Ranná sprcha Rasťo Piško, pondelok 16. apríla 2018

16.04.2018

Protesty na Slovensku neutíchajú a hoci počasie volá do prírody, ľudia chodia na námestia. Do Bratislavy aj do Humenného. Vláda sa tvári že sa nič nedeje, občania sú naštvaní a kaviarnici, aspoň v Bratislave, spokojní. Ako to celé sledujem, po každom mítingu v Bratislave sa zaplnia všetky okolité krčmy, pivárne, reštaurácie, ba dokonca, ako to teraz nazývame, aj puby. Je to slušná revolúcia Za slušné Slovensko, dokonca slušnejšia ako tá Nežná z roku 1989. Vtedy sme to mali ťažšie, lebo krčmy sa zatvárali o 22. hodine. Celá Európa nás sleduje, všetci nám držia palce a sú nadšení našou slušnosťou! Dokonca aj ten Pelegríni je na nás hrdý, o takom Dankovi, ktorý už keď sa ráno zobudí, tak je hrdý, ani nehovorím. Všetko je v poriadku, len pre boha, poprosme už konečne toho Gašpara nech odstúpi, lebo ja už potrebujem zasadiť cesnak...

Tragická aféra s otravou dvojitého špióna Skripaľa a jeho dcéry, dostala našťastie pozitívnejší charakter, keďže obaja sa uzdravujú. Obvinenie, že to spôsobili Rusi, rozhádalo celú EÚ. A hoci VB z Únie odchádza, ešte stále v nej je a teda, ostatné štáty by ju mali podržať. Rusi sa obvineniu bránia a za celý čas, odkedy došlo k atentátu, hodili do pľacu niekoľko verzií, v ktorých figurovalo nielen Slovensko a Česko, ale aj Švédsko. Teda ako krajiny, ktoré mohli vyrobiť jed, zvaný novičok. Posledná verzia ruského ministra zahraničia Lavrova znie, že to nebol novičok, staričok a dokonca ani Vilém Čok, ale údajne psychoaktívna látka B2. Dôkazom má byť to, že to tí dvaja prežili. Nuž, neviem, ale na Rusoch sa mi nepáči jedno: že hádžu do poľa všetko - hrach, šošovicu, raž, pšenicu a ešte k tomu aj mak. A potom čakajú, čo z toho sa chytí...

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01