Ranná sprcha s Rasťom Piškom 17. júla 2017

17.07.2017

Rasťo Piško sa dnes povenoval téme občanov dediny Šarišský Štiavnik, ktorí blokovali cestu, čím žiadali politikov urýchliť výstavbu obchvatu okolo Prešova. Druhá časť rannej sprchy bola tiež veľmi zaujímavá. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli, pokiaľ však žijú, vyzýva ich aby sa odsťahovali do Kanady. Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu.

Minulý piatok som v televízii videl občanov dediny Šarišský Štiavnik, ako blokujú cestu a žiadajú politikov, aby urýchlili výstavbu obchvatu okolo Prešova, tzv. R4. Nuž, nie je to nič výnimočné. Podobné problémy majú Kysučania, Oravci, občania Gemeru, ale aj BA a mnohí ďalší. Zdá sa, že naša krajina je zakliata. Dokázali sme kadečo, dokonca, napriek všetkej zlodejčine, vytvoriť a zachovať samostatný štát, ktorý ako-tak funguje, ale jedno nedokážeme: postaviť súvislú, fungujúcu diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Nevieme stavať cesty, obchvaty a diaľničné tunely. Kompetentní, teda politici, sa stále vyhovárajú na špecifické geologické podmienky, zlé podložia, eurofondy a čo ja viem na čo všetko ešte. Tak nech mi niekto vysvetlí, ako dokázali za Rakúsko-Uhorska vykopať železničné tunely pod Strečnom a za I. čs. republiky vytvoriť najdlhší stredoeurópsky komplex žel., tunelov na trati Vrútky - BB? Pán premiér v sobotu v kysuckej obci Stará Bystrica zapálil vatru a zdôraznil, že pred 25. rokmi hlasoval za deklaráciu o zvrchovanosti. Odvtedy prešlo veľa vody, zvrchovaní sme nad hlavu, ale diaľnica stále nie je. A nedávno sme sa dozvedeli, že jej južný variant ani nebude. Vraj sa to nevyplatí. Čo si má človek myslieť o takomto štáte? Nemal by sa celej veci chytiť Andrej Danko? Lebo ten, všetko čo si zaumienil, zatiaľ splnil. Škoda len, že doteraz si zaumienil samé hlúposti. Na diaľnice a cesty si nikto netrúfa. A keď, tak len pred voľbami...

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli. Vzápätí dodal, že ak aj žijú, mali by odísť do Kanady. Nuž, prezident, navyše moslimskej krajiny, by mal poznať svojich občanov, hoci pochybujem, že každého z nich testoval zo sexuálnej orientácie osobne. Čečna je súčasťou Ruskej federácie a my vieme, že aj ruský prezident Vladimír Putin sa nevyznačuje prílišnou toleranciou k sexuálnym menšinám. Myslím, že obaja politici sa riadia starým, socialistickým heslom: problém o ktorom sa nehovorí, neexistuje. Smutné na tom je, že minulý týždeň v Moskve odsúdili vrahov opozičného politika Borisa Nemcova. A čuduj sa svete - boli to Čečenci! O tom, či to náhodou neboli homosexuáli, sa nehovorí, ale verte, že keby áno, Kadyrov aj Putin to určite vytiahnu na svetlo. A tak sa pýtam sám seba: kto Kadyrovovi v Čečensku prekáža viac: homosexuáli, ktorí tam údajne neexistujú, alebo  zabijaci, ktorých si najíma boh vie kto?   

Rýchle správy

Narodila sa americká herečka a speváčka BARBRA STREISANDOVÁ. Zaujala už v roku 1962 účinkovaním v muzikáli Môžem ti to obstarať vo veľkom. Po celom svete sa preslávila vo filmovej adaptácii muzikálu Hello Dolly. (TASR)

Barbra Streisandová.
Barbra Streisandová. Foto: TASR /AP
23. april o 21:58

Pred humanitárnou krízou v severnej časti egyptského polostrova Sinaj varovala medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.  Varovanie prichádza v čase rozsiahlych obmedzení pohybu ľudí i tovaru v dôsledku rozsiahlej bezpečnostnej operácie proti islamistickým militantom. (AP)

23. april o 21:41

Dav domorodých obyvateľov zabil v amazonskom dažďovom pralese Kanaďana upodozrievaného z usmrtenia rešpektovanej šamanky. (AP)

23. april o 21:25

Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 22 vodičov pod vplyvom alkoholu. (TASR)

23. april o 21:13

Americký filmový režisér Oliver Stone je v iránskej metropole Teherán, kde sa zúčastní na medzinárodnom filmovom festivale. (AP)

23. april o 21:03

Maďarská polícia zadržala počas uplynulého víkendu na území krajiny 70 narušiteľov štátnych hraníc. Počet zadržaných cudzincov zdržiavajúcich sa ilegálne v Maďarsku sa počas minulých víkendov zvyčajne pohyboval v rozmedzí od 10 do 20, terajší počet je preto relatívne vysoký. (privatbankar.hu)

23. april o 20:52

Na čele svetového rebríčka ATP Entry naďalej zostáva Rafael Nadal. Španielsky tenista si upevnil vedúce postavenie vďaka triumfu na turnaji ATP v Monte Carle. Lukáš Lacko sa ako najlepší slovenský singlista posunul o jedno miesto vyššie a figuruje na 105. pozícii. (TASR)

23. april o 20:41

Smrteľne chorému 23-mesačnému batoľaťu z Británie Alfiemu Evansovi udelili talianske občianstvo v nádeji, že tento krok umožní jeho prevoz do nemocnice v Taliansku. (DPA)

23. april o 20:16

Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg daroval 4,5 milióna dolárov úradu OSN, ktorý dohliada na rokovania o klimatickej zmene. Sekretariát Rámcovej zmluvy OSN o klimatických zmenách totiž bojuje s nedostatkom zdrojov v dôsledku rozpočtových škrtov americkej vlády. (TASR)

23. april o 20:05

Užšie vedenie Smeru-SD a krajskí predsedovia rokujú v sídle centrály strany aj o tom, koho strana navrhne na ministra vnútra. Údajne sa spomína už iba meno štátnej tajomníčky Ministerstva vnútra  Denisy Sakovej. (TASR)

23. april o 19:46

Užšie vedenie Smeru-SD vybralo kandidáta na ministra vnútra. V utorok (24.4.) ho predloží predsedníctvu strany, ktoré musí nomináciu schváliť. Tiež ho oznámi prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi aj koaličným partnerom. (TASR)

23. april o 19:46

Za každým jedným úspechom a úspešným podnikateľom je podľa prezidenta SR Andreja Kisku nesmierne veľa pádov a neúspechov. Mladí ľudia by sa preto podľa jeho slov nemali báť pádov. 

23. april o 19:31