Na Sagana sa sype v Austrálii záplava komplimentov: Je to zabávač a jeden z najlepších pretekárov všetkých čias

Na Sagana sa sype v Austrálii záplava komplimentov: Je to zabávač a jeden z najlepších pretekárov všetkých čias

12.10.2017

Tour Down Under v Južnej Austrálii bude pre lídra tímu Bora-Hansgrohe prvým súťažným testom v roku 2018.

ADELAIDE 12. októbra (SITA) – Trojnásobný a úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan sa v januári predstaví na pretekoch Tour Down Under v Južnej Austrálii.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 16.- 21. januára 2018 a pre lídra tímu Bora-Hansgrohe bude prvým súťažným testom v roku 2018. Sagan na rovnakých pretekoch začínal aj tohtoročnú sezónu, ktorá sa skončila triumfálnou obhajobou titulu majstra sveta v nórskom Bergene.

„Dobrý štart do sezóny je vždy dôležitý. A nepoznám lepšie miesto pre takýto začiatok ako práve Tour Down Under v Austrálii. Čakajú ma tam náročné jazdecké výzvy, ale aj skvelí fanúšikovia a horúca klíma,“ cituje Petra Sagana portál abc.net.au.

Preteky Tour Down Under so štartom aj cieľom v Adelaide zaradené do prestížneho seriálu UCI WorldTour budú jedinou súťažou, ktorú Peter Sagan absolvuje v januári na južnej pologuli. Tento rok na nich v koncovkách etáp trikrát skončil na druhom mieste za domácim šprintérom Calebom Ewanom.

„Získať také výrazné meno, akým je Peter Sagan druhý rok po sebe, má výrazný dopad na globálny nárast popularity našich pretekov,“ vyjadril sa minister turistiky Južnej Austrálie Leon Bignell. „Je to znamenitý zabávač a zároveň jeden z najlepších cyklistov všetkých čias,“ dodal Bignel o Saganovi.

Riaditeľ pretekov Tour Down Under Mike Turtur opísal Sagana ako výnimočný zjav na bicykli aj mimo neho. „Už sa nemôžem dočkať budúcoročných pretekov s Petrom Saganom. A myslím si, že tento názor zdieľa aj väčšina ľudí na našom podujatí,“skonštatoval Turtur.

Sagan sa na TDU predstaví celkovo po tretí raz. V roku 2010 tam rozbiehal svoju výnimočnú profikariéru. Celkovým 29. miestom si vtedy 20-ročný Slovák pootvoril dvere do veľkej cyklistiky.

Podľa predstaviteľov vládnych kruhov v Južnej Austrálii tohtoročné TDU sledovalo približne 840 000 divákov a Saganov návrat by mal ich počet ešte zvýšiť. „V januári oslávime 20 rokov od vzniku našich pretekoch a radi by sme zaznamenali miliónovú návštevnosť,“ zdôraznil minister turistiky Bignell na abc.net.au.

Rýchle správy

Kolekciu zvierat v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach doplnila labuť trúbivá. Je najväčšou zo všetkých druhov labutí na svete. Väčšie samce labute trúbivej môžu vážiť až 13 kilogramov a ich rozpätie krídel môže dosiahnuť viac ako dva metre. (TASR)

17. februar o 21:46

Kriminálna polícia v Trnave vyšetruje zločin krádeže vlámaním do rodinného domu v Hlohovci. Neznámy páchateľ sa vlámal do domu 9. februára medzi 13.15 až 13.45 h a odcudzil z neho zlatý prsteň s diamantom a hotovosť, čím spôsobil majiteľom škodu približne 6000 eur. Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom mužovi. "Ide o muža vo veku približne 45 rokov, ktorý má svetlé vlasy a plešinu. Oblečenú mal tmavú bundu s kapucňou a oranžovým vnútrom a modré rifle," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.

17. februar o 21:31

Takmer stovka ľadových medveďov z viacerých okresov Slovenska sa stretla pri priehrade vo Veľkých Uherciach v okrese Partizánske, aby si zaplávala v tamojšej vode s teplotou 1,4 stupňa Celzia. Otužilcov prišlo povzbudiť niekoľko sto ľudí, ktorí ich sledovali z hrádze.

17. februar o 21:14

Košický eparchiálny biskup Milan Chautur CSsR posvätil v uplynulých dňoch priestory nového televízneho štúdia mediálneho projektu LOGOS v Sobranciach.

Moderne vybavené štúdio zamerané na kresťanskú mediálnu tvorbu podľa koordinátorky projektu Lenky Ondilovej priamo nadväzuje na Gréckokatolícky magazín, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať pred viac ako tromi rokmi. Štúdio bude podľa nej slúžiť na "obohatenie a skvalitnenie súčasnej mediálnej tvorby, na výrobu nových relácií a programov, ktoré majú byť alternatívou ku komerčne ponúkanému obsahu".

17. februar o 20:46

Mesto Senica začína proces verejného obstarávania na dodávateľa stavby, ktorý bude rekonštruovať budovu Sokolovne. Tá je od novembra 2017 majetkom mesta a po dokončení rekonštrukcie sa stane sídlom mestského múzea.

17. februar o 20:16

India a Irán sa dohodli na rozšírení vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach vrátane bezpečnosti, obchodu a energetiky. Na zintenzívnení vzťahov medzi oboma krajinami sa v metropole Naí Dillí dohodli indický premiér Naréndra Módí a iránsky prezident Hasan Rúhání, ktorý je na návšteve Indie. (DPA)

17. februar o 19:45

V zakonzervovanej údolnej stanici visutej lanovky na Lomnický štít, ktorá v týchto dňoch oslávila 80 rokov, otvorili dnes výstavu slovenskej snoubordovej a freeski fotografie. Jednodňové podujatie sa koná v rámci projektu Spots #13, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie. Ide v poradí o 13. ročník, avšak prvý za hranicami hlavného mesta. (TASR)

17. februar o 19:01

Výstrahu prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré okresy juhozápadného Slovenska. Varovanie platí pre noc zo soboty na nedeľu. (SHMÚ)

Foto: SHMÚ
17. februar o 18:29

Štyri tresty smrti vymeral súd v Pakistane 24-ročnému Imranovi Alímu, ktorý v januári znásilnil a zabil šesťročné dievča.

Telo Zajnab Ansáríovej sa našlo 9. januára pohodené na skládke odpadu v meste Kasur južne od Láhauru. Vražda dievčaťa vyvolala v celom Pakistane protesty, pri ktorých prišli o život dvaja ľudia. Demonštranti obviňovali políciu z nekompetentnosti. (BBC)

17. februar o 18:17

Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v sobotu juhozápad Spojeného kráľovstva. Epicentrum zemetrasenia, zaznamenaného okolo 14.30 h miestneho času (15.30 h SEČ), sa nachádzalo 20 kilometrov severne od mesta Swansea vo Walese. Bezprostredne neboli hlásené žiadne závažné škody alebo zranenia. (Sky News)

17. februar o 18:05

Pápež František obnovil činnosť komisie zameranej proti zneužívaniu neplnoletých v katolíckej cirkvi, ktorej trojročný mandát vypršal vlani v decembri. Na čele komisie bude opäť bostonský kardinál Sean O’Malley. (Reuters)

17. februar o 17:55

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  a poľský premiér Mateusz Morawiecki sa nezhodli v názore na účel budovania druhej línie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorou sa bude dopravovať zemný plyn z Ruska naprieč Baltickým morom priamo do Nemecka. Kým Merkelová pokladá projekt za čisto ekonomický, poľský premiér ho označil za politický. Má sa ním obísť doprava paliva cez ukrajinské územie na západ Európy.

17. februar o 17:32

Pri miestnom hoteli v Makove v okrese Čadca pociťoval nevoľnosť 57-ročný muž českej národnosti. Mužovi, u ktorého sa prejavovali príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody, pomáhali v sobotu horskí záchranári.

Záchranári pacientovi po zateplení poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho odovzdali privolanej posádke rýchlej zdravotnej pomoci. (HZS)

17. februar o 17:16