POZOR: V tomto regióne útočí na Slovákov smog

POZOR: V tomto regióne útočí na Slovákov smog

07.12.2017

Výstraha pred smogom platí až do odvolania.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Nepriaznivá smogová situácia potrápi ľudí v Jelšave aj vo štvrtok. Bude totiž pretrvávať podobný ráz počasia ako v stredu (6.12.), treba počítať s oblačnou až zamračenou oblohou, hmlou, bezvetrím alebo len so slabým vetrom. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe.

Viac smogu ako obvykle je v meste pre vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a ďalších lokálnych zdrojov, svoje robí podľa meteorológov aj poloha Jelšavy v horskej doline. "Výstraha pred smogom platí až do odvolania," varuje SHMÚ.

Smog môže uškodiť starším ľuďom, osobám s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikom, astmatikom, veľmi malým deťom a tehotným ženám. Môžu ich dráždiť oči, nos, hrdlo. Vylúčený nie je kašeľ, pocit tlaku na prsiach, bolesť hlavy. Astmatici môžu dostať záchvaty. "Takéto osoby by mali obmedziť dobu pobytu vonku a skrátiť čas vetrania v domoch a bytoch," píše SHMÚ.

Ľudia by podľa meteorológov nemali spaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, ako je nábytok či okná. Okrem PM10 z toho vznikajú aj ďalšie toxické látky. Kotol a komín odporúčajú pravidelne čistiť, radia prikladať radšej častejšie a po menších dávkach. Ak je to možné, ľudia by mali udržiavať teplotu za kotlom medzi 150 - 250 stupňov Celzia.

Rýchle správy

Ruský prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že do marcových volieb nepôjde ako stranícky kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine, ako aj so širokou podporou občanov. (TASS)

10:53

Polícia v Berlíne skoro ráno zahájila v prisťahovaleckej štvrti Neukölln raziu proti podozrivým islamistom. Tí sa mali pohybovať v prostredí atentátnika Anisa Amriho, ktorý pred rokom pri útoku na vianočný trh v Berlíne zabil 12 ľudí a ďalšie desiatky zranil. (ČTK)

10:40

Požiarnici majú pod kontrolou už takmer tretinu takzvaného požiaru Thomas, ktorý od začiatku decembra vyčíňa v Kalifornii. Požiar však stále ohrozuje mestá Santa Barbara, Carpinteria, Summerland a Montecito. (SITA)

10:25

Video: Prezident Andrej Kiska vymenuje v Prezidentskom paláci sudcov Ústavného súdu SR. (Hospodárske noviny)

10:07

Amerického senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou mozgu štvrtého stupňa, hospitalizovali pre vedľajšie účinky chemoterapie. (Time)

10:01

Približne deväť hodín vypovedal v stredu pred výborom pre spravodajské služby amerického Senátu syn prezidenta USA Donald Trump mladší. V rámci vyšetrovania údajného vlaňajšieho ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom vypovedal tak už trikrát.

09:49

Počasie: Vo väčšine pohorí trvá mierna lavínová hrozba, počas dňa nasneží.

09:35

Samovražedný atentátnik zabil v policajnej akadémii v somálskom Mogadišu najmenej desať ľudí. (SITA)

09:21

Slovenská stolnotenisová reprezentantka Barbora Balážová spoločne s Češkou Hanou Matelovou podľahli vo štvrťfinále štvorhry na koncoročnom turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Grand Finals v Astane japonskej dvojici Hina Hajatová, Mima Itová 1:3. (TASR)

09:07

Jana Laššáková, ktorú má prezident vymenovať za ústavnú sudkyňu, už nie je členkou vládneho Smeru-SD. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie predsedníčky Krajskej organizácie Smeru-SD v Banskobystrickom kraji. (TASR)

08:54

NHL: Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil svoj deviaty gól v prebiehajúcej sezóne. V 30. minúte ním počas presilovky otvoril skóre duelu Detroit - Boston, jeho Red Wings však napokon podľahli 2:3 po predĺžení. (TASR)

08:40

Nový zimbabwiansky minister poľnohospodárstva Perrance Shiri nariadil okamžité vrátenie fariem, ktoré boli nelegálne obsadené. Mohli by sa tak vrátiť niektorí belošskí farmári, ktorí tvrdia, že boli z nich vyhnaní. (Reuters)

08:27