Ranná sprcha Rasťa Piška 10. októbra 2017

10.10.2017

Rasťo dnes porozprával o Mariánovi Kotlebovi, ktorý sa dal zjavne na šport a tiež o župných voľbách v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.

Marián Kotleba sa dal na šport.
V lete prispel detským hokejistom z Veľkého Krtíša, ktorým poslal dotáciu, konkrétne svoju obľúbenú sumu 1488 eur. A, to je dobre! Aspoň nám banskobystrický župan a predseda ĽS NS neustále pripomína, kde sú jeho ideové zdroje a kto je jeho skutočný duchovný vodca, konkrétne fírer. Cez víkend železný Marián zavítal na hokej do Detvy a v extraligovom zápase s Košicami vhodil úvodné buly. Hráči o tom údajne nevedeli a boli poriadne zaskočení. Nevedel o tom zrejme ani rozhodca, inak by mohol Kotlebu symbolicky a v duchu jeho ideológie vylúčiť napr. za hákovanie. Snáď jediný kto o tejto vzácnej návšteve tušil, bol šéf detvianskeho hokeja, pán Ľupták. Možno mu za túto službičku počas predvolebnej kampane Kotleba tiež priklepol nejakú dotáciu. Žeby opäť 1488 eur? To sa mi vidí trochu málo. Inak, publikum vraj pána župana privítalo potleskom. Nuž čo? Doteraz mali Detvania holé pupky a odteraz, niektorí, aj holé lebky...
 
Zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji sa najsilnejší kandidáti na post župana dohodli, v nitrianskom koalícia strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a Demokrati Slovenska, vyzývajú vládne strany, aby podporili spoločného kandidáta - herca Jána Grešša.
Ako jeden z argumentov uvádzajú, že Greššo, okrem iného, 16. rokov úspešne riadil DAB, čo je dôkazom o jeho manažérskych kvalitách. Možno sa niekto usmeje, ale ja vám poviem, že riadiť divadlo, to je  horšie ako viesť parlament. Veď si vezmite takého predsedu Danka, ktorý sa celý čas obáva, aby sa s parlamentu nestalo tiátro. Lebo herci sú ako poslanci: závidia si, sú vzťahovační, trucujú, urážajú sa, robia hysterické scény, pijú, bijú sa a intrigujú! A riaditeľ divadla musí byť veľký diplomat aby všetkým vyhovel. Je tu iba jeden malý rozdiel: v divadle, na rozdiel od politiky, sa oveľa menej kradne. A keď, tak zväčša kradnú diváci - mydielka a toaletný papier. Nuž, uvidíme 4. novembra, či to bude pre Jána Grešša veselohra Sen noci svätojánskej, alebo dráma Jan Hus.        

Rýchle správy

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila labuť trúbivá. Je najväčšou zo všetkých druhov labutí na svete. Väčšie samce labute trúbivej môžu vážiť až 13 kilogramov a ich rozpätie krídel môže dosiahnuť viac ako dva metre. (TASR)

17. februar o 21:46

Kriminálna polícia v Trnave vyšetruje zločin krádeže vlámaním do rodinného domu v Hlohovci. Neznámy páchateľ sa vlámal do domu 9. februára medzi 13.15 až 13.45 h a odcudzil z neho zlatý prsteň s diamantom a hotovosť, čím spôsobil majiteľom škodu približne 6000 eur. Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom mužovi. "Ide o muža vo veku približne 45 rokov, ktorý má svetlé vlasy a plešinu. Oblečenú mal tmavú bundu s kapucňou a oranžovým vnútrom a modré rifle," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

17. februar o 21:31

Takmer stovka ľadových medveďov z viacerých okresov Slovenska sa stretla pri priehrade vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske, aby si zaplávala v tamojšej vode s teplotou 1,4 stupňa Celzia. Otužilcov prišlo povzbudiť niekoľko sto ľudí, ktorí ich sledovali z hrádze.

17. februar o 21:14

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR posvätil v uplynulých dňoch priestory nového televízneho štúdia mediálneho projektu LOGOS v Sobranciach.

Moderne vybavené štúdio zamerané na kresťanskú mediálnu tvorbu podľa koordinátorky projektu Lenky Ondilovej priamo nadväzuje na Gréckokatolícky magazín, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať pred viac ako tromi rokmi. Štúdio bude podľa nej slúžiť na "obohatenie a skvalitnenie súčasnej mediálnej tvorby, na výrobu nových relácií a programov, ktoré majú byť alternatívou ku komerčne ponúkanému obsahu".

17. februar o 20:46

Mesto Senica začína proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby, ktorý bude rekonštruovať budovu Sokolovne. Tá je od novembra 2017 majetkom mesta a po dokončení rekonštrukcie sa stane sídlom mestského múzea.

17. februar o 20:16

India a Irán sa dohodli na rozšírení vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach vrátane bezpečnosti, obchodu a energetiky. Na zintenzívnení vzťahov medzi oboma krajinami sa v metropole Naí Dillí dohodli indický premiér Naréndra Módí a iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý je na návšteve Indie. (DPA)

17. februar o 19:45

V zakonzervovanej údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít, ktorá v týchto dňoch oslávila 80 rokov, otvorili dnes výstavu slovenskej snoubordovej a freeski fotografie. Jednodňové podujatie sa koná v rámci projektu Spots #13, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie. Ide v poradí o 13. ročník, avšak prvý za hranicami hlavného mesta. (TASR)

17. februar o 19:01

Výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré okresy juhozápadného Slovenska. Varovanie platí pre noc zo soboty na nedeľu. (SHMÚ)

Foto: SHMÚ
17. februar o 18:29

Štyri tresty smrti vymeral súd v Pakistane 24-ročnému Imranovi Alímu, ktorý v januári znásilnil a zabil šesťročné dievča.

Telo Zajnab Ansáríovej sa našlo 9. januára pohodené na skládke odpadu v meste Kasur južne od Láhauru. Vražda dievčaťa vyvolala v celom Pakistane protesty, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia. Demonštranti obviňovali políciu z nekompetentnosti. (BBC)

17. februar o 18:17

Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v sobotu juhozápad Spojeného kráľovstva. Epicentrum zemetrasenia, zaznamenaného okolo 14.30 h miestneho času (15.30 h SEČ), sa nachádzalo 20 kilometrov severne od mesta Swansea vo Walese. Bezprostredne neboli hlásené žiadne závažné škody alebo zranenia. (Sky News)

17. februar o 18:05

Pápež František obnovil činnosť komisie zameranej proti zneužívaniu neplnoletých v katolíckej cirkvi, ktorej trojročný mandát vypršal vlani v decembri. Na čele komisie bude opäť bostonský kardinál Sean O’Malley. (Reuters)

17. februar o 17:55

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

17. februar o 17:32

Pri miestnom hoteli v Makove v okrese Čadca pociťoval nevoľnosť 57-ročný muž českej národnosti. Mužovi, u ktorého sa prejavovali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody, pomáhali v sobotu horskí záchranári.

Záchranári pacientovi po zateplení poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. (HZS)

17. februar o 17:16