Historický bulvár 8. novembra 2017

08.11.2017

Dnes sme si pripomenuli tzv. Mníchovský pivný puč a tiež otvorenie diaľničného spojenia Bratislavy a Prahy.

Mníchovský pivný puč - reč pochopiteľne nebude o bavorskom pivnom festivale, ale o politike a nevydarenom pokuse Hitlerovej nacistickej strany prevziať moc v krajine -  8. novembra v roku 1923.
Pre tento raz sa to ešte skončilo fiaskom pod výstrelmi bavorskej polície. Samozrejme, slovo pivný evokuje skôr uvoľnenú atmosféru, než vysokú politiku a násilie. Faktom ale je, že politika sa v 20. rokoch 20. storočia v Nemecku a obzvlášť v Bavorsku odohrávala aj v mníchovských pivovaroch. Nuž a nad bavorským pivom sa začala aj Hitlerova politická kariéra, keď ešte ako čerstvý vojnový veterán I. sv. vojny začal rečniť v jednej z mníchovských pivných pivníc a vypracoval sa na šéfa Nemeckej robotníckej strany, neskôr premenovanej na nacionálne-socialistickú.
 
Udalosti z novembra 1923 sa odohrávali na pozadí všeobecnej krízy, v ktorej sa nielen Bavorsko, ale aj celé Nemecko nachádzalo. Po hyperinflácii v lete toho istého roku, kedy nemecká marka stala praktickz bezcennou a hospodársky život v krajine skolaboval, výrazne zakolísala aj autorita centrálnej nemeckej i regionálnej bavorskej vlády. Túto situáciu sa rozhodol využiť Adolf Hitler a zorganizoval zhromaždenie v Burgerbraukeller, jednej z najväčších mníchovských pivárni, kde sa stretla celá pravicová bavorská politická scéna a kde boli prítomní aj Gustav von Kahr - nový bavorský štátny komisár (zástupca centrálnej vlády), niekoľkí predstavitelia polície a vplyvný vojnový stratég Wilhelmovského Nemecka z obdobia I. sv. vojny Erich von Ludendorf. Hitler ich donútil aj pod nátlakom prítomných jednotiek SA, aby nacistickú stranu uznali za jedinú držiteľku moci v Bavorsku a podporili tak jeho pokus o mocenský prevrat.
 
Neinšpiroval sa Hitler napríklad aj v zahraničí? Napokon, včera si svet pripomínal Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu, ktorá býva tiež prirovnávaná k ozbrojenému prevratu. Chcel aj on podobným spôsobom prevziať moc v Nemecku? No ešte väčšou inšpiráciou než boľševický prevrat v Rusku bol pre neho nástup fašistického vodcu Mussoliniho k moci v Taliansku len rok predtým, práve v októbri 1922, po jeho slávnom pochode na Rím. Hitler však podcenil odhodlanosť bavorských úradov a zvlášť polície brániť ústavný poriadok v krajine. Potom ako sa spomínanému Kahrovi a niektorým ďalším funkcionárom podarilo vymaniť z Hitlerovho zovretia, nacistický pochod Mníchovom rozprášila bavorská polícia paľbou, po ktorej zostalo ležať na zemi 16 mŕtvych. Hitler bol po mediálne veľmi sledovanom súdnom procese odsúdený na 5 rokov väzenia v Landsbergu, kde ale nakoniec strávil iba 9 mesiacov, navyše v podmienkach, ktoré mu umožňovali pohodlne komunikovať so svetom a dokonca napísať svoju knihu Mein Kampf. Po prepustení zvolil Hitler celkom novú cestu - stratégiu legálneho ovládnutia politickej scény, bezbrehého populizmu a víťazstva v parlamentných voľbách.
 
8. novembra 1980 slávnostne otvorili v Československu diaľničné spojenie Prahy a Bratislavy.
Tento diaľničný projekt bol naplánovaný ešte v 30. rokoch, teda počas prvej ČS republikz, ale výstavba sa reálne rozbehla až v roku 1967. Ešte v 70. rokoch boli ambície československých stavebných inžinierov a dopravných plánovačov pomerne odvážne. Práce napredovali len veľmi pomalým tempom a do spomínaného roku 1980, sa podarilo so sľubovaných 1700 km diaľnic dokončiť iba 317 km úsek do Bratislavy. Ten bol vlastne odovzdaný do užívania k výročiu VOSR, ktorý sa slávil deň predtým.  Od tejto chvíle sa tempo výstavby diaľničnej siete ešte výraznejšie spomalilo, obzvlášť na Slovensku a na prakticky viac než 80 rokov starom projekte pracujeme a čakáme dodnes.

Rýchle správy

Počasie: Prevažne polooblačno. Teploty -7 až -2 stupne Celzia.

07:59

ZOH 2018:
Veľká gratulácia

Česká snoubordistka Ester Ledecká pózuje na pódiu so zlatou medailou po jej víťazstve v paralelnom obrovskom slalome žien v snoubordingu na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Ester Ledecká
Ester Ledecká Foto: TASR/AP
24. februar o 22:00

Na priame rokovanie medzi Ruskom a  Spojenými štátmi o situácii v Severnej Kórei vyzval námestník ruského ministra zahraničných vecí Igor Morgulov. (TASR)

24. februar o 21:40

Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili takmer 2163 gigawatthodín (GWh) elektriny, čím mierne prekročili produkciu 2146 GWh z roka 2016. Z prietočných elektrární vlani Slovenské elektrárne dodali 1815 GWh. (TASR)

24. februar o 21:23

R. I. P. :
Spevák Eddy Amoo z britskej soulovej skupiny The Real Thing zomrel vo veku 74 rokov. (TASR)

24. februar o 21:00

Členovia Horskej záchrannej služby pomáhali v sobotu popoludní zranenej 52-ročnej turistke, do ktorej narazil slovenský lyžiar na zjazdovke z Hrebienka do Starého Smokovca. Turistka pri páde na zem utrpela úraz ramena. (TASR)

24. februar o 20:51

Ukrajina kúpi od amerického koncernu General Electric dieselové lokomotívy za 1 miliardu USD (814,60 milióna eur). Ukrajinský prezident Petro Porošenko po podpise dohody v Kyjeve povedal, že je to veľké víťazstvo pre obe krajiny. (TASR)

24. februar o 20:38

Najchladnejšie ráno mali v Liptovskej Tepličke. Teplota tam klesla na -18,2 stupňa Celzia. (SHMÚ)

24. februar o 20:18

Pred hotel Carlton na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí chce Bratislavský okrášľovací spolok osadiť jazdecké súsošie Márie Terézie z bronzu. (TASR)

24. februar o 20:00

ZOH 2018:
Medailovú bilanciu vedú Nóri, Slovensko na 17. mieste. (TASR)

24. februar o 19:50

Turecko ostro kritizovalo plány Spojených štátov presťahovať ich veľvyslanectvo z izraelského Tel Avivu do Jeruzalema už v máji tohto roka a uviedlo, že Washington "trvá na podkopávaní základov mieru". (TASR)

24. februar o 19:21

Vo Vysokých a Nízkych Tatrách zasahoval záchranársky vrtuľník. (TASR)

24. februar o 19:00

Žena upozornila FBI na to, že strelec z floridskej školy "vybuchne". (TASR)

24. februar o 18:38