Na Sagana sa sype v Austrálii záplava komplimentov: Je to zabávač a jeden z najlepších pretekárov všetkých čias

Na Sagana sa sype v Austrálii záplava komplimentov: Je to zabávač a jeden z najlepších pretekárov všetkých čias

12.10.2017

Tour Down Under v Južnej Austrálii bude pre lídra tímu Bora-Hansgrohe prvým súťažným testom v roku 2018.

ADELAIDE 12. októbra (SITA) – Trojnásobný a úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan sa v januári predstaví na pretekoch Tour Down Under v Južnej Austrálii.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 16.- 21. januára 2018 a pre lídra tímu Bora-Hansgrohe bude prvým súťažným testom v roku 2018. Sagan na rovnakých pretekoch začínal aj tohtoročnú sezónu, ktorá sa skončila triumfálnou obhajobou titulu majstra sveta v nórskom Bergene.

„Dobrý štart do sezóny je vždy dôležitý. A nepoznám lepšie miesto pre takýto začiatok ako práve Tour Down Under v Austrálii. Čakajú ma tam náročné jazdecké výzvy, ale aj skvelí fanúšikovia a horúca klíma,“ cituje Petra Sagana portál abc.net.au.

Preteky Tour Down Under so štartom aj cieľom v Adelaide zaradené do prestížneho seriálu UCI WorldTour budú jedinou súťažou, ktorú Peter Sagan absolvuje v januári na južnej pologuli. Tento rok na nich v koncovkách etáp trikrát skončil na druhom mieste za domácim šprintérom Calebom Ewanom.

„Získať také výrazné meno, akým je Peter Sagan druhý rok po sebe, má výrazný dopad na globálny nárast popularity našich pretekov,“ vyjadril sa minister turistiky Južnej Austrálie Leon Bignell. „Je to znamenitý zabávač a zároveň jeden z najlepších cyklistov všetkých čias,“ dodal Bignel o Saganovi.

Riaditeľ pretekov Tour Down Under Mike Turtur opísal Sagana ako výnimočný zjav na bicykli aj mimo neho. „Už sa nemôžem dočkať budúcoročných pretekov s Petrom Saganom. A myslím si, že tento názor zdieľa aj väčšina ľudí na našom podujatí,“skonštatoval Turtur.

Sagan sa na TDU predstaví celkovo po tretí raz. V roku 2010 tam rozbiehal svoju výnimočnú profikariéru. Celkovým 29. miestom si vtedy 20-ročný Slovák pootvoril dvere do veľkej cyklistiky.

Podľa predstaviteľov vládnych kruhov v Južnej Austrálii tohtoročné TDU sledovalo približne 840 000 divákov a Saganov návrat by mal ich počet ešte zvýšiť. „V januári oslávime 20 rokov od vzniku našich pretekoch a radi by sme zaznamenali miliónovú návštevnosť,“ zdôraznil minister turistiky Bignell na abc.net.au.

Rýchle správy

Synovia zavraždenej Daphne Caruanovej Galiziovej žiadajú demisiu maltského premiéra Muscata za údajné "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Túto výzvu vo štvrtok na sociálnej sieti zverejnili novinárkini traja synovia: Matthew, Andrew a Paul. Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora. (AFP)

14:37

Dvojnásobná olympijská šampiónka vo vodnom slalome Hilgertová ukončila profikariéru. Na konci októbra jej skončí pracovný pomer v pražskej Dukle a ďalej chce súťažiť už iba na amatérskej úrovni. (TASR)
 

14:19

Nikto v Európe nebude akceptovať nezávislé Katalánsko, vyhlásil šéf Europarlamentu Tajani. Zopakoval aj názor predstaviteľov EÚ, že súčasný spor Madridu s Barcelonou je španielsky a nie úniový. (ČTK)

14:10

R. I. P.:
Vo veku 69 rokov zomrel v stredu 18. októbra maliar Marián Žilík. Je autorom pamätníka Milénia – Proglas, ktorý je pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu a predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.

14:00

Nevhodné praktiky na rodičkách v nemocniciach nie sú na Slovensku žiadnou výnimkou. Tvrdia to aktivistky. Štát by sa mal podľa nich touto témou vážne zaoberať.

13:46

Turecko pohrozilo uzavretím hraníc s Kurdistanom. Ide o ďalšie odvetné opatrenie tureckej vlády za septembrové nezáväzné referendum o nezávislosti Kurdistanu.

13:00

Poisťovňa VšZP spustila mobilnú aplikáciu, ponúka preukaz poistenca do mobilu. Okrem toho tam môžu mať aj SOS kartu prvej pomoci či informácie o svojich liekoch a zdravotníckych pomôckach.

12:55

R. I. P.:
Vo veku 100 rokov zomrela francúzska herečka a šansoniérka Danielle Darrieuxová. Jej kariéra patrí medzi najdlhšie vo filmovej branži. Jemná plavovláska so zelenými očami bola hviezdou už v 30. rokoch. Darrieuxová natáčala ešte v roku 2009. (ČTK, foto: TASR/AP)

Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
Na archívnej snímke z 27.decembra 1959 francúzska herečka a speváčka Danielle Darrieux drží zlatú platnú v štúdiách v Paríži Saint-Maurice.
12:43

Taliban zabil pri útoku na základňu 43 afganských vojakov. O život prišlo tiež minimálne deväť členov islamistického hnutia. Povstalci zahájili útok  stredu neskoro večer dvoma samovražednými atentátmi, pri ktorých sa ozbrojenci odpálili v automobiloch plných výbušnín. Potom sa rozpútali boje, ktoré trvali niekoľko hodín. (ČTK)

12:34

Peter Cehlárik mieri do NHL, Boston ho povolal z farmy. Už vo štvrtok Boston nastúpi doma proti Vancouveru, do duelu môže zasiahnuť aj Cehlárik. Ten sa v lete zotavoval po májovej operácii ramena, s prvým tímom sa síce v septembri pripravoval, ale s kontaktnými tréningmi začal len pred pár dňami a neodohral ani jeden prípravný duel. (SITA)

12:25

Polícia nenašla na bratislavských súdoch výbušninu, začala trestné stíhanie. (TASR)

Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
Na snímke uzatvorená budova Okresného súdu Bratislava V. potom, ako anonym nahlásil bombu v budovách bratislavských súdov. Polícia vykonáva všetky potrebné opatrenia. V Bratislave 19. októbra 2017.
12:16