Ranná sprcha Rasťa Piška 9. októbra 2017

09.10.2017

Rasťo Piško dnes porozprával o Andrejovi Dankovi a tiež Andrejovi Bavišovi. Nenechajte si ujsť dnešnú rannú sprchu v znamení Andreja.

Nasledujúci konflikt by sme pokojne mohli nazvať kozmetický.
Andrej Danko včera reagoval na kritiku poslanca SaS Branislava Grohlinga, že na MŠ stále pracuje bývalý minister Plavčan takto: „Pán Grohling je vynikajúci kaderník. On môže pani ministerke poradiť akurát šampón na vlasy, ale nebude sa jej starať do reformy.“ Ani kaderník, pardon, stajlista, sa nedal zahanbiť: „Andrej Danko toho na hlave veľa nemá, ale dokazuje, že toho má ešte menej v hlave.“ Otázkou teda je, kto je oprávnený radiť ministerke  v otázke školskej reformy, keď nie kaderník? Lebo ak jej radí pán bývalý Plavčan a jemu podobní, potom môžeme misiu pani Lubyovej brať  ako realityšou. Niečo ako Pevnosť Boyard: Buď osamelá bojovníčka zdolá všetky nástrahy a úlohy a dokončí reformu, alebo ju to pricvikne v nejakej klietke s hadmi, Plavčanmi, Machalami, tigrami alebo inými živočíchmi a vypadne. Lebo, ruku na srdce - na taký tím, aký jej vybral Danko sa naozaj nedá spoľahnúť. To už radšej ten nešťastný kaderník Grohling. Urobiť namiesto reforiem kozmetické úpravy - aj to si vyžaduje odborníka...

Andrej Babiš vyhlásil, že v prípade víťazstva v októbrových voľbách, bude premiérom ČR iba 1. funkčné obdobie.
Faktom je, že počas 4.-ročného účinkovania v politike, svoj majetok zdvojnásobil. A hoci jeho Agrofert a pridružené firmy momentálne spravuje tzv. Zverenecký fond, Babišovim podnikom sa darí lepšie ako keď ich viedol on sám. Len povážte - v roku 2013 činilo jeho imanie 40. miliárd Kč a dnes je to už 88! A za tie štyri roky, ktoré chce pán Babiš ešte obetovať pre blaho českého národa, by to mohlo byť aj rovných 200. miliárd! Skrátka, politiky a podnikania sa netreba báť! A preto, milí občania, pokojne sa obetujte v prospech národa! Svoj majetok a firmy zatiaľ zverte Zvereneckému fondu! Starajte sa len o blaho občanov, pracujte pre štát do roztrhania tela a keď v politike skončíte, zistíte, že váš majetok, o ktorý ste sa nestarali, zatiaľ ktosi strojnásobil... Má to ešte jeden malý háčik - ak chcete v politike skončiť s takýmto výsledkom, musíte byť premiérom, ministrom financií, alebo prinajmenšom ministrom vnútra...

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16