POZOR: V tomto regióne útočí na Slovákov smog

POZOR: V tomto regióne útočí na Slovákov smog

07.12.2017

Výstraha pred smogom platí až do odvolania.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Nepriaznivá smogová situácia potrápi ľudí v Jelšave aj vo štvrtok. Bude totiž pretrvávať podobný ráz počasia ako v stredu (6.12.), treba počítať s oblačnou až zamračenou oblohou, hmlou, bezvetrím alebo len so slabým vetrom. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webe.

Viac smogu ako obvykle je v meste pre vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a ďalších lokálnych zdrojov, svoje robí podľa meteorológov aj poloha Jelšavy v horskej doline. "Výstraha pred smogom platí až do odvolania," varuje SHMÚ.

Smog môže uškodiť starším ľuďom, osobám s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergikom, astmatikom, veľmi malým deťom a tehotným ženám. Môžu ich dráždiť oči, nos, hrdlo. Vylúčený nie je kašeľ, pocit tlaku na prsiach, bolesť hlavy. Astmatici môžu dostať záchvaty. "Takéto osoby by mali obmedziť dobu pobytu vonku a skrátiť čas vetrania v domoch a bytoch," píše SHMÚ.

Ľudia by podľa meteorológov nemali spaľovať odpad, vrátane odpadového dreva, ako je nábytok či okná. Okrem PM10 z toho vznikajú aj ďalšie toxické látky. Kotol a komín odporúčajú pravidelne čistiť, radia prikladať radšej častejšie a po menších dávkach. Ak je to možné, ľudia by mali udržiavať teplotu za kotlom medzi 150 - 250 stupňov Celzia.

Rýchle správy

Hlavné mesto chce prilákať na návštevu okrem zahraničných aj viac domácich turistov. Počas aktuálnej letnej sezóny preto spúšťa najväčšiu kampaň zameranú na návštevníkov z ostatných končín Slovenska pod názvom Spoznaj svoje hlavné mesto. (TASR)

15:45

Plánované stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Spojených štátov sa uskutoční v stanovenom termíne i napriek najnovšiemu nárastu napätia na Kórejskom polostrove. (TASR)

15:31

Pri pondelkovej streľbe vo francúzskom meste Marseille došlo k únosu jednej osoby. S odvolaním sa na vyhlásenie miestneho prokurátora o tom informoval spravodajský server The Local.

15:15

Najmenej 16 ľudí, vrátane štyroch príslušníkov bezpečnostných síl, zahynulo, keď v druhom najväčšom afganskom meste Kandahár explodovala nádoba plná výbušnín. (AP)

15:01

Iracký trestný súd odsúdil Belgičana na smrť obesením za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát . (DPA)

14:45

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook  Mark Zuckerberg sa večer krátko po 18.00 h predstaví pred členmi Európskeho parlamentu a vysokými predstaviteľmi Európskej únie, aby odpovedal na otázky spojené so škandálom zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku. (TASR)

14:31

Britský Manchester si pripomína prvé výročie samovražedného teroristického útoku, ktorý si v miestnej hale Manchester Arena vyžiadal 22 obetí na životoch a vyše 200 zranených. (Sky News)

14:15

Starosta Jekaterinburgu, ktorý je štvrtým najväčším mestom Ruska, oznámil nečakane svoj odchod z funkcie. Urobil tak na protest proti legislatívnej úprave, na základe ktorej už nový šéf radnice nebude volený priamo. (AP)

14:01

Palestínsky minister zahraničných vecí Rijád Málikí požiadal Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu, aby "okamžite začal vyšetrovať" údajné zločiny Izraela proti Palestínčanom. (AP)

13:45

Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva s podporou ďalších organizácií a ľudí vyzýva vládu, aby konečne vytvorila nezávislý orgán s právomocou vyšetriť rozsah praxe nezákonných sterilizácií a poskytnúť všetkým poškodeným ženám odškodnenie a ospravedlnenie.

13:31

VIDEO: Talkshow Zuzany Martinákovej

V druhej polovici sa bude moderátorka rozprávať s Luciou Yar – analytičkou Euractiv s ktorou bude hovoriť o situácii v Turecku pred voľbami.

 

13:10

Bratislava by mohla mať Námestie Tomáša G. Masaryka. Pomenovanie po zakladateľovi a prvom prezidentovi Československej republiky by mohlo niesť doteraz nepomenované verejné priestranstvo pred budovou Slovenského národného múze, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia. (TASR)

13:01