Ranná sprcha Rasťa Piška 16. októbra 2017

16.10.2017

Prvý deň v týždni sa niesol v znamení miernejšieho priebehu sporu medzi našim premiérom a prezidentom, ale tiež najnovšieho výmyslu našich susedov z Poľska, ktorí sa rozhodli skoncovať s takzvaným letným časom.

Už-už sa zdalo, že spor premiér Fico, verzus prezident Kiska naberie nečakané a neželané obrátky, keď tu zrazu, majster politickej taktiky, premiér, zmiernil rétoriku a počas víkendu vyhlásil, že sa s Kiskom nechce hádať, lebo sa chystajú veľké ústavné zmeny a on, rozumej premiér, potrebuje „koncentrovaného prezidenta“. Keby som chcel premiéra chytať za slovo, povedal by som, že koncentrovaný, znamená zhustený, obohatený, skrátka silnejší ako obyčajný, resp. normálny. Ale keďže viem, že R. Fico mal na mysli prezidenta, ktorý má byť skoncentrovaný, čiže sústredený a nerozptyľujúci sa, nechápem, prečo ho ešte pred týždňom obvinil z daňových podvodov a vyzval, aby zverejnil všetky svoje zmluvy ako to údajne robí on, rozumej premiér? A tu by sa celá rozprávka mohla skončiť. Lebo je jasné, že po tom všetkom prezident nemôže byť koncentrovaný, práve naopak - je nekoncentrovaný. Možno práve o to Ficovi ide, hoci, ako sám vyhlásil, aj keď im prezident nejaký ten zákon vetuje, oni ho nakoniec aj tak prehlasujú...
 
Nestačia problémy s Brexitom a Katalánskym referendom, lebo najnovšie sú tu Poliaci, ktorí sa rozhodli skoncovať s takzvaným letným časom, čo znamená, s posúvaním hodinových ručičiek v lete o hodinu dopredu, v zime dozadu...
Ak mám byť úprimný, mne osobne to nesmierne prekáža, lebo ako meteosenzitívny človek sa s tým vyrovnávam ťažko. Konkrétne od roku 1979, kedy sa tento systém zaviedol v celej Európe, a dokonca aj v komunistickom Československu. Vtedy to bolo jediné, čo sme mali spoločné s kapitalistami - čas! A odrazu Poliaci povedali dosť a v Sejme odhlasovali, že o rok, v októbri, už hodiny posúvať nebudú! To, že o tom nerokovali s Radou Európy, Európskou komisiou, Európskym parlamentom a ďalšími byrokratickými inštitúciami ma neprekvapuje. Ale že nedali vedieť ani nám a ďalším kolegom z V4, to ma uráža! Chápem, že Poľsko je najväčším štátom V4 a má, z pozície sily právo navrhovať riešenia. Ale ak chcú Poliaci, aby sme ich v otázke času podporili, a niečo spoločne dosiahli, mali by sme sa dohodnúť: V októbri 2018 Poliaci posunú hodiny o hodinu, Česi a Maďari o polhodinu a my Slováci o 15. minút dozadu. A verte, že až potom sa celá EÚ spamätá a celú našu V4 obsadia tanky NATO... asi ako v roku 1968 sovietske, keď sme tiež chceli zmeniť čas a nikomu sme o tom nepovedali...

Rýchle správy

Kandidátom v prezidentských voľbách v Rusku bude aj líder Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij, ktorý kandidoval na tento post už päťkrát. (TASR)

18:21

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58