Ranná sprcha Rasťa Piška 7. novembra 2017

07.11.2017

Dnes bolo témou ohlásenie bývalého českého premiéra Topolánka, že bude kandidovať na post prezidenta ČR. Situácia v Španielsku, teda vlastne v presnejšie v Katalánsku pripomína situáciu v Československu z roku 1939, po Mníchovskom diktáte.

Bývalý český premiér Mirek Topolánek ohlásil kandidatúru na českého prezidenta. 
Nuž, niektorí ľudia si nedajú pokoj a pokúšajú osud, dokiaľ im neukáže figu borovú alebo ešte neslušnejšiu časť ľudského tela. Bývalý premiér, ktorý svojho času takmer potopil rodnú ODS, teda opäť vstupuje do tej istej rieky, ktorá už odplavila iné drevá ako je topolánek. Ten vyhlásil, že v jeho prípade ide o „emocionálne rozhodnutie na priateľstvo medzi hradným a čapím ľudom“, čím evidentne naráža na takmer pokrvné puto medzi Andrejom Babišom a Milošom Zemanom. Motivácia teda je a je tu aj poriadna dávka odvahy. A, prečo nie? Ak Česi dokázali prepáčiť Babišovi a posunuli ho do čela vlády, prečo by neprepáčili Topolánkovi, ktorý sa skompromitoval pred viac než desiatimi rokmi? Spoliehanie sa na politickú sklerózu národa sa však väčšinou nevypláca. Lebo aj ľudia s Alzheimerovým syndrómom majú občas jasné chvíle a vtedy robia správne rozhodnutia. Ak sa tak stane na jar v Česku, tak voliči určite pochopia, že na Hrad nepatrí ani Zeman, ani Topolánek, ale niekto tretí...

Situácia v Španielsku, konkrétne v Katalánsku, vzdialene pripomína tú v Československu, z roku 1939, po Mníchovskom diktáte. 
Bývalý katalánsky premiér Puigdemont ušiel do Bruselu, rovnako ako kedysi prezident Beneš do Londýna. A z tohto exilu bude viesť predvolebnú kampaň do decembrových katalánskych volieb. Nuž, situácia vskutku nevídaná, a jej dôsledky nedokážu odhadnúť ani najskúsenejší politológovia. Ak by Puigdemont voľby vyhral, možno by vládu zostavoval a riadil pomocou internetových videokonferencií. To by nebolo nič nezvyčajné. Aj americký prezident občas, hoci nechtiac, zvolá vládu, ktorá musí dementovať jeho vyhlásenia na twiteri. A potom, sú tu hekeri, ktorý môžu  internetové rokovanie vlády heknúť a namiesto Puigdemonta sa na monitore objaví Putin, ktorý vyhlási, že odtrhnutie Katalánska od Španielska, je rovnako legitímne, ako odtrhnutie Krymu od Ukrajiny...
 

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40