Ranná sprcha Rasťa Piška 7.12

07.12.2017

Prezident musí vymenovať troch ústavných sudcov aj keby nemusel! Rozhodol o tom ÚS, ktorý konštatoval, že nevymenovaním, Kiska porušil práva kandidátov. Jeden z nich, pán Sopoliga dokonca vyhlásil, že ÚS týmto verdiktom zabránil aby na Slovensku zavládla prezidentská totalita. No, hádam to také hrozné nebude. Prezident svoje nekonanie zdôvodnil tým, že kandidáti, ktorých mu odporučil parlament, doteraz nejavili záujem o prácu na ÚS. Veď práve - nejavili ale už javia. Také veci sa u nás stávajú často. Najmä vtedy, keď treba upratať svojich kamarátov na nejaký bezpečný, lukratívny flek. A potom, máme tu jeden precedens. Ani bývalý prezident Gašparovič nevymenoval parlamentom zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora a nebola to totalita. A celkom na záver: keby na ÚS nesedel ani jeden sudca, nič sa nedeje! Všetky právne spory, vrátane výkladu ústavy zvládne jeden jediný človek: Dr. Štefan Harabín!

Priznám sa, s veľkým napätím som očakával testy slovenských výrobcov spišských párkov. Nedôvera, dokonca zlá predtucha, ktorá je akosi zakorenená v nás Slovákoch, sa nakoniec naplnila. Testy dopadli katastrofálne a všetky párky prepadli. Niekde chýbalo mäso, inde pribudol tuk a sója a takmer všade umelé farbivo. Čo s tým? Kam sa teraz pôjdeme sťažovať? Do Bruselu ako v prípade dvojakej kvality zahraničných potravín? To asi ťažko, lebo na spišské párky máme európsky certifikát a inde ich nevyrábajú. Navrhujem kompromisné riešenie, ktoré by nepoškodilo mäsovýrobcov a z nás, spotrebiteľov by nerobilo hlupákov. Takéto norme nevyhovujúce párky, by mohli byť označené názvom: Pseudospišské, Falošné spišské, Akože spišské, Takmer spišské alebo Párky vzdialene pripomínajúce spišské. Človek sa nestačí čudovať. Teraz sa len modlime aby potravinári nezačali testovať Spišskú borovičku...

Rýchle správy

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. (iRozhlas.cz.)

08:15

Foto na dobrú noc: Kensingtonský palác zverejnil prvú oficiálnu manželskú fotografiu princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Foto: Instagram/Kensingtonský palác
21. maj o 22:00

Gina Haspelová zložila prísahu ako riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. (TASR)

21. maj o 19:47

Saudská Arábia prepustila na slobodu 1085 Etiópčanov, ktorých zadržali z rôznych dôvodov – okrem iného pre podozrenie z ilegálneho prekročenia štátnych hraníc. Niektorí z nich strávili v Saudskej Arábii 12 rokov, iní iba niekoľko dní. Už sa vraj vrátili do vlasti. (TASR)

21. maj o 19:32

R.I.P.:
Vo veku 85 rokov zomrel režisér Alexandr Askoľdov, ktorého film Komisárka (1967) svojho času vyvolal rozruch na festivale Berlinale. (TASR, DPA)

21. maj o 19:17

Viac ako 800 ľudí sa v Iráne otrávilo jedovatými hubami, najmenej 11 z nich zomrelo. Zatiaľ nie je jasné, o aký druh húb ide, rastú však v horských oblastiach na západe krajiny a podobajú sa jedlým hubám. (BBC)

21. maj o 19:02

Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien. Nové pravidlá znížia anonymitu na kryptomenových burzách, no aj u používateľov.

21. maj o 18:47

Nestor El Maestro skončil ako tréner Spartaka Trnava, s ktorým získal titul v najvyššej futbalovej súťaži. Zamieriť by mal do nemeckej Bundesligy. (Šport.sk)

21. maj o 18:31

Obvineniu zo zločinu lúpeže čelí 53-ročný Stanislav z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal v pondelok 14. mája v pohostinstve v obci Liptovská Lúžna napadnúť a okradnúť 55-ročnú ženu a muža. Obvinený Stanislav v pohostinstve údajne najskôr palicou napadol muža, následne aj 55-ročnú ženu. Pri útoku mal obvinený od ženy žiadať, aby vybrala obsah vreciek na stôl, čo z obavy, že bude pokračovať v útoku, urobila. (TASR)

21. maj o 18:14

O miesto člena Súdnej rady voleného sudcami, ktoré sa uvoľnilo po smrti sudcu Daniela Hudáka, sa uchádza sudkyňa Najvyššieho súdu Katarína Pramuková. Ďalšie návrhy kandidátov môžu prísť ešte poštou.

21. maj o 17:59

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

21. maj o 17:46

Sýrska armáda dobyla posledné štvrte v južnom Damasku ovládané Islamským štátom a vyhlásila hlavné mesto a jeho okolie za "úplne bezpečné" a zbavené akejkoľvek prítomnosti militantov.

21. maj o 17:31