Ranná sprcha Rasťo Piško 13.3.2018

13.03.2018

Po páde Róberta Kaliňáka, ktorý už visel vo vzduchu niekoľko dní ako mokré tepláky, sme si vypočuli oslavné laudácio na jeho činy a osobu, v trochu nekrologickom podaní samotného premiéra. Nečudujem sa mu. Róbert Kaliňák bol Ficovým najbližším druhom, spoluzakladateľom, súputníkom, súdruhom a bojovým druhom, svedkom jeho víťazstiev aj pádov. Možno sa premiérovi, v okamihu keď oznamoval Kaliňákovu rezignáciu, premietol v hlave film ich spoločného života. Niečo, ako v závere tretieho dielu Winnetoua, keď Old Shatterhand drží v náručí červeného brata, umierajúceho guľkou z pištole zákerného banditu, po slovensky Šoroša. „Róbert Kaliňák bol najtalentovanejším ministrom vnútra, akého sme kedy mali,“ vyhlásil rozochveným hlasom premiér a ja s ním súhlasím: Róbert Kaliňák bol najtalentovanejším...

Neexistuje úloha, ktorá by Andrejovi Dankovi lichotila viac, ako byť zmierovacím sudcom. Organizovať rokovania, podávať ruky, hľadať spoločné riešenia a ako on hovorí, programové prieniky. Zronený Róbert Fico na jednej strane, a zneistený Bugár, ktorému sa rozpadá strana na druhej, a uprostred rozžiarený Danko, pripravený na rekonštrukciu vlády, rovnako ako na predčasné voľby. Zdá sa, že pre SNS je dobré všetko - voziť sa ešte dva roky vo vládnych bavorákoch, rovnako ako chystať predvolebnú kampaň a loviť zdeptaných Ficových voličov, ktorých SNS pred šiestimi rokmi ukradol SMER. „Som človek Husákovej generácie,“ vyhlásil včera Danko a keby to bola pravda, musel by mať 1O5 rokov a volať sa Highlander. Pán predseda mal na mysli generáciu Husákových detí, ale my mu to radi prepáčime, lebo vieme, že by bol najšťastnejší, keby sa deti, ktoré sa narodia v nasledujúcej päťročnici, nazývali Dankovými.

Rýchle správy

Hlavné mesto chce prilákať na návštevu okrem zahraničných aj viac domácich turistov. Počas aktuálnej letnej sezóny preto spúšťa najväčšiu kampaň zameranú na návštevníkov z ostatných končín Slovenska pod názvom Spoznaj svoje hlavné mesto. (TASR)

15:45

Plánované stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Spojených štátov sa uskutoční v stanovenom termíne i napriek najnovšiemu nárastu napätia na Kórejskom polostrove. (TASR)

15:31

Pri pondelkovej streľbe vo francúzskom meste Marseille došlo k únosu jednej osoby. S odvolaním sa na vyhlásenie miestneho prokurátora o tom informoval spravodajský server The Local.

15:15

Najmenej 16 ľudí, vrátane štyroch príslušníkov bezpečnostných síl, zahynulo, keď v druhom najväčšom afganskom meste Kandahár explodovala nádoba plná výbušnín. (AP)

15:01

Iracký trestný súd odsúdil Belgičana na smrť obesením za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát . (DPA)

14:45

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook  Mark Zuckerberg sa večer krátko po 18.00 h predstaví pred členmi Európskeho parlamentu a vysokými predstaviteľmi Európskej únie, aby odpovedal na otázky spojené so škandálom zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku. (TASR)

14:31

Britský Manchester si pripomína prvé výročie samovražedného teroristického útoku, ktorý si v miestnej hale Manchester Arena vyžiadal 22 obetí na životoch a vyše 200 zranených. (Sky News)

14:15

Starosta Jekaterinburgu, ktorý je štvrtým najväčším mestom Ruska, oznámil nečakane svoj odchod z funkcie. Urobil tak na protest proti legislatívnej úprave, na základe ktorej už nový šéf radnice nebude volený priamo. (AP)

14:01

Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí požiadal Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu, aby "okamžite začal vyšetrovať" údajné zločiny Izraela proti Palestínčanom. (AP)

13:45

Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva s podporou ďalších organizácií a ľudí vyzýva vládu, aby konečne vytvorila nezávislý orgán s právomocou vyšetriť rozsah praxe nezákonných sterilizácií a poskytnúť všetkým poškodeným ženám odškodnenie a ospravedlnenie.

13:31

VIDEO: Talkshow Zuzany Martinákovej

V druhej polovici sa bude moderátorka rozprávať s Luciou Yar – analytičkou Euractiv s ktorou bude hovoriť o situácii v Turecku pred voľbami.

 

13:10

Bratislava by mohla mať Námestie Tomáša G. Masaryka. Pomenovanie po zakladateľovi a prvom prezidentovi Československej republiky by mohlo niesť doteraz nepomenované verejné priestranstvo pred budovou Slovenského národného múze, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia. (TASR)

13:01