Ranná sprcha Rasťa Piška 11.1.2018

11.01.2018


„Prezident Zeman hovorí to čo si myslí a ja si ho za to vážim,“ povedal pred časom Róbert Fico. To ešte netušil, čo Zeman vystrelí v utorok na Pražskom hrade, na oslave 100. výročia vzniku ČSR. „Alexander Dubček a jeho vláda se v roce 1968 podělali hrůzou,“ povedal český prezident a Ficovi nezostalo nič iné, iba si ho za to vážiť. Našťastie, jemnej diplomatickej kritiky sa chytili premiérovi spolustraníci, Peter Korčok a minister kultúry, Maďarič. Lebo na druhý deň po tom, čo Zeman označil Dubčeka „za podělaného“, teda za toho, kto pustil do gatí, vznikla komisia, ktorá bude navrhovať kandidátov na št. Cenu - A. Dubčeka. Skrátka, Zeman hovorí čo si myslí, ale prečo by sme si ho za to mali aj vážiť, nechápem. Už túto sobotu sa dozvieme, či postúpil do druhého kola prezidentských volieb. Lebo ak nie, v Čechách budú „podělaní“ hneď dvaja. Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Ak by sme mali 25. rokov existencie SR merať podľa úrovne verejnoprávnych médií, nebol by to lichotivý obraz. Politici za tie roky zneužívali moc rovnako, ako zneužívali štátnu televíziu. A, zdá sa, že tie časy neskončili. SNS, ktorá nedokáže z troch ministerstiev riadiť ani dve, má starosti o duchovné a historické povedomie Slovákov. Nezávidím novému GR RTVS, ktorý chce vyhovieť všetkým tlakom a pritom si udržať imidž nestranného odborníka. Takúto povinnú jazdu, plnú trojitých ritbergrov, axel mediálnych pauzenov, piruet a špirál smrti by nezvládol ani Jevgenij Pľuščenko. V krátkej dobe STV zrušila publicistickú reláciu Reportéri a tvorivo upravila reláciu Dejiny.sk. Práve tú označil podpredseda SNS A. Hrnko, „za zvrátenosť najväčšieho zrna“. Slovné spojenie hodné Hrnkovho šéfa. Ja osobne sa už neviem dočkať 1. septembra, kedy bude aj A. Danko odovzdávať svoje št. ceny. A teším sa na tých gigantov (teraz nemám na mysli kaleráby) ale na gigantov ducha, ktorí budú ochotní si ich od neho prevziať...

Rýchle správy

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Urobilo tak deň po tom, ako administratíva prezidenta D. Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. (AP)

14:14

V spoločnosti Continental je vidieť, ako je možné udržať a rozvíjať tradíciu výroby. Po návšteve púchovskej gumárenskej spoločnosti Continental to povedal prezident SR Andrej Kiska. (TASR)

14:05

Európsky výrobca lietadiel Airbus oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380. Hodnota objednávky sa podľa katalógových cien odhaduje na 16 miliárd USD. (TASR)

14:01

Útočník Paríža Saint-Germain Neymar strelil vo víťaznom zápase proti Dijonu štyri góly, napriek tomu ho vlastní fanúšikovia vypískali.

13:48

Indické ozbrojené sily úspešne otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu typu Agni-V, považovanú za najvyspelejšiu zbraň tohto druhu, akú India vlastní. (CNN)

13:34

Maďarsko sa aj naďalej bude rozhodne stavať proti prenasledovaniu kresťanov vo svete, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán osobitnému vyslancovi EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Jánovi Figeľovi.

13:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Druhým hosťom bol Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity. Téma: Úspechy, potreby a plány tejto inštitúcie.

13:06

Španielsky futbalový reprezentant Gerard Pique predĺžil spoluprácu s FC Barcelona do roku 2022. (TASR)

12:56

Ozbrojení muži zastrelili v Pakistane matku a dcéru, ktoré sa v juhozápadnom meste Kvéta zúčastňovali na očkovacej kampani proti detskej obrne. Útok sa stal v období, keď stovky skupín pracovníkov očkujú deti, aby ich uchránili pred nákazlivým ochorením, spôsobujúcim ochrnutie až smrť. (TASR)

12:45

Piataci, ktorí vypĺňali zadania v Testovaní 5 známe ako monitor 22. novembra 2017, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 64,7 % a v slovenskom jazyku a literatúre 62,8 %. Vyplýva to z výsledkov testovania, ktoré zverejnila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania.

12:32

Miloš Zeman prijme demisiu vlády v stredu 24. januára, uviedol Hrad. (ČT24)

12:20

Video: Talk show Zuzany Martinákovej. Prvým hosťom je minister hospodárstva Peter Žiga. V druhej časti relácie bude Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity, hovoriť o úspechoch, potrebách a plánoch tejto inštitúcie.

12:07

Najneskôr o 1 rok obnovíme reláciu RTVS Reportéri, uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník na zasadaní Rady RTVS. (Pravda.sk)

11:52