RÁDIO AKTUAL sa chystá na štart. Takto bude znieť

RÁDIO AKTUAL sa chystá na štart. Takto bude znieť

12.05.2017

Vznikajúce Rádio Aktual vstúpi do éteru oficiálne v pondelok 15. mája. Pár dní pred ostrým štartom je už všetko pripravené, ranné vysielanie bude mať pod palcom skúsený Alex Štefuca. Okrem neho a ďalších ohlásených mien spolupracujú s novou stanicou napríklad aj Peter Hollý, Róbert Kotian či Rasťo Piško a pribudnúť majú ďalší.

Rádio Aktual sa bude profilovať ako hybrid spravodajského a talk rádia, staví teda na formát, ktorý u nás históriu ani priamu konkurenciu nemá. V odlíšení sa od zvyšných staníc vidia potenciál tvorcovia projektu na čele s majiteľom rádia Martinom Lengyelom.

„Chceme osloviť tú časť poslucháčov, ktorí sa zaujímajú o spoločnosť, politiku, ekonomiku, aktuálne dianie. Pre nich je to rádio postavené. Vyšlo nám, že ľudí, ktorí hľadajú informácie, je dosť – majú ich v televízii či na internete, po novom ich nájdu napríklad aj pri cestovaní v aute,“ hovorí M. Lengyel, podľa ktorého bude stanica primárne cieliť na poslucháčov nad 40 rokov. 

Aktual bude s ranným vysielaním začínať už krátko pred piatou, A. Štefucu bude dopĺňať Pavol Michalka zastrešujúci spravodajstvo. V štúdiu budú aj ďalší ľudia vrátane redaktora dopravného servisu či prípadní hostia. Vlastnú rubriku má v ránach napríklad aj humorista Rasťo Piško, ktorý bude prinášať satirické glosy s názvom Ranná sprcha.

V programe bude aj talkšou bývalej političky Zuzany Martinákovej, jednu z relácií bude mať na starosti bývalá tvár RTVS Marta Jančkárová. V dennom vysielaní budú aj Michaela Kapráliková či Marek Makara. 

Dopoludňajšie a poobedné „talk“ pásma sa budú viac podobať na klasické prúdové vysielanie, no budú takisto obsahovať značnú porciu hovoreného slova, ktoré sa bude striedať s hudbou. Vo vysielaní bude priestor na dlhšie vstupy moderátorov a hudby bude podľa M. Lengyela o poznanie menej ako v iných rádiách.

V hudobnom žánri staví Aktual na mainstream AC, hrať teda bude len najznámejšie hity. Viaceré časti vysielania bude stanica recyklovať a využijú sa v rôznych zostrihoch, najmä večer či cez víkend.

„Od septembra plánujeme zaradiť viac formátov, napríklad diskusných, ale aj ďalšie relácie,“ hovorí M. Lengyel s tým, že na spoluprácu oslovili aj ďalšie mená ako napríklad Michala Havrana.

Spravodajstvo, ktoré patrí k pilierom novej stanice, sa bude vysielať celý deň od rána do polnoci – hlavný blok o celej a kratšie prehľady každých 20 minút. Súčasťou správ je aj šport, počasie a dopravný servis z viacerých informačných zdrojov. 

Zdroj: medialne.etrend.sk

Rýchle správy

Pri havárii lietadla v Hondurase sa zranilo deväť ľudí. Na fotografiách, ktoré úrad zverejnil, vidno malé dopravné lietadlo typu Gulfstream s napoly prelomeným trupom. (TASR, TASR/AP)

 
22. maj o 22:05

Španielska rozviedka pripustila ruský vplyv na krízu v Katalánsku. Na údajné manipulácie z Ruska na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s krízou okolo nezávislosti Katalánska, upozorňovala španielska vláda už vlani na jeseň. (TASR)

22. maj o 22:00

Dvoch kolegov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného odsúdili na 30 dní, jeho hovorkyňu zadržali. Moskovský súd dospel k záveru, že vyzývali občanov na účasť na nepovolených opozičných mítingoch.(TASR) 

22. maj o 21:50

AC Miláno čelí sankciám od UEFA pre porušenie finančných pravidiel. Možné sankcie zahŕňajú aj obmedzenia na transferovom trhu, v platoch hráčov a vo veľkosti kádra pre súťaže pod hlavičkou UEFA. (TASR)
 

22. maj o 21:40

Nemecký Bundeswehr prišiel od roku 2010 krádežami o takmer 57.000 kusov munície do strelných zbraní a celkove 75 samopalov a pištolí rôznych typov. (Spiegel)

22. maj o 21:30

Foto: Americká automobilová pretekárka Danica Patricková (vľavo) pózuje vedľa svojej sochy z lega v životnej veľkosti 22. mája 2018 v New Yorku. Staviteľ lega Chris Steininger vytvoril za 200 hodín sochu z takmer 15.000 kusov lega v 13 rôznych farbách. (TASR/AP)

 
22. maj o 21:26

Hamšík pravdepodobne opustí Neapol. Odchod kapitána "Partenopei" pripustil jeho otec Richard, podľa ktorého sa o dlhoročnú oporu klubu spod Vezuvu zaujímajú tri čínske tímy. (Pravda)

22. maj o 21:15

 V komárňanskej nemocnici vybudujú Komplexné onkologické centrum. Slúžiť má pre pol milióna obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. (TASR)

22. maj o 21:10

Mladá žena obvinila známeho speváka R. Kellyho zo zneužívania. Predstavitelia z tímu R. Kellyho odmietli v utorok Faith Rodgersovej tvrdenia komentovať.  (AP)

22. maj o 21:05

Venezuela vyhostila amerického chargé d'affaires. Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo po Madurovom víťazstve v sporných nedeľných prezidentských voľbách. Biely dom ich označil za "podvod". (AP)

22. maj o 20:58

V okolí rieky Roňava v Trebišovskom okrese hrozí prívalová povodeň. SHMÚ vydal v tejto súvislosti druhý stupeň výstrahy, informuje o tom na svojom webe. (SHMÚ)

22. maj o 20:48

Pri zrážke nákladného auta a mikrobusu s rumunským evidenčným číslom zomrelo v Maďarsku sedem ľudí. (24.hu)

22. maj o 20:38

Košice sú pripravené na nápor fanúšikov počas hokejového šampionátu v roku 2019, náruč otvárajú aj Tatry. (TASR) 

22. maj o 20:20