Ranná sprcha Rasťa Piška 10. októbra 2017

10.10.2017

Rasťo dnes porozprával o Mariánovi Kotlebovi, ktorý sa dal zjavne na šport a tiež o župných voľbách v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji.

Marián Kotleba sa dal na šport.
V lete prispel detským hokejistom z Veľkého Krtíša, ktorým poslal dotáciu, konkrétne svoju obľúbenú sumu 1488 eur. A, to je dobre! Aspoň nám banskobystrický župan a predseda ĽS NS neustále pripomína, kde sú jeho ideové zdroje a kto je jeho skutočný duchovný vodca, konkrétne fírer. Cez víkend železný Marián zavítal na hokej do Detvy a v extraligovom zápase s Košicami vhodil úvodné buly. Hráči o tom údajne nevedeli a boli poriadne zaskočení. Nevedel o tom zrejme ani rozhodca, inak by mohol Kotlebu symbolicky a v duchu jeho ideológie vylúčiť napr. za hákovanie. Snáď jediný kto o tejto vzácnej návšteve tušil, bol šéf detvianskeho hokeja, pán Ľupták. Možno mu za túto službičku počas predvolebnej kampane Kotleba tiež priklepol nejakú dotáciu. Žeby opäť 1488 eur? To sa mi vidí trochu málo. Inak, publikum vraj pána župana privítalo potleskom. Nuž čo? Doteraz mali Detvania holé pupky a odteraz, niektorí, aj holé lebky...
 
Zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji sa najsilnejší kandidáti na post župana dohodli, v nitrianskom koalícia strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a Demokrati Slovenska, vyzývajú vládne strany, aby podporili spoločného kandidáta - herca Jána Grešša.
Ako jeden z argumentov uvádzajú, že Greššo, okrem iného, 16. rokov úspešne riadil DAB, čo je dôkazom o jeho manažérskych kvalitách. Možno sa niekto usmeje, ale ja vám poviem, že riadiť divadlo, to je  horšie ako viesť parlament. Veď si vezmite takého predsedu Danka, ktorý sa celý čas obáva, aby sa s parlamentu nestalo tiátro. Lebo herci sú ako poslanci: závidia si, sú vzťahovační, trucujú, urážajú sa, robia hysterické scény, pijú, bijú sa a intrigujú! A riaditeľ divadla musí byť veľký diplomat aby všetkým vyhovel. Je tu iba jeden malý rozdiel: v divadle, na rozdiel od politiky, sa oveľa menej kradne. A keď, tak zväčša kradnú diváci - mydielka a toaletný papier. Nuž, uvidíme 4. novembra, či to bude pre Jána Grešša veselohra Sen noci svätojánskej, alebo dráma Jan Hus.        

Rýchle správy

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27

Počasie: Situáciu u nás ovplyvňuje studený front. Bude premenlivá oblačnosť, čakáme prehánky, na horách aj snehové. Teploty dosiahnu 1 až 6 stupňov Celzia.

08:13