Ranná sprcha Rasťa Piška 16. októbra 2017

16.10.2017

Prvý deň v týždni sa niesol v znamení miernejšieho priebehu sporu medzi našim premiérom a prezidentom, ale tiež najnovšieho výmyslu našich susedov z Poľska, ktorí sa rozhodli skoncovať s takzvaným letným časom.

Už-už sa zdalo, že spor premiér Fico, verzus prezident Kiska naberie nečakané a neželané obrátky, keď tu zrazu, majster politickej taktiky, premiér, zmiernil rétoriku a počas víkendu vyhlásil, že sa s Kiskom nechce hádať, lebo sa chystajú veľké ústavné zmeny a on, rozumej premiér, potrebuje „koncentrovaného prezidenta“. Keby som chcel premiéra chytať za slovo, povedal by som, že koncentrovaný, znamená zhustený, obohatený, skrátka silnejší ako obyčajný, resp. normálny. Ale keďže viem, že R. Fico mal na mysli prezidenta, ktorý má byť skoncentrovaný, čiže sústredený a nerozptyľujúci sa, nechápem, prečo ho ešte pred týždňom obvinil z daňových podvodov a vyzval, aby zverejnil všetky svoje zmluvy ako to údajne robí on, rozumej premiér? A tu by sa celá rozprávka mohla skončiť. Lebo je jasné, že po tom všetkom prezident nemôže byť koncentrovaný, práve naopak - je nekoncentrovaný. Možno práve o to Ficovi ide, hoci, ako sám vyhlásil, aj keď im prezident nejaký ten zákon vetuje, oni ho nakoniec aj tak prehlasujú...
 
Nestačia problémy s Brexitom a Katalánskym referendom, lebo najnovšie sú tu Poliaci, ktorí sa rozhodli skoncovať s takzvaným letným časom, čo znamená, s posúvaním hodinových ručičiek v lete o hodinu dopredu, v zime dozadu...
Ak mám byť úprimný, mne osobne to nesmierne prekáža, lebo ako meteosenzitívny človek sa s tým vyrovnávam ťažko. Konkrétne od roku 1979, kedy sa tento systém zaviedol v celej Európe, a dokonca aj v komunistickom Československu. Vtedy to bolo jediné, čo sme mali spoločné s kapitalistami - čas! A odrazu Poliaci povedali dosť a v Sejme odhlasovali, že o rok, v októbri, už hodiny posúvať nebudú! To, že o tom nerokovali s Radou Európy, Európskou komisiou, Európskym parlamentom a ďalšími byrokratickými inštitúciami ma neprekvapuje. Ale že nedali vedieť ani nám a ďalším kolegom z V4, to ma uráža! Chápem, že Poľsko je najväčším štátom V4 a má, z pozície sily právo navrhovať riešenia. Ale ak chcú Poliaci, aby sme ich v otázke času podporili, a niečo spoločne dosiahli, mali by sme sa dohodnúť: V októbri 2018 Poliaci posunú hodiny o hodinu, Česi a Maďari o polhodinu a my Slováci o 15. minút dozadu. A verte, že až potom sa celá EÚ spamätá a celú našu V4 obsadia tanky NATO... asi ako v roku 1968 sovietske, keď sme tiež chceli zmeniť čas a nikomu sme o tom nepovedali...

Rýchle správy

Foto: Účastníci v maskách Kim Čong-una a  Donalda Trumpa pochodujú počas karnevalového sprievodu vo švajčiarskom Bazileji 19. februára 2018. (TASR/AP)

a
19. februar o 22:00

Desiatky dospievajúcich študentov ležali na chodníku pred Bielym domom vo Washingtone a žiadali prezidenta Donalda Trumpa, aby podnikol kroky na kontrolu strelných zbraní v USA. Akcia tínedžerov sa konala po streleckom masakri na strednej škole na Floride, kde páchateľ 14. februára zabil 17 ľudí. (TASR)

19. februar o 21:50

Španielska polícia očistila štyroch hráčov anglického futbalového klubu West Bromwich Albion. Jonnyho Evansa, Garetha Barryho, Jakea Livermorea a Boaza Myhilla obvinili minulý týždeň z krádeže taxíka počas tréningového kempu v Barcelone. (AP)

19. februar o 21:37

Príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže zadržali 324 migrantov v dvoch gumených člnoch, ktorí mali v úmysle opustiť túto severoafrickú krajinu a vydať sa na plavbu cez Stredozemné more do Európy. (Reuters)

19. februar o 21:10

Slovenskí futbalisti do 16 rokov prehrali v prvom zápase na turnaji UEFA Development v gréckom meste Agrinio s rovesníkmi z Ruska 2:3. Druhý zápas na turnaji odohrá Slovensko v stredu 21. februára o 14.00 proti domácemu Grécku na štadióne Panetolikos. (TASR)
 

19. februar o 20:57

V dôsledku zintenzívnenia náletov sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask prišlo za posledných 24 hodín o život najmenej 71 ľudí a ďalších 325 utrpelo zranenia. (SOHR)

19. februar o 20:42

Ministri zahraničných vecí Iránu, Ruska a Turecka sa o dva týždne stretnú v Kazachstane, aby pripravili pôdu pre summit o Sýrii v Istanbule. (TASS)

19. februar o 20:25

R.I.P.:
Vo veku 98 rokov zomrel v pondelok v Británii brigádny generál vo výslužbe Miroslav Liškutín. Z československých pilotov britského Kráľovského letectva (RAF) tak žije už iba Emil Boček (93). (TASR)

19. februar o 20:10

Francúzska vláda predstavila plán na ochranu vlkov. Stalo sa tak v čase, keď tamojší farmári opakovane upozorňujú na finančné straty spôsobené útokmi na hospodárske zvieratá.

19. februar o 19:58

Rakúski policajti našli v českom diaľkovom autobuse 13 migrantov z Nigérie a päť kilogramov marihuany v batožine. Odkiaľ zhabaná marihuana pochádza ani pre aký trh bola určená, nebolo bezprostredne známe. (APA)

19. februar o 19:29

Slovenská tenistka Jana Čepelová postúpila do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA v Budapešti. Vo finále kvalifikácie vyhrala nad Nemkou Tamarou Korpatschovou v dvoch setoch 6:2, 7:6. (TASR)

19. februar o 19:15