Ranná sprcha s Rasťom Piškom 11. augusta 2017

11.08.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o našom ministrovi školstva, o Petrovi Plavčanovi a tiež o kontaminovaných belgických vajciach, ktoré sú z Holandska a k nám na Slovensko sa dostali z Rakúska.
Niečo tu nehrá? Odpovie vám Rasťo Piško v jeho dnešnej rannej sprche.

Minister školstva Peter Plavčan čerpá dovolenku.
Zaslúži si! Za posledné týždne sa toho naňho zosypalo toľko, že si musí oddýchnuť. A potom, ak sú na prázdninách školáci, tak aj minister, ktorý ich má na starosti, by mal prázdninovať. To, že ho vyhmátli redaktori TV Markíza ma ani tak nezaujíma. Chcel by som vedieť, kde minister Plavčan oddychuje? Podľa mňa je Plavčan v Plaveckom Štvrtku alebo v Plaveckom Mikuláši. Lebo, tak by to malo byť - štátni  úradníci, teda aj politici, by mali mať pridelené dovolenkové destinácie podľa mena! Plavčan- Plavecký Štvrtok, Kaliňák - Kaliningrad, Gajdoš - Gajary, Matovič a Matečná -  Matliare, Kollár - Kolumbia, Richter - Richnava, Maďarič - Maďarsko, Žitňanská - Žitavany, Bugár - Burgenland, Danko - Dánsko, Kiska - Kisak, Fico... a tu som stratil inšpiráciu. Lebo nájsť destináciu pre nášho premiéra, ktorá sa začína na Fi, je naozaj ťažké. Napriek tomu, že Róberta Fica často kritizujem, poslať ho do Fidži... pardon, na Fidži, by som si v živote nedovolil...

Belgické vajcia, kontaminované pesticídom Fipromil, nie sú belgické ale holandské, a na Slovensko sa dostali z Rakúska.
Tomu sa hovorí globalizácia, spoločný trh a zrejme sa tomu neubránime. Faktom je, že sliepka je najbežnejšie úžitkové zviera na svete. Prešiel som, okrem Antarktídy, všetky kontinenty a všade majú sliepky! Sliepka neprekáža kresťanom, židom, moslimom, budhistom, skrátka nikomu. Ale jej produkty, teda mäso a v tomto prípade vajcia, ako všetko, podliehajú skaze. Veď to poznáte: vezmete do ruky balíček mäsa a čítate: narodené v Nemecku, vychované v Holandsku, zabité v Poľsku, zožraté na Slovensku, strávené v Maďarsku...  Čo vám poradiť? Treba čítať a veriť tomu, čo je na tých potravinách napísané. Lebo verte, globalizácia má aj isté výhody. Napr. taký Švédsky stôl a na ňom Ruské vajce, Francúzske zemiaky, Koložvárska kapusta, Boloňské špagety, Cigánska pečienka, Bosniak, Plovdivské mäso, Viedenský rezeň, Moravské koláče, a tomu všetkému trónia Slovenské bryndzové halušky! To sa volá Európska Únia na najvyššej úrovni!    

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10