Minister vnútra Tomáš Drucker podá demisiu, Tibora Gašpara neodvolá

Minister vnútra Tomáš Drucker podá demisiu, Tibora Gašpara neodvolá

16.04.2018

Tibor Gašpar ostáva policajným prezidentom, namiesto neho končí samotný Drucker.

"Nenašiel som dôvody, pre ktoré by mal odstúpiť," povedal o policajnom prezidentovi Drucker. Podľa vlastných slov vníma situáciu v spoločnosti, odmieta sa však riadiť tým, čo žiadajú ľudia na námestiach bez toho, aby bol o tom on osobne presvedčený. Namiesto Gašpara sa rozhodol odstúpiť on sám. Podľa Druckera ide o vyvodenie politickej zodpovednosti. Drucker od nástupu do funkcie žiadal pri rozhodnutí o Gašparovi čas. Nakoniec situáciu vyhodnotil tak, že odstupuje sám. "Mal som tri týždne možnosť rozprávať sa nielen s policajným prezidentom, pýtal som sa ľudí na generálnej prokuratúre, na inšpekcii, pozeral som sa, čo prezident policajného zboru v minulosti dosiahol a urobil a dospel som k záveru, že si nemyslím, že je správne a spravodlivé odvolať Tibora Gašpara."

"Polícia v rukách nitrianskej mafie ostáva. Keď aj niekedy chcel Gašpara odvolať, po zverejnení zázračného "podnikania" jeho manželky, zistil, že len Gašpar mu môže zabezpečiť beztrestnosť. Preto radšej odstúpi sám, ako by mal svojho ochrancu odvolať," reagoval na Druckerovo odstúpenie Igor Matovič (OĽaNO). 

"Drucker pochopil, že proti tejto bande je bezmocný," napísal na Facebooku Richard Sulík (SaS). Zároveň vyzdvihol Druckerove "snahy spraviť zdravotníctvo lepším." 

Premiér Peter Pellegrini bol o tomto kroku podľa Druckera informovaný. "Nepotešilo ho to, ale zobral to na vedomie," povedal Drucker. Podobne sa vyjadril aj Anton Hrnko (SNS), podľa ktorého "je Druckera škoda."

Odchádzajúci minister sa podľa vlastných slov po formálnom podaní demisie do rúk prezidenta Andreja Kisku vracia do súkromného sektora.

O Druckerovom prekvapivom kroku sme sa rozprávali aj v štúdiu Rádia Aktual. Vypočujte si diskusiu medzi Máriou Hlucháňovou, Jarmilou Paulíkovou a Zuzanou Martinákovou: 

Nové pravidlá pre voľbu policajného prezidenta

Tomáš Drucker bol ministrom vnútra len necelý mesiac. Funkciu prebral po Róbertovi Kaliňákovi 22. marca 2018. Väčšinu času vo funkcii strávil zoznamovaním sa s rezortom a posledné dni najmä vysvetľovaním rôznych podozrení s majetkami. Na tie upozornil Igor Matovič a týkali sa viacerých podozrivých nákupov pozemkov a nehnuteľností na viacerých miestach na Slovensku aj na Floride. 

Za profesionálny úspech svojho krátkeho pôsobenia sám Drucker považuje návrhn na zmenu voľby policajného prezidenta. Téme sme sa venovali v štúdiu s Jarmilou Paulíkovou, Máriou Hlucháňovou a Kristínou Babjakovou, advokátkou z Via Iuris.

Rýchle správy

Narodila sa v Bzinciach pod Javorinou spisovateľka ĽUDMILA PODJAVORINSKÁ, vlastným menom Ľudmila Riznerová, známa hlavne ako autorka kníh pre deti. Napísala napríklad Veršíky pre maličkých, Klásky, Zvonky, Čin-Čin, Medový hrniec či rozprávku Zajko Bojko. Zomrela 2.3.1951.

Ľudmila Podjavorinská
Ľudmila Podjavorinská Foto: Wikimedia Commons

 

25. april o 21:57

Dvanástka finalistiek prestížnej súťaže krásy Miss Slovensko 2018 absolvovala popoludní malú generálku na finálový večer, ktorý sa uskutoční v sobotu 28. apríla v bratislavskej Inchebe. (TASR)

25. april o 21:40

Americký filmár Martin Scorsese sa stal laureátom tohtoročnej Ceny princeznej Astúrskej v kategórii umenie. (TASR)

25. april o 21:25

Štyroch islamistov vo veku 17-26 rokov uznal v stredu Krajinský súd v Hamburgu za vinných z toho, že spoločne s dvoma už skôr odsúdenými osobami pripravovali teroristický útok a pokúsili sa v apríli 2017 vycestovať do Sýrie, aby sa tam pripojili k džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.(DPA)

25. april o 21:11

Egypt sa snaží oživiť svoj turistický sektor, preto tamojší parlament tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý zavádza pokuty za prehnane agresívne ponúkanie tovaru obchodníkmi. (AP)

25. april o 20:58

Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že oznámenie o povinnom poistení SZČO (na základe daňového priznania odovzdaného v marci) dostanú v júli 2018. Urgovať nedoručenie informácie o vzniku poistenia v prípade pochybností, preto poisťovňa odporúča až po tomto termíne. (TASR)

25. april o 20:40

Celkovo 29.899 Afgancov vstúpilo do Turecka od začiatku tohto kalendárneho roka. Oznámil to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. (TASR)

25. april o 20:28

Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema. (TASR)

25. april o 20:15

Tisíce ľudí z Austrálie, Nového Zélandu, Británie i Turecka sa zhromaždili na brehoch tureckého polostrova Gallipoli, aby si na spomienkových ceremóniách na úsvite pripomenuli 103. výročie jednej z najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny. (TASR)

25. april o 20:03

Európska komisia predložila sériu opatrení, ktoré majú umožniť, aby umelá inteligencia slúžila európskym občanom a posilnila konkurencieschopnosť Európskej únie v tejto oblasti. (TASR)

25. april o 19:51

Reprezentačnú výstavu sôch francúzskeho majstra Augusta Rodina sprístupnia vo štvrtok v Britskom múzeu v Londýne. (TASR)

25. april o 19:32

Nemeckú hudobnú cenu Echo už v budúcnosti nebudú udeľovať. Informoval o tom tamojší Spolkový zväz hudobného priemyslu, ktorý už v uplynulom týždni avizoval, že mieni prepracovať štatút ocenenia opierajúci sa doteraz výlučne o komerčný úspech titulov, respektíve interpretov. (TASR)

25. april o 19:16

Na Ukrajine zadržali v pondelok pre podozrenie z použitia nezákonných technických prostriedkov muža z Českej republiky. Ukrajinský súd by mal ešte v stredu popoludní rozhodnúť, či muž zostane vo väzbe, alebo bude prepustený na kauciu. (TASR)

25. april o 19:01