Ranná sprcha s Rasťom Piškom 11. augusta 2017

11.08.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o našom ministrovi školstva, o Petrovi Plavčanovi a tiež o kontaminovaných belgických vajciach, ktoré sú z Holandska a k nám na Slovensko sa dostali z Rakúska.
Niečo tu nehrá? Odpovie vám Rasťo Piško v jeho dnešnej rannej sprche.

Minister školstva Peter Plavčan čerpá dovolenku.
Zaslúži si! Za posledné týždne sa toho naňho zosypalo toľko, že si musí oddýchnuť. A potom, ak sú na prázdninách školáci, tak aj minister, ktorý ich má na starosti, by mal prázdninovať. To, že ho vyhmátli redaktori TV Markíza ma ani tak nezaujíma. Chcel by som vedieť, kde minister Plavčan oddychuje? Podľa mňa je Plavčan v Plaveckom Štvrtku alebo v Plaveckom Mikuláši. Lebo, tak by to malo byť - štátni  úradníci, teda aj politici, by mali mať pridelené dovolenkové destinácie podľa mena! Plavčan- Plavecký Štvrtok, Kaliňák - Kaliningrad, Gajdoš - Gajary, Matovič a Matečná -  Matliare, Kollár - Kolumbia, Richter - Richnava, Maďarič - Maďarsko, Žitňanská - Žitavany, Bugár - Burgenland, Danko - Dánsko, Kiska - Kisak, Fico... a tu som stratil inšpiráciu. Lebo nájsť destináciu pre nášho premiéra, ktorá sa začína na Fi, je naozaj ťažké. Napriek tomu, že Róberta Fica často kritizujem, poslať ho do Fidži... pardon, na Fidži, by som si v živote nedovolil...

Belgické vajcia, kontaminované pesticídom Fipromil, nie sú belgické ale holandské, a na Slovensko sa dostali z Rakúska.
Tomu sa hovorí globalizácia, spoločný trh a zrejme sa tomu neubránime. Faktom je, že sliepka je najbežnejšie úžitkové zviera na svete. Prešiel som, okrem Antarktídy, všetky kontinenty a všade majú sliepky! Sliepka neprekáža kresťanom, židom, moslimom, budhistom, skrátka nikomu. Ale jej produkty, teda mäso a v tomto prípade vajcia, ako všetko, podliehajú skaze. Veď to poznáte: vezmete do ruky balíček mäsa a čítate: narodené v Nemecku, vychované v Holandsku, zabité v Poľsku, zožraté na Slovensku, strávené v Maďarsku...  Čo vám poradiť? Treba čítať a veriť tomu, čo je na tých potravinách napísané. Lebo verte, globalizácia má aj isté výhody. Napr. taký Švédsky stôl a na ňom Ruské vajce, Francúzske zemiaky, Koložvárska kapusta, Boloňské špagety, Cigánska pečienka, Bosniak, Plovdivské mäso, Viedenský rezeň, Moravské koláče, a tomu všetkému trónia Slovenské bryndzové halušky! To sa volá Európska Únia na najvyššej úrovni!    

Rýchle správy

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16