Ranná sprcha Rasťa Piška 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes Rasťo Piško rozoberal súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ a tiež zaujímavú slovnú prestrelku medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom.

Súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ sa dostal do finále.
A keďže si už nemôžeme pamätať všetky prechmaty, machinácie a podvody vo verejnom obstarávaní, ktoré sa na Slovensku udiali za tých 25. rokov, pripomeniem, že tento sa udial v roku 2007. A išlo v ňom o zákazku v hodnote 120. miliónov eur, v tom čase 3,6 miliardy korún. O tom, že to nebola maličkosť, svedčia aj tresty, ktoré navrhla prokurátorka dvom hlavným aktérom, bývalým ministrom bývalého ministerstva výstavby za SNS. Peňažné pokuty a väzenie v trvaní od 7. - 17. rokov. Ešte snáď treba podotknúť, že celý podvod sa udial v čase, kedy bol predsedom vlády Róbert Fico a tender, ako jediný uchádzač, vyhralo konzorcium firiem, blízke vtedajšiemu predsedovi SNS, Slotovi. Ale, neťahajme do toho ľudí, ktorí s tým nemajú nič spoločné! Lebo prokurátorka povedala jasne: „Za to ako ministerstvo obstaráva, je zodpovedný minister!“ Ja osobne si to predstavujem ako v starej francúzskej gangsterke. Po rokoch vychádzajú z väzenia obaja ministri, zostarnutí a sivovlasí ako Jean Gabin a Belmondo a vonku ich čaká vo svojom cadilaku Alain Delon a podáva im ruku so slovami: „Ďakujem vám, chlapci, že ste to všetko zobrali na seba...“ 
 
K zaujímavej slovnej prestrelke došlo medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom, obvineným z výtržníctva za to, že strhával lepenkové symboly komunizmu z pomníka sovietskych vojakov.
Na oslave 73. výročia Karpatsko - duklianskej operácie premiér do svojho slávnostného prejavu zakomponoval aj toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým II. svet. vojny nepáči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ Hovorí sa, aký požičaj, taký vráť a tak Lorenz odkázal premiérovi toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým páči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ A, čo z toho plynie pre nás občanov? Snáď iba toľko, že sme sa dozvedeli, že máme na Slovensku opäť o dvoch idiotov a barbarov viac.

Rýchle správy

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila labuť trúbivá. Je najväčšou zo všetkých druhov labutí na svete. Väčšie samce labute trúbivej môžu vážiť až 13 kilogramov a ich rozpätie krídel môže dosiahnuť viac ako dva metre. (TASR)

17. februar o 21:46

Kriminálna polícia v Trnave vyšetruje zločin krádeže vlámaním do rodinného domu v Hlohovci. Neznámy páchateľ sa vlámal do domu 9. februára medzi 13.15 až 13.45 h a odcudzil z neho zlatý prsteň s diamantom a hotovosť, čím spôsobil majiteľom škodu približne 6000 eur. Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom mužovi. "Ide o muža vo veku približne 45 rokov, ktorý má svetlé vlasy a plešinu. Oblečenú mal tmavú bundu s kapucňou a oranžovým vnútrom a modré rifle," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

17. februar o 21:31

Takmer stovka ľadových medveďov z viacerých okresov Slovenska sa stretla pri priehrade vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske, aby si zaplávala v tamojšej vode s teplotou 1,4 stupňa Celzia. Otužilcov prišlo povzbudiť niekoľko sto ľudí, ktorí ich sledovali z hrádze.

17. februar o 21:14

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR posvätil v uplynulých dňoch priestory nového televízneho štúdia mediálneho projektu LOGOS v Sobranciach.

Moderne vybavené štúdio zamerané na kresťanskú mediálnu tvorbu podľa koordinátorky projektu Lenky Ondilovej priamo nadväzuje na Gréckokatolícky magazín, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať pred viac ako tromi rokmi. Štúdio bude podľa nej slúžiť na "obohatenie a skvalitnenie súčasnej mediálnej tvorby, na výrobu nových relácií a programov, ktoré majú byť alternatívou ku komerčne ponúkanému obsahu".

17. februar o 20:46

Mesto Senica začína proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby, ktorý bude rekonštruovať budovu Sokolovne. Tá je od novembra 2017 majetkom mesta a po dokončení rekonštrukcie sa stane sídlom mestského múzea.

17. februar o 20:16

India a Irán sa dohodli na rozšírení vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach vrátane bezpečnosti, obchodu a energetiky. Na zintenzívnení vzťahov medzi oboma krajinami sa v metropole Naí Dillí dohodli indický premiér Naréndra Módí a iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý je na návšteve Indie. (DPA)

17. februar o 19:45

V zakonzervovanej údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít, ktorá v týchto dňoch oslávila 80 rokov, otvorili dnes výstavu slovenskej snoubordovej a freeski fotografie. Jednodňové podujatie sa koná v rámci projektu Spots #13, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie. Ide v poradí o 13. ročník, avšak prvý za hranicami hlavného mesta. (TASR)

17. februar o 19:01

Výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré okresy juhozápadného Slovenska. Varovanie platí pre noc zo soboty na nedeľu. (SHMÚ)

Foto: SHMÚ
17. februar o 18:29

Štyri tresty smrti vymeral súd v Pakistane 24-ročnému Imranovi Alímu, ktorý v januári znásilnil a zabil šesťročné dievča.

Telo Zajnab Ansáríovej sa našlo 9. januára pohodené na skládke odpadu v meste Kasur južne od Láhauru. Vražda dievčaťa vyvolala v celom Pakistane protesty, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia. Demonštranti obviňovali políciu z nekompetentnosti. (BBC)

17. februar o 18:17

Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v sobotu juhozápad Spojeného kráľovstva. Epicentrum zemetrasenia, zaznamenaného okolo 14.30 h miestneho času (15.30 h SEČ), sa nachádzalo 20 kilometrov severne od mesta Swansea vo Walese. Bezprostredne neboli hlásené žiadne závažné škody alebo zranenia. (Sky News)

17. februar o 18:05

Pápež František obnovil činnosť komisie zameranej proti zneužívaniu neplnoletých v katolíckej cirkvi, ktorej trojročný mandát vypršal vlani v decembri. Na čele komisie bude opäť bostonský kardinál Sean O’Malley. (Reuters)

17. februar o 17:55

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

17. februar o 17:32

Pri miestnom hoteli v Makove v okrese Čadca pociťoval nevoľnosť 57-ročný muž českej národnosti. Mužovi, u ktorého sa prejavovali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody, pomáhali v sobotu horskí záchranári.

Záchranári pacientovi po zateplení poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. (HZS)

17. februar o 17:16