IRÁN SMÚTI: Silné zemetrasenie si vyžiadalo už najmenej 430 mŕtvych

IRÁN SMÚTI: Silné zemetrasenie si vyžiadalo už najmenej 430 mŕtvych

14.11.2017

Zranilo sa viac ako 7000 ľudí. Zo susedného Iraku hlásia sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených.

Teherán 14. novembra (TASR) - Na najmenej 430 mŕtvych a viac ako 7150 zranených stúpol v Iráne počet obetí silného zemetrasenia, ktoré v nedeľu postihlo túto krajinu a susedný Irak, odkiaľ hlásia sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených. Informovala o tom v utorok agentúra IRNA.

Viac ako polovica obetí zemetrasenia pochádza zo západoiránskej provincie Kermanšáh, ktorá leží v pohorí Zagros oddeľujúcom Irán a Irak. Najväčšie škody v Iraku sú v meste Darbandichán vzdialenom 75 kilometrov juhovýchodne od Sulajmáníje - metropoly rovnomennej provincie ležiacej v kurdskej autonómnej oblasti.

Ľudia, ktorí prežili sedia na ulici pred budovami zničenými pri ničivom nedeľňajšom zemetrasení v meste Sarpol-e-Zahab na západe Iránu 13. novembra 2017.
Ľudia, ktorí prežili sedia na ulici pred budovami zničenými pri ničivom nedeľňajšom zemetrasení v meste Sarpol-e-Zahab na západe Iránu 13. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3. Miesto jeho vzniku sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

V súvislosti s ničivými následkami zemetrasenia vyhlásili iránske úrady dnes za deň štátneho smútku.

Taliansko posiela po zemetrasení humanitárnu pomoc Iraku aj Iránu

Taliansko posiela 12 ton stanov, prikrývok, mobilných kuchýň a ďalšej pomoci obetiam silného zemetrasenia, ktoré v nedeľu večer postihlo Irak a Irán. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že lietadlo naložené pomocou v najbližších hodinách odštartuje z regionálnej základne so skladom s núdzovou pomocou v meste Brindisi a odletí do mesta Sulajmáníja v Iraku.

Okrem toho ministerstvo oznámilo, že zariaďuje aj finančnú pomoc pre Irán, ktorá bude posielaná prostredníctvom Červeného polmesiaca. Táto humanitárna organizácia pracuje priamo na mieste prírodnej katastrofy.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,3 si prevažne v Iráne vyžiadalo vyše 400 ľudských životov. Zranenia utrpelo v tejto krajine okolo 7370 ľudí.

Rýchle správy

Kandidátom v prezidentských voľbách v Rusku bude aj líder Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij, ktorý kandidoval na tento post už päťkrát. (TASR)

18:21

Prieskum: Dve tretiny Nemcov ľutujú zlyhanie sondážnych koaličných rokovaní. Čierno-žlto-zelenú koalíciu by podľa náhodne vybraných oprávnených voličov chcelo 64 % opýtaných, naopak 21 % respondentov privítalo krach sondážnych rozhovorov. (ZDF)

18:05

Obrovský betónový hákový kríž objavili stavbári v nemeckom Hamburgu pri prácach na športovom ihrisku. Nacistický symbol s rozmermi 4 x 4 metre slúžil ako základ pre pamätník, ktorý strhli pred desiatkami rokov. Keďže je na prevoz priťažká, úrady ju plánujú rozbiť zbíjačkami. (TASR, foto: AP)

a
17:51

V Thajsku zatkli piatich hráčov a dvoch rozhodcov pre podozrenie z ovplyvňovania duelov. Podľa polície za ovplyvňovanie výsledkov mali zinkasovať do 200.000 thajských bahtov (cca 5180 eur). (TASR)

17:38

Tri firmy chcú na Slovensku preinvestovať spolu 48 miliónov eur. V Topoľčanoch, pri Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici by malo vzniknúť 347 nových pracovných miest. (SITA)

17:24

Mugabe rezignoval, oznámil to predseda zimbabwianskeho parlamentu. Učinil tak v deň, keď poslanci zahájili proces jeho odvolania. (Reuters, idnes.cz)

17:17

Vlani na vysokých školách na Slovensku študovalo 147.680 študentov, pričom medziročne je ich o 10.979 menej. Takmer sedempercentný úbytok zapríčinil demografický pokles populácie maturantov. (TASR)

17:11

Vlani nastúpilo na vysoké školy v Spojených štátoch amerických najviac zahraničných študentov za posledné desaťročie, tento rok sa však prílev študentov spoza hraníc spomalil. Podľa expertov je príčinou okrem iného aj sociálna a politická neistota v tejto krajine. (TASR)

16:58

Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu. (TASR)

16:45

Štátna veterinárna a potravinová správa postupovala pri skúmaní dvojakej kvality potravinárskych výrobkov vysoko profesionálne a nezávisle. Uviedol to ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš v reakcii na vyjadrenia tímlíderky opozičnej SaS pre pôdohospodárstvo Jarmily Halgašovej.

16:33

Obvinený exminister Pavol R. krátko pred 16.00 h opustil Ústav na výkon väzby v Bratislave. Prítomným novinárom povedal, že všetky obvinenia voči jeho osobe sú klamstvá. (TASR)

16:20

Najmenej 15 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 40 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu nálože umiestnenej v aute, ku ktorému došlo v meste Túz Chúrmátú na severe Iraku. (TASR)

16:10

Európska komisia privítala, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o premiestnení Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA). Ide o prvý dôsledok brexitu.

15:58