RÁDIO AKTUAL sa chystá na štart. Takto bude znieť

RÁDIO AKTUAL sa chystá na štart. Takto bude znieť

12.05.2017

Vznikajúce Rádio Aktual vstúpi do éteru oficiálne v pondelok 15. mája. Pár dní pred ostrým štartom je už všetko pripravené, ranné vysielanie bude mať pod palcom skúsený Alex Štefuca. Okrem neho a ďalších ohlásených mien spolupracujú s novou stanicou napríklad aj Peter Hollý, Róbert Kotian či Rasťo Piško a pribudnúť majú ďalší.

Rádio Aktual sa bude profilovať ako hybrid spravodajského a talk rádia, staví teda na formát, ktorý u nás históriu ani priamu konkurenciu nemá. V odlíšení sa od zvyšných staníc vidia potenciál tvorcovia projektu na čele s majiteľom rádia Martinom Lengyelom.

„Chceme osloviť tú časť poslucháčov, ktorí sa zaujímajú o spoločnosť, politiku, ekonomiku, aktuálne dianie. Pre nich je to rádio postavené. Vyšlo nám, že ľudí, ktorí hľadajú informácie, je dosť – majú ich v televízii či na internete, po novom ich nájdu napríklad aj pri cestovaní v aute,“ hovorí M. Lengyel, podľa ktorého bude stanica primárne cieliť na poslucháčov nad 40 rokov. 

Aktual bude s ranným vysielaním začínať už krátko pred piatou, A. Štefucu bude dopĺňať Pavol Michalka zastrešujúci spravodajstvo. V štúdiu budú aj ďalší ľudia vrátane redaktora dopravného servisu či prípadní hostia. Vlastnú rubriku má v ránach napríklad aj humorista Rasťo Piško, ktorý bude prinášať satirické glosy s názvom Ranná sprcha.

V programe bude aj talkšou bývalej političky Zuzany Martinákovej, jednu z relácií bude mať na starosti bývalá tvár RTVS Marta Jančkárová. V dennom vysielaní budú aj Michaela Kapráliková či Marek Makara. 

Dopoludňajšie a poobedné „talk“ pásma sa budú viac podobať na klasické prúdové vysielanie, no budú takisto obsahovať značnú porciu hovoreného slova, ktoré sa bude striedať s hudbou. Vo vysielaní bude priestor na dlhšie vstupy moderátorov a hudby bude podľa M. Lengyela o poznanie menej ako v iných rádiách.

V hudobnom žánri staví Aktual na mainstream AC, hrať teda bude len najznámejšie hity. Viaceré časti vysielania bude stanica recyklovať a využijú sa v rôznych zostrihoch, najmä večer či cez víkend.

„Od septembra plánujeme zaradiť viac formátov, napríklad diskusných, ale aj ďalšie relácie,“ hovorí M. Lengyel s tým, že na spoluprácu oslovili aj ďalšie mená ako napríklad Michala Havrana.

Spravodajstvo, ktoré patrí k pilierom novej stanice, sa bude vysielať celý deň od rána do polnoci – hlavný blok o celej a kratšie prehľady každých 20 minút. Súčasťou správ je aj šport, počasie a dopravný servis z viacerých informačných zdrojov. 

Zdroj: medialne.etrend.sk

Rýchle správy

Kandidátom v prezidentských voľbách v Rusku bude aj líder Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij, ktorý kandidoval na tento post už päťkrát. (TASR)

18:21

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58