Minister Kažimír informuje osobne A. Kisku, od ním menovaných praktík sa dištancuje

Minister Kažimír informuje osobne A. Kisku, od ním menovaných praktík sa dištancuje

14.09.2017

Zatiaľ nie je známe, kto predmetné dokumenty poslal a či naozaj unikli z prostredia finančnej správy, uviedol minister.

Bratislava 14. septembra (TASR) - Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) prijal pozvanie prezidenta Andreja Kisku a bude s ním o vzniknutej situácii hovoriť osobne, nie prostredníctvom médií. Avizoval to v reakcii na dnešnú výzvu hlavy štátu, aby mu do pondelka (18.9.), ešte pred odletom Kisku do USA, vysvetlil únik tajných informácií týkajúcich sa jeho osoby a aké z toho vyvodí dôsledky.

"V tejto chvíli môžem povedať, že ho budem informovať, kto všetko s týmito dokumentmi prišiel do kontaktu v rámci finančnej správy, ako aj mimo finančnej správy a to v rozsahu informácií, ktoré je možné získať počas predĺženého víkendu. Zatiaľ nie je známe, kto predmetné dokumenty poslal a či naozaj unikli z prostredia finančnej správy, preto žiadam pána prezidenta, aby dovtedy vážil svoje slová," konštatoval Kažimír v stanovisku, ktoré TASR poskytla riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová.

"Zároveň sa chcem jasne dištancovať od praktík, ktoré pomenoval prezident republiky vo svojom emotívnom prejave," dodal Kažimír.

"V týchto dňoch sa rozhoduje, či Slovensko je, alebo nie je mafiánskym štátom. Sú mafiánske praktiky, keď sa utajované dokumenty vyťahujú a používajú proti občanom našich krajín, proti politikom. A dnes sa takéto mafiánske praktiky používajú proti hlave štátu. Žiaden občan, ani jeden na Slovensku, si nemôže byť istý, že takéto mafiánske praktiky nebudú použité aj proti nemu," vyhlásil dnes Kiska na svojej sociálnej sieti.

Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27.000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Podobný e-mail dnes ráno dostala i redakcia TASR.

Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin. Kiska na utorkovej (12.9.) tlačovej konferencii vysvetlil, že daňový úrad mal iný názor ako firma KTAG na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú podľa hlavy štátu bežné, on osobne nemá čo skrývať.

Členov vlády neuspokojilo celkom vysvetlenie prezidenta SR, ktoré ponúkol ohľadom daňovej kontroly a policajného vyšetrovania v rodinnej firme KTAG.

 

 

vjo him kos

 

Rýchle správy

Povodne si za prvého polroka vyžiadali na Slovensku škody za viac ako 7,2 milióna eur. Ďalších vyše 2,2 milióna predstavujú náklady na záchranné povodňových zabezpečovacích, ako aj záchranných prác. Štát tieto práce preplatí, rozhodol v stredu kabinet. (TASR)

20:47

Jedného občana Bulharska a jedného občana Rumunska obvinil prokurátor v juhomaďarskom Kecskeméte z trestného činu prevádzačstva. Dvojica prepašovala cez rumunsko-maďarské hranice 18 migrantov zo Sýrie a Iraku. (TASR)

20:35

Gabby Douglasová, ďalšia z amerických gymnastiek priznala, že ju sexuálne zneužíval bývalý tímový lekár Larry Nassar. V prípade dokázania viny mu hrozí až 25-ročný trest odňatia slobody. (TASR)

20:21

Mapa 40. ročníka rally Dakar, ktorý sa začne v peruánskom hlavnom meste Lima 6. januára 2018 a skončí v argentínskej Córdobe 20. januára 2018 po prekročení Bolívie. (AP)

a

 

20:07

Slovensko poskytne mimoriadny príspevok vo výške milión eur do Núdzového zvereneckého fondu EÚ pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Súhlas s tým vyjadrila vláda, pričom pomoc sa zameria na región severnej Afriky. (TASR)

19:57

Štátny podnik Lesy SR chce vniesť do obchodu s drevom stabilitu. Vo svojich nových zásadách obchodnej politiky chce predovšetkým zvýšiť dĺžku obchodných kontraktov z jednoročných na troj- až päťročné a zo štvrťročných na jednoročné. (TASR)

19:43

Šesť krajín eurozóny možno ani na budúci rok nesplní fiškálne kritériá. Ide o Belgicka, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Slovinsko a Francúzsko. Podľa pravidiel EÚ musia byť rozpočtové deficity štátov nižšie ako 3 % HDP a verejný dlh menší ako 60 % HDP. Slovensko je v skupine krajín, ktorá EK predložila rozpočty, ktoré sú úplne alebo vo veľkej miere v súlade s pravidlami tzv. Paktu stability a rastu. (TASR)

19:29

Bývalého mafiánskeho bossa Salvatoreho "Tota" Riinu, ktorý zomrel minulý piatok vo veku 87 rokov vo väzenskej nemocnici, pochovali na cintoríne v jeho rodnom meste Corleone na Sicílii. Uloženiu rakvy do rodinnej hrobky predchádzalo jej len požehnanie, nekonal sa žiaden pohrebný obrad. Katolícka cirkev totiž páchateľov trestných činov, ktorí neprejavili pokánie, pochovávať odmieta. (TASR)

19:14
19:00

Ústavný súd SR eviduje šesť sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do VÚC. (SITA)

18:47

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal rozsudok Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu o uložení doživotného väzenia bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi. Súd v Haagu uznal Mladiča za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. (TASR)

18:36

Tréner futbalistov Sevilly Eduardo Berizzo má rakovinu prostaty. Svoju diagnózu hráčom oznámil v šatni po prvom polčase utorňajšieho zápasu Ligy majstrov, v ktorom jeho tím prehrával s Liverpoolom 0:3. Po zmene strán predviedli Andalúzania parádny obrat a napokon remizovali 3:3. Po vyrovnávajúcom góle sa rozbehli k lavičke a dojatého Berizza objali. (TASR)

18:20

Slovensko bude v oblasti školstva a mládeže spolupracovať s Kórejskou republikou. Ministerky Martina Lubyová a Chung Hyun podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti mládeže, na základe ktorého budú od budúceho roka prebiehať vzájomné návštevy mladých ľudí spolufinancované oboma stranami. (TASR)

18:06