Ranná sprcha Rasťa Piška 7.12

07.12.2017

Prezident musí vymenovať troch ústavných sudcov aj keby nemusel! Rozhodol o tom ÚS, ktorý konštatoval, že nevymenovaním, Kiska porušil práva kandidátov. Jeden z nich, pán Sopoliga dokonca vyhlásil, že ÚS týmto verdiktom zabránil aby na Slovensku zavládla prezidentská totalita. No, hádam to také hrozné nebude. Prezident svoje nekonanie zdôvodnil tým, že kandidáti, ktorých mu odporučil parlament, doteraz nejavili záujem o prácu na ÚS. Veď práve - nejavili ale už javia. Také veci sa u nás stávajú často. Najmä vtedy, keď treba upratať svojich kamarátov na nejaký bezpečný, lukratívny flek. A potom, máme tu jeden precedens. Ani bývalý prezident Gašparovič nevymenoval parlamentom zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora a nebola to totalita. A celkom na záver: keby na ÚS nesedel ani jeden sudca, nič sa nedeje! Všetky právne spory, vrátane výkladu ústavy zvládne jeden jediný človek: Dr. Štefan Harabín!

Priznám sa, s veľkým napätím som očakával testy slovenských výrobcov spišských párkov. Nedôvera, dokonca zlá predtucha, ktorá je akosi zakorenená v nás Slovákoch, sa nakoniec naplnila. Testy dopadli katastrofálne a všetky párky prepadli. Niekde chýbalo mäso, inde pribudol tuk a sója a takmer všade umelé farbivo. Čo s tým? Kam sa teraz pôjdeme sťažovať? Do Bruselu ako v prípade dvojakej kvality zahraničných potravín? To asi ťažko, lebo na spišské párky máme európsky certifikát a inde ich nevyrábajú. Navrhujem kompromisné riešenie, ktoré by nepoškodilo mäsovýrobcov a z nás, spotrebiteľov by nerobilo hlupákov. Takéto norme nevyhovujúce párky, by mohli byť označené názvom: Pseudospišské, Falošné spišské, Akože spišské, Takmer spišské alebo Párky vzdialene pripomínajúce spišské. Človek sa nestačí čudovať. Teraz sa len modlime aby potravinári nezačali testovať Spišskú borovičku...

Rýchle správy

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko nemieni brániť verejnému rokovaniu parlamentného zahraničného výboru o jeho prejave v ruskej Štátnej dume.

11:05

Ruský prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že do marcových volieb nepôjde ako stranícky kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine, ako aj so širokou podporou občanov. (TASS)

10:53

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40