Historický bulvár 8. augusta 2017

08.08.2017

V dnešnom historickom bulvári si povieme o škandáli Donalda Trumpa, ale aj o dni, kedy v Litve začala nezávislosť naberať reálne kontúry.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

Zvykne sa niekedy história opakovať? 
Možno takáto otázka by nám mohla prísť na myseľ pri pohľade na súčasnú kauzu okolo minuloročnej prezidentskej volebnej kampane Donalda Trumpa a jej údajného prepojenia na zahraničných ruských poradcov. Pred 43 rokmi musel za podobných okolností rezignovať iný americký prezident - Richard Nixon.  
Samozrejme, je ťažko oba škandály náležite porovnať, keďže o tom súčasnom stále nemáme dostatok informácii a možno ich nemajú ešte ani vyšetrovatelia. V oboch prípadoch však  išlo o volebnú kampaň, kde sa snažil republikánsky kandidát získať o svojom demokratickom súperovi dôležité, pokiaľ možno kompromitujúce informácie. Nuž a pri tom prvom pokuse spred 43 rokov sa to skončilo až rezignáciou prezidenta, ktorý vlastne len predchádzal proces tzv. impeachmentu, teda odvolania či zosadenia prezidenta senátormi amerického kongresu. 

Pripomeniem len, že aférou Watergate býva označovaný škandál okolo nelegálneho vtrhnutia niekoľkých agentov amerických tajných služieb do centrály demokratickej strany, resp. jej volebného štábu. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že títo ľudia boli úzko prepojení na Výbor pre znovuzvolenie Richarda Nixona za prezidenta Spojených štátov. Richard Nixon pomerne dlhý čas odmietal prijať akúkoľvek zodpovednosť za túto aféru. Čo ho napokon prinútilo zmeniť názor?

Bol to predovšetkým nátlak členov jeho vlastnej republikánskej strany, kde postupne ako sa začali rysovať rozmery celej kauzy a Nixon sám sa čoraz viac zamotával do ťažkopádnych vysvetlení, strácal podporu. Jeho vlastní spolustranníci mu preto jasne naznačili, že ak sa chce vyhnúť hanbe zosadenia z úradu, musí pristúpiť k rezignácii osobne. Tak sa aj stalo v televíznom prejave prezidenta práve 8. augusta 1974. 
Dodám, že niečo podobné by si viacerí Američania radi pozreli v televízii aj dnes, keď im niektoré okolnosti Trumpovho škandálu pripomínajú práve tento Nixonov prípad, zvlášť, keď sú teraz doň možno zapletení aj ruskí štátni občania.

8. august však zrejme znamenal významný medzník aj v dejinách jedného malého pobaltského štátu.
A hovoríme konkrétne o Litve. Litovská vláda a Sovietsky zväz, resp. už Ruská federácia v tento deň roku 1992 prijali spoločné porozumenie o odsune vojsk bývalého Sovietskeho zväzu, v tom čase už prevažne ruských vojsk z územia Litvy do konca roku 1993. Tento pobaltský štát tento rok oslavuje už 25 rokov začiatku procesu, ktorý preň znamená faktickú nezávislosť. Koniec-koncov, niečo podobné absolvovalo aj Československo. V prípade Litvy bola však úľava z odsunu sovietskych, resp. ruských vojsk o to väčšia, že ešte v januári roku 1991 sa títo vojaci pokúsili v hlavnom meste Vilnius o štátny prevrat. Ich útok prišiel po tom ako táto krajina vyhlásila samostatnosť a pokúšala sa aj vo svojej zahraničnej politike odpútať od rozpadajúceho sa Sovietskeho zväzu. V uliciach Vilniusu vtedy zomrelo 15 civilistov, ktorí bránili napríklad litovskú televíziu aj vlastnými telami.

Nuž a nebol to len rok 1991 a táto udalosť, ale predovšetkým už samotná historická skúsenosť násilného pričlenenia Litvy po pakte Ribbentrop-Molotov a Stalinovej invázii do Pobaltia v roku 1940. To všetko dodnes vyvoláva v Litovcoch nepríjemné spomienky na dlhé roky okupácie. O to viac si dnes v Litve svoju nezávislosť vážia a treba povedať, že aj v kontexte súčasnej ruskej vojenskej hrozby v priestore Baltského mora, o ktorej sa aj v NATO hovorí čoraz viac. No a do tretice zostaneme opäť v 20. storočí. 50 rokov dnes oslavuje inštitúcia s názvom Združenie národov juhovýchodnej Ázie. Teda môžeme povedať, že obdoba Európskej únie v juhovýchodnej Ázii alebo aké sú vlastne ambície tohto združenia?

No v každom prípade sú to obchodné ambície, ale v ich pozadí sú aj bezpečnostné či lepšie povedané geopolitické motivácie Združenie bolo založené 8. augusta 1967 v thajskom Bangkoku a dnes má 10 členov - všetko sú to krajiny spomínanej juhovýchodnej Ázie ako Thajsko, Kambodža, Vietnam, Malajzia, Indonézia a ďalšie. Dôvod nám bude azda jasnejší pri pohľade na mapu sveta - zo severnej a západnej strany s týmto takpovediac obchodno-záujmovým paktom krajín susedia takí svetoví hráči ako Čína a India. Podstatne menšie krajiny v ich blízkom dosahu sa tak vlastne už 50 rokov združujú, aby dokázali spoločne lepšie hájiť svoje vlastné záujmy. Dnes je táto organizácia medzinárodne rešpektovaným partnerom a to aj pre Európsku úniu.

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10