Ranná sprcha Rasťa Piška 10. októbra 2017

10.10.2017

Rasťo dnes porozprával o Mariánovi Kotlebovi, ktorý sa dal zjavne na šport a tiež o župných voľbách v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.

Marián Kotleba sa dal na šport.
V lete prispel detským hokejistom z Veľkého Krtíša, ktorým poslal dotáciu, konkrétne svoju obľúbenú sumu 1488 eur. A, to je dobre! Aspoň nám banskobystrický župan a predseda ĽS NS neustále pripomína, kde sú jeho ideové zdroje a kto je jeho skutočný duchovný vodca, konkrétne fírer. Cez víkend železný Marián zavítal na hokej do Detvy a v extraligovom zápase s Košicami vhodil úvodné buly. Hráči o tom údajne nevedeli a boli poriadne zaskočení. Nevedel o tom zrejme ani rozhodca, inak by mohol Kotlebu symbolicky a v duchu jeho ideológie vylúčiť napr. za hákovanie. Snáď jediný kto o tejto vzácnej návšteve tušil, bol šéf detvianskeho hokeja, pán Ľupták. Možno mu za túto službičku počas predvolebnej kampane Kotleba tiež priklepol nejakú dotáciu. Žeby opäť 1488 eur? To sa mi vidí trochu málo. Inak, publikum vraj pána župana privítalo potleskom. Nuž čo? Doteraz mali Detvania holé pupky a odteraz, niektorí, aj holé lebky...
 
Zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji sa najsilnejší kandidáti na post župana dohodli, v nitrianskom koalícia strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a Demokrati Slovenska, vyzývajú vládne strany, aby podporili spoločného kandidáta - herca Jána Grešša.
Ako jeden z argumentov uvádzajú, že Greššo, okrem iného, 16. rokov úspešne riadil DAB, čo je dôkazom o jeho manažérskych kvalitách. Možno sa niekto usmeje, ale ja vám poviem, že riadiť divadlo, to je  horšie ako viesť parlament. Veď si vezmite takého predsedu Danka, ktorý sa celý čas obáva, aby sa s parlamentu nestalo tiátro. Lebo herci sú ako poslanci: závidia si, sú vzťahovační, trucujú, urážajú sa, robia hysterické scény, pijú, bijú sa a intrigujú! A riaditeľ divadla musí byť veľký diplomat aby všetkým vyhovel. Je tu iba jeden malý rozdiel: v divadle, na rozdiel od politiky, sa oveľa menej kradne. A keď, tak zväčša kradnú diváci - mydielka a toaletný papier. Nuž, uvidíme 4. novembra, či to bude pre Jána Grešša veselohra Sen noci svätojánskej, alebo dráma Jan Hus.        

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16