Ranná sprcha Rasťa Piška 11.1.2018

11.01.2018


„Prezident Zeman hovorí to čo si myslí a ja si ho za to vážim,“ povedal pred časom Róbert Fico. To ešte netušil, čo Zeman vystrelí v utorok na Pražskom hrade, na oslave 100. výročia vzniku ČSR. „Alexander Dubček a jeho vláda se v roce 1968 podělali hrůzou,“ povedal český prezident a Ficovi nezostalo nič iné, iba si ho za to vážiť. Našťastie, jemnej diplomatickej kritiky sa chytili premiérovi spolustraníci, Peter Korčok a minister kultúry, Maďarič. Lebo na druhý deň po tom, čo Zeman označil Dubčeka „za podělaného“, teda za toho, kto pustil do gatí, vznikla komisia, ktorá bude navrhovať kandidátov na št. Cenu - A. Dubčeka. Skrátka, Zeman hovorí čo si myslí, ale prečo by sme si ho za to mali aj vážiť, nechápem. Už túto sobotu sa dozvieme, či postúpil do druhého kola prezidentských volieb. Lebo ak nie, v Čechách budú „podělaní“ hneď dvaja. Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Ak by sme mali 25. rokov existencie SR merať podľa úrovne verejnoprávnych médií, nebol by to lichotivý obraz. Politici za tie roky zneužívali moc rovnako, ako zneužívali štátnu televíziu. A, zdá sa, že tie časy neskončili. SNS, ktorá nedokáže z troch ministerstiev riadiť ani dve, má starosti o duchovné a historické povedomie Slovákov. Nezávidím novému GR RTVS, ktorý chce vyhovieť všetkým tlakom a pritom si udržať imidž nestranného odborníka. Takúto povinnú jazdu, plnú trojitých ritbergrov, axel mediálnych pauzenov, piruet a špirál smrti by nezvládol ani Jevgenij Pľuščenko. V krátkej dobe STV zrušila publicistickú reláciu Reportéri a tvorivo upravila reláciu Dejiny.sk. Práve tú označil podpredseda SNS A. Hrnko, „za zvrátenosť najväčšieho zrna“. Slovné spojenie hodné Hrnkovho šéfa. Ja osobne sa už neviem dočkať 1. septembra, kedy bude aj A. Danko odovzdávať svoje št. ceny. A teším sa na tých gigantov (teraz nemám na mysli kaleráby) ale na gigantov ducha, ktorí budú ochotní si ich od neho prevziať...

Rýchle správy

Francúzske biatlonistky Anais Chevalierová, Célia Aymonierová, Marie Dorinová-Habertová a Anais Bescondová zvíťazili v sobotu v nórskom Osle-Holmenkollene s náskokom 14,4 sekundy v pretekoch štafiet žien na 4×6 km v rámci predposledného 8. kola Svetového pohára. (SITA)

17:15

Slovák Ľuboš Pástor sa stal v USA uznávaným profesorom a vedcom. (TASR)

17:00

Pezinskí policajti vyšetrujú okolnosti zločinu lúpeže v jednej zo stávkových kancelárií na ulici Ľudovíta Štúra v Modre. (SITA)

16:46

Aktuálny rok bude v Starej Ľubovni patriť okrem iného aj cyklistike. Pre nadšencov tohto športu je okrem nových cyklochodníkov a horských trás pripravené ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru. (TASR)

16:21

Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska po piatkových zhromaždeniach v uliciach, na ktoré prišli desaťtisíce ľudí. (TASR)

16:14

Najmenej jeden lyžiar zahynul po páde lavíny, ku ktorému došlo v kantóne Valais vo švajčiarskych Alpách. Jeho telo objavili záchranári, ktorí naďalej pátrajú po troch ďalších lyžiaroch. (AP)

16:03

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok zadržala polícia, do väzby. (TASR)

15:52

Kamil Koleják ostáva v nitrianskej fakultnej nemocnici aj po odvolaní zo stoličky generálneho riaditeľa. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, Koleják bude naďalej pôsobiť ako prednosta kliniky neurochirurgie. (TASR)

15:44

Veľká Británia potvrdila, že Rusko vyhostilo 23 jej diplomatov. Zároveň uviedla, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom sa budú prerokúvať ďalšie kroky v spore medzi Britániou a Ruskom vyvolanom otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. (TASR)

15:29

Do funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia bol opätovne zvolený jeho doterajší predseda Alojz Hlina. Rozhodli o tom tajným hlasovaním delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. (TASR)

15:19

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil vo finálovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. (TASR)

Foto: TASR/AP
15:16

Most-Híd bude v budúcej vláde tlačiť na zmenu voľby policajného prezidenta v parlamente. Povedal to šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

15:01

Na post predsedu KDH kandidujú už len dvaja kandidáti. Alojz Hlina a Richard Vašečka. Voľba predsedu sa začala. (SITA)

14:45