Ministerstvo zverejnilo dlhodobý plán rozvoja obrany

Ministerstvo zverejnilo dlhodobý plán rozvoja obrany

14.09.2017

Vychádza z Bezpečnostnej, Obrannej a Vojenskej stratégie SR, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie.

Bratislava 14. septembra (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) zverejnilo Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Takýto strategický dokument, ktorý predstavuje plán obranných investícií do roku 2030, podľa ministerstva absentoval takmer 25 rokov. Vychádza z Bezpečnostnej, Obrannej a Vojenskej stratégie SR, ktoré reagujú na zmenu bezpečnostnej situácie, stanovujú strategické ciele a návody na ich dosiahnutie. Dokument sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Dlhodobý plán stanovuje priority rozvoja v oblasti personálu, výzbroje, infraštruktúry a výcviku. Jeho jadrom je zoznam hlavných projektov modernizácie výzbroje, techniky, komunikačných a informačných systémov a infraštruktúry s harmonogramom realizácie a uvedením ich prepojenia na jednotlivé spôsobilosti. Definuje tiež spôsob realizácie projektov, kde je predpoklad zapojenia slovenského obranného priemyslu, európskych riešení, a to najmä v rámci iniciatívy stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO), ako aj cestu bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce.

"Základným princípom plánu je hodnota za peniaze tak, aby peniaze daňovníkov boli využité čo najefektívnejšie. Na druhej strane je princípom aj to, aby boli pri modernizácii OS SR v maximálnej možnej miere zapojené kapacity domáceho obranného priemyslu s cieľom podporiť rozvoj zamestnanosti, slovenskej ekonomiky a rast HDP," uviedla hovorkyňa MO Danka Capáková.

Dokument je založený na predpoklade, že bude naplnený prísľub voči NATO a súčasne splnená časť podmienok na zapojenie sa do PESCO v rámci EÚ, teda vyčleňovať na obranu dve percentá z HDP (1,6 percenta z HDP na obranu v roku 2020 a 2 percentá z HDP v roku 2024) a z toho poskytovať na modernizáciu minimálne 20 percent.

Rýchle správy

Povodne si za prvého polroka vyžiadali na Slovensku škody za viac ako 7,2 milióna eur. Ďalších vyše 2,2 milióna predstavujú náklady na záchranné povodňových zabezpečovacích, ako aj záchranných prác. Štát tieto práce preplatí, rozhodol v stredu kabinet. (TASR)

20:47

Jedného občana Bulharska a jedného občana Rumunska obvinil prokurátor v juhomaďarskom Kecskeméte z trestného činu prevádzačstva. Dvojica prepašovala cez rumunsko-maďarské hranice 18 migrantov zo Sýrie a Iraku. (TASR)

20:35

Gabby Douglasová, ďalšia z amerických gymnastiek priznala, že ju sexuálne zneužíval bývalý tímový lekár Larry Nassar. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročný trest odňatia slobody. (TASR)

20:21

Mapa 40. ročníka rally Dakar, ktorý sa začne v peruánskom hlavnom meste Lima 6. januára 2018 a skončí v argentínskej Córdobe 20. januára 2018 po prekročení Bolívie. (AP)

a

 

20:07

Slovensko poskytne mimoriadny príspevok vo výške milión eur do Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Súhlas s tým vyjadrila vláda, pričom pomoc sa zameria na región severnej Afriky. (TASR)

19:57

Štátny podnik Lesy SR chce vniesť do obchodu s drevom stabilitu. Vo svojich nových zásadách obchodnej politiky chce predovšetkým zvýšiť dĺžku obchodných kontraktov z jednoročných na troj- až päťročné a zo štvrťročných na jednoročné. (TASR)

19:43

Šesť krajín eurozóny možno ani na budúci rok nesplní fiškálne kritériá. Ide o Belgicka, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko a Francúzsko. Podľa pravidiel EÚ musia byť rozpočtové deficity štátov nižšie ako 3 % HDP a verejný dlh menší ako 60 % HDP. Slovensko je v skupine krajín, ktorá EK predložila rozpočty, ktoré sú úplne alebo vo veľkej miere v súlade s pravidlami tzv. Paktu stability a rastu. (TASR)

19:29

Bývalého mafiánskeho bossa Salvatoreho "Tota" Riinu, ktorý zomrel minulý piatok vo veku 87 rokov vo väzenskej nemocnici, pochovali na cintoríne v jeho rodnom meste Corleone na Sicílii. Uloženiu rakvy do rodinnej hrobky predchádzalo jej len požehnanie, nekonal sa žiaden pohrebný obrad. Katolícka cirkev totiž páchateľov trestných činov, ktorí neprejavili pokánie, pochovávať odmieta. (TASR)

19:14
19:00

Ústavný súd SR eviduje šesť sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC. (SITA)

18:47

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal rozsudok Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu o uložení doživotného väzenia bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi. Súd v Haagu uznal Mladiča za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. (TASR)

18:36

Tréner futbalistov Sevilly Eduardo Berizzo má rakovinu prostaty. Svoju diagnózu hráčom oznámil v šatni po prvom polčase utorňajšieho zápasu Ligy majstrov, v ktorom jeho tím prehrával s Liverpoolom 0:3. Po zmene strán predviedli Andalúzania parádny obrat a napokon remizovali 3:3. Po vyrovnávajúcom góle sa rozbehli k lavičke a dojatého Berizza objali. (TASR)

18:20

Slovensko bude v oblasti školstva a mládeže spolupracovať s Kórejskou republikou. Ministerky Martina Lubyová a Chung Hyun podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti mládeže, na základe ktorého budú od budúceho roka prebiehať vzájomné návštevy mladých ľudí spolufinancované oboma stranami. (TASR)

18:06