Historický bulvár 31. júla 2017

31.07.2017

V prvej časti historického bulváru sa pozrieme na parlamentné voľby v Nemecku, ktoré sa uskutočnili v roku 1932 a veľmi pomohli práve nacistom.
31. júla roku 1941 ríšsky maršal Hermann Goring poveril Reinharda Heydrich aby pripravil tzv. „konečné riešenie“ židovskej otázky.
Nenechajte si ujsť dnešný historický bulvár.

Čím horšie sa darilo Nemecku, tým lepšie sa darilo nacistom.
Možno takto jednoducho by sa dali zhodnotiť parlamenté voľby v Nemecku v roku 1932. Bola to však aj propaganda, ktorá v sebe kombinovala emócie strachu, neistoty a hnevu. Práve ona priniesla nacistom pred 85 rokmi najlepší volebný výsledok. Tento úspech bol bezpochyby naozaj ohromujúci. 31. júla sa v Nemecku uskutočnili voľby do Ríšskeho snemu, v ktorých Hitlerova NSDAP zvíťazila s výsledkom viac než 37% hlasov a získala teda najväčší počet parlamentných kresiel (230). Na porovnanie, vo voľbách v roku 1928 to bol výsledok iba 2,6 % a nacisti boli vnímaní ako úplne marginálna strana a sotva kto by si v tom čase vedel predstaviť, že nastane takýto zvrat udalostí. Obe tieto porovnávané voľby oddeľuje krach na Wall Street v roku 1929 a Veľká hospodárska kríza, ktorá sa mimoriadne negatívne prejavila najmä v Nemecku. V pomerne krátkom čase stúpol počet nezamestnaných z 1 až na 6 miliónov a životná úroveň v tzv. Wimarskej republike sa dramaticky prepadla.

Bol to pochopiteľne priestor pre negatívne emócie, ktoré nacistická strana a predovšetkým jej vodca Adolf Hitler vedeli majstrovsky využívať.
Ako však konkrétne vyzerala nacistická predvolebná kampaň a ako sa jej podarila uspieť? Nacisti využívali viac-menej všetky prístupné prostriedky - počnúc volebnými plagátmi, straníckymi mítingami až po stranícku tlač, voľne rozdávanú na uliciach. Adolf Hitler však k tomu pridal veľmi moderné prostriedky. Po celý čas sa prezentoval ako budúci tzv. lietajúci kancelár. Hojne totiž využíval na presun medzi jednotlivými nemeckými mestami prepravu lietadlom, čo mu umožnilo denne absolvovať aj dva či tri mítingy s obyvateľmi.  Vždy kládol dôraz na osobné stretnutie a bol politikom, ktorý sa snažil byť prítomný prakticky všade. V porovnaní s nacistami tak kampaň ostatných strán pôsobila ťažkopádne a nedokázala mobilizovať také množstvo voličov. Netreba ani zdôrazňovať rétorické schopnosti Adolfa Hitlera, ktorý zvyčajne začínal svoj príhovor v ponurej atmosfére, pripomínajúc Nemcom ich problémy, postupne prechádzal k obviňovaniu, poukazovaním na domnelého vinníka (teda spravidla Židov) až napokon jeho reč vybuchla to kriku, ktorým vyjadroval odhodlanie s týmto tzv. skrytým nepriateľom bojovať. 

Volebné výsledky z júla 1932 napokon ukázali, že fenomén Hitler nebol výsledkom preferencií nejakej konkrétnej spoločenskej skupiny, ale volili ho prakticky všetky vrstvy spoločnosti - robotníci, podnikatelia, ženy v domácnosti a dokonca aj mnohí intelektuáli. Toto bol Hitlerov najlepší volebný výsledok, na vymenovanie za nemeckého kancelára si však musel ešte počkať pol roka. Čo sa medzitým udialo?

Konali sa predovšetkým ešte jedny voľby. Pôvodná protihitlerovská koalícia pod vedením kancelára Franza von Papena sa totiž rýchlo rozhádala a rozpadla. Z nového hlasovania vzišiel ako víťaz opäť Hitler, tentoraz sa už jeho elektorát zmenšil o 4 percentá. Teda aj popularita nacistickej strany bola za zenitom. Problém však spočíval v tom, že demokratické strany nedokázali za celé obdobie do januára 1933 vytvoriť funkčnú vládu a svoju energiu strácali v zájomných konfliktoch. Nemecko tak uviazlo okrem ekonomickej aj v politickej kríze, ktorú sa napokon starý a zoslabnutý prezident Hindenburg rozhodol vyriešiť tým, že kancelárstvo ponúkol energickému Hitlerovi. Ten už sa príležitosti okamžite chopil a už sa jej nikdy nepustil.  

Dôsledky, ktoré znamenal úspech nacistov v spomínaných voľbách v roku 1932.
Rok 1941, okrem toho, že už tretím rokom pokračovala vojna sa vedenie nacistickej strany rozhodlo zamerať na ústrednú časť svojej ideológie - na antisemitizmus. 31. júla toho istého roku totiž ríšsky maršal Hermann Goring poveril Reinharda Heydricha, aby pripravil tzv. „konečné riešenie“ židovskej otázky. Čo to v preklade presne znamenalo dnes už vieme. Ten sa tejto úlohy zhostil veľmi iniciatívne a na 20. januára 1942 zorganizoval vo Wansee neďaleko Berlína konferenciu, kde sa už otvorene hovorilo o konkrétnych krokoch, ktoré mali viesť k fyzickej likvidácii židovského obyvateľstva.

Nedávno sme si pripomínali atentát na Reinharda Heydricha, ktoré vykonala práva dvojica československých výsadkárov Kubiša a Gačíka. Aký bol vlastne podiel zodpovednosti Heydricha na holokauste? V mnohých smeroch by sme ho mohli označiť ako kľúčový a nie je vôbec náhoda, že toto poverenie dostal od vedenie nacistickej strany práve on. Bol to sociopat, ktorý sa vyznačoval surovosťou a zároveň mimoriadnou inteligenciou a organizačnými schopnosťami.
Bol to práve on, kto vytvoril, resp. spoluvytváral jednotný systém pracovných a vyhladzovacích táborov. Kým pred touto spomínanou konferenciou malo zabíjanie židov prevažne živelný i keď masový charakter, po nej to bol prepracovaný systém priemyselného zabíjania. Rovnako vypracoval system kategorizácie ľudí na čistých židov či tzv. miešancov, ľudí, určených na okamžitú smrť a ľudí, k pracovnému využitiu. Ak si teda československý odboj vybral tohto okrem iného aj zastupujúceho ríšskeho protektora Čiech a Moravy, bol to rozhodne zásah do čierneho.

Rýchle správy

Foto dňa: Na snímke neapolský remeselník robí posledné úpravy na betleheme, ktorého súčasťou sú aj figúrky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una (za mrežami) 13. decembra 2017 v Neapole. (TASR/AP)

a
22:00

Dustin Hoffman čelí ďalšiemu obvineniu zo sexuálneho obťažovania. Americký oscarový herec Dustin Hoffman sa mal v roku 1980 vyzliecť pred vtedy 16-ročnou spolužiačkou jeho dcéry. K incidentu došlo po spoločnej večeri v trojici, keď Cori Thomasová čakala v hercovej hotelovej izbe na svoju matku. Tá ju mala vyzdvihnúť a odviezť domov. (TASR)

21:46

Japonsko po vzore USA uvalilo nové sankcie na 19 spoločností, ktoré udržiavajú obchodné styku s KĽDR. Cieľom najnovšieho kroku je zvýšiť tlak na Severnú Kóreu, aby ukončila svoj program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet. (TASR)

21:30

Štátne lesy Tatranského národného parku žiadajú návštevníkov Pienin o maximálnu opatrnosť pri prechádzaní turistickým chodníkom v Prielome Dunajca. „Obľúbenú trasu blokujú popadané skaly, preto turistom odporúčame, aby sa jej radšej úplne vyhli,“ uviedla koordinátorka TANAP-u. (TASR)

21:12

Migračná kríza:
Nemecko vyčlení finančnú pomoc vo výške 18 miliónov eur na rozšírenie misie zameranej na stráženie tuniských hraníc s Líbyou. (AP)

20:54

Slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet hostí, do septembra ich ubytovali 4,21 milióna. Zo zahraničia jazdia na Slovensko hlavne Česi. (ČTK)

20:40

Migračná kríza:
Bavorský minister vnútra chce, aby Nemecko obnovilo kontroly v celej dĺžke svojich hraníc. V súčasnosti Nemecko v súvislosti s migračnou krízou dočasne kontroluje pomedzie s Rakúskom a Joachim Herrmann považuje za bezpečnostné riziko, že cez iných nemeckých susedmi sa môže do krajiny ktokoľvek voľne dostať. (DPA)

20:24

R. I. P.:
Vo veku 116 rokov zomrela v piatok ráno v Barcelone najstaršej Európanka Ana Velaová, ktorá bola aj tretím najstarším človekom na svete. (ČTK)

20:10

Silné zemetrasenie s magnitúdom 6,5 zasiahlo v piatok neskoro večer indonézsky ostrov Jáva, zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete, iba škody na budovách. Krajinám na pobreží Indického oceánu nehrozia prívalové vlny cunami. (AP)

20:10

Foto: Osobný automobil značky Mercedes kuriózne havaroval v luxusnej obytnej štvrti v Londýne 15. decembra 2017.(TASR/AP)

a
19:54

Chorých na chrípku pribudlo, pre chorobu zatvorili 24 škôl. Lekári celkovo nahlásili 4321 takýchto ochorení, najviac ich bolo v Nitrianskom kraji a najmenej v Bratislavskom. (TASR)

19:39

Oxfordské slovníky rozpoznávajú silu miléniovej generácie, ktorej slovom roku 2017 je "mládež". Oxfordskí lexikografovia hovoria o päťnásobnom náraste používania tohto termínu medzi rokmi 2016 a 2017. Je definovaný ako "významná kultúrna, politická alebo sociálna zmena vyplývajúca z činností alebo vplyvu mladých ľudí". (AP)

19:24

Vodiči nákladných áut zaplatili v novembri tohto roku na mýte za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest 18,04 milióna eur. V porovnaní s minulým to znamenalo nárast o 5,6 %. (TASR)

19:10