Prezident Kiska pri príležitosti Týždňa deťom s rakovinou navštívil detskú onkológiu

Prezident Kiska pri príležitosti Týždňa deťom s rakovinou navštívil detskú onkológiu

13.03.2018

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer 200 detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme podľa prezidenta v Európe k špičke.

Bratislava 13. marca (TASR) – Prezident Andrej Kiska navštívil v utorok kliniku detskej onkológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Od pondelka (12.3.) tu totiž organizujú tretí ročník podujatia Týždeň deťom s rakovinou, nad ktorým prevzal prezident záštitu. Informuje o tom Kancelária prezidenta SR a nezisková organizácia Deťom s rakovinou, ktorá podujatie s programom organizuje spolu s klinikou.

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer 200 detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme podľa prezidenta v Európe k špičke. "Máme tu naozaj výborný personál, výborné pracovisko. Keď som sem prišiel prvýkrát asi pred dvanástimi rokmi, všade boli okolo nás len modré studené kachličky, dnes sú tu nádherné obrazy, dýcha to tu teplom," uviedol. Ak dieťa ochorie na rakovinu, rodina v tomto prostredí strávi podľa Kisku dlhšiu časť svojho života, preto by sa malo spraviť všetko, aby deti dostali čo najlepšiu starostlivosť.

Prezident zároveň podotkol, že 90 percent rodín, ktorých člen ochorie na rakovinu, sa musí zadĺžiť. "Takmer 40 percent rodín má celkový mesačný príjem menší ako 500 eur, keď dieťa ochorie na rakovinu. Často opakujem, že ak chceme hovoriť o Slovensku ako o sociálnom štáte, musíme sa starať o tých najzraniteľnejších. V tejto oblasti zlyhávame," tvrdí Kiska.

V rámci Týždňa deťom s rakovinou 2018 potešia najmenších na bratislavskej detskej onkológii umelci, športovci i známe tváre z televíznej obrazovky. Prídu aj zábavní a obľúbení klauni z OZ Červený nos Clowndoctors so smiešnym cirkusom. Chýbať nebude ani youtuber Gogo, ktorý nedávno pomohol detskej onkológii kampaňou, v ktorej sa zbierali financie na rekonštrukciu herne. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou zároveň v tomto období pripravuje rozsiahlu modernizáciu izieb na oddelení malých detí. 

Rýchle správy

Plánované stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Spojených štátov sa uskutoční v stanovenom termíne i napriek najnovšiemu nárastu napätia na Kórejskom polostrove. (TASR)

15:31

Pri pondelkovej streľbe vo francúzskom meste Marseille došlo k únosu jednej osoby. S odvolaním sa na vyhlásenie miestneho prokurátora o tom informoval spravodajský server The Local.

15:15

Najmenej 16 ľudí, vrátane štyroch príslušníkov bezpečnostných síl, zahynulo, keď v druhom najväčšom afganskom meste Kandahár explodovala nádoba plná výbušnín. (AP)

15:01

Iracký trestný súd odsúdil Belgičana na smrť obesením za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát . (DPA)

14:45

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook  Mark Zuckerberg sa večer krátko po 18.00 h predstaví pred členmi Európskeho parlamentu a vysokými predstaviteľmi Európskej únie, aby odpovedal na otázky spojené so škandálom zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku. (TASR)

14:31

Britský Manchester si pripomína prvé výročie samovražedného teroristického útoku, ktorý si v miestnej hale Manchester Arena vyžiadal 22 obetí na životoch a vyše 200 zranených. (Sky News)

14:15

Starosta Jekaterinburgu, ktorý je štvrtým najväčším mestom Ruska, oznámil nečakane svoj odchod z funkcie. Urobil tak na protest proti legislatívnej úprave, na základe ktorej už nový šéf radnice nebude volený priamo. (AP)

14:01

Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí požiadal Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu, aby "okamžite začal vyšetrovať" údajné zločiny Izraela proti Palestínčanom. (AP)

13:45

Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva s podporou ďalších organizácií a ľudí vyzýva vládu, aby konečne vytvorila nezávislý orgán s právomocou vyšetriť rozsah praxe nezákonných sterilizácií a poskytnúť všetkým poškodeným ženám odškodnenie a ospravedlnenie.

13:31

VIDEO: Talkshow Zuzany Martinákovej

V druhej polovici sa bude moderátorka rozprávať s Luciou Yar – analytičkou Euractiv s ktorou bude hovoriť o situácii v Turecku pred voľbami.

 

13:10

Bratislava by mohla mať Námestie Tomáša G. Masaryka. Pomenovanie po zakladateľovi a prvom prezidentovi Československej republiky by mohlo niesť doteraz nepomenované verejné priestranstvo pred budovou Slovenského národného múze, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia. (TASR)

13:01

Na slovenských vysokých školách pribudne 19 nových profesorov. Menovacie dekréty im v  v Prezidentskom paláci odovzdal prezident SR Andrej Kiska. Nových profesorov budú mať napríklad odbory normálna a patologická fyziológia, evanjelická teológia či farmakológia. (TASR)

12:45