Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

14.11.2017

Žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Bratislava 14. novembra (TASR) - Filmov s českými režisérmi má na svojom konte viac ako so slovenskými. Aj keď si najviac cení snímku Jiřího Krejčíka Božská Ema (1979) o českej opernej speváčke Eme Destinovej, počas 19. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (9. - 16. 11.) Božidara Turzonovová osobne uviedla Penelopu. V psychologickej dráme, ktorú v roku 1977 nakrútil Štefan Uher, stvárnila hlavnú úlohu.      

"Bolo to veľmi pekné, zaujímavé nakrúcanie. Režisér Štefan Uher urobil nádherný scenár s Alfonzom Bednárom. Okrem iných vecí som spoznala technológiu reštaurátorstva," uviedla pre TASR Turzonovová, ktorá si v pondelok (13.11.) pred uvedením filmu na MFF Bratislava prevzala ocenenie za dlhoročnú umeleckú tvorbu. Jej meno tak pribudlo k hereckým osobnostiam - Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi, Eve Krížikovej, Ivanovi Palúchovi, Emílii Vášáryovej a Martinovi Hubovi, ktorých pamätné dlaždice zdobia bratislavský Filmový chodník slávy.

"Nezvyčajné na tom je, že tam budeme mať prvý manželský pár," upozornila Mária Reháková, zakladateľka Filmového chodníka slávy s tým, že žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Božidara Turzonovová stvárnila pred 40 rokmi v snímke Penelopa mladú reštaurátorku Evu Kamenickú, ktorá prichádza na vidiek opraviť antické fresky v miestnom kaštieli. Medzi nimi i mýtickú Penelopu, ženu gréckeho hrdinu Odysea. Ubytovanie nájde u ženy, ktorú miestni prezývajú Čakanka premien, lebo denne čaká na zastávke autobusu a vyzerá svojho muža a syna, ktorí pred desaťročiami odišli do Ameriky. Pani Dača si pripomenula viaceré emotívne scény, ktoré vďaka filmu musela absolvovať.

"Spomínam na Evu Kristínovú, bola fascinujúca," vyhlásila na margo výkonu kolegyne, ktorá si zahrala práve Čakanku premien. "Bola tam skupina veľmi príjemných mladých ľudí. Bolo to veľmi príjemné nakrúcanie," podčiarkla.     

Dlhoročná členka Slovenského národného divadla si v Penelope dokonca sadla za volant a riadila vozidlo aj bez vodičského oprávnenia. "Musela som šoférovať, hoci ja nie som šofér s papiermi, a pritom sa dlho dívať na Evku, a švihli sme do rigolu s tým autom. Vzadu bola kamera so Stankom Szomolányim a on povedal - no toto nie je dobrá spolupráca," prezradila s úsmevom Turzonovová. Spolu s jej umením si návštevníci festivalu mohli zaspomínať aj na ďalšie herecké osobnosti, ktoré si vo filme s hudbou Svetozára Stračinu zahrali - Gustáva Valacha, Michala Dočolomanského, Igora Čillíka, Ilju Prachařa, Milana Kiša, Antona Šulíka, Leopolda Haverla, Dušana Blaškoviča a iných.

Rýchle správy

Francúzske biatlonistky Anais Chevalierová, Célia Aymonierová, Marie Dorinová-Habertová a Anais Bescondová zvíťazili v sobotu v nórskom Osle-Holmenkollene s náskokom 14,4 sekundy v pretekoch štafiet žien na 4×6 km v rámci predposledného 8. kola Svetového pohára. (SITA)

17:15

Slovák Ľuboš Pástor sa stal v USA uznávaným profesorom a vedcom. (TASR)

17:00

Pezinskí policajti vyšetrujú okolnosti zločinu lúpeže v jednej zo stávkových kancelárií na ulici Ľudovíta Štúra v Modre. (SITA)

16:46

Aktuálny rok bude v Starej Ľubovni patriť okrem iného aj cyklistike. Pre nadšencov tohto športu je okrem nových cyklochodníkov a horských trás pripravené ďalšie cyklistické podujatie medzinárodného charakteru. (TASR)

16:21

Slovensko potrebuje nepolarizujúcu vládu. Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska po piatkových zhromaždeniach v uliciach, na ktoré prišli desaťtisíce ľudí. (TASR)

16:14

Najmenej jeden lyžiar zahynul po páde lavíny, ku ktorému došlo v kantóne Valais vo švajčiarskych Alpách. Jeho telo objavili záchranári, ktorí naďalej pátrajú po troch ďalších lyžiaroch. (AP)

16:03

Okresný súd v Trebišove vzal Sebastiana V., ktorého vo štvrtok zadržala polícia, do väzby. (TASR)

15:52

Kamil Koleják ostáva v nitrianskej fakultnej nemocnici aj po odvolaní zo stoličky generálneho riaditeľa. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR, Koleják bude naďalej pôsobiť ako prednosta kliniky neurochirurgie. (TASR)

15:44

Veľká Británia potvrdila, že Rusko vyhostilo 23 jej diplomatov. Zároveň uviedla, že začiatkom budúceho týždňa sa uskutoční zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, na ktorom sa budú prerokúvať ďalšie kroky v spore medzi Britániou a Ruskom vyvolanom otravou bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. (TASR)

15:29

Do funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia bol opätovne zvolený jeho doterajší predseda Alojz Hlina. Rozhodli o tom tajným hlasovaním delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku. (TASR)

15:19

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher zvíťazil vo finálovom obrovskom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. (TASR)

Foto: TASR/AP
15:16

Most-Híd bude v budúcej vláde tlačiť na zmenu voľby policajného prezidenta v parlamente. Povedal to šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

15:01

Na post predsedu KDH kandidujú už len dvaja kandidáti. Alojz Hlina a Richard Vašečka. Voľba predsedu sa začala. (SITA)

14:45