Ranná sprcha Rasťa Piška 14. septembra 2017

14.09.2017

Rasťo Piško sa dnes ešte vrátil k téme daňového škandálu prezidenta Kisku, ktorý zrejme nenabral na obrátkach, ako by si niekto želal. V politickom prostredí Rasťo pokračoval a pripomenul jedno z najpotupnejších okamihov v živote našich ústavných činiteľov - majetkové priznanie.

Daňový škandál prezidenta Kisku nenabral megarozmery aféry Watergate, ako by si želal niekto v pozadí, ale vždy je to dobrá šanca ukázať prstom.
A povláčiť dotyčného po všetkých kalužiach a barinách nášho politického močiara, len preto aby občania konečne pochopili, že na Slovensku nie je nikto, ani len prezident čistý! Tak akosi vyznelo aj vyjadrenie ministrov Ficovej vlády na otázku, či prezident svoj lapsus s daňovým únikom vysvetlil dostatočne. „Asi čítam veľa detektívok,“ pripustil financmajster Kažimír, „ale keby to urobil niekto v detektívke, urobil by to presne takto.“ Minister životného prostredia Žiga bol racionálnejší: „Prezident ma presvedčil tak 50 na 50.“ A zlatý klinec po hlavičke trafil, priam zatĺkol do čela upíra minister kultúry Maďarič: „V kontexte morálnych apelov prezidenta na iných, by si to zaslúžilo lepšie vysvetlenie!“ A presne o to ide: Neukazuj prstom na nás, lebo mi na teba niečo nájdeme! A keď už nič iné, tak na teba pošleme policajtov a oni zistia, že nemáš v poriadku autolekárničku! 

Jedným z najpotupnejších okamihov v živote našich ústavných činiteľov je chvíľa, keď musia podať tzv. majetkové priznanie.
A tak sa občan dozvie napr. aj to, že minister Kažimír vlastní mapy, Ján Richter zámočnícku dielňu a premiér Fico vinicu. Najhoršie na tom však je minister Kaliňák, ktorý za vlaňajší rok zarobil čosi vyše 300. tisíc. „Presný názov si už nepamätám, je veľmi komplikovaný, v názve mal veľmi veľa skratiek,“ odpovedal Kaliňák na otázku novinárov, ktorí chceli vedieť ako sa volá podielový fond, v ktorom sa dajú zarobiť takéto pekné peniaze. Ani sa mu nečudujem! Vy by ste prezradili miesto, kde rastú najkrajšie dubáky alebo flek, kde zaručene berú šťuky? Minister vnútra sa skrátka vyzná! A tak nečudo, že sa nevyjadril k daňovej kauze prezidenta Kisku, v ktorej išlo o mizerných 27. tisíc. Bolo by to ako päsť na oko. Povráva sa, že Róbert Kaliňák strávil leto v USA, akonáhle však zistil, že sa tam blížia hurikány, vrátil sa domov. To ešte netušil, že najväčší hurikán ho čaká v parlamente, kde má čeliť ďalšiemu odvolávaniu... 

Rýchle správy

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58