Ranná sprcha s Rasťom Piškom 17. júla 2017

17.07.2017

Rasťo Piško sa dnes povenoval téme občanov dediny Šarišský Štiavnik, ktorí blokovali cestu, čím žiadali politikov urýchliť výstavbu obchvatu okolo Prešova. Druhá časť rannej sprchy bola tiež veľmi zaujímavá. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli, pokiaľ však žijú, vyzýva ich aby sa odsťahovali do Kanady. Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu.

Minulý piatok som v televízii videl občanov dediny Šarišský Štiavnik, ako blokujú cestu a žiadajú politikov, aby urýchlili výstavbu obchvatu okolo Prešova, tzv. R4. Nuž, nie je to nič výnimočné. Podobné problémy majú Kysučania, Oravci, občania Gemeru, ale aj BA a mnohí ďalší. Zdá sa, že naša krajina je zakliata. Dokázali sme kadečo, dokonca, napriek všetkej zlodejčine, vytvoriť a zachovať samostatný štát, ktorý ako-tak funguje, ale jedno nedokážeme: postaviť súvislú, fungujúcu diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Nevieme stavať cesty, obchvaty a diaľničné tunely. Kompetentní, teda politici, sa stále vyhovárajú na špecifické geologické podmienky, zlé podložia, eurofondy a čo ja viem na čo všetko ešte. Tak nech mi niekto vysvetlí, ako dokázali za Rakúsko-Uhorska vykopať železničné tunely pod Strečnom a za I. čs. republiky vytvoriť najdlhší stredoeurópsky komplex žel., tunelov na trati Vrútky - BB? Pán premiér v sobotu v kysuckej obci Stará Bystrica zapálil vatru a zdôraznil, že pred 25. rokmi hlasoval za deklaráciu o zvrchovanosti. Odvtedy prešlo veľa vody, zvrchovaní sme nad hlavu, ale diaľnica stále nie je. A nedávno sme sa dozvedeli, že jej južný variant ani nebude. Vraj sa to nevyplatí. Čo si má človek myslieť o takomto štáte? Nemal by sa celej veci chytiť Andrej Danko? Lebo ten, všetko čo si zaumienil, zatiaľ splnil. Škoda len, že doteraz si zaumienil samé hlúposti. Na diaľnice a cesty si nikto netrúfa. A keď, tak len pred voľbami...

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov poprel, že by v Čečensku žili homosexuáli. Vzápätí dodal, že ak aj žijú, mali by odísť do Kanady. Nuž, prezident, navyše moslimskej krajiny, by mal poznať svojich občanov, hoci pochybujem, že každého z nich testoval zo sexuálnej orientácie osobne. Čečna je súčasťou Ruskej federácie a my vieme, že aj ruský prezident Vladimír Putin sa nevyznačuje prílišnou toleranciou k sexuálnym menšinám. Myslím, že obaja politici sa riadia starým, socialistickým heslom: problém o ktorom sa nehovorí, neexistuje. Smutné na tom je, že minulý týždeň v Moskve odsúdili vrahov opozičného politika Borisa Nemcova. A čuduj sa svete - boli to Čečenci! O tom, či to náhodou neboli homosexuáli, sa nehovorí, ale verte, že keby áno, Kadyrov aj Putin to určite vytiahnu na svetlo. A tak sa pýtam sám seba: kto Kadyrovovi v Čečensku prekáža viac: homosexuáli, ktorí tam údajne neexistujú, alebo  zabijaci, ktorých si najíma boh vie kto?   

Rýchle správy

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58