Ranná sprcha Rasťo Piško, utorok 17.apríla 2018

17.04.2018

Minister vnútra Drucker nenašiel dôvody, pre ktoré by odvolal policajného prezidenta, a tak sa odvolal sám. Otvorene priznal, že odchádza, pretože nedokázal zabrániť polarizácii, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Trochu nechápem akú polarizáciu mal na mysli, lebo pokiaľ si pamätám, žiadne občianske zhromaždenia, ktoré by žiadali aby pán Gašpar zotrval vo funkcii, sa nekonali. Zato všetci, ktorí sa stretli na námestiach si želajú jeho odchod. A tým, ktorí zostali doma, je to pravdepodobne jedno. Takže, ak je na Slovensku polarizácia a napätie, tak iba medzi vládou a občanmi. A to je už čosi iné. Pán minister mohol túto polarizáciu odstrániť a to tým, že Tibora Gašpara odvolá. Ale neodstránil, lebo ho neodvolal. Posledná otázka, ktorú si kladiem, je prečo? Asi preto, že nemohol...

Priaznivci Kotlebovej ĽS sa pokúšajú urobiť z kauzy poslanca M. Mazureka politický monster proces. Pred BB súd prišli aj s transparentom, na ktorom bol nápis: Milada Horáková - 1950, M. Mazurek - 2018. Trochu silná káva, keď uvážime, že poslankyňu Horákovú odsúdili komunisti v päťdesiatych rokoch na trest smrti, zatiaľ čo Mazurekovi za jeho rasistické reči údajne hrozí podmienka a, čo sa mne obzvlášť páči, vzdelávací kurz o rómskom holokauste, ktorý si bude musieť zaplatiť sám. Tak je to správne. A keby som bol sudcom ja, naparil by som mu ešte také tri dni verejných prác, ktoré by strávil na Radvanskom jarmoku, kde by musel predávať cigánsku pečienku.

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01