Historický bulvár 4. augusta 2017

04.08.2017

Dnešný historický bulvár sa niesol v znamení I. svetovej vojny a tiež denníku Anny Frankovej, ktorá sa dva roky ukrývala v jednom z amsterdamských domov počas II. svetovej vojny.

Prenesieme sa do roku 1918, keď zákopoch I. svetovej vojny na západnom fronte ešte stále zomierajú tisícky vojakov.
Jedným z tých, ktorí vojnu prežijú je aj desiatnik Adolf Hitler, mladík s rakúskymi koreňmi bojujúci v nemeckej armáde. 4. augusta 1918 mu bolo udelené vysoké vojenské vyznamenanie - Železný kríž I. triedy za statočnosť. Nebolo by na tom nič výnimočné či nezvyčajné, nebyť faktu, že toto vyznamenanie dostal práve na odporúčanie svojho veliteľa Huga Gutmanna, nemeckého dôstojníka židovského pôvodu. Ten sa za Hitlera prihováral u svojich nadriadených.

Dodám, že práve na tento Železný kríž bol Hitler po celý život nesmierne hrdý a s obľubou ho nosil už aj ako vodca nacistickej strany a neskôr i ako vodca Tretej ríše. To, že ho dostal vlastne aj zásluhou Žida, sa verejnosť, samozrejme, nikdy nesmela dozvedieť. 
Hitler bol pred vojnou vlastne iba skrachovaný umelec, ktorý sa niekoľkokrát pokúšal začať s kariérou maliara, no nikdy sa neuchytil. Väčšinu času sa tak pohyboval ako bezprizorný človek medzi viedenskou a mníchovskou chudobou. Vojna mu takpovediac  prišla vhod. Vyznamenal sa v nej ako poštový kuriér, ktorý do jednotlivých zákopov doručoval vojakom veliteľské rozkazy. Svoju úlohu vykonával takmer až fanaticky a často len zázrakom prežil. Povšimol si ho práve Hugo Gutmann, ktorý v nemeckej armáde na západnom fronte slúžil ako leutnant, teda podporučík od roku 1915 a ako sme už spomínali, navrhol jeho vyznamenanie. 

Hitler čoskoro nato skončil po jednom z plynových útokov vo vojenskom lazarete a koniec vojny ho zastihol práve tu. Po vojne však i naďalej mohol chvíľu pôsobiť vo vojenských štruktúrach, možno aj práve vďaka svojmu vyznamenaniu. Hugo Gutmann po vojne žil ako väčšina Nemcov,  založil si rodinu a živil sa ako predajca kancelárskeho nábytku v Norimbergu. V armáde zostal len ako záložný dôstojník, dokonca mu bola v 30. rokoch na istý čas priznaná a vyplácaná vojenská penzia. Medzitým sa ale dostala k moci Hitlerova nacistická strana a v roku 1935 presadila norimberské rasové zákony. Gutmann ako Žid prišiel o penziu, o prácu a živnosť a nakoniec ho v roku 1938 zatklo Gestapo. Zrejme by nakoniec skončil v niektorom z koncentračných táborov ako väčšina Židov, v roku 1939 však náhle dostal povolenie aj s rodinou vycestovať. Pochopiteľne túto príležitosť ihneď využil a napokon dožil ako imigrant v Spojených štátoch.  Zomrel v americkom San Diegu až v roku 1962.  Hitler medzi tým zničil takmer celú Európu a nechal vyhladiť 6 miliónov Židov. Vlastne až do posledných dní ho prenasledovala nenávisť k Židom, hoci paradoxne práve jeden z nich stál za vari jediným skutočným uznaním, ktoré sa mu v mladosti dostalo. 

Práve 4. augusta 1944 znamenal definitívny koniec v denníku Anny Frankovej, ktorý si písala po dobu dvoch rokov núteného pobytu v úkryte v jednom z amsterdamských domov.
Rodina Frankovcov už raz pred Hitlerom ušla, hneď po tom ako sa jeho strana v roku 1933 dostala v Nemecku k moci. Vo svojej starej vlasti preto nechali aj svoj majetok a v začali v Holandsku aj s pomocou známych od znova. V roku 1940 však prišli Nacisti aj sem, a keď sa začali odsuny, celá rodina sa začala ukrývať v tajných pivničných priestorov bývalých kancelárii. 

Anna Franková dostala svoj denník ako 13 ročná a prvý zápis sa v ňom objavil 12. júna 1942. Po dva roky vlastne dokumentovala monotónny život v ukryte, dramatické udalosti v meste i pomoc, ktorá sa im dostávala od priateľov. Posledný zápis je z 1. augusta 1944, už o tri dni nato ich našla jedna vojenská hliadka, ktorá kontrolovala dom na Prisengracht 263. 

Frankovcov tak ako mnohých ďalších Židov deportovali do koncentračného tábora  Auschwitz-Birkenau, odkiaľ sa už nevrátili. Denník však zostal ja po nešťastnej razii v ukryte a neskôr sa stal bestsellerom, jednou z najpredávanejších kníh, dokumentujúcu šialenstvo holokaustu z pohľadu sotva 15 ročného dievčaťa. 

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10