Ranná sprcha Rasťa Piška 12. októbra 2017

12.10.2017

Rasťo Piško dnes ako vždy, humorne, porozprával o Milošovi Zemanovi a taktiež neobišiel tému súvisiacu so situáciou v Španielsku.

Keby Bedřich Smetana písal svoju slávnu operu Predaná nevesta dnes, a nie pred 150. rokmi, určite by mu ako prototyp dedinského chvastúňa a dohadzovača, skrátka Kecala, poslúžil, pri všetkej úcte k funkcii, český prezident Miloš Zeman.
Na utorkovom zasadaní Rady Európy suverénne vyhlásil, že anexia Krymu je hotová vec, a Ukrajina by sa s Ruskom mala dohodnúť na kompenzácii. Týmto výrokom si paradoxne pohneval obe strany: Ukrajinci Zemanovi odkázali, nech s Rusmi vymení za plyn a ropu Karlove Vary a Prahu. Rusi zasa tvrdia, že Krym im patrí odjakživa a žiadne odškodné Ukrajincom nedajú. Nech je akokoľvek, zlé jazyky tvrdia, že Putin si už anektoval nielen Krym, ale aj Miloša Zemana a ak ho vraj Česi chcú späť, nedostanú zaňho nič. Skrátka, musia si ho za prezidenta opäť zvoliť o rok v marci sami.
 
Katalánsky premiér Carles Puigdemont zrejme kedysi čítal spis V.I.Lenina, „Krok vpred, dva kroky vzad.“
Vodca boľševickej revolúcie v ňom vysvetľuje, že ak chce v Rusku nastoliť komunizmus, musí tam na chvíľu udržať kapitalizmus. Podobne sa zachoval aj Puigdemont. V utorok vyhlásil samostatnosť Katalánska a vzápätí ju pozastavil s tým, že potrebuje čas na vyjednávanie s centrálnou vládou. Skrátka, „už je to hotové, len to treba dokončiť,“ ako hovorieval kedysi každé ráno môj kolega, elektrikár, ktorý asi mesiac opravoval poruchu. Lebo, po katalánskom referende sú sklamaní všetci - tí čo hlasovali za samostatnosť, aj tí, čo chcú zotrvať v Španielsku. A my ostatní zotrvávame v miernom napätí. A predovšetkým v totálnej strate ilúzií o tom, že tá Západná Európa je múdrejšia a vyspelejšia ako naša Východná. Dúfajme, že my, Slováci sa už trhať nebudeme. A ak, tak najbližšie na Vianočných trhoch...

Rýchle správy

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27

Počasie: Situáciu u nás ovplyvňuje studený front. Bude premenlivá oblačnosť, čakáme prehánky, na horách aj snehové. Teploty dosiahnu 1 až 6 stupňov Celzia.

08:13