Ranná sprcha Rasťo Piško 13.3.2018

13.03.2018

Po páde Róberta Kaliňáka, ktorý už visel vo vzduchu niekoľko dní ako mokré tepláky, sme si vypočuli oslavné laudácio na jeho činy a osobu, v trochu nekrologickom podaní samotného premiéra. Nečudujem sa mu. Róbert Kaliňák bol Ficovým najbližším druhom, spoluzakladateľom, súputníkom, súdruhom a bojovým druhom, svedkom jeho víťazstiev aj pádov. Možno sa premiérovi, v okamihu keď oznamoval Kaliňákovu rezignáciu, premietol v hlave film ich spoločného života. Niečo, ako v závere tretieho dielu Winnetoua, keď Old Shatterhand drží v náručí červeného brata, umierajúceho guľkou z pištole zákerného banditu, po slovensky Šoroša. „Róbert Kaliňák bol najtalentovanejším ministrom vnútra, akého sme kedy mali,“ vyhlásil rozochveným hlasom premiér a ja s ním súhlasím: Róbert Kaliňák bol najtalentovanejším...

Neexistuje úloha, ktorá by Andrejovi Dankovi lichotila viac, ako byť zmierovacím sudcom. Organizovať rokovania, podávať ruky, hľadať spoločné riešenia a ako on hovorí, programové prieniky. Zronený Róbert Fico na jednej strane, a zneistený Bugár, ktorému sa rozpadá strana na druhej, a uprostred rozžiarený Danko, pripravený na rekonštrukciu vlády, rovnako ako na predčasné voľby. Zdá sa, že pre SNS je dobré všetko - voziť sa ešte dva roky vo vládnych bavorákoch, rovnako ako chystať predvolebnú kampaň a loviť zdeptaných Ficových voličov, ktorých SNS pred šiestimi rokmi ukradol SMER. „Som človek Husákovej generácie,“ vyhlásil včera Danko a keby to bola pravda, musel by mať 1O5 rokov a volať sa Highlander. Pán predseda mal na mysli generáciu Husákových detí, ale my mu to radi prepáčime, lebo vieme, že by bol najšťastnejší, keby sa deti, ktoré sa narodia v nasledujúcej päťročnici, nazývali Dankovými.

Rýchle správy

Srí Lanka zrušila výnimočný stav, ktorý zaviedla 6. marca s cieľom zabrániť šíreniu násilia dvoma etnickými skupinami. (TASR)

18:17

Slovenská vedkyňa chce v Brne posilniť výskum v oblasti vývojovej biológie. (TASR)

18:00

Útočník odistil granát medzi stovkami študentov na univerzite v afganskom meste Kábul. Atentátnik zahynul a piati študenti utrpeli zranenia. (SITA)

17:56

Voľby v Rusku:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. (SITA)

17:49

Ministerstvo zdravotníctva SR nateraz nebude komentovať rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý sa v spore o liek Vargatef priklonil na stranu súkromných zdravotných poisťovní. (TASR)

17:34

Banskobystrickí hokejisti fandia všetkým ženám, podporili projekt za zdravé prsia. (TASR)

17:18

Fakulta zdravotníctva Trnavskej univerzity ponúka bezplatné vyšetrenia. (TASR)

17:00

Spojené štáty by mohli Európsku úniu spod dovozných ciel na oceľ a hliník vyňať, stanovili si ale podmienky. (TASR)

16:42

Severokórejské rakety sa dostali na takú úroveň, že medzičasom sú schopné zasiahnuť Európu vrátane Nemecka. Na stretnutí so skupinou poslancov nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými dňami za zatvorenými dverami, to povedal námestník riaditeľa Spolkovej spravodajskej službe Ole Diehl. (BILD)

16:26

Tureckom podporované sýrske sily úplne ovládli kurdskú enklávu Afrín na severozápade Sýrie, o ktorú takmer dva mesiace zvádzali boje s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany. (DPA)

16:11

Humenskí hasiči v nedeľu predpoludním zasahovali pri dopravnej nehode osobného auta s dodávkovým vozidlom, v ktorom bolo deväť cestujúcich, pri obci Závadka v smere na Topoľovku. Pri nehode sa zranilo šesť osôb. (TASR)

15:56

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. (TASR)

15:40

Ceny ropy na záver tohto týždňa vzrástli o takmer 2 % a napriek pôvodným predpokladom aj celý týždeň uzatvorili rastom. (TASR)

15:26