Ranná sprcha s Rasťom Piškom 17. júla 2017

17.07.2017

Rasťo Piško sa dnes povenoval téme občanov dediny Šarišský Štiavnik, ktorí blokovali cestu, čím žiadali politikov urýchliť výstavbu obchvatu okolo Prešova. Druhá časť rannej sprchy bola tiež veľmi zaujímavá. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli, pokiaľ však žijú, vyzýva ich aby sa odsťahovali do Kanady. Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu.

Minulý piatok som v televízii videl občanov dediny Šarišský Štiavnik, ako blokujú cestu a žiadajú politikov, aby urýchlili výstavbu obchvatu okolo Prešova, tzv. R4. Nuž, nie je to nič výnimočné. Podobné problémy majú Kysučania, Oravci, občania Gemeru, ale aj BA a mnohí ďalší. Zdá sa, že naša krajina je zakliata. Dokázali sme kadečo, dokonca, napriek všetkej zlodejčine, vytvoriť a zachovať samostatný štát, ktorý ako-tak funguje, ale jedno nedokážeme: postaviť súvislú, fungujúcu diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Nevieme stavať cesty, obchvaty a diaľničné tunely. Kompetentní, teda politici, sa stále vyhovárajú na špecifické geologické podmienky, zlé podložia, eurofondy a čo ja viem na čo všetko ešte. Tak nech mi niekto vysvetlí, ako dokázali za Rakúsko-Uhorska vykopať železničné tunely pod Strečnom a za I. čs. republiky vytvoriť najdlhší stredoeurópsky komplex žel., tunelov na trati Vrútky - BB? Pán premiér v sobotu v kysuckej obci Stará Bystrica zapálil vatru a zdôraznil, že pred 25. rokmi hlasoval za deklaráciu o zvrchovanosti. Odvtedy prešlo veľa vody, zvrchovaní sme nad hlavu, ale diaľnica stále nie je. A nedávno sme sa dozvedeli, že jej južný variant ani nebude. Vraj sa to nevyplatí. Čo si má človek myslieť o takomto štáte? Nemal by sa celej veci chytiť Andrej Danko? Lebo ten, všetko čo si zaumienil, zatiaľ splnil. Škoda len, že doteraz si zaumienil samé hlúposti. Na diaľnice a cesty si nikto netrúfa. A keď, tak len pred voľbami...

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli. Vzápätí dodal, že ak aj žijú, mali by odísť do Kanady. Nuž, prezident, navyše moslimskej krajiny, by mal poznať svojich občanov, hoci pochybujem, že každého z nich testoval zo sexuálnej orientácie osobne. Čečna je súčasťou Ruskej federácie a my vieme, že aj ruský prezident Vladimír Putin sa nevyznačuje prílišnou toleranciou k sexuálnym menšinám. Myslím, že obaja politici sa riadia starým, socialistickým heslom: problém o ktorom sa nehovorí, neexistuje. Smutné na tom je, že minulý týždeň v Moskve odsúdili vrahov opozičného politika Borisa Nemcova. A čuduj sa svete - boli to Čečenci! O tom, či to náhodou neboli homosexuáli, sa nehovorí, ale verte, že keby áno, Kadyrov aj Putin to určite vytiahnu na svetlo. A tak sa pýtam sám seba: kto Kadyrovovi v Čečensku prekáža viac: homosexuáli, ktorí tam údajne neexistujú, alebo  zabijaci, ktorých si najíma boh vie kto?   

Rýchle správy

Foto: Účastníci v maskách Kim Čong-una a  Donalda Trumpa pochodujú počas karnevalového sprievodu vo švajčiarskom Bazileji 19. februára 2018. (TASR/AP)

a
19. februar o 22:00

Desiatky dospievajúcich študentov ležali na chodníku pred Bielym domom vo Washingtone a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby podnikol kroky na kontrolu strelných zbraní v USA. Akcia tínedžerov sa konala po streleckom masakri na strednej škole na Floride, kde páchateľ 14. februára zabil 17 ľudí. (TASR)

19. februar o 21:50

Španielska polícia očistila štyroch hráčov anglického futbalového klubu West Bromwich Albion. Jonnyho Evansa, Garetha Barryho, Jakea Livermorea a Boaza Myhilla obvinili minulý týždeň z krádeže taxíka počas tréningového kempu v Barcelone. (AP)

19. februar o 21:37

Príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže zadržali 324 migrantov v dvoch gumených člnoch, ktorí mali v úmysle opustiť túto severoafrickú krajinu a vydať sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. (Reuters)

19. februar o 21:10

Slovenskí futbalisti do 16 rokov prehrali v prvom zápase na turnaji UEFA Development v gréckom meste Agrinio s rovesníkmi z Ruska 2:3. Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko v stredu 21. februára o 14.00 proti domácemu Grécku na štadióne Panetolikos. (TASR)
 

19. februar o 20:57

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. (SOHR)

19. februar o 20:42

Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa o dva týždne stretnú v Kazachstane, aby pripravili pôdu pre summit o Sýrii v Istanbule. (TASS)

19. februar o 20:25

R.I.P.:
Vo veku 98 rokov zomrel v pondelok v Británii brigádny generál vo výslužbe Miroslav Liškutín. Z československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) tak žije už iba Emil Boček (93). (TASR)

19. februar o 20:10

Francúzska vláda predstavila plán na ochranu vlkov. Stalo sa tak v čase, keď tamojší farmári opakovane upozorňujú na finančné straty spôsobené útokmi na hospodárske zvieratá.

19. februar o 19:58

Rakúski policajti našli v českom diaľkovom autobuse 13 migrantov z Nigérie a päť kilogramov marihuany v batožine. Odkiaľ zhabaná marihuana pochádza ani pre aký trh bola určená, nebolo bezprostredne známe. (APA)

19. februar o 19:29

Slovenská tenistka Jana Čepelová postúpila do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA v Budapešti. Vo finále kvalifikácie vyhrala nad Nemkou Tamarou Korpatschovou v dvoch setoch 6:2, 7:6. (TASR)

19. februar o 19:15