OĽaNO hovorí, že ministerstvo práce nastavilo likvidačné podmienky pre stacionáre

OĽaNO hovorí, že ministerstvo práce nastavilo likvidačné podmienky pre stacionáre

14.02.2018

Pred novelou dostávali denné stacionáre 184 eur na klienta, v súčasnosti príspevok závisí od stupňa odkázanosti a pohybuje sa od 98 eur po 228 eur.

Bratislava 14. februára (TASR) – Novela zákona o sociálnych službách je zlá a sú v nej nastavené likvidačné podmienky pre služby, akými sú denné stacionáre. Zdôraznili to v stredu na tlačovej konferencii opozičné poslankyne hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a Silvia Shahzad.

Novela podľa Gaborčákovej negatívne vplýva na spoločnosť. "Od januára zaniklo 80 zariadení, ktoré opatrujú chorého člena rodiny na niekoľko hodín denne," poznamenala. O túto službu tak podľa nej prišlo 2400 ľudí. "Rodičia postihnutých detí by mohli pracovať, ale tým, že sa im likvidujú ambulantné sociálne služby, musia ostať doma, hoci ich trh práce určite potrebuje," podotkla.

Pred novelou dostávali denné stacionáre 184 eur na klienta, v súčasnosti príspevok závisí od stupňa odkázanosti a pohybuje sa od 98 eur po 228 eur. Gaborčáková priblížila, že ak človek zostane len v domácej opatere, dostane sa podľa nej do ťažšieho stupňa odkázanosti, čím sa zároveň predražuje systém starostlivosti o týchto ľudí. "Zhoršenie zdravotného stavu u detí s ťažkým zdravotným postihnutím, ako aj seniora spôsobí tým, že ostanú v domácom prostredí, posun do vyššieho stupňa odkázanosti, to znamená, že vzniknú väčšie náklady pre štát," uviedla.

Úrady sa podľa Silvie Shahzad nevedeli zmenám v krátkom čase prispôsobiť a rýchlo reagovať. "Zmeny v sociálnych zákonoch prichádzajú narýchlo, sú nepripravené, bez dostatočného času na implementáciu, pritom ovplyvňujú stovky ľudí v ťažkých životných situáciách. Obzvlášť v takýchto prípadoch by malo byť samozrejmosťou, že medzi schválením zákona a jeho účinnosťou by malo byť aspoň pol roka."

Problémom je podľa poslankýň aj podpisovanie dochádzky, ktoré je pre seniorov nedôstojné, a lepšou cestou by bolo podpisovanie dochádzky vždy na konci mesiaca. Novela tiež podľa Gaborčákovej nezohľadňuje vek pri poskytovaní príspevku o starostlivosť, starostlivosť o dieťa je však podľa nej výrazne drahšia ako o seniora. "Ak chceme udržať zručnosti a schopnosti dieťaťa práve do veku 18 rokov, musíme dbať o to, aby terapie boli kvalitné, a z tohto príspevku sa to naozaj nedokáže financovať," doplnila.

"Táto prijatá novela, ktorá nadobudla platnosť v tomto roku, je v úplnom protiklade modernej filozofie sociálnej práce a vrátila Slovensko dozadu. Rezort práce nastavil likvidačné podmienky pre stacionáre, a to sa teraz ukazuje okamžite v prvých mesiacoch aplikácie novely zákona o sociálnych službách," skonštatovala Verešová s tým, že OĽaNO vyzýva ministra práce k zmene zákona o sociálnych službách. von

 

Rýchle správy

Najmenej 17 ľudí zahynulo  po tom, ako sa v mozambickom hlavnom meste Maputo zosunula na domy hromada odpadu. K závalu došlo na skládke v dôsledku prudkých lejakov. (TASR)

17:00

Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov USD (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Táto správa sa objavila po tom, ako sa bitcoin spamätal z hrozivého pádu začiatkom roka a jeho kurz začal v uplynulých dňoch znova stúpať. (TASR)

16:56

Holandská vláda je pripravená prijať ďalších približne 900 colných úradníkov na posilnenie hraničných kontrol po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. (TASR)

16:47

Prepravná služba v bratislavskej Petržalke, ktorou mestská časť rozšírila portfólio poskytovaných sociálnych služieb, sa podľa miestneho úradu osvedčila. Od spustenia novej služby vlani v októbri do konca januára tohto roka eviduje služba vyše sto výjazdov. (TASR)

16:31

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo úspešne zvládnuté, zistilo sa však aj viacero porušení zákonov. Informuje o tom Najvyšší kontrolný úrad . Kontrolóri odhalili nedostatky napríklad v účtovníctve, pri verejnom obstarávaní, ako aj pri zverejňovaní dodatkov k zmluvám v centrálnom registri zmlúv. (TASR)

16:22

Británia nebude môcť rokovať o bilaterálnej obchodnej dohode s Austráliou, ak sa Londýn rozhodne zostať v európskej colnej únii po brexite. Uviedla to austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová počas návštevy v Londýne. (TASR)

16:18

Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP vo francúzskom Marseille. Vo finále kvalifikácie zdolal Ukrajinca Sergija Stachovského vo dvoch setoch 6:4 a 6:2. (TASR)

16:14

Slovensko v rebríčku ekonomickej slobody opäť kleslo. Hospodárska politika SR je zničujúca a jedného dňa sa krajine vypomstí. Zdôraznil to predseda SaS Richard Sulík . (TASR) 

16:12

Firmy vo svete vyplatili v minulom roku na dividendách rekordných 1,25 bilióna USD (1 bilión eur). V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje rast o 7,7 %, čo je najvýraznejší rast od roku 2014. (TASR)

16:08

Na Filipínach zastrelili vicestarostu mesta Ronda, ktorý zároveň pôsobil ako obhajca drogového baróna Kerwina Espinozu. (TASR)

16:07

Polícia sa obracia na občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnom dvojročnom Frederikovi Šipošovi z Košíc. Chlapec je vysoký približne 92 centimetrov, štíhlej postavy, má svetlohnedé mierne kučeravé vlasy a tmavohnedé oči. (TASR)

16:01

Mestská polícia v Sabinove v týchto dňoch testuje vo výkone služby zapožičaný elektromobil, ktorý môže mať k dispozícií do 23. februára.  (TASR)

16:01

Odbúranie administratívnej záťaže pre fyzické a právnické osoby a povinnosť pre orgány verejnej moci získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy je hlavným účelom návrhu zákona z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. (TASR)

15:58