Ranná sprcha Rasťa Piška 12. októbra 2017

12.10.2017

Rasťo Piško dnes ako vždy, humorne, porozprával o Milošovi Zemanovi a taktiež neobišiel tému súvisiacu so situáciou v Španielsku.

Keby Bedřich Smetana písal svoju slávnu operu Predaná nevesta dnes, a nie pred 150. rokmi, určite by mu ako prototyp dedinského chvastúňa a dohadzovača, skrátka Kecala, poslúžil, pri všetkej úcte k funkcii, český prezident Miloš Zeman.
Na utorkovom zasadaní Rady Európy suverénne vyhlásil, že anexia Krymu je hotová vec, a Ukrajina by sa s Ruskom mala dohodnúť na kompenzácii. Týmto výrokom si paradoxne pohneval obe strany: Ukrajinci Zemanovi odkázali, nech s Rusmi vymení za plyn a ropu Karlove Vary a Prahu. Rusi zasa tvrdia, že Krym im patrí odjakživa a žiadne odškodné Ukrajincom nedajú. Nech je akokoľvek, zlé jazyky tvrdia, že Putin si už anektoval nielen Krym, ale aj Miloša Zemana a ak ho vraj Česi chcú späť, nedostanú zaňho nič. Skrátka, musia si ho za prezidenta opäť zvoliť o rok v marci sami.
 
Katalánsky premiér Carles Puigdemont zrejme kedysi čítal spis V.I.Lenina, „Krok vpred, dva kroky vzad.“
Vodca boľševickej revolúcie v ňom vysvetľuje, že ak chce v Rusku nastoliť komunizmus, musí tam na chvíľu udržať kapitalizmus. Podobne sa zachoval aj Puigdemont. V utorok vyhlásil samostatnosť Katalánska a vzápätí ju pozastavil s tým, že potrebuje čas na vyjednávanie s centrálnou vládou. Skrátka, „už je to hotové, len to treba dokončiť,“ ako hovorieval kedysi každé ráno môj kolega, elektrikár, ktorý asi mesiac opravoval poruchu. Lebo, po katalánskom referende sú sklamaní všetci - tí čo hlasovali za samostatnosť, aj tí, čo chcú zotrvať v Španielsku. A my ostatní zotrvávame v miernom napätí. A predovšetkým v totálnej strate ilúzií o tom, že tá Západná Európa je múdrejšia a vyspelejšia ako naša Východná. Dúfajme, že my, Slováci sa už trhať nebudeme. A ak, tak najbližšie na Vianočných trhoch...

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16