Ranná sprcha s Rasťom Piškom 17. júla 2017

17.07.2017

Rasťo Piško sa dnes povenoval téme občanov dediny Šarišský Štiavnik, ktorí blokovali cestu, čím žiadali politikov urýchliť výstavbu obchvatu okolo Prešova. Druhá časť rannej sprchy bola tiež veľmi zaujímavá. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli, pokiaľ však žijú, vyzýva ich aby sa odsťahovali do Kanady. Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu.

Minulý piatok som v televízii videl občanov dediny Šarišský Štiavnik, ako blokujú cestu a žiadajú politikov, aby urýchlili výstavbu obchvatu okolo Prešova, tzv. R4. Nuž, nie je to nič výnimočné. Podobné problémy majú Kysučania, Oravci, občania Gemeru, ale aj BA a mnohí ďalší. Zdá sa, že naša krajina je zakliata. Dokázali sme kadečo, dokonca, napriek všetkej zlodejčine, vytvoriť a zachovať samostatný štát, ktorý ako-tak funguje, ale jedno nedokážeme: postaviť súvislú, fungujúcu diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Nevieme stavať cesty, obchvaty a diaľničné tunely. Kompetentní, teda politici, sa stále vyhovárajú na špecifické geologické podmienky, zlé podložia, eurofondy a čo ja viem na čo všetko ešte. Tak nech mi niekto vysvetlí, ako dokázali za Rakúsko-Uhorska vykopať železničné tunely pod Strečnom a za I. čs. republiky vytvoriť najdlhší stredoeurópsky komplex žel., tunelov na trati Vrútky - BB? Pán premiér v sobotu v kysuckej obci Stará Bystrica zapálil vatru a zdôraznil, že pred 25. rokmi hlasoval za deklaráciu o zvrchovanosti. Odvtedy prešlo veľa vody, zvrchovaní sme nad hlavu, ale diaľnica stále nie je. A nedávno sme sa dozvedeli, že jej južný variant ani nebude. Vraj sa to nevyplatí. Čo si má človek myslieť o takomto štáte? Nemal by sa celej veci chytiť Andrej Danko? Lebo ten, všetko čo si zaumienil, zatiaľ splnil. Škoda len, že doteraz si zaumienil samé hlúposti. Na diaľnice a cesty si nikto netrúfa. A keď, tak len pred voľbami...

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli. Vzápätí dodal, že ak aj žijú, mali by odísť do Kanady. Nuž, prezident, navyše moslimskej krajiny, by mal poznať svojich občanov, hoci pochybujem, že každého z nich testoval zo sexuálnej orientácie osobne. Čečna je súčasťou Ruskej federácie a my vieme, že aj ruský prezident Vladimír Putin sa nevyznačuje prílišnou toleranciou k sexuálnym menšinám. Myslím, že obaja politici sa riadia starým, socialistickým heslom: problém o ktorom sa nehovorí, neexistuje. Smutné na tom je, že minulý týždeň v Moskve odsúdili vrahov opozičného politika Borisa Nemcova. A čuduj sa svete - boli to Čečenci! O tom, či to náhodou neboli homosexuáli, sa nehovorí, ale verte, že keby áno, Kadyrov aj Putin to určite vytiahnu na svetlo. A tak sa pýtam sám seba: kto Kadyrovovi v Čečensku prekáža viac: homosexuáli, ktorí tam údajne neexistujú, alebo  zabijaci, ktorých si najíma boh vie kto?   

Rýchle správy

Počasie: Utorok bude prevažne polooblačný, na severozápade očakávajte prehánky. Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov Celzia.

07:20

Bývalý americký kongresman Anthony Weiner ide na 21 mesiacov do väzenia za sexuálnu elektronickú komunikáciu s 15-ročnou dievčinou,

rozhodol o tom súd. Prípad zasiahol aj do minuloročnej prezidentskej kampane, pretože Weinar je manželom blízkej spolupracovníčky  Hillary Clintonovej. (AP)

25. september o 21:00

Katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi hrozí väzenie, nevylúčil to dnes španielsky generálny prokurátor.

Puigdemont je odhodlaný v nedeľu usporiadať referendum o nezávislosti. „Podmienky na jeho zatknutie môžu byť splnené,“ povedal prokurátor. (ČTK)

25. september o 19:32

Tretí protikorupčný pochod sa skončil štátnou hymnou.

25. september o 18:55

KĽDR obvinila USA z vyhlásenia vojny.

Minister zahraničných vecí Ri Yong-ho v New Yorku povedal, že jeho krajina si vyhradzuje právo zostreliť americké bombardéry. Tie nedávno preleteli blízko krajiny. (BBC)

25. september o 18:32

Počasie: Zajtra má byť prevažne polooblačno, na severozápade sa môžu objaviť prehánky. Teploty dosiahnu 18 až 23 stupňov Celzia.

25. september o 18:00

Zemetrasenie v Mexiku:
Týždeň po zemetrasení v Mexiku stúpol počet obetí na 324.

V hlavnom meste sa dnes mali deti vrátiť do škôl, nakoniec sa otvorilo len niečo vyše percenta tých, ktoré už prešli bezpečnostnými kontrolami. (AP)

25. september o 17:38

Začína sa III. Veľký protikorupčný pochod. Organizujú ho študenti, ktorí žiadajú vyšetrenia káuz Bašternák a Gorila, tiež odchod ministra Roberta Kaliňáka, policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ľudia sa zídu nielen v Bratislave, ale aj v Prahe pred veľvyslancetvom SR.

Ilustračné foto.

 

25. september o 17:00

Chorý senátor John McCain má veľmi zlú prognózu. Histologické vyšetrenie o päť dní neskôr ukázalo, že má zhubný nádor mozgu známy pod názvom glioblastóm. Odvtedy už absolvoval rádioterapiu a chemoterapiu, avšak neprestal vykonávať svoje pracovné úlohy spojené s funkciou senátora. (TASR)

25. september o 16:47

Egypťanka, považovaná donedávna za najťažšiu ženu na svete, zomrela.  37-ročná Egypťanka Iman Abdal-Attíová podľa lekárov podľahla komplikáciám súvisiacim s jej hmotnosťou, ku ktorým patrili problémy s činnosťou srdca a obličiek. Žena v minulosti podstúpila chirurgický zákrok, po ktorom sa jej hmotnosť znížila z pôvodných približne 500 na asi 200 kilogramov. (TASR)

25. september o 16:28

Bratislavskí policajti nenašli bombu na Miestnom úrade v Novom Meste. Dnes nahlásili bombu aj v Justičnom paláci v Bratislave, polícia ju tam nenašla. (TASR)

25. september o 16:12

Pred sopkou Agung na ostrove Bali ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera. Vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. (SITA)

25. september o 15:53

Foto dňa: Balans nad Staromestským námestím v Prahe.

Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom.
Športovec balansuje na lane naprieč Staromestským námestím v Prahe v pondelok 25. septembra 2017. Jeho predstavenie bolo súčasťou kampane podporujúcej ľudí žijúcich s diabetom. Foto: TASR/AP
25. september o 15:45