Ranná sprcha s Rasťom Piškom 18. júla 2017

18.07.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o zániku tradičných rómskych žalostných piesni a v druhej časti rannej sprchy sa venoval téme neúspešného puču v Turecku, od ktorého pokusu ubehol už rok.
Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu.

Podľa muzikologičky Jany Belišovej z Ústavu hudobnej vedy SAV, zanikajú tradičné rómske žalostné piesne, nazývané Phurikane, alebo Čorikane giľa.
Nahrádzajú ich tzv. slaďáky, ovplyvnené populárnou hudbou, ale žalostný obsah textov zostáva. Tak teraz neviem: zlepšili sa životné podmienky našich Rómov, keď prechádzajú zo žalospevov na slaďáky, alebo je to iba vplyvom tej všadeprítomnej globalizácie? Veď si to vezmime, je leto, čas hudobných festivalov a ja denne počúvam správy o tom, koľko stejdžov organizátori zabezpečili. Áno - stejdž! A pritom je to javisko, scéna, pódium. Občas ma ktosi vyzýva, aby som sa zúčastnil cástingu, a pritom je to konkurz, alebo výberové konanie. Všetci sme happy, máme fíling a potrebujeme bekraund. Briti opúšťajú EÚ a my sme tak nasiakli angličtinou, že vlastnú tvár nazývame fejs a posedenie s priateľmi míting. Nuž, čudujete sa Rómom? Z tradičných Phurikane giľa prešli na slaďáky, hoci žalostný obsah textov zostal. Asi ako my, keď používame anglické výrazy a pritom máme vlastné, len sme sa rozhodli na ne zabudnúť. 


V sobotu uplynul rok od pokusu o neúspešný puč v Turecku.
A turecký prezident Recept Tay Erdogan ešte stále robí v krajine poriadky. Ešte stále neodhalil a nepotrestal všetkých neúspešných pučistov. A zdá sa, že ani tak rýchlo nepotrestá. Akoby mu to celé vyhovovalo. Za ten rok si vybavuje účty s armádou, novinármi, štátnymi úradníkmi a neustále odhaľuje nové a nové ohniská sprisahania. Človek by povedal, že ten nevydarený puč bol preňho darom z nebies. Keby som bol drzý, tak poviem, že si ten puč zorganizoval a potlačil sám. Lebo tak znie jedno zo základných machiavelistických pravidiel: vymysli problém ktorý neexistuje a sám ho vyrieš. Iní, oveľa lepší konšpirátori tvrdia, že ten puč Erdoganovi zorganizovali Rusi. Nech je akokoľvek, v Turecku už rok panuje výnimočný stav, čo možno vyhovuje našim dovolenkárom, ktorí sa na plážach Antálie cítia o niečo bezpečnejšie ako v Tunisku, či Egypte. A ja si  v TV pustím nejakú tureckú telenovelu a dám si kebab. Aby ma Receptai Erdogan náhodou nezažaloval ako toho nemeckého satirika, ktorý o ňom spieval neslušnú pesničku.     

Rýchle správy

Povodne si za prvého polroka vyžiadali na Slovensku škody za viac ako 7,2 milióna eur. Ďalších vyše 2,2 milióna predstavujú náklady na záchranné povodňových zabezpečovacích, ako aj záchranných prác. Štát tieto práce preplatí, rozhodol v stredu kabinet. (TASR)

20:47

Jedného občana Bulharska a jedného občana Rumunska obvinil prokurátor v juhomaďarskom Kecskeméte z trestného činu prevádzačstva. Dvojica prepašovala cez rumunsko-maďarské hranice 18 migrantov zo Sýrie a Iraku. (TASR)

20:35

Gabby Douglasová, ďalšia z amerických gymnastiek priznala, že ju sexuálne zneužíval bývalý tímový lekár Larry Nassar. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročný trest odňatia slobody. (TASR)

20:21

Mapa 40. ročníka rally Dakar, ktorý sa začne v peruánskom hlavnom meste Lima 6. januára 2018 a skončí v argentínskej Córdobe 20. januára 2018 po prekročení Bolívie. (AP)

a

 

20:07

Slovensko poskytne mimoriadny príspevok vo výške milión eur do Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Súhlas s tým vyjadrila vláda, pričom pomoc sa zameria na región severnej Afriky. (TASR)

19:57

Štátny podnik Lesy SR chce vniesť do obchodu s drevom stabilitu. Vo svojich nových zásadách obchodnej politiky chce predovšetkým zvýšiť dĺžku obchodných kontraktov z jednoročných na troj- až päťročné a zo štvrťročných na jednoročné. (TASR)

19:43

Šesť krajín eurozóny možno ani na budúci rok nesplní fiškálne kritériá. Ide o Belgicka, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko a Francúzsko. Podľa pravidiel EÚ musia byť rozpočtové deficity štátov nižšie ako 3 % HDP a verejný dlh menší ako 60 % HDP. Slovensko je v skupine krajín, ktorá EK predložila rozpočty, ktoré sú úplne alebo vo veľkej miere v súlade s pravidlami tzv. Paktu stability a rastu. (TASR)

19:29

Bývalého mafiánskeho bossa Salvatoreho "Tota" Riinu, ktorý zomrel minulý piatok vo veku 87 rokov vo väzenskej nemocnici, pochovali na cintoríne v jeho rodnom meste Corleone na Sicílii. Uloženiu rakvy do rodinnej hrobky predchádzalo jej len požehnanie, nekonal sa žiaden pohrebný obrad. Katolícka cirkev totiž páchateľov trestných činov, ktorí neprejavili pokánie, pochovávať odmieta. (TASR)

19:14
19:00

Ústavný súd SR eviduje šesť sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC. (SITA)

18:47

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal rozsudok Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu o uložení doživotného väzenia bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi. Súd v Haagu uznal Mladiča za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. (TASR)

18:36

Tréner futbalistov Sevilly Eduardo Berizzo má rakovinu prostaty. Svoju diagnózu hráčom oznámil v šatni po prvom polčase utorňajšieho zápasu Ligy majstrov, v ktorom jeho tím prehrával s Liverpoolom 0:3. Po zmene strán predviedli Andalúzania parádny obrat a napokon remizovali 3:3. Po vyrovnávajúcom góle sa rozbehli k lavičke a dojatého Berizza objali. (TASR)

18:20

Slovensko bude v oblasti školstva a mládeže spolupracovať s Kórejskou republikou. Ministerky Martina Lubyová a Chung Hyun podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti mládeže, na základe ktorého budú od budúceho roka prebiehať vzájomné návštevy mladých ľudí spolufinancované oboma stranami. (TASR)

18:06