Ranná sprcha Rasťa Piška 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes Rasťo Piško rozoberal súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ a tiež zaujímavú slovnú prestrelku medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom.

Súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ sa dostal do finále.
A keďže si už nemôžeme pamätať všetky prechmaty, machinácie a podvody vo verejnom obstarávaní, ktoré sa na Slovensku udiali za tých 25. rokov, pripomeniem, že tento sa udial v roku 2007. A išlo v ňom o zákazku v hodnote 120. miliónov eur, v tom čase 3,6 miliardy korún. O tom, že to nebola maličkosť, svedčia aj tresty, ktoré navrhla prokurátorka dvom hlavným aktérom, bývalým ministrom bývalého ministerstva výstavby za SNS. Peňažné pokuty a väzenie v trvaní od 7. - 17. rokov. Ešte snáď treba podotknúť, že celý podvod sa udial v čase, kedy bol predsedom vlády Róbert Fico a tender, ako jediný uchádzač, vyhralo konzorcium firiem, blízke vtedajšiemu predsedovi SNS, Slotovi. Ale, neťahajme do toho ľudí, ktorí s tým nemajú nič spoločné! Lebo prokurátorka povedala jasne: „Za to ako ministerstvo obstaráva, je zodpovedný minister!“ Ja osobne si to predstavujem ako v starej francúzskej gangsterke. Po rokoch vychádzajú z väzenia obaja ministri, zostarnutí a sivovlasí ako Jean Gabin a Belmondo a vonku ich čaká vo svojom cadilaku Alain Delon a podáva im ruku so slovami: „Ďakujem vám, chlapci, že ste to všetko zobrali na seba...“ 
 
K zaujímavej slovnej prestrelke došlo medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom, obvineným z výtržníctva za to, že strhával lepenkové symboly komunizmu z pomníka sovietskych vojakov.
Na oslave 73. výročia Karpatsko - duklianskej operácie premiér do svojho slávnostného prejavu zakomponoval aj toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým II. svet. vojny nepáči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ Hovorí sa, aký požičaj, taký vráť a tak Lorenz odkázal premiérovi toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým páči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ A, čo z toho plynie pre nás občanov? Snáď iba toľko, že sme sa dozvedeli, že máme na Slovensku opäť o dvoch idiotov a barbarov viac.

Rýchle správy

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27

Počasie: Situáciu u nás ovplyvňuje studený front. Bude premenlivá oblačnosť, čakáme prehánky, na horách aj snehové. Teploty dosiahnu 1 až 6 stupňov Celzia.

08:13