Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

Na bratislavskom Filmovom chodníku slávy bude prvý manželský pár. Pribudne tam meno legendárnej B. Thurzonovej

14.11.2017

Žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Bratislava 14. novembra (TASR) - Filmov s českými režisérmi má na svojom konte viac ako so slovenskými. Aj keď si najviac cení snímku Jiřího Krejčíka Božská Ema (1979) o českej opernej speváčke Eme Destinovej, počas 19. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (9. - 16. 11.) Božidara Turzonovová osobne uviedla Penelopu. V psychologickej dráme, ktorú v roku 1977 nakrútil Štefan Uher, stvárnila hlavnú úlohu.      

"Bolo to veľmi pekné, zaujímavé nakrúcanie. Režisér Štefan Uher urobil nádherný scenár s Alfonzom Bednárom. Okrem iných vecí som spoznala technológiu reštaurátorstva," uviedla pre TASR Turzonovová, ktorá si v pondelok (13.11.) pred uvedením filmu na MFF Bratislava prevzala ocenenie za dlhoročnú umeleckú tvorbu. Jej meno tak pribudlo k hereckým osobnostiam - Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Jozefovi Adamovičovi, Štefanovi Kvietikovi, Eve Krížikovej, Ivanovi Palúchovi, Emílii Vášáryovej a Martinovi Hubovi, ktorých pamätné dlaždice zdobia bratislavský Filmový chodník slávy.

"Nezvyčajné na tom je, že tam budeme mať prvý manželský pár," upozornila Mária Reháková, zakladateľka Filmového chodníka slávy s tým, že žulovú verziu pamätnej dlaždice s menom novej laureátky slávnostne odhalia v júni začiatkom Kultúrneho leta.      

Božidara Turzonovová stvárnila pred 40 rokmi v snímke Penelopa mladú reštaurátorku Evu Kamenickú, ktorá prichádza na vidiek opraviť antické fresky v miestnom kaštieli. Medzi nimi i mýtickú Penelopu, ženu gréckeho hrdinu Odysea. Ubytovanie nájde u ženy, ktorú miestni prezývajú Čakanka premien, lebo denne čaká na zastávke autobusu a vyzerá svojho muža a syna, ktorí pred desaťročiami odišli do Ameriky. Pani Dača si pripomenula viaceré emotívne scény, ktoré vďaka filmu musela absolvovať.

"Spomínam na Evu Kristínovú, bola fascinujúca," vyhlásila na margo výkonu kolegyne, ktorá si zahrala práve Čakanku premien. "Bola tam skupina veľmi príjemných mladých ľudí. Bolo to veľmi príjemné nakrúcanie," podčiarkla.     

Dlhoročná členka Slovenského národného divadla si v Penelope dokonca sadla za volant a riadila vozidlo aj bez vodičského oprávnenia. "Musela som šoférovať, hoci ja nie som šofér s papiermi, a pritom sa dlho dívať na Evku, a švihli sme do rigolu s tým autom. Vzadu bola kamera so Stankom Szomolányim a on povedal - no toto nie je dobrá spolupráca," prezradila s úsmevom Turzonovová. Spolu s jej umením si návštevníci festivalu mohli zaspomínať aj na ďalšie herecké osobnosti, ktoré si vo filme s hudbou Svetozára Stračinu zahrali - Gustáva Valacha, Michala Dočolomanského, Igora Čillíka, Ilju Prachařa, Milana Kiša, Antona Šulíka, Leopolda Haverla, Dušana Blaškoviča a iných.

Rýchle správy

Ruská atletická federácia začala vyšetrovanie hromadného odhlásenia sa športovcov z minulotýždňového sibírskeho halového šampionátu v Irkutsku. Po príchode antidopingových komisárov 36 aktérov odrieklo na poslednú chvíľu svoju účasť. (TASR)

19:09

Nedovolený vstup a zdržiavanie sa na území Slovenskej republiky by mali byť novým trestným činom. Myslia si to poslanci Národnej rady SR za ĽSNS, ktorí to chcú dostať do Trestného zákona. (TASR)

19:00

Vladimir Putin po znovuzvolení za ruského prezidenta opäť spustí na maximum vyjednávací mechanizmus, aby vymenil anektovaný Krym za stiahnutie svojich jednotiek z Donbasu, alebo aby získal ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil. (TASR)

18:52

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Motor Group plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 17 miliárd eur do nových technológií a prijať 45.000 ľudí. (TASR)

18:39

Skupina piatich britských občanov žijúcich v Holandsku sa obrátila na tamojší súd s požiadavkou, aby boli zachované ich občianske práva aj po tom, ako Británia zavŕši proces vystúpenia z Európskej únie. (AP)

18:26

Tisíce ľudí na severe Kosova vzdalo dnes úctu kosovskosrbskému politikovi Oliverovi Ivanovičovi, ktorého včera zastrelili neznámi páchatelia. (TASR)

18:13

Jeden druh bicykla zo 14 vyhovel technickým požiadavkám. Taký je výsledok kontrolnej akcie Slovenskej obchodnej inšpekcie v tomto sortimente, ktorý sa uskutočnil v júni až júli 2017. (TASR)

18:00

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely typu Javelin do šiestich mesiacov. (TASR)

17:47

Kúpa letnej dovolenky v zľavách first moment je medzi slovenskými turistami obľúbená. V tomto roku si ju už takto kúpilo alebo to plánuje urobiť 62 % ľudí na Slovensku. 

17:20

V tuneli železničnej stanice Bratislava hlavná stanica budú Železnice Slovenskej republiky vykonávať zajtra v čase od 8.00 h do 15.00 h výlukové práce. Počas výluky môžu vlaky mierne meškať. (TASR)

17:06

Protimonopolný úrad SR nedisponuje dôkazmi, že konanie firiem oslovených v súvislosti so zákazkou na audiovizuálne služby, ktorú zadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR pri príležitosti predsedníctva SR v Rade EÚ, by nebolo v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. (TASR)

16:53

Slovenský krasokorčuliar Michael Neuman nepostúpil napriek najlepšej jazde sezóny z krátkeho programu sólistov do piatkových voľných jázd na majstrovstvách Európy v Moskve. Skončil na 29. mieste. (TASR)

16:40