Historický bulvár 15. novembra 2017

15.11.2017

Dnešnou témou historického bulváru bolo obdobie 18. storočia a konkrétne vláda Márie Terézie a jej syna cisára Jozefa II. a tiež cisára Leopolda II.

Na konci 18. storočia Viedeň a Bratislava prežívali pomerne búrlivé obdobie spoločenských premien počas vlády Márie Terézie a predovšetkým jej syna, cisára Jozefa II.
Túto dobu si napokon môžeme ilustrovať aj hudobne, tzv. tancom fúrií, aj o tejto hudobnej vložke bude dnes tak trochu reč. Síce by sme sa nepochybne stretli vo Viedni aj so živými fúriami, hudobne nám ich ale priblížil veľký reformátor opery Christoph Wilibald Gluck, ktorý zomrel v tomto cisárskom meste práve 15. novembra 1787, teda pred 230 rokmi a hudobná Viedeň si ho dnes určite pripomenie. V úvode sme  počuli úryvok z jeho najslávnejšieho hudobného diela - opery Orfeus a Eurydika, ktorá sa stala jedným zo základov nového hudobného štýlu nazývaného klasicizmus. A nie je náhoda že hovoríme práve o Viedni, tá sa stala v druhej polovici 18. storočia a predovšetkým v 80. rokoch počas vlády Jozefa II. akýmsi hlavným mestom reforiem všeobecne a prejavovalo sa to aj na poli kultúry.
 
Ako sa to teda odrazilo v hudobnom svete a s akou reformou teda spomínaný Gluck prišiel? Gluck pochádzal zo severných Čiech a životom sa pretĺkal ako na tú dobu nekonvenčný autor opier, ktoré začali vybočovať z dovtedajšieho strnulého talianskeho štýlu. Proti ozdobnosti a vyumelkovanosti neskorobarokovej opery kládol dôraz na divadelnú, priamočiaru dejovú líniu. Operu, aj keď to bude mnohým znieť stále veľmi vzdialené, poľudštil a urobil ju prístupnou širším spoločenským vrstvám. Prejavovalo sa to napríklad aj tým, že do hlavných mužských rolí prestal nasadzovať tzv. kastrátov s tenším hlasom, ale vystriedal ich mocným mužským tenorom. Gluck svoje trvalé pôsobisko nakoniec našiel na habsburskom dvore ako kapelník dvornej opery a hlavný divadelný skladateľ. Tu zomrel práve v čase keď cisár Jozef II. bojoval za presadenie vlastných politických a spoločenských reforiem, ktoré však nedokázala krajina vstrebať.
 
A to nás privádza k druhej postave dnešného historického kalendára - k bratovi spomínaného Jozefa II., k cisárovi Leopoldovi II.
Mimochodom, práve Leopoldovia majú dnes meniny. No a my si práve ich meno pripomenieme slávnostnou korunováciou (toho nášho) Leopolda II. v Bratislave za uhorského kráľa, 15. novembra 1790. Na rozdiel od svojho nedávno zosnulého brata Jozefa II. bol Leopold človek, ktorý sa vyznačoval väčšou dávkou trpezlivosti, zmyslu pre kompromis a ľudského taktu. Napriek tomu musel od samého začiatku bojovať predovšetkým so vzbúrenou uhorskou šľachtou, proti ktorej neváhal vládnou propagandou popudiť jej vlastných sedliakov. K veľkému kompromisu medzi panovníkom a uhorskou nobilitou napokon prišlo na snemoch v Budíne a v Bratislave, ktorý bol napokon spečatený už práve spomínanou korunováciou v Dóme sv. Martina. Bol to o to významnejší politický signál, že jeho predchodca Jozef II. odmietol uhorskú korunu a panoval jedine z pozície cisára.
Napriek širokému kompromisu, ktorý zahŕňal aj ústupky v prospech samosprávy uhorskej časti monarchie či napríklad používania maďarčiny na úkor iných jazykov, cisár Leopold čelil mimoriadne turbulentnému politickému vývoju. A to mu na zdraví rozhodne nepridávalo. Vo Francúzsku v tom čase zúrila revolúcia, ktorá strašila celú Európu a rodine Habsburgovcov priniesla obavy predovšetkým o manželku zosadeného francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Máriu Antoinettu. Jej popravy sa už Leopold II. nedožil, keďže zomrel v marci 1792. Bola to škoda, mnohí tohto cisára dodnes považujú za omnoho schopnejšieho reformátora, než jeho slávneho brata Jozefa. 
 

Rýchle správy

Počasie: Prevažne polooblačno. Teploty -7 až -2 stupne Celzia.

07:59

ZOH 2018:
Veľká gratulácia

Česká snoubordistka Ester Ledecká pózuje na pódiu so zlatou medailou po jej víťazstve v paralelnom obrovskom slalome žien v snoubordingu na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Ester Ledecká
Ester Ledecká Foto: TASR/AP
24. februar o 22:00

Na priame rokovanie medzi Ruskom a  Spojenými štátmi o situácii v Severnej Kórei vyzval námestník ruského ministra zahraničných vecí Igor Morgulov. (TASR)

24. februar o 21:40

Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili takmer 2163 gigawatthodín (GWh) elektriny, čím mierne prekročili produkciu 2146 GWh z roka 2016. Z prietočných elektrární vlani Slovenské elektrárne dodali 1815 GWh. (TASR)

24. februar o 21:23

R. I. P. :
Spevák Eddy Amoo z britskej soulovej skupiny The Real Thing zomrel vo veku 74 rokov. (TASR)

24. februar o 21:00

Členovia Horskej záchrannej služby pomáhali v sobotu popoludní zranenej 52-ročnej turistke, do ktorej narazil slovenský lyžiar na zjazdovke z Hrebienka do Starého Smokovca. Turistka pri páde na zem utrpela úraz ramena. (TASR)

24. februar o 20:51

Ukrajina kúpi od amerického koncernu General Electric dieselové lokomotívy za 1 miliardu USD (814,60 milióna eur). Ukrajinský prezident Petro Porošenko po podpise dohody v Kyjeve povedal, že je to veľké víťazstvo pre obe krajiny. (TASR)

24. februar o 20:38

Najchladnejšie ráno mali v Liptovskej Tepličke. Teplota tam klesla na -18,2 stupňa Celzia. (SHMÚ)

24. februar o 20:18

Pred hotel Carlton na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí chce Bratislavský okrášľovací spolok osadiť jazdecké súsošie Márie Terézie z bronzu. (TASR)

24. februar o 20:00

ZOH 2018:
Medailovú bilanciu vedú Nóri, Slovensko na 17. mieste. (TASR)

24. februar o 19:50

Turecko ostro kritizovalo plány Spojených štátov presťahovať ich veľvyslanectvo z izraelského Tel Avivu do Jeruzalema už v máji tohto roka a uviedlo, že Washington "trvá na podkopávaní základov mieru". (TASR)

24. februar o 19:21

Vo Vysokých a Nízkych Tatrách zasahoval záchranársky vrtuľník. (TASR)

24. februar o 19:00

Žena upozornila FBI na to, že strelec z floridskej školy "vybuchne". (TASR)

24. februar o 18:38