Historický bulvár 8. novembra 2017

08.11.2017

Dnes sme si pripomenuli tzv. Mníchovský pivný puč a tiež otvorenie diaľničného spojenia Bratislavy a Prahy.

Mníchovský pivný puč - reč pochopiteľne nebude o bavorskom pivnom festivale, ale o politike a nevydarenom pokuse Hitlerovej nacistickej strany prevziať moc v krajine -  8. novembra v roku 1923.
Pre tento raz sa to ešte skončilo fiaskom pod výstrelmi bavorskej polície. Samozrejme, slovo pivný evokuje skôr uvoľnenú atmosféru, než vysokú politiku a násilie. Faktom ale je, že politika sa v 20. rokoch 20. storočia v Nemecku a obzvlášť v Bavorsku odohrávala aj v mníchovských pivovaroch. Nuž a nad bavorským pivom sa začala aj Hitlerova politická kariéra, keď ešte ako čerstvý vojnový veterán I. sv. vojny začal rečniť v jednej z mníchovských pivných pivníc a vypracoval sa na šéfa Nemeckej robotníckej strany, neskôr premenovanej na nacionálne-socialistickú.
 
Udalosti z novembra 1923 sa odohrávali na pozadí všeobecnej krízy, v ktorej sa nielen Bavorsko, ale aj celé Nemecko nachádzalo. Po hyperinflácii v lete toho istého roku, kedy nemecká marka stala praktickz bezcennou a hospodársky život v krajine skolaboval, výrazne zakolísala aj autorita centrálnej nemeckej i regionálnej bavorskej vlády. Túto situáciu sa rozhodol využiť Adolf Hitler a zorganizoval zhromaždenie v Burgerbraukeller, jednej z najväčších mníchovských pivárni, kde sa stretla celá pravicová bavorská politická scéna a kde boli prítomní aj Gustav von Kahr - nový bavorský štátny komisár (zástupca centrálnej vlády), niekoľkí predstavitelia polície a vplyvný vojnový stratég Wilhelmovského Nemecka z obdobia I. sv. vojny Erich von Ludendorf. Hitler ich donútil aj pod nátlakom prítomných jednotiek SA, aby nacistickú stranu uznali za jedinú držiteľku moci v Bavorsku a podporili tak jeho pokus o mocenský prevrat.
 
Neinšpiroval sa Hitler napríklad aj v zahraničí? Napokon, včera si svet pripomínal Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu, ktorá býva tiež prirovnávaná k ozbrojenému prevratu. Chcel aj on podobným spôsobom prevziať moc v Nemecku? No ešte väčšou inšpiráciou než boľševický prevrat v Rusku bol pre neho nástup fašistického vodcu Mussoliniho k moci v Taliansku len rok predtým, práve v októbri 1922, po jeho slávnom pochode na Rím. Hitler však podcenil odhodlanosť bavorských úradov a zvlášť polície brániť ústavný poriadok v krajine. Potom ako sa spomínanému Kahrovi a niektorým ďalším funkcionárom podarilo vymaniť z Hitlerovho zovretia, nacistický pochod Mníchovom rozprášila bavorská polícia paľbou, po ktorej zostalo ležať na zemi 16 mŕtvych. Hitler bol po mediálne veľmi sledovanom súdnom procese odsúdený na 5 rokov väzenia v Landsbergu, kde ale nakoniec strávil iba 9 mesiacov, navyše v podmienkach, ktoré mu umožňovali pohodlne komunikovať so svetom a dokonca napísať svoju knihu Mein Kampf. Po prepustení zvolil Hitler celkom novú cestu - stratégiu legálneho ovládnutia politickej scény, bezbrehého populizmu a víťazstva v parlamentných voľbách.
 
8. novembra 1980 slávnostne otvorili v Československu diaľničné spojenie Prahy a Bratislavy.
Tento diaľničný projekt bol naplánovaný ešte v 30. rokoch, teda počas prvej ČS republikz, ale výstavba sa reálne rozbehla až v roku 1967. Ešte v 70. rokoch boli ambície československých stavebných inžinierov a dopravných plánovačov pomerne odvážne. Práce napredovali len veľmi pomalým tempom a do spomínaného roku 1980, sa podarilo so sľubovaných 1700 km diaľnic dokončiť iba 317 km úsek do Bratislavy. Ten bol vlastne odovzdaný do užívania k výročiu VOSR, ktorý sa slávil deň predtým.  Od tejto chvíle sa tempo výstavby diaľničnej siete ešte výraznejšie spomalilo, obzvlášť na Slovensku a na prakticky viac než 80 rokov starom projekte pracujeme a čakáme dodnes.

Rýchle správy

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. (iRozhlas.cz.)

08:15

Foto na dobrú noc: Kensingtonský palác zverejnil prvú oficiálnu manželskú fotografiu princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Foto: Instagram/Kensingtonský palác
21. maj o 22:00

Gina Haspelová zložila prísahu ako riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. (TASR)

21. maj o 19:47

Saudská Arábia prepustila na slobodu 1085 Etiópčanov, ktorých zadržali z rôznych dôvodov – okrem iného pre podozrenie z ilegálneho prekročenia štátnych hraníc. Niektorí z nich strávili v Saudskej Arábii 12 rokov, iní iba niekoľko dní. Už sa vraj vrátili do vlasti. (TASR)

21. maj o 19:32

R.I.P.:
Vo veku 85 rokov zomrel režisér Alexandr Askoľdov, ktorého film Komisárka (1967) svojho času vyvolal rozruch na festivale Berlinale. (TASR, DPA)

21. maj o 19:17

Viac ako 800 ľudí sa v Iráne otrávilo jedovatými hubami, najmenej 11 z nich zomrelo. Zatiaľ nie je jasné, o aký druh húb ide, rastú však v horských oblastiach na západe krajiny a podobajú sa jedlým hubám. (BBC)

21. maj o 19:02

Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien. Nové pravidlá znížia anonymitu na kryptomenových burzách, no aj u používateľov.

21. maj o 18:47

Nestor El Maestro skončil ako tréner Spartaka Trnava, s ktorým získal titul v najvyššej futbalovej súťaži. Zamieriť by mal do nemeckej Bundesligy. (Šport.sk)

21. maj o 18:31

Obvineniu zo zločinu lúpeže čelí 53-ročný Stanislav z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal v pondelok 14. mája v pohostinstve v obci Liptovská Lúžna napadnúť a okradnúť 55-ročnú ženu a muža. Obvinený Stanislav v pohostinstve údajne najskôr palicou napadol muža, následne aj 55-ročnú ženu. Pri útoku mal obvinený od ženy žiadať, aby vybrala obsah vreciek na stôl, čo z obavy, že bude pokračovať v útoku, urobila. (TASR)

21. maj o 18:14

O miesto člena Súdnej rady voleného sudcami, ktoré sa uvoľnilo po smrti sudcu Daniela Hudáka, sa uchádza sudkyňa Najvyššieho súdu Katarína Pramuková. Ďalšie návrhy kandidátov môžu prísť ešte poštou.

21. maj o 17:59

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

21. maj o 17:46

Sýrska armáda dobyla posledné štvrte v južnom Damasku ovládané Islamským štátom a vyhlásila hlavné mesto a jeho okolie za "úplne bezpečné" a zbavené akejkoľvek prítomnosti militantov.

21. maj o 17:31