OĽaNO hovorí, že ministerstvo práce nastavilo likvidačné podmienky pre stacionáre

OĽaNO hovorí, že ministerstvo práce nastavilo likvidačné podmienky pre stacionáre

14.02.2018

Pred novelou dostávali denné stacionáre 184 eur na klienta, v súčasnosti príspevok závisí od stupňa odkázanosti a pohybuje sa od 98 eur po 228 eur.

Bratislava 14. februára (TASR) – Novela zákona o sociálnych službách je zlá a sú v nej nastavené likvidačné podmienky pre služby, akými sú denné stacionáre. Zdôraznili to v stredu na tlačovej konferencii opozičné poslankyne hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a Silvia Shahzad.

Novela podľa Gaborčákovej negatívne vplýva na spoločnosť. "Od januára zaniklo 80 zariadení, ktoré opatrujú chorého člena rodiny na niekoľko hodín denne," poznamenala. O túto službu tak podľa nej prišlo 2400 ľudí. "Rodičia postihnutých detí by mohli pracovať, ale tým, že sa im likvidujú ambulantné sociálne služby, musia ostať doma, hoci ich trh práce určite potrebuje," podotkla.

Pred novelou dostávali denné stacionáre 184 eur na klienta, v súčasnosti príspevok závisí od stupňa odkázanosti a pohybuje sa od 98 eur po 228 eur. Gaborčáková priblížila, že ak človek zostane len v domácej opatere, dostane sa podľa nej do ťažšieho stupňa odkázanosti, čím sa zároveň predražuje systém starostlivosti o týchto ľudí. "Zhoršenie zdravotného stavu u detí s ťažkým zdravotným postihnutím, ako aj seniora spôsobí tým, že ostanú v domácom prostredí, posun do vyššieho stupňa odkázanosti, to znamená, že vzniknú väčšie náklady pre štát," uviedla.

Úrady sa podľa Silvie Shahzad nevedeli zmenám v krátkom čase prispôsobiť a rýchlo reagovať. "Zmeny v sociálnych zákonoch prichádzajú narýchlo, sú nepripravené, bez dostatočného času na implementáciu, pritom ovplyvňujú stovky ľudí v ťažkých životných situáciách. Obzvlášť v takýchto prípadoch by malo byť samozrejmosťou, že medzi schválením zákona a jeho účinnosťou by malo byť aspoň pol roka."

Problémom je podľa poslankýň aj podpisovanie dochádzky, ktoré je pre seniorov nedôstojné, a lepšou cestou by bolo podpisovanie dochádzky vždy na konci mesiaca. Novela tiež podľa Gaborčákovej nezohľadňuje vek pri poskytovaní príspevku o starostlivosť, starostlivosť o dieťa je však podľa nej výrazne drahšia ako o seniora. "Ak chceme udržať zručnosti a schopnosti dieťaťa práve do veku 18 rokov, musíme dbať o to, aby terapie boli kvalitné, a z tohto príspevku sa to naozaj nedokáže financovať," doplnila.

"Táto prijatá novela, ktorá nadobudla platnosť v tomto roku, je v úplnom protiklade modernej filozofie sociálnej práce a vrátila Slovensko dozadu. Rezort práce nastavil likvidačné podmienky pre stacionáre, a to sa teraz ukazuje okamžite v prvých mesiacoch aplikácie novely zákona o sociálnych službách," skonštatovala Verešová s tým, že OĽaNO vyzýva ministra práce k zmene zákona o sociálnych službách. von

 

Rýchle správy

Pri havárii lietadla v Hondurase sa zranilo deväť ľudí. Na fotografiách, ktoré úrad zverejnil, vidno malé dopravné lietadlo typu Gulfstream s napoly prelomeným trupom. (TASR, TASR/AP)

 
22. maj o 22:05

Španielska rozviedka pripustila ruský vplyv na krízu v Katalánsku. Na údajné manipulácie z Ruska na sociálnych sieťach, ktoré súvisia s krízou okolo nezávislosti Katalánska, upozorňovala španielska vláda už vlani na jeseň. (TASR)

22. maj o 22:00

Dvoch kolegov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného odsúdili na 30 dní, jeho hovorkyňu zadržali. Moskovský súd dospel k záveru, že vyzývali občanov na účasť na nepovolených opozičných mítingoch.(TASR) 

22. maj o 21:50

AC Miláno čelí sankciám od UEFA pre porušenie finančných pravidiel. Možné sankcie zahŕňajú aj obmedzenia na transferovom trhu, v platoch hráčov a vo veľkosti kádra pre súťaže pod hlavičkou UEFA. (TASR)
 

22. maj o 21:40

Nemecký Bundeswehr prišiel od roku 2010 krádežami o takmer 57.000 kusov munície do strelných zbraní a celkove 75 samopalov a pištolí rôznych typov. (Spiegel)

22. maj o 21:30

Foto: Americká automobilová pretekárka Danica Patricková (vľavo) pózuje vedľa svojej sochy z lega v životnej veľkosti 22. mája 2018 v New Yorku. Staviteľ lega Chris Steininger vytvoril za 200 hodín sochu z takmer 15.000 kusov lega v 13 rôznych farbách. (TASR/AP)

 
22. maj o 21:26

Hamšík pravdepodobne opustí Neapol. Odchod kapitána "Partenopei" pripustil jeho otec Richard, podľa ktorého sa o dlhoročnú oporu klubu spod Vezuvu zaujímajú tri čínske tímy. (Pravda)

22. maj o 21:15

 V komárňanskej nemocnici vybudujú Komplexné onkologické centrum. Slúžiť má pre pol milióna obyvateľov zo spádovej oblasti južného a stredného Slovenska. (TASR)

22. maj o 21:10

Mladá žena obvinila známeho speváka R. Kellyho zo zneužívania. Predstavitelia z tímu R. Kellyho odmietli v utorok Faith Rodgersovej tvrdenia komentovať.  (AP)

22. maj o 21:05

Venezuela vyhostila amerického chargé d'affaires. Napätie medzi oboma krajinami sa vystupňovalo po Madurovom víťazstve v sporných nedeľných prezidentských voľbách. Biely dom ich označil za "podvod". (AP)

22. maj o 20:58

V okolí rieky Roňava v Trebišovskom okrese hrozí prívalová povodeň. SHMÚ vydal v tejto súvislosti druhý stupeň výstrahy, informuje o tom na svojom webe. (SHMÚ)

22. maj o 20:48

Pri zrážke nákladného auta a mikrobusu s rumunským evidenčným číslom zomrelo v Maďarsku sedem ľudí. (24.hu)

22. maj o 20:38

Košice sú pripravené na nápor fanúšikov počas hokejového šampionátu v roku 2019, náruč otvárajú aj Tatry. (TASR) 

22. maj o 20:20