Lengyel o novom rádiu: Ukážeme, ako sa robí objektívne médium

Lengyel o novom rádiu: Ukážeme, ako sa robí objektívne médium

15.03.2017

Nástupca Rockovej republiky bude mať názov Rádio Aktual. Spravodajská stanica začne vysielať o niekoľko týždňov. Šéfkou vysielania bude známa novinárka Tamara Valková. Majiteľ stanice Martin Lengyel nemá podľa vlastných slov v tomto projekte žiadnych spoločníkov.

Podľa M. Lengyela odštartuje Rádio Aktual na prelome apríla a mája. Presný dátum si ešte určia. Riaditeľkou vysielania bude novinárka Tamara Valková, ktorá v minulosti pracovala v denníku Sme, Slovenskom rozhlase aj Slovenskej televízii. V RTVS bola aj šéfeditorkou spravodajského centra. Do roku 2014 bola predsedníčkou Slovenského syndikátu novinárov.

V manažmente rádia zostávajú aj ľudia z Rockovej republiky, súčasná riaditeľka Hana Koblišková má mať na starosti obchod, programový riaditeľ Tomáš Karpel operatívu okolo stanice.

M. Lengyel potvrdil spravodajské zameranie novej stanice, ktorej vysielanie bude pripravovať viac ľudí ako v prípade Rockovej republiky. „Samozrejme, nebudú čítať agentúrne správy, ale tvoriť vlastný obsah. Zapojený bude dostatočný počet ľudí, aby sme naplnili potrebnú zložku hovoreného slova,“ uviedol M. Lengyel pre Mediálne.sk.
Detaily ešte nepovie kvôli konkurencii

Konkrétny formát stanice stále bližšie nešpecifikoval, rovnako ani program, typy relácií či hudbu, ktorú bude Aktual hrať. „Aj pri Jemných melódiách sme formát prezradili prakticky v deň spustenia. Rádiový trh je konkurečné prostredie, ak by sme detaily hovorili skoro, ostatní hráči by sa na to dokázali pripraviť, majú pripravené rôzne defenzívne taktiky,“ načrtol M. Lengyel s tým, že napriek spravodajskému charakteru nemá rádio ambíciu suplovať Slovenský rozhlas.

Pri reformátovaní stanice sa M. Lengyel spolieha na schopnosti svojho tímu, zahraničných poradcov či spolupracovníkov nemá. „Na trhu sa pohybujem dlho, skúsenosti s formátovaním rádia má aj Tomáš Karpel. Ale know-how má aj mnoho iných ľudí z môjho okolia, nie je to ako pred 15 rokmi, keď sa formátovanie rádio riešilo u nás menej,“ pokračoval. 

Zdroj: https://medialne.etrend.sk

Rýchle správy

Kandidátom v prezidentských voľbách v Rusku bude aj líder Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij, ktorý kandidoval na tento post už päťkrát. (TASR)

18:21

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58