze dali kúpiť. A keďže Messimu a Ronaldovi by takáto almužna  nestačila ani na týždeň, budú sa musieť v Komárne poobzerať po niekom lacnejšom. Čo takto Lýbijci, Sýrčania alebo futbalisti z Iraku? Tí čakajú v kempoch v Grécku a Taliansku iba na to, kto ich objaví. A keďže Orbán  takýchto ľudí v Maďarsku nechce, v Komárne sa stratia. A ešte dajú aj nejaký ten gól. Za Slovensko.       

Rýchle správy

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16