Prezident Kiska pri príležitosti Týždňa deťom s rakovinou navštívil detskú onkológiu

Prezident Kiska pri príležitosti Týždňa deťom s rakovinou navštívil detskú onkológiu

13.03.2018

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer 200 detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme podľa prezidenta v Európe k špičke.

Bratislava 13. marca (TASR) – Prezident Andrej Kiska navštívil v utorok kliniku detskej onkológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Od pondelka (12.3.) tu totiž organizujú tretí ročník podujatia Týždeň deťom s rakovinou, nad ktorým prevzal prezident záštitu. Informuje o tom Kancelária prezidenta SR a nezisková organizácia Deťom s rakovinou, ktorá podujatie s programom organizuje spolu s klinikou.

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer 200 detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme podľa prezidenta v Európe k špičke. "Máme tu naozaj výborný personál, výborné pracovisko. Keď som sem prišiel prvýkrát asi pred dvanástimi rokmi, všade boli okolo nás len modré studené kachličky, dnes sú tu nádherné obrazy, dýcha to tu teplom," uviedol. Ak dieťa ochorie na rakovinu, rodina v tomto prostredí strávi podľa Kisku dlhšiu časť svojho života, preto by sa malo spraviť všetko, aby deti dostali čo najlepšiu starostlivosť.

Prezident zároveň podotkol, že 90 percent rodín, ktorých člen ochorie na rakovinu, sa musí zadĺžiť. "Takmer 40 percent rodín má celkový mesačný príjem menší ako 500 eur, keď dieťa ochorie na rakovinu. Často opakujem, že ak chceme hovoriť o Slovensku ako o sociálnom štáte, musíme sa starať o tých najzraniteľnejších. V tejto oblasti zlyhávame," tvrdí Kiska.

V rámci Týždňa deťom s rakovinou 2018 potešia najmenších na bratislavskej detskej onkológii umelci, športovci i známe tváre z televíznej obrazovky. Prídu aj zábavní a obľúbení klauni z OZ Červený nos Clowndoctors so smiešnym cirkusom. Chýbať nebude ani youtuber Gogo, ktorý nedávno pomohol detskej onkológii kampaňou, v ktorej sa zbierali financie na rekonštrukciu herne. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou zároveň v tomto období pripravuje rozsiahlu modernizáciu izieb na oddelení malých detí. 

Rýchle správy

Srí Lanka zrušila výnimočný stav, ktorý zaviedla 6. marca s cieľom zabrániť šíreniu násilia dvoma etnickými skupinami. (TASR)

18:17

Slovenská vedkyňa chce v Brne posilniť výskum v oblasti vývojovej biológie. (TASR)

18:00

Útočník odistil granát medzi stovkami študentov na univerzite v afganskom meste Kábul. Atentátnik zahynul a piati študenti utrpeli zranenia. (SITA)

17:56

Voľby v Rusku:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že bojkotoval prezidentské voľby a vyzval aj ďalších Rusov, aby nasledovali jeho príklad. (SITA)

17:49

Ministerstvo zdravotníctva SR nateraz nebude komentovať rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý sa v spore o liek Vargatef priklonil na stranu súkromných zdravotných poisťovní. (TASR)

17:34

Banskobystrickí hokejisti fandia všetkým ženám, podporili projekt za zdravé prsia. (TASR)

17:18

Fakulta zdravotníctva Trnavskej univerzity ponúka bezplatné vyšetrenia. (TASR)

17:00

Spojené štáty by mohli Európsku úniu spod dovozných ciel na oceľ a hliník vyňať, stanovili si ale podmienky. (TASR)

16:42

Severokórejské rakety sa dostali na takú úroveň, že medzičasom sú schopné zasiahnuť Európu vrátane Nemecka. Na stretnutí so skupinou poslancov nemeckého Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnilo pred niekoľkými dňami za zatvorenými dverami, to povedal námestník riaditeľa Spolkovej spravodajskej službe Ole Diehl. (BILD)

16:26

Tureckom podporované sýrske sily úplne ovládli kurdskú enklávu Afrín na severozápade Sýrie, o ktorú takmer dva mesiace zvádzali boje s kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany. (DPA)

16:11

Humenskí hasiči v nedeľu predpoludním zasahovali pri dopravnej nehode osobného auta s dodávkovým vozidlom, v ktorom bolo deväť cestujúcich, pri obci Závadka v smere na Topoľovku. Pri nehode sa zranilo šesť osôb. (TASR)

15:56

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v stíhacích pretekoch 8. kola Svetového pohára obsadila druhé miesto. (TASR)

15:40

Ceny ropy na záver tohto týždňa vzrástli o takmer 2 % a napriek pôvodným predpokladom aj celý týždeň uzatvorili rastom. (TASR)

15:26