Historický bulvár 15. novembra 2017

15.11.2017

Dnešnou témou historického bulváru bolo obdobie 18. storočia a konkrétne vláda Márie Terézie a jej syna cisára Jozefa II. a tiež cisára Leopolda II.

Na konci 18. storočia Viedeň a Bratislava prežívali pomerne búrlivé obdobie spoločenských premien počas vlády Márie Terézie a predovšetkým jej syna, cisára Jozefa II.
Túto dobu si napokon môžeme ilustrovať aj hudobne, tzv. tancom fúrií, aj o tejto hudobnej vložke bude dnes tak trochu reč. Síce by sme sa nepochybne stretli vo Viedni aj so živými fúriami, hudobne nám ich ale priblížil veľký reformátor opery Christoph Wilibald Gluck, ktorý zomrel v tomto cisárskom meste práve 15. novembra 1787, teda pred 230 rokmi a hudobná Viedeň si ho dnes určite pripomenie. V úvode sme  počuli úryvok z jeho najslávnejšieho hudobného diela - opery Orfeus a Eurydika, ktorá sa stala jedným zo základov nového hudobného štýlu nazývaného klasicizmus. A nie je náhoda že hovoríme práve o Viedni, tá sa stala v druhej polovici 18. storočia a predovšetkým v 80. rokoch počas vlády Jozefa II. akýmsi hlavným mestom reforiem všeobecne a prejavovalo sa to aj na poli kultúry.
 
Ako sa to teda odrazilo v hudobnom svete a s akou reformou teda spomínaný Gluck prišiel? Gluck pochádzal zo severných Čiech a životom sa pretĺkal ako na tú dobu nekonvenčný autor opier, ktoré začali vybočovať z dovtedajšieho strnulého talianskeho štýlu. Proti ozdobnosti a vyumelkovanosti neskorobarokovej opery kládol dôraz na divadelnú, priamočiaru dejovú líniu. Operu, aj keď to bude mnohým znieť stále veľmi vzdialené, poľudštil a urobil ju prístupnou širším spoločenským vrstvám. Prejavovalo sa to napríklad aj tým, že do hlavných mužských rolí prestal nasadzovať tzv. kastrátov s tenším hlasom, ale vystriedal ich mocným mužským tenorom. Gluck svoje trvalé pôsobisko nakoniec našiel na habsburskom dvore ako kapelník dvornej opery a hlavný divadelný skladateľ. Tu zomrel práve v čase keď cisár Jozef II. bojoval za presadenie vlastných politických a spoločenských reforiem, ktoré však nedokázala krajina vstrebať.
 
A to nás privádza k druhej postave dnešného historického kalendára - k bratovi spomínaného Jozefa II., k cisárovi Leopoldovi II.
Mimochodom, práve Leopoldovia majú dnes meniny. No a my si práve ich meno pripomenieme slávnostnou korunováciou (toho nášho) Leopolda II. v Bratislave za uhorského kráľa, 15. novembra 1790. Na rozdiel od svojho nedávno zosnulého brata Jozefa II. bol Leopold človek, ktorý sa vyznačoval väčšou dávkou trpezlivosti, zmyslu pre kompromis a ľudského taktu. Napriek tomu musel od samého začiatku bojovať predovšetkým so vzbúrenou uhorskou šľachtou, proti ktorej neváhal vládnou propagandou popudiť jej vlastných sedliakov. K veľkému kompromisu medzi panovníkom a uhorskou nobilitou napokon prišlo na snemoch v Budíne a v Bratislave, ktorý bol napokon spečatený už práve spomínanou korunováciou v Dóme sv. Martina. Bol to o to významnejší politický signál, že jeho predchodca Jozef II. odmietol uhorskú korunu a panoval jedine z pozície cisára.
Napriek širokému kompromisu, ktorý zahŕňal aj ústupky v prospech samosprávy uhorskej časti monarchie či napríklad používania maďarčiny na úkor iných jazykov, cisár Leopold čelil mimoriadne turbulentnému politickému vývoju. A to mu na zdraví rozhodne nepridávalo. Vo Francúzsku v tom čase zúrila revolúcia, ktorá strašila celú Európu a rodine Habsburgovcov priniesla obavy predovšetkým o manželku zosadeného francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Máriu Antoinettu. Jej popravy sa už Leopold II. nedožil, keďže zomrel v marci 1792. Bola to škoda, mnohí tohto cisára dodnes považujú za omnoho schopnejšieho reformátora, než jeho slávneho brata Jozefa. 
 

Rýchle správy

V regióne Chebska, nachádzajúcom sa v najzápadnejšej časti Čiech a priľahlom pohraničí Nemecka, zaznamenali v pondelok neskoro večer zemetrasenie, ktoré malo podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra magnitúdu 4,1 a jeho hypocentrum sa nachádzalo pri obci Hazlov dva kilometre pod povrchom. (iRozhlas.cz.)

08:15

Foto na dobrú noc: Kensingtonský palác zverejnil prvú oficiálnu manželskú fotografiu princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Foto: Instagram/Kensingtonský palác
21. maj o 22:00

Gina Haspelová zložila prísahu ako riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. (TASR)

21. maj o 19:47

Saudská Arábia prepustila na slobodu 1085 Etiópčanov, ktorých zadržali z rôznych dôvodov – okrem iného pre podozrenie z ilegálneho prekročenia štátnych hraníc. Niektorí z nich strávili v Saudskej Arábii 12 rokov, iní iba niekoľko dní. Už sa vraj vrátili do vlasti. (TASR)

21. maj o 19:32

R.I.P.:
Vo veku 85 rokov zomrel režisér Alexandr Askoľdov, ktorého film Komisárka (1967) svojho času vyvolal rozruch na festivale Berlinale. (TASR, DPA)

21. maj o 19:17

Viac ako 800 ľudí sa v Iráne otrávilo jedovatými hubami, najmenej 11 z nich zomrelo. Zatiaľ nie je jasné, o aký druh húb ide, rastú však v horských oblastiach na západe krajiny a podobajú sa jedlým hubám. (BBC)

21. maj o 19:02

Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien. Nové pravidlá znížia anonymitu na kryptomenových burzách, no aj u používateľov.

21. maj o 18:47

Nestor El Maestro skončil ako tréner Spartaka Trnava, s ktorým získal titul v najvyššej futbalovej súťaži. Zamieriť by mal do nemeckej Bundesligy. (Šport.sk)

21. maj o 18:31

Obvineniu zo zločinu lúpeže čelí 53-ročný Stanislav z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý mal v pondelok 14. mája v pohostinstve v obci Liptovská Lúžna napadnúť a okradnúť 55-ročnú ženu a muža. Obvinený Stanislav v pohostinstve údajne najskôr palicou napadol muža, následne aj 55-ročnú ženu. Pri útoku mal obvinený od ženy žiadať, aby vybrala obsah vreciek na stôl, čo z obavy, že bude pokračovať v útoku, urobila. (TASR)

21. maj o 18:14

O miesto člena Súdnej rady voleného sudcami, ktoré sa uvoľnilo po smrti sudcu Daniela Hudáka, sa uchádza sudkyňa Najvyššieho súdu Katarína Pramuková. Ďalšie návrhy kandidátov môžu prísť ešte poštou.

21. maj o 17:59

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

21. maj o 17:46

Sýrska armáda dobyla posledné štvrte v južnom Damasku ovládané Islamským štátom a vyhlásila hlavné mesto a jeho okolie za "úplne bezpečné" a zbavené akejkoľvek prítomnosti militantov.

21. maj o 17:31