Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

14.11.2017

Žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Bratislava 14. novembra (TASR) - Filmov s českými režisérmi má na svojom konte viac ako so slovenskými. Aj keď si najviac cení snímku Jiřího Krejčíka Božská Ema (1979) o českej opernej speváčke Eme Destinovej, počas 19. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (9. - 16. 11.) Božidara Turzonovová osobne uviedla Penelopu. V psychologickej dráme, ktorú v roku 1977 nakrútil Štefan Uher, stvárnila hlavnú úlohu.      

"Bolo to veľmi pekné, zaujímavé nakrúcanie. Režisér Štefan Uher urobil nádherný scenár s Alfonzom Bednárom. Okrem iných vecí som spoznala technológiu reštaurátorstva," uviedla pre TASR Turzonovová, ktorá si v pondelok (13.11.) pred uvedením filmu na MFF Bratislava prevzala ocenenie za dlhoročnú umeleckú tvorbu. Jej meno tak pribudlo k hereckým osobnostiam - Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi, Eve Krížikovej, Ivanovi Palúchovi, Emílii Vášáryovej a Martinovi Hubovi, ktorých pamätné dlaždice zdobia bratislavský Filmový chodník slávy.

"Nezvyčajné na tom je, že tam budeme mať prvý manželský pár," upozornila Mária Reháková, zakladateľka Filmového chodníka slávy s tým, že žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Božidara Turzonovová stvárnila pred 40 rokmi v snímke Penelopa mladú reštaurátorku Evu Kamenickú, ktorá prichádza na vidiek opraviť antické fresky v miestnom kaštieli. Medzi nimi i mýtickú Penelopu, ženu gréckeho hrdinu Odysea. Ubytovanie nájde u ženy, ktorú miestni prezývajú Čakanka premien, lebo denne čaká na zastávke autobusu a vyzerá svojho muža a syna, ktorí pred desaťročiami odišli do Ameriky. Pani Dača si pripomenula viaceré emotívne scény, ktoré vďaka filmu musela absolvovať.

"Spomínam na Evu Kristínovú, bola fascinujúca," vyhlásila na margo výkonu kolegyne, ktorá si zahrala práve Čakanku premien. "Bola tam skupina veľmi príjemných mladých ľudí. Bolo to veľmi príjemné nakrúcanie," podčiarkla.     

Dlhoročná členka Slovenského národného divadla si v Penelope dokonca sadla za volant a riadila vozidlo aj bez vodičského oprávnenia. "Musela som šoférovať, hoci ja nie som šofér s papiermi, a pritom sa dlho dívať na Evku, a švihli sme do rigolu s tým autom. Vzadu bola kamera so Stankom Szomolányim a on povedal - no toto nie je dobrá spolupráca," prezradila s úsmevom Turzonovová. Spolu s jej umením si návštevníci festivalu mohli zaspomínať aj na ďalšie herecké osobnosti, ktoré si vo filme s hudbou Svetozára Stračinu zahrali - Gustáva Valacha, Michala Dočolomanského, Igora Čillíka, Ilju Prachařa, Milana Kiša, Antona Šulíka, Leopolda Haverla, Dušana Blaškoviča a iných.

Rýchle správy

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny EÚ za rozhodovanie o novom sídle agentúr EÚ.

11:33

Závod Majak na Urale nebol zdrojom úniku rádioaktívnych látok do ovzdušia, tvrdí ruská Federálna služba pre dohľad v ekologickej, technologickej a jadrovej oblasti. Ide o reakciu na tzv. rádioaktívny oblak, zachytený nad Európou na prelome septembra a októbra.

11:21

Rusko schválilo zákon, ktorý umožní úradom požadovať od zahraničných médií pôsobiacich v krajine, aby sa zaregistrovali ako tzv. zahraniční agenti. Za dokument hlasovalo 254 senátorov, jeden sa hlasovania zdržal. (TASR)

11:07

Veľká porota USA obžalovala z terorizmu Uzbeka Sayfulla Saipova, ktorý v New Yorku zabil dodávkou osem ľudí a 12 zranil. (ČTK)

10:55

Do Tichého oceánu sa zrútilo americké vojenské lietadlo s 11 osobami. Japonské ministerstvo obrany oznámilo, že lokalizovalo osem pasažierov havarovaného lietadla. Nie je však jasné, či sú nažive. (TASR)

10:40

Prekrúcanie okupácie z roku 1968 nahnevalo i Zemana, v Rusku sa chce ohradiť.

10:28

R. I. P.:
Vo veku 55 rokov zomrel v Londýne ruský operný spevák, barytonista Dmitrij Chvorostovskij. Spevák ešte koncom júna 2015 oznámil, že má nádor na mozgu. Vlani v decembri oznámil prerušenie umeleckej činnosti v opere zo zdravotných dôvodov. (TASR)

10:15

Minister kultúry a podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič neuvažuje o kandidatúre na post prezidenta. Uviedol to počas rozhovoru s novinármi.

10:02

Opozíciou ovládaný venezuelský parlament schválil vyhlásenie výnimočného stavu v rezorte zdravotníctva. Parlament od vlády žiada, aby prijala reálne plány na boj s nákazlivými chorobami. Vo Venezuele je v súčasnosti na maláriu chorých približne 200.000 ľudí, ktorí však nedostávajú adekvátnu liečbu, a preto zomierajú. (TASR)

09:50

Taliansko vyhostilo Maročana, ktorý plánoval teroristické útoky nožom. Zámer chcel vykonať v prípade, že sa mu nepodarí uskutočniť plán vycestovať na Blízky východ a pridať sa k IS. Plánovaný teroristický útok mal byť aj pomstou za to, že mu v Taliansku nepredĺžili povolenie na pobyt. (TASR)

09:37

Český režisér Jiří Menzel (79) je po ťažkej operácii v umelom spánku. (TV Nova)

09:23

Pri ostrove Palau v Tichom oceáne sa v utorok prevrátila japonská rybárska loď. Aktuálne prebieha medzinárodné pátranie pre dvoch japonských a piatich indonézskych členoch posádky. (TASR, foto: AP)

a
09:10

R. I. P.:
Vo veku 67 rokov zomrel americký herec a spevák David Cassidy, do nemocnice ho priviezli so zlyhaním orgánov. (SITA)

08:56