Ranná sprcha Rasťa Piška 7. novembra 2017

07.11.2017

Dnes bolo témou ohlásenie bývalého českého premiéra Topolánka, že bude kandidovať na post prezidenta ČR. Situácia v Španielsku, teda vlastne v presnejšie v Katalánsku pripomína situáciu v Československu z roku 1939, po Mníchovskom diktáte.

Bývalý český premiér Mirek Topolánek ohlásil kandidatúru na českého prezidenta. 
Nuž, niektorí ľudia si nedajú pokoj a pokúšajú osud, dokiaľ im neukáže figu borovú alebo ešte neslušnejšiu časť ľudského tela. Bývalý premiér, ktorý svojho času takmer potopil rodnú ODS, teda opäť vstupuje do tej istej rieky, ktorá už odplavila iné drevá ako je topolánek. Ten vyhlásil, že v jeho prípade ide o „emocionálne rozhodnutie na priateľstvo medzi hradným a čapím ľudom“, čím evidentne naráža na takmer pokrvné puto medzi Andrejom Babišom a Milošom Zemanom. Motivácia teda je a je tu aj poriadna dávka odvahy. A, prečo nie? Ak Česi dokázali prepáčiť Babišovi a posunuli ho do čela vlády, prečo by neprepáčili Topolánkovi, ktorý sa skompromitoval pred viac než desiatimi rokmi? Spoliehanie sa na politickú sklerózu národa sa však väčšinou nevypláca. Lebo aj ľudia s Alzheimerovým syndrómom majú občas jasné chvíle a vtedy robia správne rozhodnutia. Ak sa tak stane na jar v Česku, tak voliči určite pochopia, že na Hrad nepatrí ani Zeman, ani Topolánek, ale niekto tretí...

Situácia v Španielsku, konkrétne v Katalánsku, vzdialene pripomína tú v Československu, z roku 1939, po Mníchovskom diktáte. 
Bývalý katalánsky premiér Puigdemont ušiel do Bruselu, rovnako ako kedysi prezident Beneš do Londýna. A z tohto exilu bude viesť predvolebnú kampaň do decembrových katalánskych volieb. Nuž, situácia vskutku nevídaná, a jej dôsledky nedokážu odhadnúť ani najskúsenejší politológovia. Ak by Puigdemont voľby vyhral, možno by vládu zostavoval a riadil pomocou internetových videokonferencií. To by nebolo nič nezvyčajné. Aj americký prezident občas, hoci nechtiac, zvolá vládu, ktorá musí dementovať jeho vyhlásenia na twiteri. A potom, sú tu hekeri, ktorý môžu  internetové rokovanie vlády heknúť a namiesto Puigdemonta sa na monitore objaví Putin, ktorý vyhlási, že odtrhnutie Katalánska od Španielska, je rovnako legitímne, ako odtrhnutie Krymu od Ukrajiny...
 

Rýchle správy

Foto: Modelka predvádza kreáciu z kolekcie jeseň - zima 2018/2019 japonského návrhára Ohalu Anda na prehliadke v Tokiu 20. marca 2018.(TASR/AP)

a
20. marec o 22:00

V roku 2017 bolo v krajinách Európskej únie zabitých v dôsledku teroristických útokov 70 ľudí a pri teroristických útokoch mimo hraníc EÚ zomrelo 18 európskych občanov. (TASR)

20. marec o 21:47

Izraelské ministerstvo obrany začína tento týždeň s odstraňovaním nášľapných mín, ktoré boli nastražené pred viac ako 50 rokmi na mieste, kde bol podľa kresťanskej tradície pred 2000 rokmi pokrstený Ježiš. (DPA)

20. marec o 21:36

Lopta, s ktorou odohrajú úvodný zápas futbalových majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, pôjde na krátky výlet do vesmíru. "Berieme so sebou loptu na otvárací zápas," povedal ruský kozmonaut Oleg Artemjev v utorok na kozmodróme Bajkonur. V máji by mal ďalší Rus Anton Škaplerov priniesť loptu späť na Zem. (DPA)

20. marec o 21:23

Francúzsko zadržalo šesť osôb pre podozrenie z poskytnutia logistickej podpory jednému z páchateľov útokov v Paríži z januára 2015. (TASR)

20. marec o 21:10

Pred mešitu v nemeckom meste Gronau ktosi umiestnil prasaciu hlavu. Motív politického charakteru je v danom prípade pravdepodobný, takže sa prípadu venuje štátna polícia. Ošípané sú v islame považované za nečisté a predstavujú tak provokáciu pre moslimov. (Westfällische Nachrichten)

20. marec o 20:58

R. I. P.:
Vo veku 94 rokov zomrel v kanadskom Calgary prvý hokejista ázijského pôvodu, ktorý si zahral v zámorskej profilige NHL Larry Kwong. (TASR)

20. marec o 20:44

Anglického rockového hudobníka Ringa Starra povýšili do rytierskeho stavu. Bývalý bubeník skupiny The Beatles bol ocenený za svoj prínos do rozvoja hudby.

20. marec o 20:32

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k volebnému víťazstvu blahoželal americký prezident Donald Trump aj severokórejský vodca Kim Čong-un. (TASR)

20. marec o 20:20

V Keni zahynul posledný samec nosorožca tuponosého, oznámili tamojší vedci. Kenská rezervácia Ol Pejeta vo vyhlásení uviedla, že 45-ročného nosorožca utratili v pondelok po tom, ako sa jeho stav "výrazne zhoršil" a už nebol schopný ani stáť. (TASR/AP)

Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan.
Na archívnej snímke z 3. marca 2017 je nosorožec menom Sudan. 
20. marec o 20:08

Britský cyklista Chris Froome bude s najväčšou pravdepodobnosťou štartovať na prestížnych pretekoch Giro d’Italia, pretože jeho komplikovaný dopingový prípad sa do mája asi nevyrieši.

20. marec o 19:55

Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa chce v "nie príliš vzdialenej budúcnosti" stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutovať s ním o "pretekoch v zbrojení" medzi Ruskom a USA.

20. marec o 19:43