Historický bulvár 9. novembra 2017

09.11.2017

Dnes je to 50 rokov, čo z centra pre kozmické lety vyštartovala raketa Saturn V a tiež je dnes už 50 rokov od pádu múru, ktorý Berlín rozdeľoval celých 28 rokov.

111 metrov vysoká s nosnosťou až 118 ton - dodnes stále neprekonaný rekord.
Reč je o rakete s názvom Saturn V, ktorá takto presne pred 50 rokmi, 9. novembra 1967 po prvý raz štartovala z Centra pre kozmické lety J. F. Kennedyho na Floride. Dodnes tejto rakete patrí povesť jedného z najpôsobivejších technických zázrakov, ktoré ľudský mozog vytvoril. Veď napokon, táto technológia stála v pozadí veľkého amerického úspechu - letu človeka na Mesiac.
 
V štúdiu už vítam Jara Valenta, ktorý nám čo to vysvetlí z kozmických súvislosti tejto udalosti. Jaro prečo je Saturn V. tak dôležitým medzníkom v dejinách cestovania do vesmíru? No predovšetkým pokiaľ hovoríme o veľkosti rakety a objeme materiálu, ktorý bola schopná vyniesť na obežnú dráhu Zeme a neskôr aj mimo nej, dodnes nebola táto technológia celkom prekonaná. Nuž a teda prešlo naozaj veľa času. Saturn V. je dodnes považovaný za najvyššiu a najväčšiu raketu, ktorú skonštruoval americký vývojár a bývalý nacistický pohlavár Wehrner von Braun. Táto 111 metrov vysoká trojstupňová raketa bola skonštruovaná tak, aby dokázala dopraviť na Mesiac pristávací modul s posádkou - to je aj dôvod prečo v tomto prípade hovoríme o takých veľkých objemoch materiálu.

Saturn V. bol teda súčasťou vesmírneho programu Apollo 4 (práve z 9. novembra 1967) až Apollo 17 v roku 1972. A keďže sa od poslednej menovanej 17tky človek na Mesiac ešte nevrátil, stále si držia tak Saturn V. ako aj program Apollo neprekonané prvenstvo. Pripomeniem ešte, že za týmto úspechom stál ešte prezident Kennedy, ktorý pre Spojené štáty vytýčil cieľ - pristáť do konca 60 rokov na Mesiaci a nebál sa investovať obrovské finančné prostriedky do výskumu.
 
Dnes si pripomíname pád múru, ktorý Berlín 28 rokov rozdeľoval.
Samozrejme, 9. november je už tradične spojený s oslavami pádu Berlínskeho múru v roku 1989. Napriek tomu, že komunizmus v tzv. Východnom Nemecku i celom komunistickom bloku vykazoval už dlhší čas známky postupného mocenského úpadku, tak rýchly kolaps, ktorý prišiel práve v druhej polovici roku 1989 nikto nečakal. Postupná erózia autority komunistického režimu v NDR sa začala ešte v lete 89, keď východní Nemci masovo utekali na Západ, cez Československo, Maďarsko a cez otvorené rakúsko-maďarské hranice. Ešte 7. októbra si východonemeckí komunistickí pohlavári na čele s dlhoročným generálnym tajomníkom Erichom Honeckerom pripomínali vo východnom Berlíne na Alexanderplatzi 40 výročie vzniku NDR. A hoci sa jednalo o masové podujatie, bolo už skôr karikatúrou než oslavou a pripomínalo pohreb režimu.
 
Čo sa napokon zmenilo, že tento režim tak rýchlo a tak bezbolestne padol? O všetkom do veľkej mieri rozhodla jedna dezinformácia, ktorú na tlačovej konferencii 9. novembra pred televíznymi kamerami podal jeden z členov politického byra Gunter Schabowski, na ktorej tlmočil rozhodnutie ministerskej rady, že občania NDR budú môcť cestovať do záp. Nemecka bez predchádzajúcich náročných byrokratických náležitostí na všetkých hraničných priechodoch. Na otázku, kedy bude toto rozhodnutie aj realizované, v pomykove, keďže sám na spomínanom stretnutí užšieho straníckeho vedenia nebol, odpovedal, že s okamžitou platnosťou - aj keď to ani zďaleka nebola pravda. Hoci pohraničníci nemali takúto inštrukciu, nedokázali čeliť davom, ktoré sa okamžite vyhrnuli do ulíc, aby sa prešli do Západného Berlína. Po niekoľkých hodinách jednoducho rezignovali a ľudia víťazoslávne preskakovali a búrali múr, ktorý rozdeľoval mesto, rodiny a priateľov 28 rokov. Fotografie a televízne zábery z berlínskych ulíc okamžite obleteli svet a spustili lavínu ďalších udalostí - jednou z nich bol aj náš 17. november.

Rýchle správy

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. (iRozhlas.cz.)

08:15

Foto na dobrú noc: Kensingtonský palác zverejnil prvú oficiálnu manželskú fotografiu princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Foto: Instagram/Kensingtonský palác
21. maj o 22:00

Gina Haspelová zložila prísahu ako riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. (TASR)

21. maj o 19:47

Saudská Arábia prepustila na slobodu 1085 Etiópčanov, ktorých zadržali z rôznych dôvodov – okrem iného pre podozrenie z ilegálneho prekročenia štátnych hraníc. Niektorí z nich strávili v Saudskej Arábii 12 rokov, iní iba niekoľko dní. Už sa vraj vrátili do vlasti. (TASR)

21. maj o 19:32

R.I.P.:
Vo veku 85 rokov zomrel režisér Alexandr Askoľdov, ktorého film Komisárka (1967) svojho času vyvolal rozruch na festivale Berlinale. (TASR, DPA)

21. maj o 19:17

Viac ako 800 ľudí sa v Iráne otrávilo jedovatými hubami, najmenej 11 z nich zomrelo. Zatiaľ nie je jasné, o aký druh húb ide, rastú však v horských oblastiach na západe krajiny a podobajú sa jedlým hubám. (BBC)

21. maj o 19:02

Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien. Nové pravidlá znížia anonymitu na kryptomenových burzách, no aj u používateľov.

21. maj o 18:47

Nestor El Maestro skončil ako tréner Spartaka Trnava, s ktorým získal titul v najvyššej futbalovej súťaži. Zamieriť by mal do nemeckej Bundesligy. (Šport.sk)

21. maj o 18:31

Obvineniu zo zločinu lúpeže čelí 53-ročný Stanislav z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal v pondelok 14. mája v pohostinstve v obci Liptovská Lúžna napadnúť a okradnúť 55-ročnú ženu a muža. Obvinený Stanislav v pohostinstve údajne najskôr palicou napadol muža, následne aj 55-ročnú ženu. Pri útoku mal obvinený od ženy žiadať, aby vybrala obsah vreciek na stôl, čo z obavy, že bude pokračovať v útoku, urobila. (TASR)

21. maj o 18:14

O miesto člena Súdnej rady voleného sudcami, ktoré sa uvoľnilo po smrti sudcu Daniela Hudáka, sa uchádza sudkyňa Najvyššieho súdu Katarína Pramuková. Ďalšie návrhy kandidátov môžu prísť ešte poštou.

21. maj o 17:59

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

21. maj o 17:46

Sýrska armáda dobyla posledné štvrte v južnom Damasku ovládané Islamským štátom a vyhlásila hlavné mesto a jeho okolie za "úplne bezpečné" a zbavené akejkoľvek prítomnosti militantov.

21. maj o 17:31