Ranná sprcha Rasťa Piška 11. októbra 2017

11.10.2017

Dnes Rasťo Piško rozoberal súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ a tiež zaujímavú slovnú prestrelku medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom.

Súdny proces v kauze „Nástenkový tender“ sa dostal do finále.
A keďže si už nemôžeme pamätať všetky prechmaty, machinácie a podvody vo verejnom obstarávaní, ktoré sa na Slovensku udiali za tých 25. rokov, pripomeniem, že tento sa udial v roku 2007. A išlo v ňom o zákazku v hodnote 120. miliónov eur, v tom čase 3,6 miliardy korún. O tom, že to nebola maličkosť, svedčia aj tresty, ktoré navrhla prokurátorka dvom hlavným aktérom, bývalým ministrom bývalého ministerstva výstavby za SNS. Peňažné pokuty a väzenie v trvaní od 7. - 17. rokov. Ešte snáď treba podotknúť, že celý podvod sa udial v čase, kedy bol predsedom vlády Róbert Fico a tender, ako jediný uchádzač, vyhralo konzorcium firiem, blízke vtedajšiemu predsedovi SNS, Slotovi. Ale, neťahajme do toho ľudí, ktorí s tým nemajú nič spoločné! Lebo prokurátorka povedala jasne: „Za to ako ministerstvo obstaráva, je zodpovedný minister!“ Ja osobne si to predstavujem ako v starej francúzskej gangsterke. Po rokoch vychádzajú z väzenia obaja ministri, zostarnutí a sivovlasí ako Jean Gabin a Belmondo a vonku ich čaká vo svojom cadilaku Alain Delon a podáva im ruku so slovami: „Ďakujem vám, chlapci, že ste to všetko zobrali na seba...“ 
 
K zaujímavej slovnej prestrelke došlo medzi premiérom Ficom a košickým výtvarníkom, Ľubošom Lorenzom, obvineným z výtržníctva za to, že strhával lepenkové symboly komunizmu z pomníka sovietskych vojakov.
Na oslave 73. výročia Karpatsko - duklianskej operácie premiér do svojho slávnostného prejavu zakomponoval aj toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým II. svet. vojny nepáči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ Hovorí sa, aký požičaj, taký vráť a tak Lorenz odkázal premiérovi toto: „Máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý si povie, že sa mu kosák a kladivo na pamätníku padlým páči? To nie je žiadne hrdinstvo, je to tupý barbar!“ A, čo z toho plynie pre nás občanov? Snáď iba toľko, že sme sa dozvedeli, že máme na Slovensku opäť o dvoch idiotov a barbarov viac.

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16