Ranná sprcha Rasťa Piška 14. novembra 2017

14.11.2017

Minister dopravy Arpád Érsek privítal včera v bratislavskom prístave čínsky kontajnerový vlak s textilom, ktorý má byť predzvesťou, že „Čínska hodvábna cesta“ funguje.
Nuž, aspoň čínska, lebo slovenské cesty fungujú čoraz horšie a že by sa po nich jazdilo ako po hodvábe, nemôže byť ani reč. Ak by však bolo spojenie vlakom s Čínou pravidelné, mohli by sme  vyriešiť iný problém. Čo s Kotlebovcami? Marián sa údajne v jednom zo svojich nezávislých rádií posťažoval, že voliči v župných voľbách nedostatočne ocenili ich vlakové hliadky a berú ich ako samozrejmosť. Ak by sa podarilo Kotlebovcov zamestnať na Čínskej hodvábnej ceste a Mariánovi, ktorý už nie je županom, nariadiť novú služobnú uniformu - čierny hodvábny župan s červenými drakmi, možno by pochopil, že s tými, čo prehrali voľby sa nikto, rovnako ako predtým Kotlebovci, v hodvábnych rukavičkách nemazná.
 
Ochranca chudobných, prenasledovaných, tých, čo nestihli ujsť do Panamy alebo na Belize, rovnako ako tých, ktorým v uplynulom desaťročí nedoliali borovičku po čiarku, skrátka Dr. Harabín opäť otvára senzačnú kauzu.
Do basy má ísť tentoraz expremiér Dzurinda a jeho vláda, ktorí v roku 1999 umožnili, konkrétne uľahčili lietadlám NATO, bombardovanie Belehradu. Nuž, agenda sudcu NS Harabína, je skutočne široká. A v náletoch, či bombardovaní sa naozaj vyzná. Veď iba nedávno ho mal ktosi bombardovať krytom lampy v pojednávacej miestnosti. A keďže sa k Harabinovej žalobe pridal aj Kotleba a o rok sú opäť voľby, je isté, že týmto dvom nejde o bombardovanie Juhoslávie spred 18. rokov, ale o bombardovanie voličov. Konkrétne tých, ktorým v uplynulom desaťročí nedoliali borovičku po čiarku...
 

Rýchle správy

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny EÚ za rozhodovanie o novom sídle agentúr EÚ.

11:33

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37

Český režisér Jiří Menzel (79) je po ťažkej operácii v umelom spánku. (TV Nova)

09:23

Pri ostrove Palau v Tichom oceáne sa v utorok prevrátila japonská rybárska loď. Aktuálne prebieha medzinárodné pátranie pre dvoch japonských a piatich indonézskych členoch posádky. (TASR, foto: AP)

a
09:10

R. I. P.:
Vo veku 67 rokov zomrel americký herec a spevák David Cassidy, do nemocnice ho priviezli so zlyhaním orgánov. (SITA)

08:56